Најекономично греење и ладење

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
A be ve citam i nekako ne mi ide u glava. Eden pisa deka od klima mu se susel vozduhot a klime vika so klima vlaga mi se pravi. E kako moze ako susi vozduh vlaga da pravi?
Moite ziveat vo kukja i pred da stavam pvc prozori nemalo nikakva vlaga i nikakva izolacija. Otkoga renovirav se staviv pvc gletuvav vo pod tervol nov patos i slicno vlaga imam nenormalna samo vo spalnata koja ne se gree inaku dnevnata se gree na termo pecka i tuka nema vlaga. Znaci ako nekoj saka da renovira vo nikoj slucaj da ne stava pvc prozori posto toa ti e najgolemo sranje sto e izmisleno, stavete si drveni kvalitetni prozori da nemate maka. Nekoj spomna bile polneti termopanot, kakvo polnenje dve stakla zalepeni so silikon kakov argon kakvi gluposti .
треба да имаш основни познавања за некои работи за да дадеш мислење....

значи вака - воздухот што го дишиш надвор или внатре секогаш има влага да сме на јасно... порано пред да реновираш ти или било кој друг кој менувал прозори немал проблем нели... прозорите ни биле стари на сите од дрво и рамките биле отворени сантим горе сантим доле у најмала рака само средината лепи па затоа и не дихтуваат како што треба затоа и немаш влага затоа и зимоска ти е ладно зашто прозорите не се ко што треба.. сега со нови алуминиумски или пвц прозори тие работи ке ги заборавиш затоа што прозорите дихтуваат како што треба и по автоматизам влажниот воздух не искача надвор туку се задржува во просторијата каде што грееш па се појавува влага мувла и слично... ова е околу влагата..

околу самиот прозор - новите прозори дали пвц дали алуминиумски најчесто имаат 2 или повеќе стакла и НАЈБИТНО е просторот меѓу нив да нема воздух односно да е вакум или аргон полнет - имаш ли меѓу тие две стакла обичен воздух тогаш ништо не си напраил осим што си ги дал парите.. тука најчесто се појавува тоа „потење“ на прозорите....

за прозорите јас ти го гарантирам ова со сигурност а дали климите создаваат влага или го сушат воздухот ке оставам да каже некој кој е по стручен и компетентен во таа работа.
Toploto sekogas bega prema ladnata strana....ako vo vozduhot imate vlaga (sto e normalno) i imate ladno staklo togas sekako ke se pojavi kondenz na stakloto.....a toa mislam znaci deka prozorite ili potocno staklo-paketot necini.
Staklo paketot megju dvete stakla treba da ima vakuuum ( a ne vozduh) za da ima izolacija megju dvete stakla....cisto razmisluvam i prasuvam, mozebi i gresam nema mnogu iskustvo so PVC stolarija.
A stom e ladno stakloto od vnatresna strana gjabe frleni pari se toa i treba da barate reklamacija....samo edno iskustvo imam so PVC Veka vrata so K-stako.....vo edna ista soba imam vrata VEKA so K-staklo i PVC prozori od druga marka(nepoznata)...e sega, nikogas nemalo kapka vlaga na vratata, dodeka na prozorite koi pojma neam civo proizvodstvo se i se staveni od graditelot vo istata soba sekogas se pojavuva kondenz. Razlika ima golema....stakloto na vratata nikogas ne e ladno od vnatresna strana!!.....dodeka stakloto na prozorite e sekogas ladno ama zatoa i vlazno.
Koga ja zimav Vekata, prodavacot mi kaza deka stakkoto go uvezuvaat od stranstvo....dodeka ovde samo go sklopuvaat so profilite....ako kontam dobro.....negde vo stranstvo staklopaketot e solidno napraven so vakuum izmegju 2te stakla...dodeka onie sto samo uvezuvaat staklo pa sami gi lepat i spojuvaat ovde nit vakum ima nit butur...i posle kondenz, e pa kondenz
ВЕКА е името на профилот на прозорот... стаклото и оковот се друг муабет.. јас имам дома сменето прозори и сите ми се века и фала богу неможам да се пожалам нити потат нити дуваат - до сега 3та година како ги имам стварно сум задоволем... другото со воздухот меѓу стаклата го објаснив погоре во постот
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Mislam deka i drvenite ako dihtuvaat nema da kondenziraat bidejki drvoto disi ne e pvc da ne disi taka da neznaci ako dihtuvaat drvenite deka ke kondenziraat samoto drvo si disi.
Po priroden pat bez furenje bidejki drvoto e prirodno
да расчистиме уште еден мит, а тоа е дека дрвото диши - точно е ова но само до моментот кога ќе се заштити со лак или со лак боја после оваа постапка тоа природно својство се губи (а кој има дома незашитено дрво на прозор или врата?).
вентилацијата со старата дограма беше од лошото дихтување која се појавуваше поради изработката на дограма од сурово а не соодветно исушено дрво.
сега за да се намали доброто дихтување и проблемите со влага во старт а потоа и со габи по ѕидовите некои производители на пвц прават по две дупчиња на долната страна по кревите на прозорите со што се овозможува мало контолирано изменување на воздухот по природен пат .
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
треба да имаш основни познавања за некои работи за да дадеш мислење....

значи вака - воздухот што го дишиш надвор или внатре секогаш има влага да сме на јасно... порано пред да реновираш ти или било кој друг кој менувал прозори немал проблем нели... прозорите ни биле стари на сите од дрво и рамките биле отворени сантим горе сантим доле у најмала рака само средината лепи па затоа и не дихтуваат како што треба затоа и немаш влага затоа и зимоска ти е ладно зашто прозорите не се ко што треба.. сега со нови алуминиумски или пвц прозори тие работи ке ги заборавиш затоа што прозорите дихтуваат како што треба и по автоматизам влажниот воздух не искача надвор туку се задржува во просторијата каде што грееш па се појавува влага мувла и слично... ова е околу влагата..

околу самиот прозор - новите прозори дали пвц дали алуминиумски најчесто имаат 2 или повеќе стакла и НАЈБИТНО е просторот меѓу нив да нема воздух односно да е вакум или аргон полнет - имаш ли меѓу тие две стакла обичен воздух тогаш ништо не си напраил осим што си ги дал парите.. тука најчесто се појавува тоа „потење“ на прозорите....

за прозорите јас ти го гарантирам ова со сигурност а дали климите создаваат влага или го сушат воздухот ке оставам да каже некој кој е по стручен и компетентен во таа работа.

ВЕКА е името на профилот на прозорот... стаклото и оковот се друг муабет.. јас имам дома сменето прозори и сите ми се века и фала богу неможам да се пожалам нити потат нити дуваат - до сега 3та година како ги имам стварно сум задоволем... другото со воздухот меѓу стаклата го објаснив погоре во постот
Smiri se malku ovde samo davame konstatacii aj jas mislenje dadov na moi zaklucoci za koe nikoj nemora da go prifati.
Okolu pvc prozorite sum ubeden deka e dno dna od proizvod, vekje nikogas nema da kupam ili da preporacam na nekoj pvc. Inaku ova so argon ili so vakumiranje na stakloto te molam kazi mi kade se pravi bas bi sakal da odam da vidam kaj se pravi ili polni so argon. Ako e taka jas kje gi smenam site stakla na moite prozori,inace moite prozori se salamander u ednata kukja i aluplast vo drugata a stakloto e od 29 noemvri . Sum bil vo 29 noemvri fabrikata koja bozem e dokazana so kvalitet barem mi ja preporacaa kako takva i sum gledal kako se lepi stakloto . A za vakum i argon ne vidov deka postoi.
Ako sakas da nemas kondezacija spored mene najdobro e slovenski prozori od Lesna slovenija . E sea tripati se poskapi od pvc ali nema da imas kondezacija so sigurnost. Prijatel stavi vo kukja i e prezadovolen.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
некои производители на пвц прават по две дупчиња на долната страна по кревите на прозорите со што се овозможува мало контолирано изменување на воздухот по природен пат .
Тие дупчиња што ги спомнуваш треба да ги има и се бушат под агол према надвор, но служат за истекување на водата која евентуално би се насобрала после обилни врнежи во средишниот дел на профилот.Ако ги нема нив, а има случаеви кога мајсторите не ги прават, водата истекува внатре во собата пошто надворешниот дел е нели повисок и неможе натака да оди.А дали може преку нив да има и размена на воздухот не сум баш убеден бидејќи од внатрешна страна има кедер.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
да расчистиме уште еден мит, а тоа е дека дрвото диши - точно е ова но само до моментот кога ќе се заштити со лак или со лак боја после оваа постапка тоа природно својство се губи (а кој има дома незашитено дрво на прозор или врата?).
вентилацијата со старата дограма беше од лошото дихтување која се појавуваше поради изработката на дограма од сурово а не соодветно исушено дрво.
сега за да се намали доброто дихтување и проблемите со влага во старт а потоа и со габи по ѕидовите некои производители на пвц прават по две дупчиња на долната страна по кревите на прозорите со што се овозможува мало контолирано изменување на воздухот по природен пат .
Точно така. Дрвото не диши воопшто. Секогаш е заштитено со масло или лак.

Единствено диши кога ќе се искриви и не дихтува добро.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Otkoga renovirav se staviv pvc gletuvav vo pod tervol nov patos i slicno vlaga imam nenormalna samo vo spalnata koja ne se gree inaku dnevnata se gree na termo pecka i tuka nema vlaga
Многу нормално е во ваков случај да се имаш кондензација.
Znaci ako nekoj saka da renovira vo nikoj slucaj da ne stava pvc prozori posto toa ti e najgolemo sranje sto e izmisleno, stavete si drveni kvalitetni prozori da nemate maka.
PVC прозорите се врв на технолошко технолошко достигнување достапно за нас. Дали знаеш колку коштаат квалитетни дрвени прозори?
Види ги цените Словенија, а соодносот е тука некаде и кај нас. Квалитетен дрвен прозор, со 3 стакла + надворешен алуминиумски профил за да не мораш секоја година да ги премачкуваш со заштота, со димензии 80*140цм кошта 320еур редовна цена. Истиот прозор со истата спецификација од PVC кошта 230еур.
Еве ти го и ценовникот па може и самиот да ги разгледаш цените и да се увериш http://www.jelovica-okna.si/si/okna-cenik/
И дрвени прозори истото ќе го прават.
Потполно се согласувам со тебе.
Не е баш така дрвото е природен материјал и има одредена паропропусност, додека пластиката јок
Точно но само додека хемиски не се истретира и не се премачка со боја, лак и сл. А дрво нетретирано, слободно ќе го смениш за 5 години.
Некаде читав дека има посебен начин за монтирање на пвц столарија за да се обезбеди таа паропропусност, што кај нас за жал никој не го прави( нели како и многу други работи само да се направи нешто).
Тоа што го зборуваш е RAL монтажа. Траките за обезбедување на таа парозаптивност од внатрешната страна и водозаптивност а паропропусност од надворешнарта страна може да ги најдеш во Wurt единствено кај нас. За 1м комбинацијата кошта околку 500-600 ден, така да за еден прозор 80*140цм ќе те кошта над 2000 ден. И тоа не го решава проблемот на кондензација на самото стакло, само на кондензацијата на спојот прозор-ѕид.
Staklo paketot megju dvete stakla treba da ima vakuuum ( a ne vozduh) za da ima izolacija megju dvete stakla....cisto razmisluvam i prasuvam, mozebi i gresam nema mnogu iskustvo so PVC stolarija.
Вакумот меѓу стаклата ги прави стаклата покршливи бидеќи нема ништо од внатре да се спротиставува на надворешниот притисок, а и самата процедура за вакум помеѓу стаклата е поскапа. Стаклата се исполнуваат со аргон или уште подобро со криптон.
Koga ja zimav Vekata, prodavacot mi kaza deka stakkoto go uvezuvaat od stranstvo....dodeka ovde samo go sklopuvaat so profilite....ako kontam dobro.....negde vo stranstvo staklopaketot e solidno napraven so vakuum izmegju 2te stakla...dodeka onie sto samo uvezuvaat staklo pa sami gi lepat i spojuvaat ovde nit vakum ima nit butur...
Пример, за квалтетно направен стаклопакет. Едини за кои знам дека земаат фабричко направено стакло, а и се произведуваат во фабрика наместо во работилниче, се прозорите од Rollplast од Бугарија.
Иначе најголем виновник за конденсот е дистанцерот помеѓу стаклата. Пластичен термодистанцер може парактично да на елиминира можноста за појава на конденс а и не кошта многу околку 10еур по прозор, но проблемот е што нашиве полу-учени и недоучени стаклари појма немаат што е тоа.

да расчистиме уште еден мит, а тоа е дека дрвото диши - точно е ова но само до моментот кога ќе се заштити со лак или со лак боја после оваа постапка тоа природно својство се губи (а кој има дома незашитено дрво на прозор или врата?).
Точно.
Inaku ova so argon ili so vakumiranje na stakloto te molam kazi mi kade se pravi bas bi sakal da odam da vidam kaj se pravi ili polni so argon. Ako e taka jas kje gi smenam site stakla na moite prozori,inace moite prozori se salamander u ednata kukja i aluplast vo drugata a stakloto e od 29 noemvri . Sum bil vo 29 noemvri fabrikata koja bozem e dokazana so kvalitet barem mi ja preporacaa kako takva i sum gledal kako se lepi stakloto . A za vakum i argon ne vidov deka postoi.
Јас колку што знам во Македонија никаде не можеш да најдеш квалитетен стаклопакет, од причини гон објаснив погоре. Пробај да видиш дали од Rollplast ќе се нафатат да ти продадат само стаклопакет, иако јас сум песимиста.
E sea tripati se poskapi od pvc ali nema da imas kondezacija so sigurnost. Prijatel stavi vo kukja i e prezadovole
Точно.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
@rusrus Neznam dali sega pokazuva vlaga zasto sega sum vo drug stan, no toa bese spalna koga ziveev tamu, i posle celovecerno spienje i disenje na 4 luge (2 vozrazni i 2 deca) nasabajle na vratata nemase kapka rosa a ne pa voda....dodeka na dvokrilniot prozor 2 krpi bea malce da ja soberat celata kondenzacija....i normalno ladni bea staklata samo na prozorot a na vratata topli, vratata e vo senka, ne e direktno izlozena na sonce tuku pod 90stepeni prema nadvoresniot zid a prozorot gledase prema istok pa nasabajle najveke gledase sonce ama zaradi ladnite stakla cela voda bese samo na prozorot.

Imase i nekoja finta (procitana po forumive hrvatski) po bojata na plamenot od upaljac da se proveri dali stakloto e navistina K-stako ili vi ubutale obicno....plamenot na upaljacot od ednata strana na vratata (primer od vnatresna strana) a gledan odnadvor bese po boja violetov a istiot upaljac zapalen od nadvoresnata strana na vratata a plamenot gledan odvnatre bese po boja plav ili zelen.
ne se sekjavam kako bese tocno, no ako e ista boja plamenot od dvete strani prevara e.
Kaj mene bese bas taka 2 razlicni boi imase plamenot od dvete strani na vratata.
Незнам каде, но има прочитано дека самата струка на мотажа на прозорците предвидува посебна техника со посебни т.н. „ленти“ кои од внатрешанта страна се парапропустни, а од надворешната се водонепропустни и истите се ставаат помеѓу ѕидот и прозорот со што се спречува на созадавање на влага и мувла во чошовите помеѓу ѕидот и прозорот.
А за росењето на внатрешниот прозорец, од она што јас некаде сум го прочитал, произлегува дека стакло пакетот не е добар. На надворешанта страна на внатрешното стакло треба да има невидлива фолија која оневозможува внатрешното стакли премногу да се олади за да не роси. Во она што го има прочитано дали стакло пакетот ја има таа фолија или не може да се провери со обична запалка ( упаљач).
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Пробај да видиш дали од Rollplast
Пред некој 3-4 години правев експеримент со стаклата и тогаш земав за дел од прозорците к-стакло од Rollplast. Имаше позитивен ефект но кондензацијата сепак беше присутна.
Позитивниот ефект се гледаше во тоа ако претходно имаше на стаклата кондензација од 10цм со промената на стаклата тоа се промени во некој 2-3цм
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Пред година дена, ставивме на цела куќа, Rehau Geneo, со тројно стакло.
Однадвор е 4 сезони стакло, средно термопан, и внатрешно К ниско емисиино стакло.
Кондензација, мувла, такви работи потење на стакла се немаат појавено.
Патем куќата нема надворешна изолација.
Освен мачканица.
Па ќе мора наредната година изолација.

Обично мувла се појавува кај што има влага.
Влага се ствара на ѕидовите поради немање изолација и доаѓа до контакт на надвореши ниски температури со внатрешни високи.
Изолирање на простор би требало да го елиминира овој проблем.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Обично мувла се појавува кај што има влага.
Влага се ствара на ѕидовите поради немање изолација и доаѓа до контакт на надвореши ниски температури со внатрешни високи.
Изолирање на простор би требало да го елиминира овој проблем.
Imam nadvoresna termo fasada stiropor 5 cm plus sedvic dzit so 5 cm tervol no pak si kondenziraat prozorite i ima muvla na dzidot od vnatre.
Mu se javiv na toj sto gi mestese prozorite dojde vide i vika toa e nema resenie provetruvaj 5-6 pati vo tekot na denot sto ne e ni prakticno ne e ni resenie da grees i na ovie pm cesticki ne e ni zdravo da se provetruva 5 do 6 pazi vo denot taka da denovive pak treba so
( savo ) da prskam drugo care nema sekoe sabajle so krpa ja brisam kondez vodata od prozorite.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Намалете со готвење и сушење алишта внатре.

Ако сега се оросуваат прозорите што ли ќе беше лани на -10?

Мора малку пазење со влагата и ќе се среди.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Дечки, да не бидам погрешно сфатен, одлични информации се овие за пвц, дограма, кондензација, изолација, ама темата е најекономично затоплување, па ве молам да се држиме до тоа.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Vo kratki crti.
Poradi nemoznosta na difuzija na vodene para kako rezultat na razlika na parcijalni pritisoci se javuva visok na vodena para koja kondenzira na najladnite povrsini, staklo i kosevi koi obicno se betoski gredi so visoka termoprovodlivost. Edna od pricinite za ova moze da se bara i vo odabirot na EPS kako izolacija kaj koja koef. na difuzija na vodena para se dvizu od 50 pa se do mislam 250, vo zavisnost od gustinata.
 
Член од
6 септември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
22
Здраво, дали може информација дали е нормално од надворешната единица воопшто да не испушта вода и дали е нормален дефрост на овие температури да прави?Дали треба да се исклучи истата за време на дефрост? Инаку се работи за Daikin FTXB50 ја имам два месеци ама последните два дена ми го појавува ова.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Здраво, дали може информација дали е нормално од надворешната единица воопшто да не испушта вода и дали е нормален дефрост на овие температури да прави?Дали треба да се исклучи истата за време на дефрост? Инаку се работи за Daikin FTXB50 ја имам два месеци ама последните два дена ми го појавува ова.
Ако надвор е релативно топло и со циркулација на воздух , нема да имаш кондензат и нема да тече вода, од надворешната единица. Ако е влажно и замаглено без циркулација, како во вторникот (Скопје), мора да тече. Исто и при дефрост ќе имаш вода низ тоа коленцето , цревото или како веќе сте ја спровеле!
Дефрост ? Да , зависи од условите што ги набројав погоре, нормално е да прави ама тоа специјалистиве ќе ти објаснат кога и колку често :)! Дефростот уствари е кога климата користи дел од апсорбираната топлина во системот за да ја размрзне надворешната единица. Треба да ја оставиш сама да си го среди тоа, програмирана си е за тоа, не треба да ја исклучуваш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom