Најекономично греење и ладење

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Da mozev samo da the gledam kako ja demontiras a ne ni znaes deka vnatre ima nekakov si gas, pa posle kako ja montiras I na kraj ovoj slag so meracot, gasot I polnacot,....,..na kraj hepiend I uspesna prikazna.
haha, gi zatvoriv tie ventilite na nadvoresnata so imbusi so se koga ja zemav. Znam deka ima freon ne sum do tolku laik. Ama neso gas istece od vnatresnata neli. Koga ja namontirav letno vreme bese ladese dobro so toj gas so ostana vnatre pa i edna godina toplese bez problem, pa si vikam ne diraj lava dok spava :) E ne znam zoso naednas pocna poslabo da mi gree godinava, izgleda sum gi zaebal tie konusite so bea napraeni na cefkite za steganje pa tamu epten po malce pustalo, mislam deka drugarcevo gi presece tie cefkite na krajot kaj konusite za steganje i ponovo naprai konusi so edna alatka za toa i jako gi stegna. Ne bev doma togas da gledam so prai. On sredi sve ko so treba, ja napuni i sega e top. Ne moze sve sam da naprais jebi ga.
:)[DOUBLEPOST=1513966519][/DOUBLEPOST]Aj patem edno prasanje za majstorite ovde, kako pravilno se demontira klima, ima li nacin cel freon da se sobere? Mislam deka eden mi spomna deka mozelo, pa ako znaete kazuvajte kako, imam namerkana edna daikin 5.5kw ova e ponova so r410 ako odam posle praznicive za IT da ja zeam ako ne ja lapnal nekoj.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Sega ke vidis EU ke lupne sondi i danok na ogacite. Ovie nasive se razbira samo ke prepisat i da vidis posle dali drvata (a pa tek jaglenot) ke bidat eftini za ogrev ili ne.[DOUBLEPOST=1513959373][/DOUBLEPOST]
Brat tebe da ne ti e slabo napuneta klimata, kaj mene bese fakticki poise od pola prazna, otkoga mi ja napuni drugarot defrostite se namalija za 3-4 pati, pri nastavena 23c temperatura ne sum go cul defrost da napravi, na maksimalni 32c edvaj ednas prai i toa samo navecer i nasabajle koga e grc nadvor. A se raboti za inverter toshiba gospod znae kolku star so r22 go zedov poloven vo italija od edna vikendicka go izvadiv za 50e. Sam si ja demontirav tamu i sam si ja namestiv doma, ama eve praznicka bila na toa treba da se pazi.
Нешто има гарант. Може да му е празна.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ovie sum gi videl vo hrvatska i mislam deka se pokazani kako dobri. Pardon inventor bea, verojatno na tie si mislel.
I jas imam slusnato deka se solidni klimi pa zatoa i pisav na forumov ako nekoj saka da kupi takva klima ima vo AGRO TEHNA samo ne prasav za cena kolku pari e a na web sajtot seuste ja nemaat staveno neznam zosto inaku vo salon im e izlozena vnatresnata edinica od ( invertor ) klimata
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
I jas imam slusnato deka se solidni klimi pa zatoa i pisav na forumov ako nekoj saka da kupi takva klima ima vo AGRO TEHNA samo ne prasav za cena kolku pari e a na web sajtot seuste ja nemaat staveno neznam zosto inaku vo salon im e izlozena vnatresnata edinica od ( invertor ) klimata
invertor ili inventor. Inventor sum gi videl.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Сопственици на Хансол. Чудно ми се понаша даљинското. Тешко фаќа, секое второ пртитискање не го регистрира. Некогаш се случува грешна команда да регистрира, јас притискам температура да покажи, тој менува позиција на лопатки или менува сетпоинт. Има ли кај вас вакво нешто?


Омлет колку долго прави Хансолот еден дифрост?

Sent from my iPhone using Tapatalk
околу 4 минути.

Sega ke vidis EU ke lupne sondi i danok na ogacite. Ovie nasive se razbira samo ke prepisat i da vidis posle dali drvata (a pa tek jaglenot) ke bidat eftini za ogrev ili ne.[DOUBLEPOST=1513959373][/DOUBLEPOST]
Brat tebe da ne ti e slabo napuneta klimata, kaj mene bese fakticki poise od pola prazna, otkoga mi ja napuni drugarot defrostite se namalija za 3-4 pati, pri nastavena 23c temperatura ne sum go cul defrost da napravi, na maksimalni 32c edvaj ednas prai i toa samo navecer i nasabajle koga e grc nadvor. A se raboti za inverter toshiba gospod znae kolku star so r22 go zedov poloven vo italija od edna vikendicka go izvadiv za 50e. Sam si ja demontirav tamu i sam si ja namestiv doma, ama eve praznicka bila na toa treba da se pazi.
Гледав како го вакумираа и поврзуваа. Не истече ништо. Мислам дека е во ред со фреон.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
]Aj patem edno prasanje za majstorite ovde, kako pravilno se demontira klima, ima li nacin cel freon da se sobere? Mislam deka eden mi spomna deka mozelo, pa ako znaete kazuvajte kako, imam namerkana edna daikin 5.5kw ova e ponova so r410 ako odam posle praznicive za IT da ja zeam ako ne ja lapnal nekoj.
Moze ako serviserot-monterot ima Freon Recovery mashina.....Recovery mora da ima sekoj monter no retko ke gi najdes, znam deka imaat u Zorba_B ili Zoki baraj go na 70/527-848
Izgleda vaka
https://www.youtube.com/watch?v=BgHuSRgrq8A[DOUBLEPOST=1513973444][/DOUBLEPOST]
Сопственици на Хансол. Чудно ми се понаша даљинското. Тешко фаќа, секое второ пртитискање не го регистрира. Некогаш се случува грешна команда да регистрира, јас притискам температура да покажи, тој менува позиција на лопатки или менува сетпоинт. Има ли кај вас вакво нешто?
Smeni Baterii[DOUBLEPOST=1513976759][/DOUBLEPOST]
Најновиот Амбер 12 -30, oд 50.000 денари има компресор од само 13.000btu?
https://www.deltron.hr/wp-content/uploads/2017/05/AMBER-R32.pdf
Ова е само 1050 бту повеќе oд мојот Хансол12 -20, @mdeni ти рече дека амберот бил хансол со голем компресор, така?
Koj e Najnoviot ?
Vo ovoj PDF nepisuva Star ili Nov pisuva za Europe i za NorthEurope.
Deltron-Hrvatite voopsto ne go nosat Nordicot Amber tuku samo toj za Europe do -15 koj opcionalno moze da bide i do -22 ;).
Vidi go mojot potpis, ja gi imam i dvete verzii na Amber i toj do -15 i toj do -30.
Prvata do -15 e 36.000den vtorata za NorthEurope(-30C) e 50.000den.
Prvata do -15C ja nema kaj nas i nema da se nosi, ja imase lani.....koj si ja zema si ja nakrivi kapata, edina klima koja gree so tolku mal minimum pod 180W koj e nedostizen za mnogu Falenite Japanci od klassa FH ili Daisekai i so ceni nad 60.000den.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Сопственици на Хансол. Чудно ми се понаша даљинското. Тешко фаќа, секое второ пртитискање не го регистрира. Некогаш се случува грешна команда да регистрира, јас притискам температура да покажи, тој менува позиција на лопатки или менува сетпоинт. Има ли кај вас вакво нешто?



околу 4 минути.



Гледав како го вакумираа и поврзуваа. Не истече ништо. Мислам дека е во ред со фреон.
Батериите смени ги, тие што одат со далјинското не чинат, и мене ми се случи исто со тие батерии, купи си подобри некои алкални...Бајади го гибаш како јас лани сакав се да научам и ојдоа батериите...Мани ресет на далјинското со новите батерии..поздрав
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Eve mojava klima spored Strelec treba na -6 nokeska i momentalno -3da ne me zgree i da dogrevam ama kazuva sprotivno.Nokeska od 22 do 05 stavena na 21cod 05 do 07 na 24 a od 07 do vecer do 22 ke bide na 23 stepeni.Termometarot e 3.5 podaleku od klimata vo ist pravec na 1.8 visina so toa sto klimata e stavena da duva nadole.Ako go odnesam na najdalecnoto mesto od klimata toa e nekoi 7 m na 1 m visina bi pokazuvala 23 1 stepen ponisko od mestoto kade e momentalno.
Momak, tebe sum ti odgovoril odamna....
Ja tuka se boram tokmu protiv vakvi manipultori sto prodavaat *uda za bubrezi zadskrieni pod reklamite za navodni Japanci od Made in Thailadnd i China, sto prodavaat navodni 5,5ki od 3,8Kw i slicno !!
Realnosta e deka tebe "negde" te izlazale...a site znaeme i kade TE IZLAZALE..i ti rekle deka kupuvas 5,5ka koja matematicki treba da ima 18.000 btu a ne 16.000....samo sto si ja kupil si go napisal ova:
Alekso4.jpg
ja sum ti repliciral so ova
Alekso3.jpg
Za da ovaa godina otkako ti se razbistruvaat brojkite go postavuvas ova prasanje ....so mislis ti na koja T se dimenzioniraat radijatori kaj nas i nasive zimi? na +7 ?
AleksoEVentdilema.jpg
Ajde sega ti lepi naucniku odgovori ni dali tvojata Suzumi16ka platena 65.000 e 5,5Kka ili e 4,5ka ili e 3,8kw na greenje i sto znaci toa 3,36 na -7 a sto znaci 3,80Kw?
I tie 3,80Kw se na -10 kolku sto mi e poznato, ili vazat i za zimi so -20 ? :D
Momak....tvojata klima ima Bivalentna temperatura od -7, sto znaci na Temperaturi pod -7 ti treba da dogrevas so kalorifer za da dobies 3,8KW, a togas klimata ti stanuva bivalentna(od monovalentna)....ili poinaku kazano od monovalentno greenje samo so Kima preagjas vo bivalentno greenje so Klima+Kalorifer.
I toa sve samo za da se postignat tie 3,80Kw, sto e daleku od Lazgata sto ji kazale deka si kupil klima 5,5ka.
Alekso.jpg
Si napisal deka grees kukja od 54m2 pa i 74m2 ili kolku se tocno so ovaa klima(da ako najladnoto za tebe e +7)....sekoja cest, uzivaj vo "toplinata" i kretkite rakavi i vo "najladnoto"...kolku i da e toa :)
Alekso2.jpg
Suzumi16.jpg.png [DOUBLEPOST=1513985389][/DOUBLEPOST]
Батериите смени ги, тие што одат со далјинското не чинат, и мене ми се случи исто со тие батерии, купи си подобри некои алкални...Бајади го гибаш како јас лани сакав се да научам и ојдоа батериите...Мани ресет на далјинското со новите батерии..поздрав
Некогаш расипано даљинско може да те доведе и до 100евра инвестиција ако се работи за Јапанец од Таиланд :)
Alekso5.jpg AleksoWiFI.jpg
Наздравје 100че
AleksoWiFIvgraden.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Eve mojava klima spored Strelec treba na -6 nokeska i momentalno -3da ne me zgree i da dogrevam ama kazuva sprotivno.Nokeska od 22 do 05 stavena na 21cod 05 do 07 na 24 a od 07 do vecer do 22 ke bide na 23 stepeni.Termometarot e 3.5 podaleku od klimata vo ist pravec na 1.8 visina so toa sto klimata e stavena da duva nadole.Ako go odnesam na najdalecnoto mesto od klimata toa e nekoi 7 m na 1 m visina bi pokazuvala 23 1 stepen ponisko od mestoto kade e momentalno.
Druze ni u potpis ja stavas ni po ime ja spominjas klimata tvoja ko drugive primer so praat ((Neoto moe, Han Solo etc..) i te preripuvam ama sega i Strelec go spominjas i se zainteresirav ama treba da baram sto klima imas nazad u search. "Mojava pa mojava" pisi ja u potpis cim vise cesto ja komentiras olesni na citatelite evao..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Druze ni u potpis ja stavas ni po ime ja spominjas klimata tvoja ko drugive primer so praat ((Neoto moe, Han Solo etc..) i te preripuvam ama sega i Strelec go spominjas i se zainteresirav ama treba da baram sto klima imas nazad u search. "Mojava pa mojava" pisi ja u potpis cim vise cesto ja komentiras olesni na citatelite evao..
Neli zbunuva ako mu gi baras postovite, de 5,5kw de 4,7....nakraj neznae ni samiot sto mu prodale i dali e na greenje toa ili na ladenje i ako e nagreenje do koj minus.
Za nego on ima 5,5Kwta klima Suzumi od 16.000btu=4,7Kw od koi samo 4,5kw na ladenje i edvaj 3,8kw pri greenje kako Maximum na -10C....ili ima PdesignH od 3,8Kw (na -10 za Umerena zona).....na +7 ili +12C nikoj ne go interesira dali vadi 7Kw ili 5.
I lajkov na postov e jak
Alekso16.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Ќе сменам утре батерии на даљинското. Денес имав можност да направам тест со мерач без сонда (сензорите со сонда не се стасани, но мислам дека резултат би бил ист) на хансолот за максималната температура на издув. Внатрешна 25, надворешна 0, сетпоинт 30 и аутофан. Издувот дојде до 45.8 степени а компресорот повлече 1870W (сликано на 1849), но во тој момент температурата на усис дојде 27 и климата ја намали потрошувачката на 1200W, затоа што актуал поинт стана блиску до сетпоинтот. Утре ако имам време ќе направам тест со IFeel и даљинското ќе го ставам во ходник да не ме прекине климава во мерењево, па да видиме која максимална температура на издув ќе постигне Han Solo и колкава струја ќе повлече. Очекувам околу 58 степени.
Просек за денес киловат на сат (1kw/h). Работи 24h на сетпоинт 25. Внатре 22-25 степени. Надворешна -6 до 3.

upload_2017-12-23_1-17-45.png

upload_2017-12-23_1-18-3.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom