Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
@Pero007
I ti naucnik stana za drugi klimi ama i bez termometar si ostana za tvojata....
Vadi li 58,8 ili 47C ?
58,8.....kraj!!
Kaj se tvoite bitni informacii ?? verovatno i tvojata na -15 vadi 60C isto kako na Klimeto AeZito...ma da...kakov post, eve i lajk imas od Inovatorot Gocka sto go maci nekoj vakov problem i se slozuva sekogas so gluposti napisani na temava :D
Izum.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Еве и ти имаш лајк од мене ;)
Једини фраер си на темава што у 30м2 имаш ставено тајфун од 4,6KW Pdesign небаре дневната ти е на тераса;)
Неверни ТОМА купил Тајфун да не се за*бе...за 40м2 што би купил Нуклеарка вероватно :)
Лајк и за Тебе...сигурно и Климе ке се придружи :D
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Grejacot na tacna kolku i da ne pomaga sepak vremeski go odlaga pojavuvanjeto na Defrost kolku i da se tvrdi sprotivnoto. Dolniot del od sakjeto mnogu pokasno zamrznuva.

Ako On/OFF so grejac ne bi stanal Invertetr do -15 istoto vazi i za Inverteri deklarirani do -15C.... togas ni tie Inverteri so grejac nema da rabotat do -25, imase i prmer tuka so Panasonic koj ne ukljucuvase na -16C.

Na elitemadzone forumot lanskata zima koga fativa jaki minusi naveliko se baraa tie grejaci, kaj niv praksata e slednava....cekaaat da im pomine garancijata od 2 ili 3 god i posle go vgraduvaat greacot....da nemase potreba od grejac nemase ni da go vgraduvaat.

I koj Apsurd, tokmu onie koi prikazuvaat topli prosecni zimski temperaturi i se protiv greacite kao nepotrwbni bile, na lanskata kocan zima sred januar za svoite klimi do -15 si baraa kade moze da se najde grejac ;)
Strasno :D
Прегледај го приврзокот 182507
Vakvi gluposti be strelco? Preeska pisuvase za istoto za koe se ismejuvas. Ah toj pubertet nikako da ti projde. Aj sega iskreno kazi, ti li provali kaj omlet?:Кезец:
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Једини фраер си на темава што у 30м2 имаш ставено тајфун од 4,6KW Pdesign небаре дневната ти е на тераса;)
Неверни ТОМА купил Тајфун да не се за*бе...за 40м2 што би купил Нуклеарка вероватно :)
Лајк и за Тебе...сигурно и Климе ке се придружи :D
На тераса живеам исто ко Омлет, само дупло поголема, а дупло помали трошоци :D
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Велиш не е, а?За 5мин компресорот не може да надрука притисок и да дојде до макс. моќност, а камо ли да направи 26ц.Битни информацији фалат од колку степени почнува?Колкава беше денес температурата надвор?Од кога ги рачунаат тие минути од прво вклучување?Тоа што викаш еден степен не е исто да дигнеш од 18ц на 19ц и 25ц на 26ц.За второто ќе треба бааѓи подолго време и струја.
Тоа е проблемот што цело време ширите дезинформации, лажете и ги дувате работите.Разни небулози се изначитав, како се греете со 200W, при тоа имате издув како на фен, климата не се ни чувствува дека работи, дефрости ич и сето тоа во 80м2 простор на -15ц.А во меѓувреме се греете на он-офф зашто таа дува топло цело време за разлика од хансолот кој со 200W ве шиба со ладен воздух(ама тоа не се кажува нели?).После некој Омлет ќе се појави кој сака за 5минути да има 26ц при издув од 60ц и сето тоа да го кошта колку кутија цигари, пошто такви информации пласирате.И кога ќе се пожали: не е битно колку троши битно грее, абе на тераса живееш, ти се мафта селотејпот и сл.Дајте бре бидете реални и доста ги лажете луѓето, парите не им растат на дрво, купиле клима за да заштедат, а можеби тоа им биле последните пари.И дефинитивно речникот поправете си го, пошто повеќето сте возрасни а се однесувате како напалени пубертетлии.
А она за јајцата нема да се спуштам на твое ниво, како што пишав погоре самото кажува за тебе.
Хансолот од тоа што можев да го видам еве скоро година ипол грее дирекно не калкулира и не е проблем да оди веднаш на максимална мокност.
Пример му задаваш 2степени плус и веднаш оди фан на 5та брзина и на потрошувачка над 1200w а ако му зададеш уште повисока темпетатура 3-4степњни заминува преку 1500w.ова е кога е поладно надвор.
А на пример lg to што го имам и да му зададеш и 5степени плус ке се дума и ке крени 200w плус и ке теба 2часа да го чекам.да крени 1степен.-наводно штеди. Максималната мокност може да се вади на само на турбо модот.

Хансолот а најверојатно и другите.грее клими не се штеди не калкулира и дирекно грее .
А минимумот е некаде 107w кога е потопопло.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Хансолот од тоа што можев да го видам еве скоро година ипол грее дирекно не калкулира и не е проблем да оди веднаш на максимална мокност.
Пример му задаваш 2степени плус и веднаш оди фан на 5та брзина и на потрошувачка над 1200w а ако му зададеш уште повисока темпетатура 3-4степњни заминува преку 1500w.ова е кога е поладно надвор.
А на пример lg to што го имам и да му зададеш и 5степени плус ке се дума и ке крени 200w плус и ке теба 2часа да го чекам.да крени 1степен.-наводно штеди. Максималната мокност може да се вади на само на турбо модот.

Хансолот а најверојатно и другите.грее клими не се штеди не калкулира и дирекно грее .
А минимумот е некаде 107w кога е потопопло.
Можеби е така немам Хансол и не знам, ама затоа имам Дајкин и него му треба време додека качи 2700W (тоа му е макс.), а тоа не е 5 мин.Затоа постирајте реално е не надувани информации, затоа што форумов го читаат потенцијални нови сопственици на клими од кои добар дел се со бројани пари.За утре кога ќе се заебат да не ги носите на душа, ако воопшто ви значи нешто тоа.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Vakvi gluposti be strelco? Preeska pisuvase za istoto za koe se ismejuvas. Ah toj pubertet nikako da ti projde. Aj sega iskreno kazi, ti li provali kaj omlet?:Кезец:
Izum1.jpg
Pa ti od On/OFF klima deklarirana do -7 koja na bilo koja nadvoresna T pod nula stepeni edvaj duva mlako od 25C i se machi kompresorot da izvadi nesto malku obrtai / toplo ti sakas da i "pokacis kapacitet na poladno" so eden grejac i toa na tacna
ja zboram za vremensko odlaganje defrosti kaj inverteri....gluposta e na tvoj racun
nerazbiras pregrejuvanje na kompresor na ladno
nerazbiras ulje vo kompresor sto znae da kristalizira i zamrzne na ladno
nerazbiras deka treba ladenje na komopresor i zagrevanje na uljeto i mislis deka i na -30 moze kompresor da vrti kolku sto pisuva na nalepnicata za +7 a ne za -15
Pero neka ti pomogne, ako voopsto ima pomos za tebe
I sve toa e napisano na temava, samo treba da se procitaat milion postovi za da se dojde do bitnoto
[DOUBLEPOST=1514422915][/DOUBLEPOST]
Можеби е така немам Хансол и не знам, ама затоа имам Дајкин и него му треба време додека качи 2700W (тоа му е макс.), а тоа не е 5 мин.Затоа постирајте реално е не надувани информации, затоа што форумов го читаат потенцијални нови сопственици на клими од кои добар дел се со бројани пари.За утре кога ќе се заебат да не ги носите на душа, ако воопшто ви значи нешто тоа.
Za 5min nakacile vnatresna T od 25C na 27 tolku li nesvakjas
necitas sto ima napisano prethodno omletot kolku mu e vnatresna (25C).....izduvot e 58,8 ako se meri so sonda namesto so selotejp vo istite tie uslovi.
Kolku trosi e drug muebet i zavisi pred se od izolacija odnosno toplinski zagubi na prostorot i so koj minimum potrosuvacka/toplina moze da se odrzuva taa temperatura od 25C, a ne deka nedava na izduv dovolna toplina od 47 mereno na selotejp, izduvot e odlicen 58,8.[DOUBLEPOST=1514425048][/DOUBLEPOST]
Eve edno video bozem test od Mitsubishi FH35VE...aj da diskutirame sto se gleda tuka....kolku mu e izduvot ? dali meri izduv/usis ?
45C e ili 58 ? Civ e pogolem kaj Omletot ili kaj Dodicov ?
Ne se gleda neli....gledame samo kolku trosi struja !!
Kao zadadena e 21 a vnatresnata e 23, demek so pomala zadadena od 21 vnatre e potoplo i 23C....jako neli, za nekoj sto nerazbira taman mamec???....ama dali znaeme dali pred da pocne snimanjeto na videoto zadadenata ne bila 23C ili 25C pa tipov stoplil vnatre pred da snima na eftina tarifa(snimeno e vo 08:45) pa posle samo namalil zadadena na 21 koga usisot ne go meri.....eeeee......dur ima ovaca bice i vune
Kolku C e usisot a kolku izduvot se gleda ili ne, kade e COPot ?
I Fanot Fix namesten na 4ta najaka brzina od 792m3/h....AutoFanot ovoj Dodic nesto ne go koristi na niedno negovo video...za vo tie negovi 40m2 ili 45m2 tolku od AutoFanot....AutoFanot ne go gree pa ja drzi na fiksna 4ta brzina......tipicen falbagija!!!
I sea sto e bitno vo nebitnovo videovo....koga negledame kolku KW toplina dava so toj izduv, koga nemeri Temperatura na usis/izduv, pa nema ni COP ? a kolku kolku trosi i koja mu e vnatresna/nadvoresna temperatura neznaeme kako ja postignal i e bas nebitna informacija vo celoto video..
Bitno Dodicov e Zadovolen, 23C e vnatre na par minuti vreme :)
Pravo da vi kazam....potrosuvacka nemeram i ne se palam na vakvi videa, meram samo deka na izduv mi e megju 45 i 55C.....drugo neme interesira se dodeka na decava im e toplo, setaat po maicka i se valjaat po parket.
 
Последно уредено:

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
Читам и неможам да се изначудам, од каде таа енергија за расправање и пишување невистини со цел да се докаже нешто а впрочем тоа нешто воопшто не е битно на форумов..

Од секогаш имало и шкода и мерцедес ама тие што имаат мерцедес не се тепаат да докажат дека е добар едноставно добар е и сите знаеме дека е статусен симбол на оние кој парите не им се проблем...
Шкодата у позадина дојде до статус да предничи пред сите други во пониските класи не зашто е најдобра туку има фактор цена квалитет.

Па така и овде ако сите имаа да купат Даикин ке купеа и немаше потреба од овој форум тука

Имено на колку луѓе овде им е битно дали климата трошела 150 в повеќе и колку пати влегла у дефрост ако истата ги загрева како што сакаат а платиле 30 до 50% помалку пари од топ брендовите или Грее, Мидеа, Вивакс , Беко и Слично....
Тоа што е топ денеска од Даикин наредна година ке биде произведено од некој АбВГ бренд со 50% пониска цена и на крај џабе целиот муабет...

Целта тука треба да ниде повеќе едукативна и насочена кон цена квалитет а не дека Тошиба и Даикин биле добри сите знаеме дека Нутела е добра ама колку од нас ја јадат дома.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
@RR2 vo pravo si,najbiten odnos e cena kvalitet,zatoa e i najekonomicno greenje temava,vo sto spaga i nabavkata na grejnoto telo vo slucajov klimata.No da se pluka po nesto deka ne cini ne te gree i da tvrdis deka drugata klima bi bila podobra t.e poefikasna i pomalku troshi,poeftina za nabavka a ne e duri ispaga i poskapa i so poslabi perfomansi.
Gi doveduva lugeto vo zabluda i da se zaebat i da mrznat .:tapp:
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Pravo da vi kazam....potrosuvacka nemeram i ne se palam na vakvi videa, meram samo deka na izduv mi e megju 45 i 55C.....drugo neme interesira se dodeka na decava im e toplo, setaat po maicka i se valjaat po parket.
Izgleda amberot ti trosi kako Tajfun, a gree kako kalorifer, zatoa ne ti se meri. Odi na drug raspravaj toa, se otepa od falenje edno vreme kolku malku ti trosi Mitsubishito, a deka grees cel stan so nego. Izgleda ti izmrznaa decata togas. Bitno sega ste stopleni. Jaka logika. e kiselo bilo grozjeto vikala lisicata. Moj sovet do tebe, zemi si Tajfun najstopleni ke bidete doma, mozda 80-90c ke meris so sondata jaka sto ja imas.

Sovet do site dobronamerni i posteni forumdzii, obidete se da gi ignorirate ovie nekolku likovi, klonovi, trolovi, multinja od ista ip adresa, ne se polnete so nervoza bespotrebno. Pisuvajte bez strav deka ovie(ovoj) ke ve ismejuva,omalovazuva, vrega. Ostavete go nastrana i ne go komentirajte poveke.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Za 5min nakacile vnatresna T od 25C na 27 tolku li nesvakjas
Опа не еден два биле :) Што да кажам Хансоло е "машиниште".Дајкинот за 5мин не може да крене од 25ц на 27ц не може ни за 10, а не би ме изненадило и пола саат да е малку(можеби ако термометарот го ставам на таван :) ).Тоа у дупло поголема "тераса" од таа на Омлет ама со дупло помали загуби (ова гледано од потрошувачката што ја пласираше, кога кај него трошеше 1000-1200W кај мене беше 500-600W).Повторно ќе кажам не е исто да кренеш два степени од 18-20 и 25-27.
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Eve edno video bozem test od Mitsubishi FH35VE...aj da diskutirame sto se gleda tuka....kolku mu e izduvot ? dali meri izduv/usis ?
Ajde da diskutirame. Sto se gleda kaj omlet od 15 sekundi? Shto? Ne e biten srbinot. Izmerivte li vie kaj Prilepcanecov temperatura pred da pocnete da merite so sondata (nadvoresna vnatresna) na kolkav izduv se ovie rezultati postignati, kolku vlece struja vo momentot? Ili nemavte vreme za toa A? Drugo. Ako ne te interesira kolku trosi, ubavo ti kaza @gigovit zemisi eden tajfun ke bidis taka najstoplen. Te prasav i togas koga merese na amberot tvoj famozni 60C na 4C nadvoresna, kolkav ke bide COPot vo toj slucaj na povleceni nad 2kwh.
 
Последно уредено:
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Море, не само тие, очигледно и ти си задоволен. Дај олабави малку, нон стоп постираш, ама до сега ама апсолутно бишто паметно од тебе не излезе. Само шум правиш на тие што се дојдени овде да прочитаат нешто паметно.

Ако немаш нeшто паметно и корисно да кажеш...[DOUBLEPOST=1514291859][/DOUBLEPOST]
А и ти пријател си од тие со повеќе профили, и тоа веројатно од оние банираните. Се појави откако банираа неколку членови, и само овде постираш. Дај олабави и ти сп демагогија која клима е подобра.

Ајде кажи си за твојата, постирај слика, видео, нешто... Кажи нешто паметно, а ако немаш што да кажеш, преќути си ко Клима уред.

На кого бе да постирам, платеници едни смешни :D Бетер сте од македонските расипани политичари ! Вие очигледно мислите дека луѓево нафта пијат и дека не ве гледаат колку сте провидни !?
Никад не сум бил член под друго име, а камоли баниран ! Си има IP адреси , се гледа тоа кој знае...кој не знае, знае да трола...Ама очигледно ќе се потрудите вие Грее клоновите вредни да не банираат нас неколкумина кои ги кажуваме информациите кои вие ги криете као змија нозете, и тоа од ЛИЧНО искуство, не од баба, комшика, пријателка, роднина...
За било кој да каже информација ПРВО И ОСНОВНО ТРЕБА ГРЕЕ КЛОНОВИТЕ ЈАВНО ДА СЕ ПРЕСТАВАТ, еве вака нешто слично , да ви помогнам ! ;)

Јас сум SvB, Chicco69, Strelec, GT1 итн.. и сум вработен во ГрееМАК, морам да тролам против вистинските производители на клими Mitsubishi, Fujitsu, Daikin, Panasonic, Toshiba , Hitachi итн затоа што ако ние не ги фалиме нема кој да ги фали Грее полуфабрикатите, а за тоа земаме пари и мора да си ја одработиме платата ! Сега чекам некој да почне со селските финти, Ооо кам да сум вработен таму. А суум, суум ама не смеам да кажам оти ќе ме избркаат :D

Јас сум SvB, Chicco69, Strelec, GT1 итн.. и сум македонче со мало „м“, ситна продадена душа, која за една Грее клима гратис, па каква сака нека е, ќе им биде вечен слуга и должник на ГрееМак
Само морам да тролам против вистинските производители на клими Mitsubishi, Fujitsu, Daikin, Panasonic, Toshiba , Hitachi итн затоа што ако ние не ги фалиме нема кој да ги фали Грее полуфабрикатите, а за тоа лапнавме клими и мора да си ги одработиме, ама не смееме да кажиме оти ќе ни ги демонтираат веднаш ...а ние немаме пари за вистинска клима (Mitsubishi, Fujitsu, Daikin, Panasonic, Toshiba , Hitachi ) па сме супер задоволни со гратисс Грее. Сепак на поклонет коњ не му се гледа во забите нели ?

Можам и да продолжам ако треба !

Е кога ќе се изјаснат платениците тогаш и ја ќе се изјаснам и Име и Презиме и Клима и Кола и работа и број на кондури ако треба...
А дотогаш таквото твое барање го сметам за вреѓање на интелегинцијата и сеење на магла односно праење на Divert од најглавниот проблем овде !?
Кои се тие луѓе кои се постојано задоволни од ГРЕЕ, односно каде работат !? Зошто едни исти луѓе се постојано задоволни од ГРЕЕ !? И најважното зошто едни исти луѓе никако не трпат некој дури и да помисли да биде незадоволен од ГРЕЕ и тоа за свои сопствени пари и се трудат максимално да го неутрализираат, омаловажат, дискредитираат и навредат и на крај перманентно банираат !?
Ние го знаме одговорот ама фер е да си признаат самите !
[DOUBLEPOST=1514452542][/DOUBLEPOST]
Не кажа дали правиш замена за хансол -20или -30 затоа се нема никој пријавено:)[DOUBLEPOST=1514292895][/DOUBLEPOST]
Ај прочитај малце на српски бугарски хрватски форуми за хансолот дали е добар или не.
За 40карти колку што е сега цената е закон.хансолот го имам и е одлична клима грее супер.
Не си само ти тој кој го има ! Го имаат (или имале) и други и се незадоволни, крајно незадоволни ! Се осеќаат измамено и ограбено ![DOUBLEPOST=1514452663][/DOUBLEPOST]
I porano pisav deka nema sansi YORK (Jonshon Control) da ima ama bilo kakva vrska so Gree, i bas bi sakal da navedes od kade toa tvrdenje deka e ista klima. Daj najdi specifikacii za toj York ili barem nekoj link kade go pisuva toa sto tvrdis.
Знаеш колку се исти !? Колку што ќе бидат исти Foxcon телефон и iPhone разбира се :D
Кој разбира, ќе разбере што сакм да кажам :D[DOUBLEPOST=1514452858][/DOUBLEPOST]
Cetvorica super promotori na GREE, Forall / Klima ured / Omlet13m / Alekso 1981.
Bravo za GREE sto gi najde.
Ако не успеете да не банирате наскоро ќе го колниш денот кога си ја напишал оваа тешка глупост ! Ти гарантирам ;)[DOUBLEPOST=1514453055][/DOUBLEPOST]
Kratka analiza za promoteriv:
1. Klima ured : pola rodnini, komsii, poznati imaat kllimi od site proizvoditeli samo ne GREE. Dalecni prijateli imaat na GREE. Site se zadovolni, samo ne dalecnite poznanici koi imaat GREE. Covekov ima nesto kontra GREE sto e ocigledno. Jansa e pricinata, coveok ili ima dukan za klimi, a GREE ne mu dava da prodava nivni klima uredi sto mu pravi problem vo prodazbata.
2. Forall: nekoe promotorce plateno da go omalovazuva GREE, ne e bitni kako i zosto, samo da place i leleka kako podrska.
3. Omlet13m: Strucno lice za tehnicka podrska na gore spomenative, so najviskoga tehnologija...takanarecena SEELOTEJP.
4. Alekso 1981: Strucno lice za sertifikacija na klima uredi, promoter na E..vent.
Остај не нас ! Ти кажи кој си ! Ајде признај си ! Олесни си ја душата ! Како на исповед ! Бид за преомена барем еднаш искрен на форумов...

Потпис
Промоторче платено да плачи оти се заебал гадно со Грее еднаш и никад веќе
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom