Најекономично греење и ладење

Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Hansol -20 потрошувачка 17.11. до 17.12. вкупно 387 кв(24/7) 31м2 во куќа Бт, температура зададена 22c на ifeel во просторот каде дува климата 23.5 контра климата каде е далечинското 22c, изолација пишувано претходно...Лани биле истиот период 416кв...Дали е многу или малку,проценете си, во овој простор толку троши...Јас сум задоволен...
 

Attachments

Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
@tzlatko Dobrodojde nazad Legendo :)
Koga go zemav Toyotomito nikako ne uspevav da mu go najdam servisnoto i ne odoleav a da ne zirnam vnatre :) Edna od rabotite sto uspeav da vidam od frontalen agol bese skoro isti prizor ko kaj @macci poslednata slika i zatoa iskomentirav deka mi lici na kapilara. Imeno posle nekoj den od zirnuvanjeto uspeav da nekako go poluhaknam servisnoto od italijanskiot sajt na toyotomi i togas uvidov deka klimata ima kapilara i deka ustvari se raboti za gree cozy imam pisuvano za ova.
lg macci.jpg
001 rusrus.jpg
 
L

lleeoo

Гостин
Hansol -20 потрошувачка 17.11. до 17.12. вкупно 387 кв(24/7) 31м2 во куќа Бт, температура зададена 22c на ifeel во просторот каде дува климата 23.5 контра климата каде е далечинското 22c, изолација пишувано претходно...Лани биле истиот период 416кв...Дали е многу или малку,проценете си, во овој простор толку троши...Јас сум задоволен...
Aj vaka offtopic od kade da se nabavi vakov merac kaj nas vo mk dajte link[DOUBLEPOST=1513520797][/DOUBLEPOST]
Hansol -20 потрошувачка 17.11. до 17.12. вкупно 387 кв(24/7) 31м2 во куќа Бт, температура зададена 22c на ifeel во просторот каде дува климата 23.5 контра климата каде е далечинското 22c, изолација пишувано претходно...Лани биле истиот период 416кв...Дали е многу или малку,проценете си, во овој простор толку троши...Јас сум задоволен...
Aj vaka offtopic od kade da se nabavi vakov merac kaj nas vo mk dajte link
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Ova na slikata nema vrska so EEV EXV ili kako sto Toshiba toa go narekuva PMV Puls modulated valve.

Ova e 4-Way Reverse valve a zicite se od releto-solenoid или по нашки кажано Шпунгла.
Функцијата и е да префрли од ладење на греење и обратно кога ке смениме на даљинското мод.
Еве видео каде се замeнува 4-кракиот кај LG клима, и второто видео објаснува како функционира.
https://www.youtube.com/watch?v=tdw0NonKSF0
https://www.youtube.com/watch?v=8jr9d3KIfwY

4wayvalve.jpg
http://www.elitemadzone.org/p3798162
Eve mislenje od vistinski strucnjak i prestavnik za toshiba.
zoxorPMV.jpg
Еве како изгледа ЕЕВто кое е контролирано од електроника, затоа и клима со ЕЕВ кошта многу повеќе од клима само на капилара.
controller-controller-for-electronic-expansion-valve-1.jpg

EEV.jpg EEV2.jpg
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
@Strelec po se izgleda si vo pravo, na slikata ne se gleda najdobro dali nekoe od cevcinjata od 4-krakiot ventil e povrzano so "EEV-to" koe normalno treba da ima vlez i izlez na potisniot vod. Se slozuvam deka se raboti za elektromagnet koj go kontrolira 4-krakiot ventil za promena na greenje/ladenje ..... Pa sega i ne veruvam deka klimata ima i PMV Puls modulated valve. Ako moze LG da si zalepi nalepnica kade tvrdi deka ima EEV moze da pravi i da stava sto saka. Vo pravo bese i @rusrus so negovite prekrasni dve sporedbeni fotografii.
Vaka nekako i ja zamisluvam i nasata ponatamosna diskusija, so respekt za sekoe mislenje bez navredi i omalovazuvanje.
Sekogas imajte na um deka eden covek i edno magare se SEKOGAS popametni (doduse i poglupavi ) od eden covek.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@tzlatko bidejki gledam deka si dosta strucen pa mozes li da mi kazes mojot Vivax AEZI 18 btu dali ima kapilara ili EEV
I koja e razlikata izmagu EEV i kapilara
Pozz fala odnapred.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
togas 5000% imas ELEKTROMAGNETEN VENTIL. Inace na slikite mnogu ubavo se gleda (toa e bas onaa vo preden plan so crn kabel preku koj go kontrolira elektronikata), tuka nema ni traga od kapilara.
@Strelec po se izgleda si vo pravo, na slikata ne se gleda najdobro dali nekoe od cevcinjata od 4-krakiot ventil e povrzano so "EEV-to" koe normalno treba da ima vlez i izlez na potisniot vod.
..............
Sekogas imajte na um deka eden covek i edno magare se SEKOGAS popametni (doduse i poglupavi ) od eden covek.
Zlatko со твојот прв пост како за добредојде, Ти, како голем познавач на HVAC уреди се извади дека не си видел добро и тоа те вади од ситуација ?
Ok...Ај ке преминам и преку тоа, иако сум 50год а ти вероватно и постар може и да негледаш добро, но му признаваш ЕЕВ на очигледна слика од 4-крак вентил на @macci ВИП манипулант кој не е од вчера, кој бил и контролор на монтажа во Фонко, сам ја монтирал неговата LG клима, и сигурно е во оваа бранша Ти му поверува дека контролоров на монтажа незнае да разликува ЕЕВ од 4крак вентил ?
Lazgo1.jpg
Сигурен сум дека иако беше баниран си ја прател темава па си ги прочитал и овие негови постови....лаже за Еуровент, твин компресор и ред работи...пост напишан од маниупулантов на кого Ти наводно на "недогледано" му поверува на сликите и напиша дека е ЕЕВ ? Зашто ? Зашто некој нема да ја сврти наредната страна ?
Manipulant.jpg
И сега на кого да му верува Магарето ?
Ке ги пратам твоите идни постови, и секоја "недогледана" "недочуена" или било каква маниупулација ке ти ја разоткријам, биди сигурен во тоа.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.091
@tzlatko bidejki gledam deka si dosta strucen pa mozes li da mi kazes mojot Vivax AEZI 18 btu dali ima kapilara ili EEV
I koja e razlikata izmagu EEV i kapilara
Pozz fala odnapred.
Ako citas medju redovi ce razberes deka ne postoi takva moznost ili e epten e mala da poseduva i Pulse Modulated Electric Valve http://www.emersonclimate.com/Documents/FlowControls/pdf/electronicexvalves/EX2-Pulse-Modulated-Electric.pdf. Gledas i samiot od primerot so LG-to, ako si vo sostojba otvori ja nadvoresnata edinica i baraj nesto kako na slikata, nesto sto dobiva napojuvanje,a ima cevcinja za vlez i izlez na freon. Inace kapilara e tenko cevce so diametar od 0.8-1.0 mm so dolzina 0.5-0.8 m ( dolzinata i precnikot se razlicni i se proektirani za sekoja snaga i kapacitet, vsusnost i tuka e majstorijata pri proektiranje ) namotano vo spirala.....[DOUBLEPOST=1513531004][/DOUBLEPOST]
Ке ги пратам твоите идни постови, и секоја "недогледана" "недочуена" или било каква маниупулација ке ти ја разоткријам, биди сигурен во тоа.
Trebase i manipulacija da e pod navodnici. Znaci ce strazaris i ce me "fatis" kako prodavam necii uredi i so toa ce me razotkries.... Abe ova e da ne veruvas! Ti mu pruzas raka a toj e na strek i ce razotkriva. Sakav samo da gi zakopame sekirite, ne mora lula na mirot, ne pusam vece 10 godini, ama izgleda tvojata selira e seuste otkopana.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ako citas medju redovi ce razberes deka ne postoi takva moznost ili e epten e mala da poseduva i Pulse Modulated Electric Valve http://www.emersonclimate.com/Documents/FlowControls/pdf/electronicexvalves/EX2-Pulse-Modulated-Electric.pdf. Gledas i samiot od primerot so LG-to, ako si vo sostojba otvori ja nadvoresnata edinica i baraj nesto kako na slikata, nesto sto dobiva napojuvanje,a ima cevcinja za vlez i izlez na freon. Inace kapilara e tenko cevce so diametar od 0.8-1.0 mm so dolzina 0.5-0.8 m ( dolzinata i precnikot se razlicni i se proektirani za sekoja snaga i kapacitet, vsusnost i tuka e majstorijata pri proektiranje ) namotano vo spirala.....[DOUBLEPOST=1513531004][/DOUBLEPOST]
Trebase i manipulacija da e pod navodnici. Znaci ce strazaris i ce me "fatis" kako prodavam necii uredi i so toa ce me razotkries.... Abe ova e da ne veruvas! Ti mu pruzas raka a toj e na strek i ce razotkriva. Sakav samo da gi zakopame sekirite, ne mora lula na mirot, ne pusam vece 10 godini, ama izgleda tvojata selira e seuste otkopana.
Fala na odgovorot inaku ne sum vo moznost da go otvoram Vivax-ot bidejki mi e pod garancija pa nedajboze ako se sluci nekoj defekt ke nema da vazi garancijata inaku ova mi e 2-ra zima so vivax-ot i sum zadovolen za cena od 31.500den e odlicna klima.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Fala na odgovorot inaku ne sum vo moznost da go otvoram Vivax-ot bidejki mi e pod garancija pa nedajboze ako se sluci nekoj defekt ke nema da vazi garancijata inaku ova mi e 2-ra zima so vivax-ot i sum zadovolen za cena od 31.500den e odlicna klima.
голема работа под гаранција била :D
јас мојата уште од картон која ја извадив го отворив капакот на надворешната, и убаво се гледа дека има електричен вентил, наместо капилара кај пообичните
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Во 2018 година, со финансиска поддршка од Град Скопје, граѓаните ќе добијат убвенции при набавка на инвертери за затоплување, за што се обезбедени 160.000 евра.
Па добро бе преку .!. ми се дојдени до кога само за Скопје ќе се фрлаат пари (скопје 2014, сувенции за велосипеди, печки на пелети...), што сме ние останативе граѓани од втор, трет ред или ние служиме само за да плаќаме даноци
Инаку поздрав за идејава ама барем да не не делат на град Скопје и останата раја срамота е!

коментаров е надвор од темата ама неможев да се воздржам и да не искоментирам.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Па добро бе преку .!. ми се дојдени до кога само за Скопје ќе се фрлаат пари (скопје 2014, сувенции за велосипеди, печки на пелети...), што сме ние останативе граѓани од втор, трет ред или ние служиме само за да плаќаме даноци
Инаку поздрав за идејава ама барем да не не делат на град Скопје и останата раја срамота е!

коментаров е надвор од темата ама неможев да се воздржам и да не искоментирам.
Znas kako vikaat "bolje ista nego nista"
Inaku da vo pravo si osven Skopje treba i za drugite gradovi da vazi taa subvencija na klimi inverter
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Па добро бе преку .!. ми се дојдени до кога само за Скопје ќе се фрлаат пари (скопје 2014, сувенции за велосипеди, печки на пелети...), што сме ние останативе граѓани од втор, трет ред или ние служиме само за да плаќаме даноци
Инаку поздрав за идејава ама барем да не не делат на град Скопје и останата раја срамота е!

коментаров е надвор од темата ама неможев да се воздржам и да не искоментирам.
Ke si dojdete i vie tuka kako mnogumina vasi prijateli i rodnini so se veke skopjani i ke dobivate subvencii za se i sesto. Celta e da ve navlecat i stanovite na cigla mafijata da se prodavaat kako podmackano so zarabotka preku 100%.
:icon_lol:[DOUBLEPOST=1513536107][/DOUBLEPOST]
Znas kako vikaat "bolje ista nego nista"
Inaku da vo pravo si osven Skopje treba i za drugite gradovi da vazi taa subvencija na klimi inverter
Jok, vo Makedonija samo Skopje e grad, drugoto se sela se.
:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom