Најекономично греење и ладење

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Abe dosta tropate imalo vakva i onakva 3.5,znaeme toa ima pojaka ima i poslaba,nego so koja će zgreete 50 pa i kusur kvadrati?
Со било која што ги задоволува топлотните загуби на просторот во кој е ставена. Ако дава 2.8KW климата, а загубите се 2.4KW ќе е згреан и 16 и 50, и 90, и 200м2 простор. Не е важна квадратурата, важно е колку губи просторот, и колку дава климата.

А за „тропање“ еве си се грееме за ефтино и добри сме си.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Abe dosta tropate imalo vakva i onakva 3.5,znaeme toa ima pojaka ima i poslaba,nego so koja će zgreete 50 pa i kusur kvadrati?
Abe dosta tropate imalo vakva i onakva 3.5,znaeme toa ima pojaka ima i poslaba,nego so koja će zgreete 50 pa i kusur kvadrati?
Пријателе, сега што очекуваш да ти одговорат освен Daikin Ururu Sarara FTXR42E, Mitsubishi FH35VEHZ, Fujitsu 12 ASYG LFC и слично ! И ќе купиш сега некоја или само онака прашуваш ?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Abe dosta tropate imalo vakva i onakva 3.5,znaeme toa ima pojaka ima i poslaba,nego so koja će zgreete 50 pa i kusur kvadrati?
Za 10m2 se potrebni grubo 1kw toplina (seedno od kakov toplinski izvor) ako e dobro izoliran objektot potrebata e pomala, ama podobro e da se ima malce rezerva. So znaci za 50m2 ti treba 5kw klima. Ako taa ne te zgree izolacija znaci nema nikakva i sledniot cekor treba da e vo taa nasoka.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Точно така ! Haier во МКД е тоа што Gree сака да биде ама не е, ич, ни оддалеку ! Релативно евтина алтернатива за погоре кажаните (Mitsubishi, Fujitsu, Daikin, Toshiba, Hitachi itn itn), каде за релативно малку пари добиваш солиден уред, со солидна гаранција и со релативно задоволителни перформанси кои се потврдени со Еуровент ! Значи добиваш еден солиден пакет за просечен македонец со просечна плата, т.е хранарина ! Никој не те лажи дека си купил Ферари а си платил Фиат Типо !!! А со Gree работата е обратна ! За релативно многу пари, добиваш релативно слаби и/или никакви перформанси и лош, дури катастрофален, беден, одвратен, хохштаплерски однос од нивните трговци, од нивниот сервис и од се што има врска со нив ! Нивните клими као прво имаат рандом перформанси ! Пошто ги штанцат на милиони, па како ќе ти се погоди ! Немаат никаков СТАНДАРДЕН квалитет и ЗАТОА НЕМААТ ни ЕУРОВЕНТ ! Оти таму треба стандардно да ги вадат перформансите, секогаш ! А кај нас од десет (Хансол -20) кај 2ца или 3ца ќе биде ОК таа прескапа, слаба климичка... А другите 6-7 буквално сите ќе имаат различни перформанси ...од лоши па до катастрофални !
Tocno Haier ima odlicni inverter modeli moj rodnina ima Haier tide 5.5kw inverter i e prezadovolen taka da Haier cena.vs.kvalitet se odlicni klimi
Komsijata ima gree lclh 3.5kw i ic ne e zadovolen nemoze da zgree 37m2 a ima nov krov i pvc prozri vika ic ne ja biva klimata
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Jas imam toshiba suzumi plus16 so twin rotarry compressor, a imam i 2 komada Vivax Gexi (Hansol), pa na koj ne mu cini Hansolot, biidejki mnogu ve ima takvi, da pravime zamena za Toshiba, neli kinesko gubre za japanac.;)

Ova go nudam odamna, pa ni eden junak ne se javi, pa bar tie sto se zaebaa so Hansol:)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Tocno Haier ima odlicni inverter modeli moj rodnina ima Haier tide 5.5kw inverter i e prezadovolen taka da Haier cena.vs.kvalitet se odlicni klimi
Komsijata ima gree lclh 3.5kw i ic ne e zadovolen nemoze da zgree 37m2 a ima nov krov i pvc prozri vika ic ne ja biva klimata
Komsijata tvoj taa shkartoina od klima koja e bozem 5,5ka (samo na ladenje) ja ima staveno u nekoe sobce od 20~30m2 zatoa mu gree.
A sporedba pravis so 3,5ka, pa daj da vidieme sto 3,5ki ima Hajjero
Haier jeftinjaci kako i Midei /Vivaxi sekogas treba za edna edinica pojaka da se kupi, ili 5,5KW za da zavrsi rabota vo 35m3....zatoa posle smetkite po 6.500im im se vo Oktomvri :)
Haier Thundra 12 na -7 dava edvaj 2,4KW....sto znaci klimava e testirana 3saata da raboti na -7 i za tie 3 saata prosek toplina ke i bide 2,4 Kw.....znaci na greeenje i -7C ne e ni 9ka.
haier.jpg
Ako poraboti 3 saata na -10 tek togas KATASTROFA, 2,1KW :tapp::bravobe:
So TOL= -10, na -15 nema ni da raboti :D:pos:
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Jas imam toshiba suzumi plus16 so twin rotarry compressor, a imam i 2 komada Vivax Gexi (Hansol), pa na koj ne mu cini Hansolot, biidejki mnogu ve ima takvi, da pravime zamena za Toshiba, neli kinesko gubre za japanac.;)

Ova go nudam odamna, pa ni eden junak ne se javi, pa bar tie sto se zaebaa so Hansol:)
Ова ти за озбилно или играш војна на клоновите ? Денес во МКД е мачка во вреќа да купиш клима од салон, не знаеш ни што ќе платиш а уште помалку што ќе добиеш, посебно со полуфабрикатите од Gree !? И некој кутар изгорен со Хансол сега да го трампа со некаква твоја половна Toshiba за која ти лично ќе гарантираш се разбира !? Изгорениот од врело пресно млеко дува и на ладно кисело, така да никој будала нема да ти прифати таков предлог...Еве јас ќе ти дадам многу поразумен предлог ! Земи ти лично или оние Грее Мак клоновите, понудете фер цена за откуп на полуфабрикатите Хансол ! Колку што мислите дека вреди толку ! Ако мислете дека вреди ептен многу , понудете ептен големи цени за откуп ! Ако понудите минимални цени, значи џубрето толку вредит !? Фер, нели !?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
A jas da ti dadam predlog.
Kupuvame prase i kaj mene na rakija so uste 5-6 aktivni i nezavisni clenovi od forumot, pa ke udrime edna merka so termometri i toplomeri, i digitalni i analogni, pa koj ke stopli poise ke piseme tuka a toj drugiot go casti i praseto i pivoto u kafana.
Patem od Skopje sum jas i sum 45godisen i ne mi lici da igram vojna na klonovi, samo ja kazuvam faktickata sostojba sasmo koj moze da razbere, bidejki ne e intencijata na toa koja e pokvalitetna tuku koja moze da te stopli povise.
Ama stepenot na percepcija ne ni e ist na site, neli.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Komsijata tvoj taa shkartoina od klima koja e bozem 5,5ka (samo na ladenje) ja ima staveno u nekoe sobce od 20~30m2 zatoa mu gree.
A sporedba pravis so 3,5ka, pa daj da vidieme sto 3,5ki ima Hajjero
Haier jeftinjaci kako i Midei /Vivaxi sekogas treba za edna edinica pojaka da se kupi, ili 5,5KW za da zavrsi rabota vo 35m3....zatoa posle smetkite po 6.500im im se vo Oktomvri :)
Haier Thundra 12 na -7 dava edvaj 2,4KW....sto znaci klimava e testirana 3saata da raboti na -7 i za tie 3 saata prosek toplina ke i bide 2,4 Kw.....znaci na greeenje i -7C ne e ni 9ka.
Прегледај го приврзокот 182449
Ako poraboti 3 saata na -10 tek togas KATASTROFA, 2,1KW :tapp::bravobe:
So TOL= -10, na -15 nema ni da raboti :D:pos:
Rodninava ja ima Haier tide ne e tundra i gree 47m2 a ne 30m2 i e zadovolen a ti tie podatoci sto gi kazuvas se za tundra modelot a ne za tide mojov rodninava ima Haier tide 5.5kw i e prezadovolen.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Tocno Haier ima odlicni inverter modeli moj rodnina ima Haier tide 5.5kw inverter i e prezadovolen taka da Haier cena.vs.kvalitet se odlicni klimi
Komsijata ima gree lclh 3.5kw i ic ne e zadovolen nemoze da zgree 37m2 a ima nov krov i pvc prozri vika ic ne ja biva klimata
Абе Клима уред, како така сите твои комшии, роднини, пријатели што имаат било кој бренд им се погаѓаат климите, а тие што имаат Гри не им чини?? Ме чуди и како твојата Мидеа не прави дефости, перпетум мобиле да не е? Или ти немаш поим кога и како иде во дефрост - друго објаснување нема.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
Абе Клима уред, како така сите твои комшии, роднини, пријатели што имаат било кој бренд им се погаѓаат климите, а тие што имаат Гри не им чини?? Ме чуди и како твојата Мидеа не прави дефости, перпетум мобиле да не е? Или ти немаш поим кога и како иде во дефрост - друго објаснување нема.
А јас да прашам обратно ! Како така сите уреди кои се Gree се добри дури и кога очигледно не се !? Значи на еден куп луѓе назад кои се заебале со Хансол, Ломо и продужи даље, некои тука дежурни адвокати им постират графикони со податоци дека други клими не чинеле , дека други клими немале перформанси, дека други клими оделе во дифрост xx пати за yy саати итн..Абе на тој што има Hansol series Random Performance IF Any Performance at all не му е од утеха никаква дали во вашата кладилница или семкарница си греел Хансолот ! Можеби е така , а можеби и не е! Можеби тој е еден од тие 2-3 во 10 кои и ја вршат работата за која се прескапо платени ! Битно е дека Хансол е една пренаплатен клима уред кој вреди максимум 50% од цената која ја бараат за него ! А истото важи за сите , тотално сите Gree модели ! Ќе бидат добра куповина само на 50% од тековните цени и тоа ако се погоди од тие „погодените“ 20-30% коишто вистински греат! Дотогаш се најголемата измама на пазарот со клими во МКД а богами според хрватите и србите и пошироко ;)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Абе Клима уред, како така сите твои комшии, роднини, пријатели што имаат било кој бренд им се погаѓаат климите, а тие што имаат Гри не им чини?? Ме чуди и како твојата Мидеа не прави дефости, перпетум мобиле да не е? Или ти немаш поим кога и како иде во дефрост - друго објаснување нема.
Toa okolu defrostite na mojot VIVAX aezi od sabajle napravi 2 kratki defrosta a za moite komsii i prijateli kako im se pogodile klimite toa ke mora niv da gi prasas jas neznam bitno lugevo se zadovolini.
 
Член од
25 мај 2017
Мислења
84
Поени од реакции
244
A jas da ti dadam predlog.
Kupuvame prase i kaj mene na rakija so uste 5-6 aktivni i nezavisni clenovi od forumot, pa ke udrime edna merka so termometri i toplomeri, i digitalni i analogni, pa koj ke stopli poise ke piseme tuka a toj drugiot go casti i praseto i pivoto u kafana.
Patem od Skopje sum jas i sum 45godisen i ne mi lici da igram vojna na klonovi, samo ja kazuvam faktickata sostojba sasmo koj moze da razbere, bidejki ne e intencijata na toa koja e pokvalitetna tuku koja moze da te stopli povise.
Ama stepenot na percepcija ne ni e ist na site, neli.
Да баш така, потполно си во право, која може подобро да те згрее, а која не може воопшто да те згрее, ни тебе, ни било кого ! И во таков случај оние Грее клоновите место да се заинтересираат во што е проблемот еден ист човек глуми двајца а двајца глумат четворица и од иста IP адреса почнуваат крајно професионално со навреди кон незадоволните муштерии. Вчера, некни му рипнаа на човекот кој си изгубил 40.000 денари, ги фрлил низ вода, кој прашува јавно дали е ок или не е во ред нешто со климата, кој постира слики и видеа као докази, да го вреѓаат, исмеваат дека живеел на тераса, му се мафтал селотејпот !?! Еден на тераса живеел, друг во подрум, трет во пештера ! Значи не е дека не топли Greeto туку не ви ги бива куќите, термометрите, камерите, сетилата, мозоците...
И на крај едеен од нив убаво му кажа дека НЕ ПЛАНИРААТ НИШТО ДА ПРАВАТ со неговата клима, дека си грее на ултра високи 47 Ц треба да прекине да се жали веќе еднаш !? Кои хохштаплери невидени !? На муабет нивни, во нивните мануали или во нивни видеа грее со 60 Ц . А кога ќе ја купиш ОК е и 47 Ц !? Као SТ, NEO, Fuego, Favorit Оn Оff да си купил od 16.000 денари место од 40.000 денари !? Кои аматери со манири на пубертетлии !? Кој будала би купил дури и шајки од такви никакви !!?
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Toa okolu defrostite na mojot VIVAX aezi od sabajle napravi 2 kratki defrosta a za moite komsii i prijateli kako im se pogodile klimite toa ke mora niv da gi prasas jas neznam bitno lugevo se zadovolini.
Море, не само тие, очигледно и ти си задоволен. Дај олабави малку, нон стоп постираш, ама до сега ама апсолутно бишто паметно од тебе не излезе. Само шум правиш на тие што се дојдени овде да прочитаат нешто паметно.

Ако немаш нeшто паметно и корисно да кажеш...[DOUBLEPOST=1514291859][/DOUBLEPOST]
Да баш така, потполно си во право, која може подобро да те згрее, а која не може воопшто да те згрее, ни тебе, ни било кого ! И во таков случај оние Грее клоновите место да се заинтересираат во што е проблемот еден ист човек глуми двајца а двајца глумат четворица и од иста IP адреса почнуваат крајно професионално со навреди кон незадоволните муштерии. Вчера, некни му рипнаа на човекот кој си изгубил 40.000 денари, ги фрлил низ вода, кој прашува јавно дали е ок или не е во ред нешто со климата, кој постира слики и видеа као докази, да го вреѓаат, исмеваат дека живеел на тераса, му се мафтал селотејпот !?! Еден на тераса живеел, друг во подрум, трет во пештера ! Значи не е дека не топли Greeto туку не ви ги бива куќите, термометрите, камерите, сетилата, мозоците...
И на крај едеен од нив убаво му кажа дека НЕ ПЛАНИРААТ НИШТО ДА ПРАВАТ со неговата клима, дека си грее на ултра високи 47 Ц треба да прекине да се жали веќе еднаш !? Кои хохштаплери невидени !? На муабет нивни, во нивните мануали или во нивни видеа грее со 60 Ц . А кога ќе ја купиш ОК е и 47 Ц !? Као SТ, NEO, Fuego, Favorit Оn Оff да си купил od 16.000 денари место од 40.000 денари !? Кои аматери со манири на пубертетлии !? Кој будала би купил дури и шајки од такви никакви !!?
А и ти пријател си од тие со повеќе профили, и тоа веројатно од оние банираните. Се појави откако банираа неколку членови, и само овде постираш. Дај олабави и ти сп демагогија која клима е подобра.

Ајде кажи си за твојата, постирај слика, видео, нешто... Кажи нешто паметно, а ако немаш што да кажеш, преќути си ко Клима уред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom