Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
E toa ke ti odgovoram koga ke polagam termika i ke zavrsam masinski fakultet
Haha ziti odgovorot....a za Suzumito ne ti trebase fakultet i "Termika" ?
nekoj drug da ne polagase za tvoive 60 iljadarki koga im gi fukna....tamu sve inzenjeri se sve znaat....duri i gazdata e profesor na mssinski fakjaj vrski ;)
PUSCAJ PANELKI sea na +7 :)
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Mnogu cudno, ako imal problem so klimata sto ne se javil kaj uvoznikot.
Generalno, najgolem problem kaj site korisnici na klimi e sto sakaat za 15 min da imaat 25C vo prostorijata sto ja great, a istata ne e greena cel den. Site neka raberat deka toa ne e vozmozno, za bilo koj brend na klima ured da se raboti.
Klimata na temperaturi, kako sto se segasnive i poniski, treba postojano da raboti..samo temperaturata da se namaluva t.e. zgolemuva.
Lugeto mislat deka ako klimata raboti postojano deka ke potrosi poveke elektricna energija, sto e totalno sprotivno.
Ke vi dadam i moe iskustvo so GREE 18k , konzolna. Gream prostor od 70m2, so otvoreni skali t.e. dopolnitelno uste 30m2.
Klimata ne se isklucuva nikogas koga ke pocne sezonata na greenje. Preku den, koga nema nokoj e ostavena na 18C, posle e na 24C. Temperaturata vo momentot vo prostorijata e 23.5C. Cel den e na quite mode ( brzina ), ne se slusa deka raboti.
Za drugi ne mozam da komentiram ne ja znam situacijata no za kaj badjoto znam izmrznati se po doma pod 0 stepeni ne e fo toa deka e gree tuku slabi klimi za toj prostor a se vkupno 6 kw.E sega ispaga 6 kw ne se 6 kw i zatoa takvi osnovni modeli voopsto ne treba da se preporacuvaat za po kuki za stanovi ne znam.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Haha ziti odgovorot....a za Suzumito ne ti trebase fakultet? nekoj drug da ne polagase za tvoive 60 iljadarki koga im gi fukna?
PUSCAJ PANELKI sea :)
Haha ziti odgovorot....a za Suzumito ne ti trebase fakultet i "Termika" ?
nekoj drug da ne polagase za tvoive 60 iljadarki koga im gi fukna....tamu sve inzenjeri se sve znaat....duri i gazdata e profesor na mssinski fakjaj vrski ;)
PUSCAJ PANELKI sea :)
Panelki na -20 sega se si e super a koga ke dojde minus 20 ke bide 1 nedela ako ima takva zima lani imase preklani ne i bese se ok
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.481
Поени од реакции
2.771
Za drugi ne mozam da komentiram ne ja znam situacijata no za kaj badjoto znam izmrznati se po doma pod 0 stepeni ne e fo toa deka e gree tuku slabi klimi za toj prostor a se vkupno 6 kw.E sega ispaga 6 kw ne se 6 kw i zatoa takvi osnovni modeli voopsto ne treba da se preporacuvaat za po kuki za stanovi ne znam.
Ima mnogu faktori koi mozat da vlijaat za da se donese pametna odluka za koj kapacitet na klima ured da se odlucis. Problemot e sto site, ama bas site, sakaat da kupat najniska klasa a da se grejat kako so najviskoka klasa na klima ured.
Ne e bitno dali e GREE/DAIKIN/MITSUBIISHI/TOSHIBA/HAIER/CARRIER.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Ima mnogu faktori koi mozat da vlijaat za da se donese pametna odluka za koj kapacitet na klima ured da se odlucis. Problemot e sto site, ama bas site, sakaat da kupat najniska klasa a da se grejat kako so najviskoka klasa na klima ured.
Ne e bitno dali e GREE/DAIKIN/MITSUBIISHI/TOSHIBA/HAIER/CARRIER.
Bas taka no spored strelec toshiba 16 ne e 5.5 kw tuku 4.5 kw i treba da ja sporedam so gree eco 5.5 kw a istata takva 3kw klima t.e 2 vkupno 6kw ne mozat da zgreat 60 m2 pod nula.Koga se fali nesto treba da se fali koga ne biva treba da se kaze taa klima ne e za toa i toa tuku za drugo.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
TOCNO!!!
Midea is a long-time global supplier of residential ductless HVAC systems to Carrier.
ZA bilo koja Marka bilo da e toa Кариер, Грее, Фујитсу или Митсубиши.....сите амерички производи на овие марки носат и подруги ознаки на моделите и имаат скроз други делови вгрдени во самите единици, како компресори така и све останато.
Не се споредуваат производи за Амерички или Јапански пазар со овие за Европскиот, сосема други клими се тоа....исто како да споредувате јапански со европски модели, немааат врска едни со други. Сузуми како модел на Тошиба на Јапонскиот сајт неможете ни да го најдете, таму се скроз други имиња на модели, појаки компресори, поштешки единици.....но и повисоки цени соодветни за нивната платежна моќ.
Јапан има ладни зими, високи планини и ски центар кој секоја година го гледаме на ТВ на светскиот куп....Sapporo
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
TOCNO!!!
Midea is a long-time global supplier of residential ductless HVAC systems to Carrier.
ZA bilo koja Marka bilo da e toa Кариер, Грее, Фујитсу или Митсубиши.....сите амерички производи на овие марки носат и подруги ознаки на моделите и имаат скроз други делови вгрдени во самите единици, како компресори така и све останато.
Не се споредуваат производи за Амерички пазар со овие за Европскиот, сосема други клими се тоа....исто како да споредувате јапански со европски модели, немааат врска едни со други.
Тоа е јасно , него се има ли воопшто сознание што продава овде Carrier? Да се надеваме дека фирма како Carrier нема да си дозволи да иде со шкарт квалитет, ради дампингување на некој пазар.
Ги гледам по светот идат заедно!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.481
Поени од реакции
2.771
Bas taka no spored strelec toshiba 16 ne e 5.5 kw tuku 4.5 kw i treba da ja sporedam so gree eco 5.5 kw a istata takva 3kw klima t.e 2 vkupno 6kw ne mozat da zgreat 60 m2 pod nula.Koga se fali nesto treba da se fali koga ne biva treba da se kaze taa klima ne e za toa i toa tuku za drugo.
Kaj prijatelot bilo koj brend da e 3kw, bazicen, nema da mu postigne.[DOUBLEPOST=1511725850][/DOUBLEPOST]Zatoa i ima drva, sigurno e zapoznaen so toa.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Prijatelov sto imase zemeno gree lclh 3.5 kw toa sto e okolu 30.000den minatata zima ne bese zadovolen od klimata ne mu greese ubavo ladno mu bese mlak izduv i nepostiganje na zadadena 25°C ( vo prostorijata ) vikna servis i mu vikaat klimata e ok kukata ne e a covekov ima pvc prozori nov krov so staklena volna na krovot i 5 cm stiropor odnadvor izmalterisano renovirano ( covekov ima parno na drva )
Denes bev ke nego gledam cel dzit go naredil so drva vikam so be pa neli so klima inverter gree ke se grees vika ne planiram da se nerviram i da mrznam tuka vika mi e parnoto a za klimata neka ja vika ke vrsi rabota za ladenje vo leto.
Ако на издув кревала 50 степени и компресорот врти над 1000w стварно не е до климата.

Малку чудно. Ама па креку 3 луѓе приказнава е.

Ако е пуштена 24/7 и да не постигне со сетирана 25. Што би се случило со сетирана 30? И тогаш не постигнува?

Сепак таа е со обичен компресор не би требало да е којзнае што. Ама во секој случај не би требало да се мрзне. Крај краева ќе си догрее со парното од 15декември-15јануар и готово.

Баш ми е жал вака кога ќе прочитам некој што е разочаран од клима. И особено е одвратно кога ќе помислаж дека од ефтин и лесен начин на греење се клима се вратил на канцерогениот хорор со труење народ.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Bas taka no spored strelec toshiba 16 ne e 5.5 kw tuku 4.5 kw i treba da ja sporedam so gree eco 5.5 kw a istata takva 3kw klima t.e 2 vkupno 6kw ne mozat da zgreat 60 m2 pod nula.Koga se fali nesto treba da se fali koga ne biva treba da se kaze taa klima ne e za toa i toa tuku za drugo.
Кога би ја зимал за ладење Сузуми 16 би била 4,5Kw на +35Ц надвор....за греење истава е 3,8KW....само што оваа 16ка (4,7Кw) ти незнаеш на која температура надворешна е 3,8kw. Ке ми одговориш ли?
Сузуми 16ка од 60.000 не ни може да биде 5,5Кw зошто не е ни декларирана-рекламирана како 5,5ка туку како 4ка, Тошибината 5,5ка Сузуми кошта 71.000....не мешај баби и жаби, и не се радувај дека имаш 5,5ка за 60те иљадарки. ДА беше така како што те излажале не ке палеше панелки на +0
Alekso2.jpg
Suzumi16.jpg.png
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Kaj prijatelot bilo koj brend da e 3kw, bazicen, nema da mu postigne.[DOUBLEPOST=1511725850][/DOUBLEPOST]Zatoa i ima drva, sigurno e zapoznaen so toa.
Pa toa e poentata bazicni modeli da ne se falat bilo koj brend a ne best bay opcija da se pravat i deka se semozni i posle se rugaat po forumov so nekoi brendovi bidejki bazicnite modeli gi pravat ko da se najdobri.[DOUBLEPOST=1511728335][/DOUBLEPOST]
Кога би ја зимал за ладење Сузуми 16 би била 4,5Kw на +35Ц надвор....за греење истава е 3,8KW....само што оваа 16ка (4,7Кw) ти незнаеш на која температура надворешна е 3,8kw. Ке ми одговориш ли?
Сузуми 16ка од 60.000 не ни може да биде 5,5Кw зошто не е ни декларирана-рекламирана како 5,5ка туку како 4ка, Тошибината 5,5ка Сузуми кошта 71.000....не мешај баби и жаби, и не се радувај дека имаш 5,5ка за 60те иљадарки. ДА беше така како што те излажале не ке палеше панелки на +0
Прегледај го приврзокот 180767
Прегледај го приврзокот 180766
Paneli na -20 ne iskrivuvaj fakti
A gree eco lomo spored tebe e 7kw
Bidi poskromen i poobjektuven i mozebi ke te bide eden den na forumov.
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Poleka malce, ne se kupuva taka lesno oti posle ke se kaes. Prvo i prvo baraj korisnicki iskustva koi donekade odgovaraat na tvojata situacija, vtoro baraj iskreni korisnicki iskustva a ne od luge koi samo prenesuvaat tugi muabeti i trolat kolku da im pomine vremeto, treto nikako ne baraj soveti od kvazi eksperti koi se vkluceni vo prodazba na brend, bidejki pak ke bides izlazan.
Moj komentar za tvojata situacija bi bil vakov
Vtora klima vo hodnik e nesto najneizvodlivo, imas golema dolzina na creva, nikakva estetika, problem so mestopolozba na nadvoresna edinica, nikako nema na kraj kraeva da gi grees dvete sobi iako se edna do druga bidejki se na razlicni strani.
Za dnevna od 35-40 kv so otvoren hodnik, nikako 12-ka ma kakva bilo.
Idealno resenie e dobra 18-ka em bez problemi ke gree cel stan vo poveketo vreme sigurno, em e poeftina varijanta od dve 12-ki, em ke imas pomali smetki.
Koristam Panasonik i ne bi ti preporacal za tolkav prostor
Koristam Toshiba suzumi, odlicna klima i po mene najdobar izbor za greenje no relativno e poskapa.
Za tebe bi ti preporacal Toshiba mirai 16-ka http://www.elipso.mk/proizvod/toshiba-klimatizeri-mirai-ras-16bkv-e/
ili ovaa koja ja analizirav malce u posledno vreme i mislam deka e mnogu dobar izbor Carrier
http://www.elipso.mk/proizvod/carrier-klimatizeri-iplus-42qhc018ds/
Carrier klimite se zaednicki nekoj brend so Toshiba i veruvam deka se dobri klimi, ovaa ima twin rottary kompresor najverovatno na Toshiba sto garantira ogromen kvalitet.
Cenata na Carrierot e ista so cenite vo Grcija i toa e golem plus deka zemas dobar odnos kvalitet-cena
https://www.skroutz.gr/s/8960081/Carrier-iPLUS-42QHC018DS-38QHC018DS.html
Cena od 800 evra vo grcija e ista so cenata sto ja gledam tuka na eden sajt, mozda moze nekade da se zeme i poeftino tuka za plakanje vo gotovo.
Прегледај го приврзокот 180747
Kapacitet na greenje na -7 3.9kw
na -10 3.7kw
na -15 3 5kw
Dovolno da go grees cel stan skoro cela zima.
Прегледај го приврзокот 180748
Nadvoresna edinica ima tezina od 38kg i polnenje od 1.65kg freon sto ja potvrduva tezata deka se raboti za solidno napravena klima koja ima za cel dobro da gree.
Moe mislenje e deka ovaa klima super bi odgovarala za tvojot stan i ima odlicen odnos cena-kvalitet,
Za kraj bi rekol i deka Carrier ima eurovent sto e sepak nekoj dokaz deka ne kupuvas nekoe kinesko gubre so somnitelen kvalitet.


16ка би било 5 kw?
18ка би било 7 kw? (дека нели пишав лаик сум за ова)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom