Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Дали некој пресметал колку е разликата во потрошња меѓу дизел и бензинец?

Пример:
10.000км годишно (просечен возач)

Дизел: 7l/100km (комбинирано)
Вкупно: 700l x55ден = 38.000

Бензин: 10l/100km (комбинирано)
Вкупно: 1000l x 70ден = 70.000

Иди разлика околу 500еур годишно ако ја возиш на бензин (како што би ја купил), а ако ставиш плин тие 500еур треба да ги извадиш првата година, според оваа математика.

Дали разликата во потрошња бензин/дизел кај возило од ист модел и перформанси би била таа?

Ако да, од која мака сите возиме дизели кои имаат поголема километража од бензинците, поскапи се за одржавање и поскапи во однос на заштеда ако ја возиш на плин...

Вредностите ги зедов отприлика, ко не му е на некој мака нека пресмета со точни по денешната цена на горивата и потрошувачка на возилата.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Дали некој пресметал колку е разликата во потрошња меѓу дизел и бензинец?

Пример:
10.000км годишно (просечен возач)

Дизел: 7l/100km (комбинирано)
Вкупно: 700l x55ден = 38.000

Бензин: 10l/100km (комбинирано)
Вкупно: 1000l x 70ден = 70.000

Иди разлика околу 500еур годишно ако ја возиш на бензин (како што би ја купил), а ако ставиш плин тие 500еур треба да ги извадиш првата година, според оваа математика.

Дали разликата во потрошња бензин/дизел кај возило од ист модел и перформанси би била таа?

Ако да, од која мака сите возиме дизели кои имаат поголема километража од бензинците, поскапи се за одржавање и поскапи во однос на заштеда ако ја возиш на плин...

Вредностите ги зедов отприлика, ко не му е на некој мака нека пресмета со точни по денешната цена на горивата и потрошувачка на возилата.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Narodot misli deka se so e dizel e isto kako golf dvojka. Ama brzo ke mu dojde pametot. Ni na kraj pamet ne razmisluvaat deka ovie *sovremeni* dizeli moze da gi udrat po gepot pojse nego so kosta voziloto.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Дечки, се подновив пред една недела со мерцедес e class cdi 270, 2002ра произведен.
Арно ама проблемите со електрониката почнаа по 2-3 дена. Се оклучуват-исклучуват светилки, радиото, не функционира парното, жмигавците, светлата итн. Значи не е нон стоп вака, може вака да е сега а по 10 минути да си работи нормално.
Бев на мајстор ми вели дека се е во ред можеби имало некој жици натопено (мокра беше зад возачкото седиште, очигледно и бил прозорец отворен на дожд па ради тоа демек да не било) да ја возам засега па ќе видиме што ќе покаже понатаму.

Ако имал некој сличен проблем да пише збор два како, што?
После перење ти се поплави патосницата ?
Другарче има(ше) е класа 2003 година. Го имаше потполно истиот проблем. После пороен дожд или перење се поплавуваше позади возачкото седиште на патсоницата и го заебаваа светла,жмигавци итн. Го реши со тоа што ги отпуши каналите кај за одвод на вода под шофершајбната. Како успеала водата да стигне од тие канали до задни седишта, појма немам.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.505
Поени од реакции
6.136
После перење ти се поплави патосницата ?
Другарче има(ше) е класа 2003 година. Го имаше потполно истиот проблем. После пороен дожд или перење се поплавуваше позади возачкото седиште на патсоницата и го заебаваа светла,жмигавци итн. Го реши со тоа што ги отпуши каналите кај за одвод на вода под шофершајбната. Како успеала водата да стигне од тие канали до задни седишта, појма немам.
Појма немам дали е после перење, влажна беше патосницата уште кога ја земав колата. Инаку буквално исто е и кај мене како кај другар ти.
 
Член од
26 септември 2017
Мислења
11
Поени од реакции
0
Zdravo se raboti za golf 4 2002 godina 1.9tdi pd 96kw asz 131ks imam problem so slednovo se si bese dobro kolata si bese super ama resiv da napravam golem servis go zamenav rebrastiot kajs vodna pumpa I zategaci otkako go napraviv golemiot servis motorot pocna nemirno da raboti otidov na servis mi kazaa deka rebrastiot nee dobro namesten I deka ke sredat potoa mi se javia I mi kazaa deka diznite ne bile vo red I deka ke gi presteluvaat ja zedov kolata od na servis I pocna poveke da trosi vo stoe e poblemot?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Zdravo se raboti za golf 4 2002 godina 1.9tdi pd 96kw asz 131ks imam problem so slednovo se si bese dobro kolata si bese super ama resiv da napravam golem servis go zamenav rebrastiot kajs vodna pumpa I zategaci otkako go napraviv golemiot servis motorot pocna nemirno da raboti otidov na servis mi kazaa deka rebrastiot nee dobro namesten I deka ke sredat potoa mi se javia I mi kazaa deka diznite ne bile vo red I deka ke gi presteluvaat ja zedov kolata od na servis I pocna poveke da trosi vo stoe e poblemot?
1000% ребрастиот каиш не е наместен како што треба...Го имавме еднаш истиот проблем..Се мачевме 2 дена,ама на крај ја направивме.Сигурно колата немирно работи,и исфрла бел чад..Дизни не откажуваат така лесно..Да ја вратиш колата кај тие "мајстори" и да им се заканиш,оти ќе се мачиш ти..Треба на секој ебан заб каишот да го поместуваат и да ја палат,на кое место ќе запали најдобро,и нема да тресе на тоа треба да ја остават..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
Дај препорачајте продавница или производител на делови со подобар квалитет, а разумни цени за француски возила. Зедов лани од Чаир држач за мотор (долу вретенестиот) од ЛЕНДИ, нецела година не издржа си еба матер :tapp: еве пак треба да купувам утре, а демек германско производство, барем на кутијата пишуваше некоја германска фирма, иако мирисаше на ориз со пилешко :D
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Дај препорачајте продавница или производител на делови со подобар квалитет, а разумни цени за француски возила. Зедов лани од Чаир држач за мотор (долу вретенестиот) од ЛЕНДИ, нецела година не издржа си еба матер :tapp: еве пак треба да купувам утре, а демек германско производство, барем на кутијата пишуваше некоја германска фирма, иако мирисаше на ориз со пилешко :D
Визбегово,Еуро 07..60% од Македонија купува делови од нив,па ги препродаваат..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Однеси го мајсторот ребрастиот каиш не е наместен како што треба но тоа е ретко туку затегачот не е стегнат оптимално како што треба


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
26 септември 2017
Мислења
11
Поени од реакции
0
pred da se sluci ova bordot pokazuvase potrosuvacka vo ler 0.6l na cas sega pokazuva 0.9 inace kolata pali kako sto palese porano ne isfrla nikakov cad ama ne raboti kako porano mirno I tivko ja nosev kaj poveke majstori ama ocigledno vo mk tesko da najdes dobar I cesen majstor
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
pred da se sluci ova bordot pokazuvase potrosuvacka vo ler 0.6l na cas sega pokazuva 0.9 inace kolata pali kako sto palese porano ne isfrla nikakov cad ama ne raboti kako porano mirno I tivko ja nosev kaj poveke majstori ama ocigledno vo mk tesko da najdes dobar I cesen majstor
Има чесни мајстори ама знаењето и искуството им фали туку не стегнал добро затегачот или можно е и пак да го смениш нов ребраиш каиш бидејќи како што работи олабавено и тропањето и си ибаа каишот


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
26 септември 2017
Мислења
11
Поени од реакции
0
Blagodaram mnogu inace kaj majstorov sto mi go pravese mi vika diznite ti se pri kraj I za edna godina ke treba da gi menuvas ne mi e jasno kako moze pd dizni da se steluvaat?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Дај препорачајте продавница или производител на делови со подобар квалитет, а разумни цени за француски возила. Зедов лани од Чаир држач за мотор (долу вретенестиот) од ЛЕНДИ, нецела година не издржа си еба матер :tapp: еве пак треба да купувам утре, а демек германско производство, барем на кутијата пишуваше некоја германска фирма, иако мирисаше на ориз со пилешко :D
Матрикс Визбегово.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Zdravo se raboti za golf 4 2002 godina 1.9tdi pd 96kw asz 131ks imam problem so slednovo se si bese dobro kolata si bese super ama resiv da napravam golem servis go zamenav rebrastiot kajs vodna pumpa I zategaci otkako go napraviv golemiot servis motorot pocna nemirno da raboti otidov na servis mi kazaa deka rebrastiot nee dobro namesten I deka ke sredat potoa mi se javia I mi kazaa deka diznite ne bile vo red I deka ke gi presteluvaat ja zedov kolata od na servis I pocna poveke da trosi vo stoe e poblemot?
"Мајсторите ти имаат сменето некој оригинален дел,обично некој сензор(може да е MAF-от а може и оној на интеркулерон што е) и ти имаат подметнато нешто неисправно,затоа ти троши колата повеќе а претходно не ти трошела толку,сега и да го наместиш повторно ребрастиот ремен како што требасепак колата ќе те зеза,тоа се веројатно некои мајстори лоповчиња,затоа јас колата никогаш не ја оставам на мајстори сами да ми ја поправаат,гарант нешто ќе украдат,ретки се тие што не прават такви работи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom