Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.534
Поени од реакции
3.726
Ако веќе сакаше да ги критикуваш ЦПБ за србоманство, можеше на пример да ги чепнеш за воџата Српче кој не само што е градоначалник туку и членува (па дури мислам дека е и лидер) на организации на Срби во Македонија, постира слики со Гаврило Принцип на социјални мрежи и поставува коментари од типот: На Македонија и треба еден Принцип и сл. Пеење песни на концерт на српска група не е србоманство, музика си е музика, нема таму граници и ограничувања, освен ако истите песни не се националистички, а од клипот не ми изгледа дека е така.
Инаку во Скопје како град е силно србоманството, ама па мислам дека тука е најсилно и антисрбоманството, посебно кај оние Скопјани кои се Вардарци/Комити. Не верувам дека во друг град во држава може да има напад да се одземе и искине српското знаме како што имаше на Вардар-Апоел. Скопје мислам дека е и единствен православен/словенски град во светот каде што се игнорираше обидот на руските и српските навивачи по нивното скандирање „Косово...“ домашната публика да возврати со „...Србија“ на Русија - Македонија пред неколку години, па дури и добија неколку свирежи. Тешко дека Куманово може да се спореди со Скопје тука.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.794
Ме интересира дали он беше воџа кога ЦПБ "гостуваше" против Лирија.
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
819
Поени од реакции
1.226
Ме интересира дали он беше воџа кога ЦПБ "гостуваше" против Лирија.
Јас како што знам уназад 5-6 години е воџа сигурно,а и го имаше и на клип кога меѓу себе се степаа во Б.Ц,против мзт, маваше шамари.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Како може да се нарече воџа кога го тепаа и мочаа деца од ФА, во гратски парк, и им ја земаа кореографијата ден пред дерби. Србче џогер нов надимак, се бранел со џогер :)
Инаку мислам дека немаат класичен воџа, екипа од 7-8 луѓе ја водат групата и секако главен финансиер е сега општината и србче.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Србо никогаш не водел навивање на цпб.
Иначе интегрален никако не беа деца тие што улетаа во гратски парк и ако некој се докажал тогаш тоа е србо. По мои информации само он останал сите други мајка бежанија.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
452
Поени од реакции
1.538
Ако веќе сакаше да ги критикуваш ЦПБ за србоманство, можеше на пример да ги чепнеш за воџата Српче кој не само што е градоначалник туку и членува (па дури мислам дека е и лидер) на организации на Срби во Македонија, постира слики со Гаврило Принцип на социјални мрежи и поставува коментари од типот: На Македонија и треба еден Принцип и сл. Пеење песни на концерт на српска група не е србоманство, музика си е музика, нема таму граници и ограничувања, освен ако истите песни не се националистички, а од клипот не ми изгледа дека е така.
Инаку во Скопје како град е силно србоманството, ама па мислам дека тука е најсилно и антисрбоманството, посебно кај оние Скопјани кои се Вардарци/Комити. Не верувам дека во друг град во држава може да има напад да се одземе и искине српското знаме како што имаше на Вардар-Апоел. Скопје мислам дека е и единствен православен/словенски град во светот каде што се игнорираше обидот на руските и српските навивачи по нивното скандирање „Косово...“ домашната публика да возврати со „...Србија“ на Русија - Македонија пред неколку години, па дури и добија неколку свирежи. Тешко дека Куманово може да се спореди со Скопје тука.
Па и на Вардар-Динамо на Градски на Југ се појави српско знаме кое беше извадено од некои дебили како провокација, па знамето не стоеше повеќе од 5 минути и беше бутнато, има и слики. Има и други ситуации, само ме мрзи да набројувам, ако е постар ќе знае дека во Скопје 2005/6 нз која точно година беше имаше 12.000+ против градба на Српска Православна Црква.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
Србо никогаш не водел навивање на цпб.
Иначе интегрален никако не беа деца тие што улетаа во гратски парк и ако некој се докажал тогаш тоа е србо. По мои информации само он останал сите други мајка бежанија.
Останал да го мочаат и да се брани со џогер. Иначе кога кажав деца мислев на помали од него и неговата екипа, инаку секако биле 20+ во години.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.794
Останал да го мочаат и да се брани со џогер. Иначе кога кажав деца мислев на помали од него и неговата екипа, инаку секако биле 20+ во години.
Битно останал.
 
Член од
11 декември 2013
Мислења
1.403
Поени од реакции
3.292
https://youtu.be/Bfo9uSKjLAs

Ова е ден после случката :) 2 ца та мускетари. Не се знае кој е повеќе тепан од овие 2 ца :)[DOUBLEPOST=1515111072][/DOUBLEPOST]Стари добри времиња, кога имаше дерби, ултраси и навивање. Курац е се ова сега.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Од едн муабет до куде дојдесмо, океј беше пост на @kukuzel . Како и да е не е битно кој колко е тепан..битно е дека е застанаја на црту и се е бранија, срамота е да се бега.
Ако се земе у обзир одселување од државу, ситуација у какву се наваѓамо како народ, политички руке у спорт.. некад се разочара човек и колко и да сакаш нешто омрзне ти да те некој прави будалу а знаеш како стоив работе.
Жално ама истинито.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Не викам дека не постои, туку дека е на помало ниво. Тоа е генералната слика :D

Чим си бија у Куманово на утакмицу сс Вардара верују дека си постар и затој ти реплицирам зашто и мислење ти е до негде реално.
Присутан сам бија на туј утакмицу и можу да ти кажу дека покушај за напад е бија на членови од Кумани, у нашу салу одамна не су присутни навивачи на цз и парт. А три прста да су ти покажувале.. тој можда некој поединац ама голем дел.. верују дека не.
А да ти долову.. Куманово е град сс три групе (+една која е угасена од нас). Членови на делије и гробари су срби и идев на утакмице.. тој не е тајна.
На мене муабет ми беше около главни људи од бојси од тој видео да се изгуби тј стереотип кумановци-срби ама нема врска.
Поминале години од тогаш, ама тешко дека се заборава таков момент околу скандирањата од страна на Кумановската публика.
Пишувавме тогаш долги постови на форумов, ќе се обидам да ги најдам подоцна. Дечките што беа пред нашата трибина беа со обележја на звезда, тоа не го заборавам. Дел од Кумани успеаа да дојдат до нив и заедно да се обидат да не нападнат (ништо посебно не се случи, размена на предмети од двете страни, скандирања и брза интервенција од полицијата).

Се сложувам со постот на @kukuzel, ги кажал повеќето ставови кои ги имам и јас.
Сите групи од Скопје имале познати фаци кои потоа оделе и по трибините на двете српски најголеми групи, но потоа следеле санкции за нив и истите само периодично се појавуваат по македонските трибини. Српче е Србин колку што знам, не можам да замерам :D
Самите вие зборевте во минатото и се жалевте од Кумановците кои навивале за партизан и звезда и викавте дека 90% од нив имаат презимиња на -ВСКИ. Овие постови беа особено актуелни по тепачката од која излезе видео во која ваш член се бори со неколкумина од КУЦЗ.

Кога сме веќе кај гостувањето во Куманово, тоа беше гостување од кое бев најпријатно изненаден од нашата бројка. Се гледаше дека во тие години навивањето е на далеку повисоко ниво од сега. Комити во бојкот на фудбал, на ракомет се уште се појавувавме само периодично и одеднаш излегува соопштение за гостување против РК Куманово. Од нигде никаде, за ден-два се собраа луѓе за 4-5 автобуси :D
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.969
Поени од реакции
17.794
По тоа што ми имаат кажувано деца од моја генерација од КУ многу Кумани навиваат и за Партизан но никој од нив не е циган.Има мн голема омраза помеѓу Кумани и КУЦЗ за разлика од македонските гробари од КУ.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.981
Поени од реакции
6.910
По тоа што ми имаат кажувано деца од моја генерација од КУ многу Кумани навиваат и за Партизан но никој од нив не е циган.Има мн голема омраза помеѓу Кумани и КУЦЗ за разлика од македонските гробари од КУ.
Кој и да ти кажал, погрешно те информирал.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom