Најекономично греење и ладење

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@Klima ured
Ми се свиѓа што си толку жеден за знаење, а бога ми имаш уште многу да учиш. Па еве и јас да помогнам.
LG нема своја фабрика во Турција. Таму постои еден мега комплекс (турски) се вика Вестел. Произведуваат Grundig, Telefunken, Sharp, Beko (toa im e sopstven brenT), Toshiba, како и по нарачка, на пример телевизори за Panasonic, Sony и т.н.
Kako prvo ne ucam tuku sakam da prasam ako ima nekoj beko klima inverter kako e zadovolen bidejki na forumiv osven za kineski gree diskutiranje za drugi brendovi skoro i da nema da ne se lazeme ima i drugi kvalitetni klimi.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Kratka analiza za promoteriv:
1. Klima ured : pola rodnini, komsii, poznati imaat kllimi od site proizvoditeli samo ne GREE. Dalecni prijateli imaat na GREE. Site se zadovolni, samo ne dalecnite poznanici koi imaat GREE. Covekov ima nesto kontra GREE sto e ocigledno. Jansa e pricinata, coveok ili ima dukan za klimi, a GREE ne mu dava da prodava nivni klima uredi sto mu pravi problem vo prodazbata.
2. Forall: nekoe promotorce plateno da go omalovazuva GREE, ne e bitni kako i zosto, samo da place i leleka kako podrska.
3. Omlet13m: Strucno lice za tehnicka podrska na gore spomenative, so najviskoga tehnologija...takanarecena SEELOTEJP.
4. Alekso 1981: Strucno lice za sertifikacija na klima uredi, promoter na E..vent.
 
Член од
13 март 2017
Мислења
110
Поени од реакции
182
Јаххахах ви соберите се и правец психијатрија, толку карање за без пари нема, или сте дилери или несалам трето нема!!! Лудница само така продолжете.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.189
откако ги изедовме живи луѓето кои се греат на дрва и ги прогласивме за неандарталци.
еве колку е загадена Битола која произведува 2/3 од електричната енергија која ја консумираме ние екологистите што се грееме на струја
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Сервисни за Јорк не сум барал затоа што не ми биле потребни. Можно е и да нема, бидејќи за да издаде сервисно, фирмата треба да ја дизајнира и направи климата за почеток. Тие во конкретниов случај прават купи/продај на серијата Хансол од Гри. Какво сервисно ќе издаваат кога не зашрафиле ниту еден свој шраф на тие клими?
Svesen li si kakvi gluposti tropas ???
Знаеш ли ти нешто друго да правиш освен 24/7 да ги вреѓаш климите на Гри?
Potenciraj kade gi vregam ???
Абе човек ќе ви стави дијаграми, извадоци од сервисни, Еуровент сертификати, ама џабе. Гледате и на своите очи не им верувате. Таква заслепеност и во најзабеганите култови на земјинава топка не се среќава.
Aj uste ednas probaj i stavi eurovent, ja gledam stavas od YORK, oti ne stavis eurovent od nekoj DAIKIN primer, mozda i toa ke treba da veruvame deka e Hansol, ili mozda od nekoja MITSUBISHI.
A toa zaslepeni mislam deka treba u ogledalo da poglednes prvo.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Mitsubishi FH35. Потрошувачка од почетокот на декември до денеска. 6×6 со 2.7 соба,за да не барате страна 707. И дај бидете посериозни малку во однесувањево,сепак возрасни сте. Јас сум презадоволен,а за мрчаторите баш ме ...... .
504w просек ти испаднало.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
откако ги изедовме живи луѓето кои се греат на дрва и ги прогласивме за неандарталци.
еве колку е загадена Битола која произведува 2/3 од електричната енергија која ја консумираме ние екологистите што се грееме на струја
пм10.PNG
Лисиче произведува 0KW ел. енергија, ама ги шие и Битола1 и Битола2 во загаденост.
Знаеш зошто?
Ќумбиња друже, многу ќумбиња во кои се бута се и сешто.
Да ни е жива и здрава РЕК Битола. ;)
Што повеќе произведува, помалку ќе увезуваме скапа струја платена со девизи што ги нема државава, па треба да не задолжуваат ритард политичари, а на крајот сите тоа ние да го плаќаме.
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Прегледај го приврзокот 182481
Лисиче произведува 0KW ел. енергија, ама ги шие и Битола1 и Битола2 во загаденост.
Знаеш зошто?
Ќумбиња друже, многу ќумбиња во кои се бута се и сешто.
Да ни е жива и здрава РЕК Битола. ;)
Што повеќе произведува, помалку ќе увезуваме скапа струја платена со девизи што ги нема државава, па треба да не задолжуваат ритард политичари, а на крајот сите тоа ние да го плаќаме.
Знаеш како и од што се произведува струјата во РЕК?
Да знаеше математикава немаше да ти биде ваква!
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.189
@Chicco69 а цементарата на титан случајно да не произведува позитивни јони, кислород или озон или е извор на прашина, чад итн?

 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
@dastan
Изгледа и ти имаш проблем со читање/разбирање графикони.
пм10.PNG
Во времето кога работела Цементара (07h - 17h) загадувањето е на ниско ниво (тоа ниско свати го условно). Што се случува сега кога во Цементара останале само чуварите, а ПМ10 отишле до 600 ppm3? Ќумбиња друже, ќумбиња.

Знаеш како и од што се произведува струјата во РЕК?
Да знаеше математикава немаше да ти биде ваква!
Сигурно не се произведува од јапонски јаглен, туку од домашен, што значи евтин.
Секако сега ќе има и либерализација на струјата, па тие свесните екологисти може да пробаат да одберат струја од Фокушима, може и јапонските клими така подобро ќе им работат.
 

Attachments

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Сигурно не се произведува од јапонски јаглен, туку од домашен, што значи евтин.
Секако сега ќе има и либерализација на струјата, па тие свесните екологисти може да пробаат да одберат струја од Фокушима, може и јапонските клими така подобро ќе им работат.
Во РЕК има јаглен колку што има нафта во Овче Поле!
Всушност тоа што сега таму се копа и не може да се нарече јаглен,затоа таа маса се збогатува со (..... битолчани знаат) и сето тоа се искористува за РЕК да работи и произведува струја. Супстанцата која се користи за збогатување на мешавината земја јаглен се увезува за девизи и со кредити кои , како и за увозната струја ќе ги враќаме цел живот.
Никој всушност и нема да ти каже колку реално чини киловат од РЕК, јас мислам најмалку 1.5 пат повеќе од увезен.
Ама во таа цена има многу други фактори, не само збогатувачот на јагленот !
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Прегледај го приврзокот 182485
Ova e edna od najgolemite lagi plasirana na ovoj forum, a toa e deka JORK ima kakva bilo vrska so gree'
JORK e kupen 2005g od JOHNSON CONTROLS i e edna od najgolemite svetski firmi za proizvodstvo,
Daj ke ve molam ne goltajte se sto ke vi plasiraat samo i samo i da ve ubedat vo nivnite lagi, teski hostapleri se bez gram sram
Vesta e od 1 septemvri 2005
https://www.achrnews.com/articles/96329-johnson-controls-acquires-york
York Malezija
http://www.johnsoncontrols.com/media-center/news/press-releases/2015/03/17/york-to-strengthen-malaysia-alignment-of-airconditioning-distribution
Za Johnson Controls
http://www.johnsoncontrols.com/en_hk
Klikni i ke vidis sto se proizveduva ovaa firma
Прегледај го приврзокот 180431
Eve kade imam pisuvano za YORK
Ova e znaci firmata koja nema straf sklopeno i dava na nekoj drug da mu sklopuva klimi, BRAVO za logikata, dokazuvate samo deka trolate bez vrska i so zadni nameri sakate da plasirate nevistini;
Oficijalen sajt na YORK-JONSON CONTROL
http://www.johnsoncontrols.com/global-capabilities/buildings/macedonia
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Ako vi baram info za shkartot (bidejki ako go imenuvam ke stanam promotor neli a toa znaci procent da mi plakate)
T.e se nudite i sami da dadete grafikon kako @Sv B pred da se banira temata togas treba da si stoite na kazanoto.
Jas stojam na moeto,shkartot e dobar sto go prodavate samo e malku precenet.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom