Најекономично греење и ладење

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Jaс предвидов дека ќе има недоразбирање и пробав да се дистанцирам од другите грее корисници, затоа што секогаш инсистирам на точност.

Инаку баш ме интересира размислување од @Gree info
-дали е нормално на овие температури -4 до 2 степени Hansol12 -20 да прави дефрости.
-доколку дојдете да ја проверите надворешната единица, какви тестови би направиле да утврдите дека работи идеално? Имате ли правилник од Грее како да се проверува клима дали работи со фабрички параметри, мерите ли температури, време за која ја постигнува...?


Moжеби ме следите, веќе 40тина дена користам нова Gree Hansol GWH12TB-S3DNA2D, a 10 години наназад користам Gree 18ka (спакувана од Vivaks, види потпис). Хансолов прави дефрости, виваксот не. Hansolot одржува температура, Виваксот работи по неколку саати (3-10) и ја постигнува температурата секој ден, некогаш собата од Виваксот не се грее со денови, Виваксот неправилно е монтиран има само 1метар цевки, Хансолот уредно е монтиран со 3+1 метар цевки. Секој од уредите работи во соба од куќа од ~16м2.

-дополнително, може да ни кажете дали Hansol -20, 12ka i 18ka имаат ист изменувач?
https://klimi.mk/sporedba.php?id1=264&id2=265
Bas me interesira sto ke ti odgoborat od gree koga imas vivax kako sto kaza prepakuvan gree i ne vleguva vo defrost a orginalov gree vleguva na ( ovie smesni 0°C ) toga znaci pred 10godini vivax ( gree ) pravel pokvalitetni klimi od denesnite
Za razlika vivax iako sega e so midea eve aezi-vo ni defrost ni nisto sto znaci vivax bil kvaliteten vo vremeto koga bil so gree no ostanal verodostoen na kvalitetot i sega koga e so midea povtorno pravi kvalitetni klimi sporedba cena vs kvalitet
Iako strelec i drugi clenovi se ismejuvaa na mojot aezi kako jas so 660m3 ( izduv ) na aezi-to vozduh gream 55m2 aezi od vivax si raboti bez problem i pak ke kazam 5.5kw ili 18btu so Toshiba kompresor e odlicna za 31.500 den ( tolku bese cenata pred 2 godini )
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Mitsubishi FH35-VE: Штура пресметка, за септември (без клима), сметката за струја беше 1000 денари, а за октомври (со 15-20 дена клима и 4-5 дена панел во спалната) ми дојде 1750 денари. Секако, климата не работеше нон-стоп, ја пуштав по потреба од 17 до 23 часот. За ноември, ќе чекам да ме изненадат од ЕВН, ама мислам дека најмногу што треба да дојде е 2500.
Update: Ноемвриската сметка дојде 2300. Прилично сум задоволен бидејќи климата воопшто не беше исклучена овој месец, само ја регулирав на 18ц од 00:00 до 17:00, и на 22-25ц од 17:00 до 00:00 (грубо земено), имаше и денови кога го уклучував и панелот во спалната, ама времето не беше нешто посебно ладно, освен можеби последната седмица. Пола месец декември не бев дома (од 6ти до 18ти), така да климата беше исклучена и декемвриската сметка нема да биде меродавна во пресметките, но откога се вратив (на 18ти), на овие минусни температури повторно нема да ја исклучувам и ќе ја работам горе-долу со истиот режим, па ќе видиме колку ќе биде декемвриската сметка. Планирам и да набавам мерач, но тој нема да стигне вероватно до крајот на јануари, така да и наредниот месец ќе се раководам со сметката.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.779
Поени од реакции
5.041
Update: Ноемвриската сметка дојде 2300. Прилично сум задоволен бидејќи климата воопшто не беше исклучена овој месец, само ја регулирав на 18ц од 00:00 до 17:00, и на 22-25ц од 17:00 до 00:00 (грубо земено), имаше и денови кога го уклучував и панелот во спалната, ама времето не беше нешто посебно ладно, освен можеби последната седмица. Пола месец декември не бев дома (од 6ти до 18ти), така да климата беше исклучена и декемвриската сметка нема да биде меродавна во пресметките, но откога се вратив (на 18ти), на овие минусни температури повторно нема да ја исклучувам и ќе ја работам горе-долу со истиот режим, па ќе видиме колку ќе биде декемвриската сметка. Планирам и да набавам мерач, но тој нема да стигне вероватно до крајот на јануари, така да и наредниот месец ќе се раководам со сметката.
Колку м2 грееш? И каква изолација имаш? Куќа Стан? итн?
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Колку м2 грееш? И каква изолација имаш? Куќа Стан? итн?
Имам објаснато во погорните постови, но греам некаде 28м2 (дневна, трпезарија и кујна), во стан во Битола на 7ми спрат на североисток, добра градба и изолација и ПВЦ дограма.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.779
Поени од реакции
5.041
Имам објаснато во погорните постови, но греам некаде 28м2 (дневна, трпезарија и кујна), во стан во Битола на 7ми спрат на североисток, добра градба и изолација и ПВЦ дограма.
Извини недостаток на форумов нема дроп листа на стари постови @Branchez @Acid
 

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
Koja ista klima FUEGO ESPANA ?[DOUBLEPOST=1513856508][/DOUBLEPOST]
Vo ted e toa za kvalitetna diskusija no samo edno ne mi e jasno kako toa tolku faleniot gree ne e bitno koj model pravi cesti defrosti ( ova ne se odnesuva na tebe ) tuku na tie sto tolku go falea gree kako da kojznae kakov kvalitet e a ne e na eden drug forum covek imase pisano deka mu se slucil defekt na nadvoresna edinica od gree i ovie od gree nemale rezervni delovi toa e sramota pa neli gree e No1 vo svet za proizvotsvo na klimi kako toa gree da nema rezervni delovi toa e golem minus i za gree i za tie sto tolku go falat gree covekot moral da kupi druga klima bidejki nemalo delovi za defektot na gree klimata.
Klimata e 12ka na nea ima znakce so Boldirani crveni bukvi FUEGO toa e prviot uvoz vo mk na fuego i top e klimata malce orevise trese i buci komoresorot ama raboti na minusni temperaturi...
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Update: Ноемвриската сметка дојде 2300. Прилично сум задоволен бидејќи климата воопшто не беше исклучена овој месец, само ја регулирав на 18ц од 00:00 до 17:00, и на 22-25ц од 17:00 до 00:00 (грубо земено), имаше и денови кога го уклучував и панелот во спалната, ама времето не беше нешто посебно ладно, освен можеби последната седмица. Пола месец декември не бев дома (од 6ти до 18ти), така да климата беше исклучена и декемвриската сметка нема да биде меродавна во пресметките, но откога се вратив (на 18ти), на овие минусни температури повторно нема да ја исклучувам и ќе ја работам горе-долу со истиот режим, па ќе видиме колку ќе биде декемвриската сметка. Планирам и да набавам мерач, но тој нема да стигне вероватно до крајот на јануари, така да и наредниот месец ќе се раководам со сметката.
Сугестија една. Наместо да ја буткаш во 17ч да крева температура на скапа струја стави ја на тајмер во 14ч да оди на 25Ц и во 00ч да оди на 18ц. Така ќе заштедиш бајаги затоа што ударниот период на загревање на објектот ќе ти е во 14-16ч и во ефтина струја. А во скапа ќе ти е само одржувањето на температурата кое е со многу поголем COP.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Klimata e 12ka na nea ima znakce so Boldirani crveni bukvi FUEGO toa e prviot uvoz vo mk na fuego i top e klimata malce orevise trese i buci komoresorot ama raboti na minusni temperaturi...
Ako mozes slikni ja nadvoresnata i vnatrsnata edinica na FUEGO klimata
Pretpostavuvam deka e ili so Toshiba ili SANYO kompresor
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Едно прашање до сите кој имаат искуство, во мојот случај сум покриен со инвертери но поради поставеноста и позиционирањето нели тоалетите и некој соби немаат температура како другите, сега тоа не ми смета, прашањето ми е каква потрошња и кој котли на струја се најевтини и колку би трошеле доколку ги користам само од 2 до 4 на евтина струја чисто колку да изедначат температура секаде и малце да ја олеснат работата на климите!!!!
Ист проблем имам и јас . Не се решава така лесно со котел ама ако имаш инсталација може да пробаш.Јас имам Клима терм ДE-12 ама ждере струја ко нездрав, затоа прејдов на инвертери. Додуша од време на време палам печката или котелот за изедначување на температурата секаде.
Ако имаш кој да следи, на евтина струја би се исплател таков за догревање. Цена не памтам, од Вентил трејд го земав.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Друже, вакви зелени од тебе?
Ај да пишал вакво нешто @vlavot, тој командантот Марк (што не пораснал во животот) или синан-сакичот (не ми текнува на никот, тој што се грее на парно, ама не пропушта да извреѓа се што е од Gree), ама ти?

Gree може да го сакаме или мразиме, ама е најголем производител на резиденцијални клими на оваа наша планета. Други се тие што ставаат свои налепници, како Вивакс до скоро (поминаа на Мидеа), York, Cooper&Hanter и тн.


Погрешно!
Колку е брзината на внатрешниот вентилатор поголема, климата ќе биде поефикасна, ќе троши помалку и следствено на тоа, поретко ќе оди во дифрост.
Ако бараш линеарно зголемување, има: колку зададената температура е повисока, одењето во дифрост е поголемо. Ама ти збориш за нешто друго и си грешка. ;)


Извини што ви се мешам во мирцот што си го терате со Стрелец, ама "морам" да го прокоментирам ова...
Замисли да купуваш обично стерео појачало. Бираш меѓу едно што има класично трафо, еден тенок ладилник за двата канала, и друго со квалитетно, ефикасно тороидално трафо, два масивни ладилници (за секој канал посебно). Двете се 2 x 100 W, првото тежи 6кг, второто 10кг. Кое појачало ќе го одбереш?

Голем двореден изменувач во комбинација со голем вентилатор (445мм) што пумпа 2400 м3/h е добро да го има секоја клима, но тоа чини пари. Надворешната не тежи 43 кг бадијала.
Внатрешниот изменувач е исто така позамашен за "класична" клима од 3.5кв. 662x25.4x305, цилиндарот/вентилаторот е 98x662 и затоа тежи 11кг.

Колку "јапонски" клими може да се пофалат со такво нешто и по можност да чинат 40К?
И ти и јас сме ја одбрале оваа клима како "Best buy", едноставно сме добиле најмногу за вложените пари. Дали може/има подобро? Секако да.
Бидејќи добро ги анализираш работите, ќе постирам еден дијаграм од Хансол -20
Прегледај го приврзокот 182125
и еден од Амбер -30
Прегледај го приврзокот 182126
Има разлики, така? Има разлика и во цената од "смешни" 100 евра. Јас кога го пазарував хансолот знаев кој се разликите исто како и сега. Во мојот случај тие 100 евра ќе беа фрлени во ветер. Во твојот, не знам. Постои можност монтажата да ти била "утка", или пак ти си очекувал чуда. Во секој случај не е во ред состојбата. Примени ги советиве што ги доби до сега: да не ја исклучуваш преку ноќ, батали iFeel, auto fan, бапни ја во 3, 4 брзина во континуитет (неколку дена) и види како ќе оди (топлина и потрошувачка).
Ако и понатаму не си задоволен, јави се во Gree mak, нека пратат екипа и нака испитаат. За тоа служи гаранцијата, побогу. Ако пробаат да те игнорираат, ќе пишеш тука и секаде кај што ќе ти текне. Постојат и инспекции. Не е само да ни ги земат парите, имаат и обврски кон нас потрошувачите.
Да нагласам, ова важи за сите фирми и сервиси, да не им текне на тие од анти Гри лобито да си прават лажни филмови како што само тие знаат.
Banalna e veke diskusijata no izgleda nema kraj na ubeduvanjata i dokazuvanjata koi za mene ne drzat voda deka GREE e nesto posebno i razlicno od bilo koj drug kineski brend.
Stavot deka gree proizveduva, a drugite ne, mi e mnogu cuden, ne mozam da veruvam deka ste tolku ubedeni vo toa. Klimata kako zavrsen produkt e sostavena od 10-tina dela koi moze da se sklopuvaat bez problem vo bilo koja hala, da ne recam po doma, ako gi imas site delovi sto gi sodrzi. Vo Kina ima iljadnici mali fabriki koi gi proizveduvaat site tie delovi, a sigurno ima milion koi sklopuvaat potoa so tie delovi sve i svasta od igla do lokomotiva.
Vazen, mozebi i najvazen del e kompresorot, koj e srce na sekoj razladen sistem, no ne e samo do nego,ima uste mnogu raboti koi go pravat kvalitetot pa i nekvalitetot, a sigurno najbiten po mene e elektronikata, taa e mozokot sto go razlikuva eden kvaliteten inverter od nekoj obicen frizider koj zavisi 90% od kompresorot.
Celata fama sto ja podignavte so ovoj Sanyo kompresor i ubeduvanjata deka e toa dokaz deka nekoja klima so takov kompresor kako vo slucajot so Vivaks mora da e proizvedena od Gree, isto mi e smesna.
Ovoj kompresor e vo slobodna prodazba i sekoj ne vo Kina, ami i vo Afrika moze da go kupi i da sklopuva klimi so nego ako ima neli elementarni poznavanja.Da ne komentiram pa kolku e star, kako da falite Lada ili Fiat 1300.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Banalna e veke diskusijata no izgleda nema kraj na ubeduvanjata i dokazuvanjata koi za mene ne drzat voda deka GREE e nesto posebno i razlicno od bilo koj drug kineski brend.
Stavot deka gree proizveduva, a drugite ne, mi e mnogu cuden, ne mozam da veruvam deka ste tolku ubedeni vo toa. Klimata kako zavrsen produkt e sostavena od 10-tina dela koi moze da se sklopuvaat bez problem vo bilo koja hala, da ne recam po doma, ako gi imas site delovi sto gi sodrzi. Vo Kina ima iljadnici mali fabriki koi gi proizveduvaat site tie delovi, a sigurno ima milion koi sklopuvaat potoa so tie delovi sve i svasta od igla do lokomotiva.
Vazen, mozebi i najvazen del e kompresorot, koj e srce na sekoj razladen sistem, no ne e samo do nego,ima uste mnogu raboti koi go pravat kvalitetot pa i nekvalitetot, a sigurno najbiten po mene e elektronikata, taa e mozokot sto go razlikuva eden kvaliteten inverter od nekoj obicen frizider koj zavisi 90% od kompresorot.
Celata fama sto ja podignavte so ovoj Sanyo kompresor i ubeduvanjata deka e toa dokaz deka nekoja klima so takov kompresor kako vo slucajot so Vivaks mora da e proizvedena od Gree, isto mi e smesna.
Ovoj kompresor e vo slobodna prodazba i sekoj ne vo Kina, ami i vo Afrika moze da go kupi i da sklopuva klimi so nego ako ima neli elementarni poznavanja.Da ne komentiram pa kolku e star, kako da falite Lada ili Fiat 1300.
Potpolno se slozuvam so tebe bidejki neznaci nekoja marka ( brend ) ako ne proizveduva svoi delovi deka ne e kvaliteten brend moze da kupi kvalitetni delovi i da gi skopi i prodava po normalna cena primer so FONKO klimite FONKO nemase svoe proizvodstvo kupuvase delovi i gi rebrendirase a site znaeme deka FONKO na vremeto vo MK bea No.1 i den denes tie sto imaat FONKO klimi im rabotat bez maka defekt
A ROZEVATA PRIKAZNA DEKA GREE KLIMITE SE SUPER KVALITETNI I NEZAMENLIVI E CISTA GLUPOST.[DOUBLEPOST=1513885903][/DOUBLEPOST]
Друже климе, абе ти ептен многу комшии и комшики имаш. И сите на клими се греат.
Тие што имаат Фуего (од тие шпанските), Haier, Vivax, се супер стоплени. А некој (а) има Gree, жива измрзната,
Ништо Климе, батали форум, трк кај комшиката да ја стоплиш. Додека таа ја изрекламира, па и ја сменат, ќе презимиш кај неа. Ама што има врска, комшии на мака се познаваат, а ти ми делуваш како многу душевен човек. ;)
Da ti kazam za sreka kaj mene u komsii samo 2 GREE klimi ima ova prvata ne e zadovolna od klimata vtoriov si kupi drva klimata gree ne moze da mu zgree 37m2
A za toa da idam da ja stoplam stara e be 60god inace da bese pomlada ne e problem:D
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Aj edno od mene.... Parno na struja ili peleti za kuka 90m2. Koja e podobra solucija zemajki vo predvid cena,mesecn trosok,odrzuvanje etc.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Aj edno od mene.... Parno na struja ili peleti za kuka 90m2. Koja e podobra solucija zemajki vo predvid cena,mesecn trosok,odrzuvanje etc.
Ako imas finansii podobro investiraj vo toplotna pumpa predlog DAIKIN ALTERMA gree ladi i plus topla voda imas
Parno na strujaa e skapo a za peletive iskreno mislam deka za 5 do10 godini ke se isfrlaat.
Poekonomicni i poaktuelni ke bidat toplotnite pumpi
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Aj edno od mene.... Parno na struja ili peleti za kuka 90m2. Koja e podobra solucija zemajki vo predvid cena,mesecn trosok,odrzuvanje etc.
Ако имаш опција за подно и струја ќе ти заврши работа, рачунај 8-9000 денари во шпиц сезона. Јас имам такво ама искрено никогаш не сум го користел цела сезона, котелот беше само за догревање , понекогаш.
Пред неколку страни @StefusRefus мислам удри математика дека со една вреќа пелети (200-250 денари) грее 100м2.30*250=7500 ден. што е слично на цената на греење со струја( почетната инвестиција не ја броиме). Покасно кога ќе залади повеќе, претпоставувам и он ќе рипне на 9-10000 месечно.
Соседот од кој го копирав системот сеуште се грее на струја и сметките по негово кажување му идат од 10-15000 во најладните месеци.Он грее исто 100 и нешто метри.
Одржување кај струјата скоро никакво, за пелетите мислам дека има возење околу нив.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Ако имаш опција за подно и струја ќе ти заврши работа, рачунај 8-9000 денари во шпиц сезона. Јас имам такво ама искрено никогаш не сум го користел цела сезона, котелот беше само за догревање , понекогаш.
Пред неколку страни @StefusRefus мислам удри математика дека со една вреќа пелети (200-250 денари) грее 100м2.30*250=7500 ден. што е слично на цената на греење со струја( почетната инвестиција не ја броиме). Покасно кога ќе залади повеќе, претпоставувам и он ќе рипне на 9-10000 месечно.
Соседот од кој го копирав системот сеуште се грее на струја и сметките по негово кажување му идат од 10-15000 во најладните месеци.Он грее исто 100 и нешто метри.
Одржување кај струјата скоро никакво, за пелетите мислам дека има возење околу нив.
Ok a za pocetna investicija koja e opcija e podobra vo smisol na cena,vreme na instalacija,prostor...etc
 

Kajgana Shop

На врв Bottom