Најекономично греење и ладење

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Денес ја отворив мојата ЛГ
Стрелец не веруваше дека има двореден бакарен именувач..
Неможев да ја видам капиларата или е со ел.вентил?
Вентил видов на последната слика.
Не ми се верува да е со ел.вентил а да не е со капилара?
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Фала, поубава да си купиш:D
Генерално е за 40 ама од спалната ќе има помош од уште една 3,5 ка.
Куќата е 60 м2, се надевам овие две клими ќе бидат доволни додека не фати -10 и поладно.
Cestito i so Zdravje da te sluzi!
Magaricava od 55kg ke bide dovolna do -15 togas bidi spokoen, plus uste edna 3.5ka od spalna ko sto velis 60te kvadrata banja ke ti bide.
JurasikVent vika 3.4kW ke ti isporacuva na -15C
SF50VEH vs SF50VE.jpg
Kurnaski Mitsu za VE dava na -15 a za VEH na -20 podatok.
Sega sto e kvakata ovde ednava e Nordic verzija i koristi Zubadan tehnologija ili se raboti za istata??
Posto VE posle -15 nema da zastane ke prodolzi da raboti i na -20 pak tie 2.30kW kao VEH ke gi isporaca! Se bara konkreten odgovor Davajte :D[DOUBLEPOST=1513454095][/DOUBLEPOST]
...
Вентил видов на последната слика.
Не ми се верува да е со ел.вентил а да не е со капилара?
Ne bi da te razocaruvam ama ova na kapilara mi lici..
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Не е воопшто разочарувачки за мене,капилара и очекував.
Не очекував добра изолација на моторот :)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Не е воопшто разочарувачки за мене,капилара и очекував.
Не очекував добра изолација на моторот :)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Istoto go zaprimetiv staklo e sve vnatre a tolku godini raboti, ko hermeticki da bilo zatvoreno..
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Cestito i so Zdravje da te sluzi!
Magaricava od 55kg ke bide dovolna do -15 togas bidi spokoen, plus uste edna 3.5ka od spalna ko sto velis 60te kvadrata banja ke ti bide.
JurasikVent vika 3.4kW ke ti isporacuva na -15C
Прегледај го приврзокот 181915
Kurnaski Mitsu za VE dava na -15 a za VEH na -20 podatok.
Sega sto e kvakata ovde ednava e Nordic verzija i koristi Zubadan tehnologija ili se raboti za istata??
Posto VE posle -15 nema da zastane ke prodolzi da raboti i na -20 pak tie 2.30kW kao VEH ke gi isporaca! Se bara konkreten odgovor Davajte :D[DOUBLEPOST=1513454095][/DOUBLEPOST]

Ne bi da te razocaruvam ama ova na kapilara mi lici..
Фала , двапатирус:)!
Правев математики со Елада ама, постигнав задоволувачка цена овде и тоа одлучи.
Мислам дека не се работи за нордик варијанта кај VE от , кој знеа што мутат со тоа тестовите?Ама ова е само претпоставка!
Ако има некој кој е поупатен, не е лошо да напише во што е штосот!
 
Последно уредено:
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Фала, поубава да си купиш:D
Генерално е за 40 ама од спалната ќе има помош од уште една 3,5 ка.
Куќата е 60 м2, се надевам овие две клими ќе бидат доволни додека не фати -10 и поладно.
И јас мислам дека нема да има проблем да се згрееш и на пониски температури. во секој случај ќе покриваш повеќе од 90% од грејната сезона. Која марка е втората клима?
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Фала , двапатирус:)!
Правев математики со Елада ама, постигнав задоволувачка цена овде и тоа одлучи.
Мислам дека не се работи за нордик варијанта кај VE от , кој знеа што мутат со тоа тестовите?Ама ова е само претпоставка!
Ако има некој кој е поупатен, не е лошо да напише во што е штосот!
Pa zatoa i skrenav vnimanie i prasanje zasto do sega sum sretnuval VE i VEHZ verzii a vo slucajov e VE i VEH so skoro ist kapacitet. Ova prasanje @Strelec ili @Sass neka interveniraat pod hitno :D
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Како EEV да гледам на шемава?
Некој да ја протумачи?



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
И јас мислам дека нема да има проблем да се згрееш и на пониски температури. во секој случај ќе покриваш повеќе од 90% од грејната сезона. Која марка е втората клима?
Па и јас мислам дека освен оној бран минусни околу Божик , другото ќе го покријам со климиве.
Втората е Daikin FTXN35 LV од пред 4 години.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.753
Поени од реакции
4.103
Како EEV да гледам на шемава?
Некој да ја протумачи?



Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Ako se slikite i diagramov od LG-to ( ne ni se somnevam deka ne e taka), togas 5000% imas ELEKTROMAGNETEN VENTIL. Inace na slikite mnogu ubavo se gleda (toa e bas onaa vo preden plan so crn kabel preku koj go kontrolira elektronikata), tuka nema ni traga od kapilara.
Inace ova so kapilarava, ON/OFF klimive i inverterive:ako se sporedi inverter so kapilara i ON/OFF klima so kapilara, toa e tuka nekade so potrosuvacka i efikasnost. Na T nad nulata nema nekakva bitna razlika, osven vo pali gasi na kompresorot ( sto ne e nikakva tragedija za kompresorot, tuku e neudobno po mene pogotovo na ladenje, od udarite na mnogu laden vozduh, inace na greenje moze i da se podnese...).
Na T pod nulata kompresorot so fiksiran broj na vrtezi kaj ON/OFF kako sto padja T taka toj se pomalku moze da go komprimira gasot ( zatoa i potosuvackata trgnuva od 800W i kako sto nabiva pritisok ce dojde da kazeme 1.2-1.3 kW, ako e -7C nema da stigne ni do 900W, sto rezultira so laden izduv i klimata e neefikasna). Zboruvam za 3.5 kW klima. Ako na istata klima stavime invertorski sklop (normalno i soodveten kompresor) koj moze da gi modulira broevite na vrtezi, vo dadenata situacija ce se zgolemat vrtezite pa ce dobieme pogolem pritisok, a so toa i pogolema temperatura na vn. izmenuvac. Toa ne moze vo beskraj bidejci se zgolemuva T na kompresorot ( da ne zaboravime vo nego vleguva vrel freon, za razlika vo leto koga ladniot freon go ladi kompresorot pa i ako e na sonce ne mu smeta), znaci mora prvin da iskluci nadvoresniot ventilator da ne pribira topol vozduh od okolinata, a potoa i kompresorot MORA da gi namali vrtezite.....
Vaka sega se zgolemuva efikasnosta i moznosta klimata da raboti i na poniski T, ete do -15 so diskutablen COP poradi toa sto FALI FREON , bidejci kapilarata e so fiksen kapacitet. Poradi toa ima dosta klimi so dve pa i tri kapilari koi se mnogu poefikasni i sosema dobro si ja vrsat rabotata bidejci doturaat freon onolku kolku sto priblizno treba. Sepak i toa e stepenasto i ne e kontinurano kako sto toa se pravi so EEV-to koe dotura freon sekogas vo najoptimalna kolicina vo zavisnost od pritisocite vo sistemot i vnatresno/nadvoresnata T.
Zaklucok e deka LG klimata od slikite e sosema korektna vo toj pogled e sega korisnickite iskustva ne se bas na nejzina strana i po mene ne bi bila vo nekoj potesen izbor......
 
L

lleeoo

Гостин
Нешто слично работи Беко-то што го имам на работа, ама не смета толку.Е сега незнам колкава просторија грееш, бидејќи ако е предимензионирана(прејака) за просторот често ќе гаси компресорот.Прва работа, бидејќи ти е нова види со сервисот да не има случајно некој проблем.Ако не завршиш работа, тогаш ти преостанува да ја натераш климата да не се гаси.Дигни ја темп. за еден степен или ако имаш друга просторија до оваа што ја грееш ходник, кујна или сл. отвори ја вратата кон неа.Така климата ќе работи ,ама нема да може да ја достигне зададената Т и нема да ти гаси компресорот.
Pa namerno ja zemav pojaka (gree kako luda ama ne e i ladno sega nadvor) gream okolu 40 kvadrati .
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Која е некоја многу ефтина клима со најниска модулација?

За загревање влез. Зимно време да е ставена на 18ц да грее, а летно време на 30ц да лади.

Некоја 09 што модулира под 100w има? Ќе работи на минимум 90% од времето. Од овие ефтиниве вивакси, грее, хаиер, маиер.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.195
@tzlatko добредојде :anco:и одмене, ни беше потребен уште еден член како тебе со соодветни познавања од темава,
ама и ќе те молам немој и овојпат да ги сечеш од корен преварантиве кои само својот коњ си го фалат и плукаат по се друго :sneaky:
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
За другите негативни кориснички искуства не коментирам.
Јас до сега имам само едно,внатрешната ми е бучна дали дека цело време ми е пуштена на 3 брзина(1,2,3).има уште една најјака брзина JET mode.таа е за брзо загревање и аутоматски мести 30степени и дува како ураган :)
Инаку јас загревам 44м2 отворен простор,поткровје со косини со добра изолација(пвц,термо фасада и 15 см камена волна на кров.висина на таван 2.45м.
До сега е топ.
99% од времето ми е наместена на 23 и кога мерам на даљинското е 23.
Кога е потопло надвор одржава со минимални 285 вати.кога е поладно 400-500-600...
Кога ќе постигне(наместена на 22)знае да исклучи и перката е скоро затворена има 1-2 см отвор и дува многу малку скоро и да не е приметно.што според мене е ок за да добие побрзо инфо за температурата за да евентуално уклучи.
И воопшто не пречи.

За околу 22000 колку што ме фати(со поврат на ддв)од јужниот сосед мислам дека е доба зделка.
Двореден изменувач,970 гр фреон,електро магнетен вентил за тие пари нема во Мк.


Е сега ја имаше и тука во нептун ама беше поскапа 30к па еден перјод спуштена 26к.ама дали е истата внатрешно незнам.
Пример:пежо за ЕУ пазар е со друг квалитет него пежо за надвор од ЕУ пазарот.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom