Најекономично греење и ладење

Член од
26 октомври 2015
Мислења
53
Поени од реакции
60
Не е баш така дрвото е природен материјал и има одредена паропропусност, додека пластиката јок.Некаде читав дека има посебен начин за монтирање на пвц столарија за да се обезбеди таа паропропусност, што кај нас за жал никој не го прави( нели како и многу други работи само да се направи нешто).
Кој сака можи сам да си ги штелува пвц прозорците колку да му дихтуваат. Странично има штрафчиња кој се ексцентар. При вртење на овие штрафчиња се регилира колку да дихтуваат,те колку да се сплескува гумата.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
135
Поени од реакции
166
Член од
5 декември 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Пушти еден цртеж, вака на невидено тешко.

Јас би одел со две една многу ефикасна во дневна/кујна која ќе работи постојано и една мала и најефтина на другиот дел од станот. Рецимо Панасоник VE12SKE или Mitsubishi FH35VE за во дневна. А за од другата страна на станот може некоја парапетна најмала пред собите или Lomo Eco на пример колку да помага по малку на еден-двс степена пониско ставена од таа во дневна.
Пушти еден цртеж, вака на невидено тешко.

Јас би одел со две една многу ефикасна во дневна/кујна која ќе работи постојано и една мала и најефтина на другиот дел од станот. Рецимо Панасоник VE12SKE или Mitsubishi FH35VE за во дневна. А за од другата страна на станот може некоја парапетна најмала пред собите или Lomo Eco на пример колку да помага по малку на еден-двс степена пониско ставена од таа во дневна.
[DOUBLEPOST=1511645483][/DOUBLEPOST]
Пушти еден цртеж, вака на невидено тешко.

Јас би одел со две една многу ефикасна во дневна/кујна која ќе работи постојано и една мала и најефтина на другиот дел од станот. Рецимо Панасоник VE12SKE или Mitsubishi FH35VE за во дневна. А за од другата страна на станот може некоја парапетна најмала пред собите или Lomo Eco на пример колку да помага по малку на еден-двс степена пониско ставена од таа во дневна.
20170902_141442(0).jpg
Пушти еден цртеж, вака на невидено тешко.

Јас би одел со две една многу ефикасна во дневна/кујна која ќе работи постојано и една мала и најефтина на другиот дел од станот. Рецимо Панасоник VE12SKE или Mitsubishi FH35VE за во дневна. А за од другата страна на станот може некоја парапетна најмала пред собите или Lomo Eco на пример колку да помага по малку на еден-двс степена пониско ставена од таа во дневна.

Каде да ги барам моделиве на Панасоник и Мицубиши во мк?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Мицубиши во енергосистем.

Панасоник само господ знае.

Многу убав распоред за греење со инвертор. Тој целиот голем отворен простор ќе се покрие таман со еден ефикасен уред.

А за другиве малце пипаво раштркани се. Ако ви стојат отворени вратите од спалните па да ставиш една парапетна во претсобјето. Ама ако сакате да ги затварате ќе мора во секоја соба посебно по една.
 
Член од
5 декември 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Мицубиши во енергосистем.

Панасоник само господ знае.

Многу убав распоред за греење со инвертор. Тој целиот голем отворен простор ќе се покрие таман со еден ефикасен уред.

А за другиве малце пипаво раштркани се. Ако ви стојат отворени вратите од спалните па да ставиш една парапетна во претсобјето. Ама ако сакате да ги затварате ќе мора во секоја соба посебно по една.


Благодарам
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
[DOUBLEPOST=1511645483][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 180745



Каде да ги барам моделиве на Панасоник и Мицубиши во мк?
Poleka malce, ne se kupuva taka lesno oti posle ke se kaes. Prvo i prvo baraj korisnicki iskustva koi donekade odgovaraat na tvojata situacija, vtoro baraj iskreni korisnicki iskustva a ne od luge koi samo prenesuvaat tugi muabeti i trolat kolku da im pomine vremeto, treto nikako ne baraj soveti od kvazi eksperti koi se vkluceni vo prodazba na brend, bidejki pak ke bides izlazan.
Moj komentar za tvojata situacija bi bil vakov
Vtora klima vo hodnik e nesto najneizvodlivo, imas golema dolzina na creva, nikakva estetika, problem so mestopolozba na nadvoresna edinica, nikako nema na kraj kraeva da gi grees dvete sobi iako se edna do druga bidejki se na razlicni strani.
Za dnevna od 35-40 kv so otvoren hodnik, nikako 12-ka ma kakva bilo.
Idealno resenie e dobra 18-ka em bez problemi ke gree cel stan vo poveketo vreme sigurno, em e poeftina varijanta od dve 12-ki, em ke imas pomali smetki.
Koristam Panasonik i ne bi ti preporacal za tolkav prostor
Koristam Toshiba suzumi, odlicna klima i po mene najdobar izbor za greenje no relativno e poskapa.
Za tebe bi ti preporacal Toshiba mirai 16-ka http://www.elipso.mk/proizvod/toshiba-klimatizeri-mirai-ras-16bkv-e/
ili ovaa koja ja analizirav malce u posledno vreme i mislam deka e mnogu dobar izbor Carrier
http://www.elipso.mk/proizvod/carrier-klimatizeri-iplus-42qhc018ds/
Carrier klimite se zaednicki nekoj brend so Toshiba i veruvam deka se dobri klimi, ovaa ima twin rottary kompresor najverovatno na Toshiba sto garantira ogromen kvalitet.
Cenata na Carrierot e ista so cenite vo Grcija i toa e golem plus deka zemas dobar odnos kvalitet-cena
https://www.skroutz.gr/s/8960081/Carrier-iPLUS-42QHC018DS-38QHC018DS.html
Cena od 800 evra vo grcija e ista so cenata sto ja gledam tuka na eden sajt, mozda moze nekade da se zeme i poeftino tuka za plakanje vo gotovo.
carrier1.png
Kapacitet na greenje na -7 3.9kw
na -10 3.7kw
na -15 3 5kw
Dovolno da go grees cel stan skoro cela zima.
carrrier2.png
Nadvoresna edinica ima tezina od 38kg i polnenje od 1.65kg freon sto ja potvrduva tezata deka se raboti za solidno napravena klima koja ima za cel dobro da gree.
Moe mislenje e deka ovaa klima super bi odgovarala za tvojot stan i ima odlicen odnos cena-kvalitet,
Za kraj bi rekol i deka Carrier ima eurovent sto e sepak nekoj dokaz deka ne kupuvas nekoe kinesko gubre so somnitelen kvalitet.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.031
Поени од реакции
714
Poleka malce, ne se kupuva taka lesno oti posle ke se kaes. Prvo i prvo baraj korisnicki iskustva koi donekade odgovaraat na tvojata situacija, vtoro baraj iskreni korisnicki iskustva a ne od luge koi samo prenesuvaat tugi muabeti i trolat kolku da im pomine vremeto, treto nikako ne baraj soveti od kvazi eksperti koi se vkluceni vo prodazba na brend, bidejki pak ke bides izlazan.
Moj komentar za tvojata situacija bi bil vakov
Vtora klima vo hodnik e nesto najneizvodlivo, imas golema dolzina na creva, nikakva estetika, problem so mestopolozba na nadvoresna edinica, nikako nema na kraj kraeva da gi grees dvete sobi iako se edna do druga bidejki se na razlicni strani.
Za dnevna od 35-40 kv so otvoren hodnik, nikako 12-ka ma kakva bilo.
Idealno resenie e dobra 18-ka em bez problemi ke gree cel stan vo poveketo vreme sigurno, em e poeftina varijanta od dve 12-ki, em ke imas pomali smetki.
Koristam Panasonik i ne bi ti preporacal za tolkav prostor
Koristam Toshiba suzumi, odlicna klima i po mene najdobar izbor za greenje no relativno e poskapa.
Za tebe bi ti preporacal Toshiba mirai 16-ka http://www.elipso.mk/proizvod/toshiba-klimatizeri-mirai-ras-16bkv-e/
ili ovaa koja ja analizirav malce u posledno vreme i mislam deka e mnogu dobar izbor Carrier
http://www.elipso.mk/proizvod/carrier-klimatizeri-iplus-42qhc018ds/
Carrier klimite se zaednicki nekoj brend so Toshiba i veruvam deka se dobri klimi, ovaa ima twin rottary kompresor najverovatno na Toshiba sto garantira ogromen kvalitet.
Cenata na Carrierot e ista so cenite vo Grcija i toa e golem plus deka zemas dobar odnos kvalitet-cena
https://www.skroutz.gr/s/8960081/Carrier-iPLUS-42QHC018DS-38QHC018DS.html
Cena od 800 evra vo grcija e ista so cenata sto ja gledam tuka na eden sajt, mozda moze nekade da se zeme i poeftino tuka za plakanje vo gotovo.
Прегледај го приврзокот 180747
Kapacitet na greenje na -7 3.9kw
na -10 3.7kw
na -15 3 5kw
Dovolno da go grees cel stan skoro cela zima.
Прегледај го приврзокот 180748
Nadvoresna edinica ima tezina od 38kg i polnenje od 1.65kg freon sto ja potvrduva tezata deka se raboti za solidno napravena klima koja ima za cel dobro da gree.
Moe mislenje e deka ovaa klima super bi odgovarala za tvojot stan i ima odlicen odnos cena-kvalitet,
Za kraj bi rekol i deka Carrier ima eurovent sto e sepak nekoj dokaz deka ne kupuvas nekoe kinesko gubre so somnitelen kvalitet.
Јас користам 12ка од овој модел на Carrier и генерално сум задоволен у секој поглед. Ќе видиме на -15 или -20 како ќе се покаже.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Eve denes klimva ja forsiram ja pustiv da gree na 26 na treta brzina vnatre bese 10 stepeni ne bev doma dve nedeli vnatre bese bajagi ladno. Ja pustiv okolu 5 saat porucek eve do sea ima napraveno 5 pati defrost nadvoresnata mrzne cela sakjeto e mraz do gore celo. nema lule na tacnata pa tece voda na cela garaza .defrostite traat okolu 5 do 7 minuti. Nekako imam custvo deka se maci nesto kako da nemoze da zagree. Ako sega vaka pravi na -15 mozam da zamislam kako kje se ponasa. Se mislam da go pojacam podrumot so drva. Se raboti za daikin ftx 50 gv.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Како си дозволил така да се понаша со тебе? Требало да и удриш 100 стапа, да знае кој е газда. ;)

Не знам што си очекувал од климата. Си го изладил просторот со две недели не греење, а после си ја рокнал на максимум и сакаш сега и одма. Не е лошо да се вратиш на ќумбе и дрва додека не научиш како функционираат климите. Шала :)

Си имал две разумни опции:
- Да ја оставиш на 18C да одржува тој период кога не си бил дома.
- Да ја исклучиш за тие две недели, но по враќањето да не ја силуваш.

Јас во таква ситуација би ја одбрал втората варијанта. Би ми било шубе да оставам електричен апарат да работи толку време без надзор (ризик од пожар и сл.). Но, по враќањето би ја ставил на 18-19C на ауто. Кога ќе стигне таму, ќе појачувам на секои 30-60 минути по еден степен, до саканата температура. И би имал трпение...

Поентата е: ти ја разбираш и се грижиш за климата, а таа ти враќа со пријатна топлина и мала потрошувачка. ;)
Дајкинот е доста солиден основен модел и дифростите се очекувани во таква ситуација. Не е во него проблемот, до тебе е. :)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
На 18Ц климата ако стои во такви периоди, ќе потроши смешен број киловати, скоро ич, ем нема да се јави можност да замрзне некоја цевка или шоља ако нагло падне темературата како лани.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Ја монтиравме Fujitsu ASYG12LLCCE во 15м2, но со отворена врата има уште 7м2 и на другата страна од станот е монтирана Fujitsu ASYG18LFC и се среќаваат во 7м2 - стерео од двете страни :) Јас сум задоволна цел стан е покриен со топлина како што сакав.
Е сега и ова да ви кажам монтерот ми рече дека најдобри биле Gree Amber и сите од Грее дури и Ломо Еко минатата зима на -17 -20 супер се покажало во Битола. Така да ич не се двоумете за Грее оти биле страшни машини за греење од прва до последна. Поздрав и убав ден на сите ;)
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Најстрашно е да се слушаат монтери и мајстори наместо инжењери и научници.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Samo od poznat monter prijazel koj go znaes podolgo vreme mozes da baras sovet za klima inaku ako ne go poznavas nemozes da mu veruvas moze se i sesto da ti kaze da te ubedi deka kupuvas kvaliteten klima ured a ustvali ti prodava djubre od klima.
Taka da ako imate poznat monter prijatel barajte sovet za klima vo sprotuvno moze mnogu lesno da se zafrknete pri izborot na klima
 

Kajgana Shop

На врв Bottom