Најекономично греење и ладење

Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Да ама клими се дупло поскапи од печка на пелети и траат пократко...Пишав 100 пати. Кој разбра разбра. Поз.
Pisa 100 pati ama deka prais muabet za famozni 19C greenje pisa na 100tiot pat... Koga zboris kako ekonomist i ne poducuvas za pravila na finansiranje togas klimite traat 5 godini koga razgovorno zboris za tvoeto ladenje togas klimite-ti traat 20godini i gajle nemaat..
Koga ke slusnes deka lugje isfrluvaat toplotni pumpi inverteri i slicno od domovite a ubacuvaat pecki na peleti togas mozebi ke pocnam da se interesiram za hvalospevanje na peletite... a dotogas kako sto rece, pozzzzdrav..
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.779
Поени од реакции
5.041
Pisa 100 pati ama deka prais muabet za famozni 19C greenje pisa na 100tiot pat... Koga zboris kako ekonomist i ne poducuvas za pravila na finansiranje togas klimite traat 5 godini koga razgovorno zboris za tvoeto ladenje togas klimite-ti traat 20godini i gajle nemaat..
Koga ke slusnes deka lugje isfrluvaat toplotni pumpi inverteri i slicno od domovite a ubacuvaat pecki na peleti togas mozebi ke pocnam da se interesiram za hvalospevanje na peletite... a dotogas kako sto rece, pozzzzdrav..
Ако користам клими 4*30*8=960 затоплување часа и само 120 ладење тоа се севкупно 1100 часа значи ќе траат окулу 10х пократко од само ладење. На тоа мислев...премногу е очигледно затоа не го пишав. Колку што помалку ги користиш тоа подолго трае...преедноставно е за воопшто и да се коментира. Плус и за топлење и ладење се многу поскапи од само ладење...
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Ќе сменам утре батерии на даљинското. Денес имав можност да направам тест со мерач без сонда (сензорите со сонда не се стасани, но мислам дека резултат би бил ист) на хансолот за максималната температура на издув. Внатрешна 25, надворешна 0, сетпоинт 30 и аутофан. Издувот дојде до 45.8 степени а компресорот повлече 1870W (сликано на 1849), но во тој момент температурата на усис дојде 27 и климата ја намали потрошувачката на 1200W, затоа што актуал поинт стана блиску до сетпоинтот. Утре ако имам време ќе направам тест со IFeel и даљинското ќе го ставам во ходник да не ме прекине климава во мерењево, па да видиме која максимална температура на издув ќе постигне Han Solo и колкава струја ќе повлече. Очекувам околу 58 степени.
Просек за денес киловат на сат (1kw/h). Работи 24h на сетпоинт 25. Внатре 22-25 степени. Надворешна -6 до 3.

Прегледај го приврзокот 182241

Прегледај го приврзокот 182242
@omlet13m
Лајк за првиот обид за мерење. :)
Пар совети:
Со внатрешна Т од 25C и аутофен, во 16м2 соба, тешко дека ќе измериш нешто објективно. Излади ја собата до 20C и при мерење користи фиксни брзини (издувот ќе биде познат). Така лесно ќе можеш да пресметаш COP на пример. Секако ќе ти бидат потребни и два термометра (Т на усис + Т на издув).

Термометрите со сонда што по кинеските продавници се нудат за $1.5, а кај нас 200+ денари, ги рекламираат со прецизнот +- 1C, но тоа се евтини ѓубренца што имаат уште помала прецизност. Луѓе што купиле 3-5 комада одеднаш, се жалат на 5 степени разлика меѓу нив. Секако, некои од нив ќе се погодат тамам. Најмалку што можеш да направиш е да го споредиш со проверен живин термометар на различни температури, за да имаш каков таков репер. Истото важи и за мерачите на потрошувачка. И тие не се многу прецизни, но не е толку страшно како со термометрите.

Тоа е една од причините што немам многу воља да набавам такви играчки и да губам време со мерење...
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Dalecinsko (mi se skrsi) za Vivax Gexi (Hansol), kupeno od Advance media za 1100den, istoto vo servisit kontakt 2000 bese 1000den. Kako digresija, vo Greemak mi pobaraa 2100den. Ova go pisuvam so tendencija deka go citaat ova Greemak kako bi se koregirale vo idnina. Pa sepak duplo poskapi, alo Frankfurt.:(
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Dalecinsko (mi se skrsi) za Vivax Gexi (Hansol), kupeno od Advance media za 1100den, istoto vo servisit kontakt 2000 bese 1000den. Kako digresija, vo Greemak mi pobaraa 2100den. Ova go pisuvam so tendencija deka go citaat ova Greemak kako bi se koregirale vo idnina. Pa sepak duplo poskapi, alo Frankfurt.:(
na bitpazar ima univerzalni za klimi za 200-300den. rabotat top. komsijata zemal i mu se pogodi site funkcii gi ima.[DOUBLEPOST=1514010880][/DOUBLEPOST]
Ако користам клими 4*30*8=960 затоплување часа и само 120 ладење тоа се севкупно 1100 часа значи ќе траат окулу 10х пократко од само ладење. На тоа мислев...премногу е очигледно затоа не го пишав. Колку што помалку ги користиш тоа подолго трае...преедноставно е за воопшто и да се коментира. Плус и за топлење и ладење се многу поскапи од само ладење...
Jas i poveketo ovde se zatopluvame po 6 meseci i poveke, nekogas vremeto zbesnuva i vo maj. Klimata ja pustam vo oktomvri ja gasam vo april. Ti ko so vikas 3 meseci se greete toa ti e stiskanje stedenje i oskudacija.Pa i tie tri meseci na 19c.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Druze ni u potpis ja stavas ni po ime ja spominjas klimata tvoja ko drugive primer so praat ((Neoto moe, Han Solo etc..) i te preripuvam ama sega i Strelec go spominjas i se zainteresirav ama treba da baram sto klima imas nazad u search. "Mojava pa mojava" pisi ja u potpis cim vise cesto ja komentiras olesni na citatelite evao..
Ako ja napisham Toshibata suzumi 16 odma dushegriznicite od gree ke komentiraat deka ja falam ova ona.Samo sakav da mu kazam na Strelec deka negoviot post pred da ja baniraat temata deka na 0 stepeni ke mrznam ne drzi voda.Trebase i dijagram da pratat strelec ili sv za hansol kakov e na -7 -16 ama transparentnost na net za hansol nema.Vaka site vo nedoumica.Ispaga zgrean so 3.6 kw klima spored strelec a drugi so 5.5 kw hansol smrznati :)
P.s Nemam nisto protiv gree rado bi zemal a treba da zemam uste edna klima za 17 m2 za sin mi u spalna ama vaka so falenje duri i me odvrakaat.[DOUBLEPOST=1514014017][/DOUBLEPOST]
Кога би ја зимал за ладење Сузуми 16 би била 4,5Kw на +35Ц надвор....за греење истава е 3,8KW....само што оваа 16ка (4,7Кw) ти незнаеш на која температура надворешна е 3,8kw. Ке ми одговориш ли?
Сузуми 16ка од 60.000 не ни може да биде 5,5Кw зошто не е ни декларирана-рекламирана како 5,5ка туку како 4ка, Тошибината 5,5ка Сузуми кошта 71.000....не мешај баби и жаби, и не се радувај дека имаш 5,5ка за 60те иљадарки. ДА беше така како што те излажале не ке палеше панелки на +0
Прегледај го приврзокот 180767
Прегледај го приврзокот 180766[/QUOTE
Ko sto gledam Strelec na -6 ne samo sto nema paneli ,ako bea gree paneli i so niv smrznat ke bev ,tuku i uzivam na 24 stepeni .
[DOUBLEPOST=1514014403][/DOUBLEPOST]
Momak, tebe sum ti odgovoril odamna....
Ja tuka se boram tokmu protiv vakvi manipultori sto prodavaat *uda za bubrezi zadskrieni pod reklamite za navodni Japanci od Made in Thailadnd i China, sto prodavaat navodni 5,5ki od 3,8Kw i slicno !!
Realnosta e deka tebe "negde" te izlazale...a site znaeme i kade TE IZLAZALE..i ti rekle deka kupuvas 5,5ka koja matematicki treba da ima 18.000 btu a ne 16.000....samo sto si ja kupil si go napisal ova:
Прегледај го приврзокот 182228
ja sum ti repliciral so ova
Прегледај го приврзокот 182231
Za da ovaa godina otkako ti se razbistruvaat brojkite go postavuvas ova prasanje ....so mislis ti na koja T se dimenzioniraat radijatori kaj nas i nasive zimi? na +7 ?
Прегледај го приврзокот 182232
Ajde sega ti lepi naucniku odgovori ni dali tvojata Suzumi16ka platena 65.000 e 5,5Kka ili e 4,5ka ili e 3,8kw na greenje i sto znaci toa 3,36 na -7 a sto znaci 3,80Kw?
I tie 3,80Kw se na -10 kolku sto mi e poznato, ili vazat i za zimi so -20 ? :D
Momak....tvojata klima ima Bivalentna temperatura od -7, sto znaci na Temperaturi pod -7 ti treba da dogrevas so kalorifer za da dobies 3,8KW, a togas klimata ti stanuva bivalentna(od monovalentna)....ili poinaku kazano od monovalentno greenje samo so Kima preagjas vo bivalentno greenje so Klima+Kalorifer.
I toa sve samo za da se postignat tie 3,80Kw, sto e daleku od Lazgata sto ji kazale deka si kupil klima 5,5ka.
Прегледај го приврзокот 182234
Si napisal deka grees kukja od 54m2 pa i 74m2 ili kolku se tocno so ovaa klima(da ako najladnoto za tebe e +7)....sekoja cest, uzivaj vo "toplinata" i kretkite rakavi i vo "najladnoto"...kolku i da e toa :)
Прегледај го приврзокот 182233
Прегледај го приврзокот 182230[DOUBLEPOST=1513985389][/DOUBLEPOST]
Некогаш расипано даљинско може да те доведе и до 100евра инвестиција ако се работи за Јапанец од Таиланд :)
Прегледај го приврзокот 182236 Прегледај го приврзокот 182237
Наздравје 100че
Прегледај го приврзокот 182238
Za hansol 18 dijagram pod 0 celzius kapacitet videte i kazete mi kolku mu e na -7 i - 15
[DOUBLEPOST=1514014858][/DOUBLEPOST]https://forum.kajgana.com/attachments/screenshot_2017-11-26-23-12-32-png.180787/
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
haha, gi zatvoriv tie ventilite na nadvoresnata so imbusi so se koga ja zemav. Znam deka ima freon ne sum do tolku laik. Ama neso gas istece od vnatresnata neli. Koga ja namontirav letno vreme bese ladese dobro so toj gas so ostana vnatre pa i edna godina toplese bez problem, pa si vikam ne diraj lava dok spava :) E ne znam zoso naednas pocna poslabo da mi gree godinava, izgleda sum gi zaebal tie konusite so bea napraeni na cefkite za steganje pa tamu epten po malce pustalo, mislam deka drugarcevo gi presece tie cefkite na krajot kaj konusite za steganje i ponovo naprai konusi so edna alatka za toa i jako gi stegna. Ne bev doma togas da gledam so prai. On sredi sve ko so treba, ja napuni i sega e top. Ne moze sve sam da naprais jebi ga.
:)[DOUBLEPOST=1513966519][/DOUBLEPOST]Aj patem edno prasanje za majstorite ovde, kako pravilno se demontira klima, ima li nacin cel freon da se sobere? Mislam deka eden mi spomna deka mozelo, pa ako znaete kazuvajte kako, imam namerkana edna daikin 5.5kw ova e ponova so r410 ako odam posle praznicive za IT da ja zeam ako ne ja lapnal nekoj.
Imam ednas pisuvano za ova. Ja pustas klimata na ladenje, na trokrakiot ventil (potenkata cevka ili potisna strana se vika) so imbus go zatvoras dotokot na freon, kompresorot raboti i go smukuva freonot od vnatresniot izmenuvac, vo momentot koga nema sto da smuka go menuva zvukot sto e znak deka treba da go stegnes imbusot na dvokrakiot ventil (na podebelata cevka) i da ja ugasis klimata.Sega CELIOT freon fo imas vo nadv. edinica. Ti koga si ja vadel tvojata prvo si gi zategnal imbusite i freonot sto bil vo vnatresnata edinica si go izgubil, a toa e epten mnogu.
Inace holenderite (citaj monterite ) se najcesto pricina za gubenje na gas od sistemot, pa ne e losa varijanta namesto holender monterot ednostavno da gi zavari cevkite ( normalno ako znae dobro da zavaruva bakar). Inace dozvoleno istekuvanje na gas od sistemot e 1-1.5 gr\god i koga ce procitam bese serviserot mi proveri dali fali freon, zakaci dve kako saatcinja, si doturi malce i rece see vo red, mene mi se place. Da ne povtoruvam deka mozno e da se proveri dali fali freon vo sistemot, no za toa treba skapa oprema i golemi poznavanja na termodinamikata.....ako fali mora da se otkrie PRICINATA a ne samo da se nadopolni so gas pa makar toa bilo so vadenje na stariot i stavanje nov so pomos na vaga.
Ova so vagava e vo red no sto e so masloto koe e vece izmesano so freonot koj odi vo atmosfera. Znaci ce fali maslo vo sistemot a nie ne znaeme kolku. Zatoa so pomos na regeneratotot za gas se separira masloto od freonot i se gleda tocno kolku fali gas,a kolku maslo e izvadeno od sistemot. Sega moze da se vrati ISTIOT freon bidejci e toj prakticno BESMRTEN, da se dostavi nov ako fali i da se VRATI masloto vo kolicina koja e odzemena od sistemot, moze i istoto ako ne znaeme sto maslo e vo kompresorot.
Pozdrav.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ќе сменам утре батерии на даљинското. Денес имав можност да направам тест со мерач без сонда (сензорите со сонда не се стасани, но мислам дека резултат би бил ист) на хансолот за максималната температура на издув. Внатрешна 25, надворешна 0, сетпоинт 30 и аутофан. Издувот дојде до 45.8 степени а компресорот повлече 1870W (сликано на 1849), но во тој момент температурата на усис дојде 27 и климата ја намали потрошувачката на 1200W, затоа што актуал поинт стана блиску до сетпоинтот. Утре ако имам време ќе направам тест со IFeel и даљинското ќе го ставам во ходник да не ме прекине климава во мерењево, па да видиме која максимална температура на издув ќе постигне Han Solo и колкава струја ќе повлече. Очекувам околу 58 степени.
Просек за денес киловат на сат (1kw/h). Работи 24h на сетпоинт 25. Внатре 22-25 степени. Надворешна -6 до 3.

Прегледај го приврзокот 182241

Прегледај го приврзокот 182242
Ајде сега дополни си фреон и нека проверат од каде пушта или каде е прецвикана.

Хансол со двоен компресор што дава под 50 на 1800w со плус надвор темп и 25 внатре не постои.

Нека те услужи некој од сервисериве. За твое добро ти кажувам.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Imam ednas pisuvano za ova. Ja pustas klimata na ladenje, na trokrakiot ventil (potenkata cevka ili potisna strana se vika) so imbus go zatvoras dotokot na freon, kompresorot raboti i go smukuva freonot od vnatresniot izmenuvac, vo momentot koga nema sto da smuka go menuva zvukot sto e znak deka treba da go stegnes imbusot na dvokrakiot ventil (na podebelata cevka) i da ja ugasis klimata.Sega CELIOT freon fo imas vo nadv. edinica. Ti koga si ja vadel tvojata prvo si gi zategnal imbusite i freonot sto bil vo vnatresnata edinica si go izgubil, a toa e epten mnogu.
Inace holenderite (citaj monterite ) se najcesto pricina za gubenje na gas od sistemot, pa ne e losa varijanta namesto holender monterot ednostavno da gi zavari cevkite ( normalno ako znae dobro da zavaruva bakar). Inace dozvoleno istekuvanje na gas od sistemot e 1-1.5 gr\god i koga ce procitam bese serviserot mi proveri dali fali freon, zakaci dve kako saatcinja, si doturi malce i rece see vo red, mene mi se place. Da ne povtoruvam deka mozno e da se proveri dali fali freon vo sistemot, no za toa treba skapa oprema i golemi poznavanja na termodinamikata.....ako fali mora da se otkrie PRICINATA a ne samo da se nadopolni so gas pa makar toa bilo so vadenje na stariot i stavanje nov so pomos na vaga.
Ova so vagava e vo red no sto e so masloto koe e vece izmesano so freonot koj odi vo atmosfera. Znaci ce fali maslo vo sistemot a nie ne znaeme kolku. Zatoa so pomos na regeneratotot za gas se separira masloto od freonot i se gleda tocno kolku fali gas,a kolku maslo e izvadeno od sistemot. Sega moze da se vrati ISTIOT freon bidejci e toj prakticno BESMRTEN, da se dostavi nov ako fali i da se VRATI masloto vo kolicina koja e odzemena od sistemot, moze i istoto ako ne znaeme sto maslo e vo kompresorot.
Pozdrav.
mislam deka kako glaven indikator za toa kolku freon ima ne mu bea bas tie meracite tuku imase zakacen nekoj elektronski termometar na ednata cefka i gledase dali cefkite mrznat ili ne.
Fala za ova infoto za demontaza, zaboraiv da go prasam drugarov za ova koga mi ja punese klimata, a onaka nezgodno e da go prasas, treba i tie da rabotat nesto neli :v[DOUBLEPOST=1514025742][/DOUBLEPOST]
Ајде сега дополни си фреон и нека проверат од каде пушта или каде е прецвикана.

Хансол со двоен компресор што дава под 50 на 1800w со плус надвор темп и 25 внатре не постои.

Нека те услужи некој од сервисериве. За твое добро ти кажувам.
I jas mislam deka tuka lezi zajakot. Mozebi fabricki ne ja napunile dobro, vo drug slucaj sigurno ima nekoj fabricki problem so kompresorot ventilite ili izmenuvacot pa ima ovaka slabi performansi.
 
Последно уредено:
L

lleeoo

Гостин
Ај сега јас пак да прашам. Како нов корисник на аери 18ка греам активно околу 40 квадрати а понекогаш плус понекогаш и ходникот и детската. Е сеа за дифрост не е направила овие две недели ниту еднаш ок е тоа или не.
претходната клима што ја имав на тоа место правеше редовно на секој саат дефрост ама таа е обична беко стара 10 год од лани има нов компресор тошиба он /оф грее како луда ама до кај 0 степени когае надвор затоани ја сменив.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Ај сега јас пак да прашам. Како нов корисник на аери 18ка греам активно околу 40 квадрати а понекогаш плус понекогаш и ходникот и детската. Е сеа за дифрост не е направила овие две недели ниту еднаш ок е тоа или не.
претходната клима што ја имав на тоа место правеше редовно на секој саат дефрост ама таа е обична беко стара 10 год од лани има нов компресор тошиба он /оф грее како луда ама до кај 0 степени когае надвор затоани ја сменив.
Ако она не прави дефрости тоа е добро.

Важно е ти да си згреан одлично и потрошњата да не и е 800w во просек периодов.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
mislam deka kako glaven indikator za toa kolku freon ima ne mu bea bas tie meracite tuku imase zakacen nekoj elektronski termometar na ednata cefka i gledase dali cefkite mrznat ili ne.
Fala za ova infoto za demontaza, zaboraiv da go prasam drugarov za ova koga mi ja punese klimata, a onaka nezgodno e da go prasas, treba i tie da rabotat nesto neli
Serviserite imaat praksa da merat so manometar pritisok na potisnata strana, ama koga e na ladenje vo leto i na nekakva +32-33C ako mrzne na tenkoto cevce ima premalku freon vo sistemot, a ako ima premnogu togas mrzne na usisot, podebeloto cevce, doturaat/odzemaat freon so mali cekori i ja pratat situacijata ( plus znaat kolku treba da pokaze manometarot vo ovie uslovi) Ova e tolku proizvolno sto se granici so fantazija da nabodat kolku tocno treba da se stavi ili izvadi freon. Mnogu poopasno e ako stavi premnogu freon so sto mnogu lesno se ostetuva kompresorot so tk nareceno "potopuvanje", koga e pomalku djabe trosi struja kompresorot no ce vrti nekako...... Vaka proverka na freon e gore-dole mozna kaj frizideri i zamrznuvaci, no klimite se epten poslozeni napravi. Za da tocno ustanovi kolku ima freon vo sistemot, serviserot treba da ima prilkluceno na nekolku mesta manometri i termometri ( mu trebaat i suvi i tkn mokri termometri) nadvor i vnatre, treba da znae kolku e vlaznosta na vozduhot nadvor i vnatre, ta tek togas da uporedi od tabeli za vlezno /izleznite parametri da cita na manometrite dali reba da stavi ili vadi freon. Dobrite serviseri imaat specijalni digitalni instrumenti so merni sondi koi se priklucuvaat na definirani mesta na klimata pa mozat mnogu polesno i potocno da diagnosticiraat defekti i kolicina na freon......
 
L

lleeoo

Гостин
Ако она не прави дефрости тоа е добро.

Важно е ти да си згреан одлично и потрошњата да не и е 800w во просек периодов.
Е сеа по мое и да е 800 е ок датоа што стара ин оф работеше на 1200 плус оваа е 5.5 (барем на документ)астарата е 3.5
 

Kajgana Shop

На врв Bottom