Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
„Поткуп“
Еден од најголемите „гревови“ на Митко Чавков поради кој тој се наоѓа во притвор е акцијата на МВР против Зоран Заев, тогаш градоначалник на Струмица, за аферата барање поткуп од струмички бизнисмен Иван Николов за легализација на градежно земјиште од 2 евра по метар квадратен. Криминал за кој постои и видео снимка од која јасно се гледа како Заев бара мито. Случајот „Поткуп“ влезе во судските лавиринти, беше поткрената постапка за очевиден криминал, но неговата партиска функција, како лидер на опозициска партија го спаси Заев од ефективна разрешница. Имено две години како Заев си поигрува со правдата и правосудниот систем во државата, ги одложува судските рочишта против него со најбанални изговори кои му беа прифаќани од судот. Случајот поткуп во кој се откри вистинското криминалнио лице на Зоран Заев, откривањето на неговиот криминален карактер, кој од видеото јасно се воочува е „гревот“ на Митко Чавков и монтираните случаи против него. Од оваа видео целата македонска јавност јасно слушна кој е начинот на работа на Зоран Заев. Криминалот и поткупот се редовна пракса кај овој човек кој сега е премиер на државата.

Ам добро, зошо не го затворија додека сеуште беше Сваровски судството? Видеово излезе во време кога ВМРО сеуште ја имаше апсолутната власт.. тогаш зошто не го затворија?
Или работава испадна: нема тело - нема дело!
Пошо американците можат да посакуваат многу нешта, можат да местат свои влади, итн итн.. но вакви кристално јасни случаи поткрепени со видео доказ не може ни Бејли да ги сокрие. Освен ако случајот и не е баш кристално јасен..
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ам добро, зошо не го затворија додека сеуште беше Сваровски судството? Видеово излезе во време кога ВМРО сеуште ја имаше апсолутната власт.. зошто не го затворија?
Затоа што имаат договор како и сите претходни политичари: Ти не ме чепкај, ја не те чепкам, мислам дека го знаеш тоа.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Затоа што имаат договор како и сите претходни политичари: Ти не ме чепкај, ја не те чепкам, мислам дека го знаеш тоа.
Па шознам.. изгледа премногу лесно и едноставно за да биде вистинито... ама ајде, нека постои мал % и тоа да се случило..
Јас лично не верувам.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Па шознам.. изгледа премногу лесно и едноставно за да биде вистинито... ама ајде, нека постои мал % и тоа да се случило..
Јас лично не верувам.
Исто и за видеото кај Груевски во канцеларија кога му рече:
- Имам снимки
Од кај ти се?
- Од странски служби.

Можеше комотно во куфер да го спакува, ама не го направи тоа, туку се се сведе на плукање како Заев бил криминалец и предавник.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.390
Поени од реакции
36.323
Другари Македонци и Албанци.
Дали не е казниво на говорницата во собранието да се пее химна на туѓа држава ?
Не е казниво. Пратениците уживаат процедурален имунитет и за се што ќе кажат од говорница не може да одговараат.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Aleksandar Rusjakov
пред 39 минути ·
ПРОГЛАС

Во името на ОТЕЦОТ и СИНОТ и СВЕТИОТ ДУХ

Наскоро ќе мине полноќ.
Ќе започне нов ден.
ВОВЕДЕНИЕ на ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА – ПРЕЧИСТА

Беспомошноста ме убива.
Чувствувам како срцето сака да излезе од градиве.
Душата ми е столчена, распарчена, искината.
Чувствувам немоќ.
Ме убива таа немоќ.
Луѓето од „ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ се обвинети за ТЕРОРИЗАМ.
Обвинети се за злосторничко здужување.
За рушење на уставниот поредок.
Во затвор се.
Затоа што ја сакаат МАКЕДОНИЈА.
Затоа што ја бранеа нејзината УНИТАРНОСТ.
Која гледаме како се распродава низ соседството.
Ме убива беспомошноста, не знам како да помогнам.
Во последните три години уставниот поредок на РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА трипати беше срушен.
Со злосторничко здружување.
Не од терористи, туку од политичари.
Пржински договор.
Пеење химна на странска држава во Собранието.
Нелегално избирање собраниски спикер без пребројување присутни, гласови, без записник и стенограми.
Уставниот суд ништо не превзема.
Кривичниот суд ништо не превзема.
МВР ништо не превзема.
Ама оние што го бранеа уставниот поредок, сега се судат за тероризам.
Иако, единствениот ТЕРОР и ТЕРОРИЗАМ, во изминативе 27 години се спроведува врз МАКЕДОНИЈА, македонскиот ИДЕНТИТЕТ и македонскиот НАРОД.
Ме убива немоќта што не знам како да и помогнам на МАКЕДОНИЈА, на оние што ја бранеа, а сега се политички затвореници.
Немам организациски способности.
Немам политички амбиции.
Веќе не ме интересираат протести затоа што видов како тие завршуваат: шарените по владини кабинети, родољубите во затвор.
Ме убива немоќта, беспомошноста, тагата.
Никогаш, никого не сум посакал да повредам.
Затоа одлучив да се повредам себе,
Од оваа полноќ, со ВОВЕДЕНИЕ на ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА, јас, Александар Русјаков, започнувам ШТРАЈК СО ГЛАД.
Првите два дена ГЛАДУВАЊЕ, ќе ги минам на нога, затоа што ветив и дадов потпис дека ќе играм во краток филм.
Останатите денови ќе ГЛАДУВАМ дома.
Кој сака може да се јави, да дојде, да провери.
ГЛАД и МОЛИТВА, оти не гледам дека нешто друго ми останува.
Без разлика на последиците.
И тоа ќе трае се додека не биде тргнато политичкото монтирано ОБВИНЕНИЕ за ТЕРОРИЗАМ против луѓето од ЗАЕДНИЧА МАКЕДОНИЈА со кое судот ги изедначи оние кои ја бранеа УНИТАРНОСТА на МАКЕДОНИЈА со терористите на ИСИС, ЕТА, ОНА, ИРА и други.
Многумина ќе се радуваат, ама сеедно, јас тоа не го правам за нив.
Многумина ќе ликуваат, ама и за нив ќе се молам.
Многумина ќе речат, лаже, глуми, фолира, се преправа, но тие, меѓу своите истомисленици нека ги пронајдат оние кои вистински ме познаваат, кои ми биле дома, дел од животот, срцето, постелата и слободно нека запрашаат кој сум, каков сум и што носам во срцето.
Многумина ќе се вознемират, загрижат, натажат, но за нив имам една мисла, не моја, туку на старецот Силуан, а гласи, ДРЖЕТЕ ЈА ГЛАВАТА ВО ПЕКОЛОТ И НЕ ОЧАЈУВАЈТЕ.

ШТРАЈК со ГЛАД и МОЛИТВА, додека не се тргне обвинението за тероризам против оние што ја бранеа МАКЕДОНИЈА со чисто срце.

ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, СИНЕ БОЖЈИ, ПОМИЛУВАЈ МЕ МЕНЕ ГРЕШНИОТ
 
D

Daedalus

Гостин
Aleksandar Rusjakov
пред 39 минути ·
ПРОГЛАС

Во името на ОТЕЦОТ и СИНОТ и СВЕТИОТ ДУХ

Наскоро ќе мине полноќ.
Ќе започне нов ден.
ВОВЕДЕНИЕ на ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА – ПРЕЧИСТА

Беспомошноста ме убива.
Чувствувам како срцето сака да излезе од градиве.
Душата ми е столчена, распарчена, искината.
Чувствувам немоќ.
Ме убива таа немоќ.
Луѓето од „ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ се обвинети за ТЕРОРИЗАМ.
Обвинети се за злосторничко здужување.
За рушење на уставниот поредок.
Во затвор се.
Затоа што ја сакаат МАКЕДОНИЈА.
Затоа што ја бранеа нејзината УНИТАРНОСТ.
Која гледаме како се распродава низ соседството.
Ме убива беспомошноста, не знам како да помогнам.
Во последните три години уставниот поредок на РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА трипати беше срушен.
Со злосторничко здружување.
Не од терористи, туку од политичари.
Пржински договор.
Пеење химна на странска држава во Собранието.
Нелегално избирање собраниски спикер без пребројување присутни, гласови, без записник и стенограми.
Уставниот суд ништо не превзема.
Кривичниот суд ништо не превзема.
МВР ништо не превзема.
Ама оние што го бранеа уставниот поредок, сега се судат за тероризам.
Иако, единствениот ТЕРОР и ТЕРОРИЗАМ, во изминативе 27 години се спроведува врз МАКЕДОНИЈА, македонскиот ИДЕНТИТЕТ и македонскиот НАРОД.
Ме убива немоќта што не знам како да и помогнам на МАКЕДОНИЈА, на оние што ја бранеа, а сега се политички затвореници.
Немам организациски способности.
Немам политички амбиции.
Веќе не ме интересираат протести затоа што видов како тие завршуваат: шарените по владини кабинети, родољубите во затвор.
Ме убива немоќта, беспомошноста, тагата.
Никогаш, никого не сум посакал да повредам.
Затоа одлучив да се повредам себе,
Од оваа полноќ, со ВОВЕДЕНИЕ на ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА, јас, Александар Русјаков, започнувам ШТРАЈК СО ГЛАД.
Првите два дена ГЛАДУВАЊЕ, ќе ги минам на нога, затоа што ветив и дадов потпис дека ќе играм во краток филм.
Останатите денови ќе ГЛАДУВАМ дома.
Кој сака може да се јави, да дојде, да провери.
ГЛАД и МОЛИТВА, оти не гледам дека нешто друго ми останува.
Без разлика на последиците.
И тоа ќе трае се додека не биде тргнато политичкото монтирано ОБВИНЕНИЕ за ТЕРОРИЗАМ против луѓето од ЗАЕДНИЧА МАКЕДОНИЈА со кое судот ги изедначи оние кои ја бранеа УНИТАРНОСТА на МАКЕДОНИЈА со терористите на ИСИС, ЕТА, ОНА, ИРА и други.
Многумина ќе се радуваат, ама сеедно, јас тоа не го правам за нив.
Многумина ќе ликуваат, ама и за нив ќе се молам.
Многумина ќе речат, лаже, глуми, фолира, се преправа, но тие, меѓу своите истомисленици нека ги пронајдат оние кои вистински ме познаваат, кои ми биле дома, дел од животот, срцето, постелата и слободно нека запрашаат кој сум, каков сум и што носам во срцето.
Многумина ќе се вознемират, загрижат, натажат, но за нив имам една мисла, не моја, туку на старецот Силуан, а гласи, ДРЖЕТЕ ЈА ГЛАВАТА ВО ПЕКОЛОТ И НЕ ОЧАЈУВАЈТЕ.

ШТРАЈК со ГЛАД и МОЛИТВА, додека не се тргне обвинението за тероризам против оние што ја бранеа МАКЕДОНИЈА со чисто срце.

ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, СИНЕ БОЖЈИ, ПОМИЛУВАЈ МЕ МЕНЕ ГРЕШНИОТ
Се надевам и вода нема да пие, бар неколку дена.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Се надевам и вода нема да пие, бар неколку дена.
Зошто така зборуваш, што лошо ти направил Русјаков?
На Твитер им посакуваа оние што блокирале раскрсници рак да фатат, сега ова.

tasna и шуплива е душата на graganinot изгледа.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.211
Поени од реакции
20.932
http://republika.mk/854406

Може некој да ми објасни колку всушност вработени има во една општина?
Зависи каде.

Еве, на пример, во Струмица имало 2744 вработени, и тоа пред 7-8 години. Сега веројатно ги има околу 4000, а можи и повеќе.

 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Но што е со жутото комбе?

http://whatis.techtarget.com/definition/StingRay

A stingray is a mobile surveillance device that presents itself as a cell tower, appearing to be trusted infrastructure so that targeted smartphones connect to it automatically.

The device, also known as an IMSI (International Mobile Subscriber Identity) catcher or a cell site simulator, is used in government and law enforcement operations. Stingrays may be placed in fixed locations or can be mobile in a vehicle or a drone.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom