Најекономично греење и ладење

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ako imas finansii podobro investiraj vo toplotna pumpa predlog DAIKIN ALTERMA gree ladi i plus topla voda imas
Parno na strujaa e skapo a za peletive iskreno mislam deka za 5 do10 godini ke se isfrlaat.
Poekonomicni i poaktuelni ke bidat toplotnite pumpi
Ај повторно , пошто изгледа ти си земаш некои работи здраво за готово.
Па и не е едноставна така математиката ! Топлотната пумпа не е ситна инвестиција , само она тргнува од 5000 евра па нагоре, плус инсталација на парното и остало ќе догура до некои 8-10000 евра.
Да претпоставиме рок на траење нека и е 10-12 години, ок?
Месечно со неа ќе плаќаш од 4-6000 а може и јаче ,за 100м2.
Разликата од парно на струја и со топлотна пумпа му доѓе околу 5000 евра кои ќе ги рокнеш одма.Со бедна камата од 5%за тие 10-12 години ќе станат 6-7000.
Разликата струја - топлотна пумпа е рецимо 6000 денари месечно, 6*6000=36 000 годишно( а не е реално толку ама ај)
Заклучок: Разликата ќе си ја надополниш за 10-12 години.
Не по врат, по шија, вика нашиот народ.[DOUBLEPOST=1513888520][/DOUBLEPOST]
Ok a za pocetna investicija koja e opcija e podobra vo smisol na cena,vreme na instalacija,prostor...etc
За почетна инвестиција , со котел на струја е далеку поефтино.
Инсталацијата на парното е мање више иста, разликата е што котлето од 12 киловати ќе те кошта 200-300 евра а печка на пелети е барем 3-4 пати поскапа. Плус ова (котлето) има два штрафа и кабел за приклучување а печката е малку пошкакљива работа.
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Споделам искуство на греење со FH35VE, во големата просторија, не споредувам за останатите бидејќи се во помали простории и не е проблем.

FH35VE сместена во 35m2 простор на јужна страна над неа таван со плоча неизолирана и кров панелен 8-10 цм.
Под неа не се грее, до неа спална која се грее ептен благо.
Од изолација единствено 3 стакла, рехау генео профил. Куќа со мачканица 25cm блок, без никаква изолација. Плус јужна страна е со откирен гитер кој влече директно ладно низ фугите.

До сега за декември има потрошено 213kw, со тоа што последните недела дена се температури денски 0 степени коа се затемни во Штип до -3.

Температура во соба над 19-20 степени константно, ноќеска 19 денски 22 до 24.

Климата е со поместен внатреше сензор. При што цело време е на ауто и користи 3та у 4та брзина поголем дел од времето ако брка температура.

Еве каде е поставен сензорот.




Еве го сензорот.


Како што можам да забележам на надворешни -2-3-1 мерачот мноогу често го гледам на 700-800-900w а кога постига температура се смирува и дува со 450-500w и послаб фан.

Особено ако во собата е 19-20 степени и ако ја ставам температурата на 26 на далинското, дува климата со максимум брзина за да постигне но и троши маме ебе. Еве слика од темп на издув со потрошња.


И тоа тршоши над 1600w константно час време за да постигне температура.

Можам да кажам дека поместувањето на сензорот ја прави климата ептен сензитивна, ако е поставена 20 степени и оддржува 20 степени во соба со 1-ва или 2-ра брзина и трошк 450-500w, покачување за само 1 степен ја ланчира климата во 3 та или 4та брзина каде троши 800w за да качи температура 1 степен. Па се смирува во 1 или 2 ра брзина.

Како што гледам Декември ќе имам околу 300-320kwh потрошено нонстоп уклучено. Што за овој простор во ваква куќа треба да е супер.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 септември 2017
Мислења
13
Поени од реакции
4
Здраво на сите! Сакам да ве прашам дали некој знае што можам да земам до 120 евра што нема да троши многу и да грее 38 м2? Фала ви многу, утре (22.12.2017) ќе идам да земам нешто, но добро би ми дошло некоја препорака.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ај повторно , пошто изгледа ти си земаш некои работи здраво за готово.
Па и не е едноставна така математиката ! Топлотната пумпа не е ситна инвестиција , само она тргнува од 5000 евра па нагоре, плус инсталација на парното и остало ќе догура до некои 8-10000 евра.
Да претпоставиме рок на траење нека и е 10-12 години, ок?
Месечно со неа ќе плаќаш од 4-6000 а може и јаче ,за 100м2.
Разликата од парно на струја и со топлотна пумпа му доѓе околу 5000 евра кои ќе ги рокнеш одма.Со бедна камата од 5%за тие 10-12 години ќе станат 6-7000.
Разликата струја - топлотна пумпа е рецимо 6000 денари месечно, 6*6000=36 000 годишно( а не е реално толку ама ај)
Заклучок: Разликата ќе си ја надополниш за 10-12 години.
Не по врат, по шија, вика нашиот народ.
Nisto jas ne sum zemal zdravo za gotovo no bidejki toplotnite pumpi se najekoloski i najisplatliv nacin za greenje ednostavno idninata za najevtino greenje na elektricna energija e na toplotni pumpi zatoa mu ptedloziv na clenot dokolku ima finansii da si stavi toplotna pumpa
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Здраво на сите! Сакам да ве прашам дали некој знае што можам да земам до 120 евра што нема да троши многу и да грее 38 м2? Фала ви многу, утре (22.12.2017) ќе идам да земам нешто, но добро би ми дошло некоја препорака.
за тие пари и толкав простор само ќумбе на дрва :-(
клима нема толку ефтина, уљени радијатори, панелки не ти вршат работа, тајфун на струја ќе те загрее ама и џебот ќе ти го изгори.
имаш малку пари и голем проблем
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.308
Поени од реакции
15.544
Здраво на сите! Сакам да ве прашам дали некој знае што можам да земам до 120 евра што нема да троши многу и да грее 38 м2? Фала ви многу, утре (22.12.2017) ќе идам да земам нешто, но добро би ми дошло некоја препорака.
Ne postoi takvo nesto.

Da te zgree valjda ke mozhe samo dve panelki da zemesh, Thermor kako pokvalitetni. Za tie pari se trosi "mnogu".

Ete I kjumbe na drva, ali valjda vekje ti e kasno za toa?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво на сите! Сакам да ве прашам дали некој знае што можам да земам до 120 евра што нема да троши многу и да грее 38 м2? Фала ви многу, утре (22.12.2017) ќе идам да земам нешто, но добро би ми дошло некоја препорака.
Do 120 evra bi zi preporacal dobro socuvana polovna on-off klima ili Fonko ili FUEGO Espana za najevtino greenje
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Nisto jas ne sum zemal zdravo za gotovo no bidejki toplotnite pumpi se najekoloski i najisplatliv nacin za greenje ednostavno idninata za najevtino greenje na elektricna energija e na toplotni pumpi zatoa mu ptedloziv na clenot dokolku ima finansii da si stavi toplotna pumpa
Чекај малку !
За исплатливост ваљда не за џабе правев цела студија, баго стопанкина му.
За екологија, исто погонско гориво имаат а твојата топлотна пумпа има и фреон, што ја категоризира како еколошки полоша од котелот.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Bas me interesira sto ke ti odgoborat od gree koga imas vivax kako sto kaza prepakuvan gree i ne vleguva vo defrost a orginalov gree vleguva na ( ovie smesni 0°C ) toga znaci pred 10godini vivax ( gree ) pravel pokvalitetni klimi od denesnite
Za razlika vivax iako sega e so midea eve aezi-vo ni defrost ni nisto sto znaci vivax bil kvaliteten vo vremeto koga bil so gree no ostanal verodostoen na kvalitetot i sega koga e so midea povtorno pravi kvalitetni klimi sporedba cena vs kvalitet
Iako strelec i drugi clenovi se ismejuvaa na mojot aezi kako jas so 660m3 ( izduv ) na aezi-to vozduh gream 55m2 aezi od vivax si raboti bez problem i pak ke kazam 5.5kw ili 18btu so Toshiba kompresor e odlicna za 31.500 den ( tolku bese cenata pred 2 godini )
ти Вивакс за фирма ја мислиш, што викаш дека правела клими ?
си мерел ли некогаш издув на тие 660м3 што ги дава внатрешната?
само тие 660 биле пред 2 години, сега не верувам дека се повеќе од 600, ако не си ја чистел комплет внатрешната[DOUBLEPOST=1513891831][/DOUBLEPOST]
Планирам и да набавам мерач, но тој нема да стигне вероватно до крајот на јануари, така да и наредниот месец ќе се раководам со сметката.
имаш мерач во анхоч ако не си знаел, има постирано линк пред некоја страна[DOUBLEPOST=1513892215][/DOUBLEPOST]
Klimata e 12ka na nea ima znakce so Boldirani crveni bukvi FUEGO toa e prviot uvoz vo mk na fuego i top e klimata malce orevise trese i buci komoresorot ama raboti na minusni temperaturi...
минусни се и -1 и -20, треба да се изјасниш на колку работела. И јас имам обична Нео која на -5 дава повеќе топлина од 80% од новите инвертери што ги имаат тука членовите на форумот[DOUBLEPOST=1513892359][/DOUBLEPOST]
Ako mozes slikni ja nadvoresnata i vnatrsnata edinica na FUEGO klimata
Pretpostavuvam deka e ili so Toshiba ili SANYO kompresor
таа е со мицубиши компресор, чим е прв увоз во МКД, пред 15 и повеќе год.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Чекај малку !
За исплатливост ваљда не за џабе правев цела студија, баго стопанкина му.
За екологија, исто погонско гориво имаат а твојата топлотна пумпа има и фреон, што ја категоризира како еколошки полоша од котелот.
Vo denesno vreme ima klimi i so freon sto voopsto ne zagaduva
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Здраво на сите! Сакам да ве прашам дали некој знае што можам да земам до 120 евра што нема да троши многу и да грее 38 м2? Фала ви многу, утре (22.12.2017) ќе идам да земам нешто, но добро би ми дошло некоја препорака.
Ako ti se do epten broeni parite najdobro kebe i kaput da si kupis :(
Inaku po moe mislenje najdobro za tie pari da zemes nekoja polovna termo pecka, ke si ja punis koga ima eftina struja na maksimum, a denje ke ja isklucis ili ke ja stavis na najniska temperatura bez uklucen ventilator da odrzuva minimalna temperatura.
:D[DOUBLEPOST=1513893667][/DOUBLEPOST]
ти Вивакс за фирма ја мислиш, што викаш дека правела клими ?
си мерел ли некогаш издув на тие 660м3 што ги дава внатрешната?
само тие 660 биле пред 2 години, сега не верувам дека се повеќе од 600, ако не си ја чистел комплет внатрешната[DOUBLEPOST=1513891831][/DOUBLEPOST]
имаш мерач во анхоч ако не си знаел, има постирано линк пред некоја страна[DOUBLEPOST=1513892215][/DOUBLEPOST]
минусни се и -1 и -20, треба да се изјасниш на колку работела. И јас имам обична Нео која на -5 дава повеќе топлина од 80% од новите инвертери што ги имаат тука членовите на форумот[DOUBLEPOST=1513892359][/DOUBLEPOST]
таа е со мицубиши компресор, чим е прв увоз во МКД, пред 15 и повеќе год.
Bratucedot ima neo obicna on off stara 5-6god, pod 0c skoro i da ne gree. Ne znam kako toa tezgere go sporeduvas so nekoj ponov inverter.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
ти Вивакс за фирма ја мислиш, што викаш дека правела клими ?
си мерел ли некогаш издув на тие 660м3 што ги дава внатрешната?
само тие 660 биле пред 2 години, сега не верувам дека се повеќе од 600, ако не си ја чистел комплет внатрешната
Vivax gi sklopuva delovite toa sto vivax ne proizveduva svoj delovi ne znaci deka klimite ne se kvalitetni naprotiv iako ne proizveduva za cenata vs kvalitetot se odlicni klimi a toa za merenje izduv temperatura nemam termometar so sonda za toa ne meram
I pak ke povtoram neznaci ako ne proizveduva vivax svoi delovi deka klimite ne se kvalitetni na kraj kraeva nemoze sekoja firma brend da pravi svoj delovi
Gtee pravi svoi delovi pa pak klimite ne se ko so treba taka da proizvodstvoto na sopstveni delovi neznaci deka klimata ke bide podobra
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.779
Поени од реакции
5.041
Ако имаш опција за подно и струја ќе ти заврши работа, рачунај 8-9000 денари во шпиц сезона. Јас имам такво ама искрено никогаш не сум го користел цела сезона, котелот беше само за догревање , понекогаш.
Пред неколку страни @StefusRefus мислам удри математика дека со една вреќа пелети (200-250 денари) грее 100м2.30*250=7500 ден. што е слично на цената на греење со струја( почетната инвестиција не ја броиме). Покасно кога ќе залади повеќе, претпоставувам и он ќе рипне на 9-10000 месечно.
Соседот од кој го копирав системот сеуште се грее на струја и сметките по негово кажување му идат од 10-15000 во најладните месеци.Он грее исто 100 и нешто метри.
Одржување кај струјата скоро никакво, за пелетите мислам дека има возење околу нив.
Оперативните трошоци ти се повисоки кај пелети ама ако туриш добра изолација и пвц повеќе добиваш кај пелети од клима. Голем проблем кај климите се високата инвестиција лошата амортизација и финансиските загуби од пропуштени можности и/или камати. Не е се ниски оперативни трошоци!
Кој учел финансирање знае...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom