Најекономично греење и ладење

Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
ZA tebe objasnuvanjeto e 2000den
TAKA E! Strelec da pochni da si naplakja za sovetite i objasnuvanjata shto mu gi dava na site :) Na eden kup mu ima pomozeno a ovde chitam Strelec ne chini vaka praj taka praj. Eden i edinstven e tuka sho znaj everything about air-conditioning:)
Pozdrav Strelec ;)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
грешка си, барем кај мојата на одвлажнување, лади на 25с. автоматски, и не дава промена на Т[DOUBLEPOST=1511386021][/DOUBLEPOST]
зошто да даваш повеќе од 200 евра кога имаш клима која врши одвлажнување. Пушти ја барем 5-6 часа на ден да работи така, мислам дека нема да ти се росат прозорите
Ja pustiv denes na odvlaznuvanje okolu 30 minuti no ladno dufa na odvlaznuvanje i potoa ja pustiv na greenje na 23°C[DOUBLEPOST=1511386530][/DOUBLEPOST]
@Klima ured Убаво ти вика човекот земи си првин еден мерач за влажност, па откако ќе измериш влажност ќе бидеме на чисто.
Kaj gi ima tie meraci za vlaznost i kolku pari se ?
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
A be ve citam i nekako ne mi ide u glava. Eden pisa deka od klima mu se susel vozduhot a klime vika so klima vlaga mi se pravi. E kako moze ako susi vozduh vlaga da pravi?
Moite ziveat vo kukja i pred da stavam pvc prozori nemalo nikakva vlaga i nikakva izolacija. Otkoga renovirav se staviv pvc gletuvav vo pod tervol nov patos i slicno vlaga imam nenormalna samo vo spalnata koja ne se gree inaku dnevnata se gree na termo pecka i tuka nema vlaga. Znaci ako nekoj saka da renovira vo nikoj slucaj da ne stava pvc prozori posto toa ti e najgolemo sranje sto e izmisleno, stavete si drveni kvalitetni prozori da nemate maka. Nekoj spomna bile polneti termopanot, kakvo polnenje dve stakla zalepeni so silikon kakov argon kakvi gluposti .
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
A be ve citam i nekako ne mi ide u glava. Eden pisa deka od klima mu se susel vozduhot a klime vika so klima vlaga mi se pravi. E kako moze ako susi vozduh vlaga da pravi?
Moite ziveat vo kukja i pred da stavam pvc prozori nemalo nikakva vlaga i nikakva izolacija. Otkoga renovirav se staviv pvc gletuvav vo pod tervol nov patos i slicno vlaga imam nenormalna samo vo spalnata koja ne se gree inaku dnevnata se gree na termo pecka i tuka nema vlaga. Znaci ako nekoj saka da renovira vo nikoj slucaj da ne stava pvc prozori posto toa ti e najgolemo sranje sto e izmisleno, stavete si drveni kvalitetni prozori da nemate maka. Nekoj spomna bile polneti termopanot, kakvo polnenje dve stakla zalepeni so silikon kakov argon kakvi gluposti .
И дрвени прозори истото ќе го прават. Секако ако дихтуваат. Ако не дихтуваат како старите што си ги имал тогаш нема да има проблем. Ама па зошто да менуваш прозори ако сакаш да ти фури од надвор и старите ти овозможуваат да ти фури.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
И дрвени прозори истото ќе го прават. Секако ако дихтуваат. Ако не дихтуваат како старите што си ги имал тогаш нема да има проблем. Ама па зошто да менуваш прозори ако сакаш да ти фури од надвор и старите ти овозможуваат да ти фури.
Не е баш така дрвото е природен материјал и има одредена паропропусност, додека пластиката јок.Некаде читав дека има посебен начин за монтирање на пвц столарија за да се обезбеди таа паропропусност, што кај нас за жал никој не го прави( нели како и многу други работи само да се направи нешто).
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
И дрвени прозори истото ќе го прават. Секако ако дихтуваат. Ако не дихтуваат како старите што си ги имал тогаш нема да има проблем. Ама па зошто да менуваш прозори ако сакаш да ти фури од надвор и старите ти овозможуваат да ти фури.
Mislam deka i drvenite ako dihtuvaat nema da kondenziraat bidejki drvoto disi ne e pvc da ne disi taka da neznaci ako dihtuvaat drvenite deka ke kondenziraat samoto drvo si disi.
Po priroden pat bez furenje bidejki drvoto e prirodno
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Toploto sekogas bega prema ladnata strana....ako vo vozduhot imate vlaga (sto e normalno) i imate ladno staklo togas sekako ke se pojavi kondenz na stakloto.....a toa mislam znaci deka prozorite ili potocno staklo-paketot necini.
Staklo paketot megju dvete stakla treba da ima vakuuum ( a ne vozduh) za da ima izolacija megju dvete stakla....cisto razmisluvam i prasuvam, mozebi i gresam nema mnogu iskustvo so PVC stolarija.
A stom e ladno stakloto od vnatresna strana gjabe frleni pari se toa i treba da barate reklamacija....samo edno iskustvo imam so PVC Veka vrata so K-stako.....vo edna ista soba imam vrata VEKA so K-staklo i PVC prozori od druga marka(nepoznata)...e sega, nikogas nemalo kapka vlaga na vratata, dodeka na prozorite koi pojma neam civo proizvodstvo se i se staveni od graditelot vo istata soba sekogas se pojavuva kondenz. Razlika ima golema....stakloto na vratata nikogas ne e ladno od vnatresna strana!!.....dodeka stakloto na prozorite e sekogas ladno ama zatoa i vlazno.
Koga ja zimav Vekata, prodavacot mi kaza deka stakkoto go uvezuvaat od stranstvo....dodeka ovde samo go sklopuvaat so profilite....ako kontam dobro.....negde vo stranstvo staklopaketot e solidno napraven so vakuum izmegju 2te stakla...dodeka onie sto samo uvezuvaat staklo pa sami gi lepat i spojuvaat ovde nit vakum ima nit butur...i posle kondenz, e pa kondenz
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Mislam deka Vivaksot sto go ljubi i ima e special edition replika na Ururu Sarara i kao takva ima opcija za navlaznuvanje ama zaboraile kopce za toa da stavat na daljinskoto pa e non stop ukluceno i ete ti belja :)
Shala na strana prvo neka si proveri vlaznost doma so merac pa posle toa moze da se diskutira. Sepak vo ovoj soncev laden (ne minusen) suv period so visok nadvoresen pritisok e simptomaticno da ima vlaga po prozorite sakam da kazam ne e tolku ladno momentite so Pvc prozori koj nemaat ili go izgubile vakuumot da pokazuvaat problem odnosno da ima vlaga na niv. Bas poradi toa razmisluvam dali provetruva ubavo segde 2-3 pati dnevno po 3-5min barem i dali vratata od banjata se drzi otvorena duri se banja nekoj ili mozda cel den za da se topli? Kolku lugje i kolku vreme prestojuvaat vo prostorijta..
@Strelec ova so stakloto od graditelot kaj tebe sto go spomna denovive pokazuva vlaga?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@rusrus Neznam dali sega pokazuva vlaga zasto sega sum vo drug stan, no toa bese spalna koga ziveev tamu, i posle celovecerno spienje i disenje na 4 luge (2 vozrazni i 2 deca) nasabajle na vratata nemase kapka rosa a ne pa voda....dodeka na dvokrilniot prozor 2 krpi bea malce da ja soberat celata kondenzacija....i normalno ladni bea staklata samo na prozorot a na vratata topli, vratata e vo senka, ne e direktno izlozena na sonce tuku pod 90stepeni prema nadvoresniot zid a prozorot gledase prema istok pa nasabajle najveke gledase sonce ama zaradi ladnite stakla cela voda bese samo na prozorot.

Imase i nekoja finta (procitana po forumive hrvatski) po bojata na plamenot od upaljac da se proveri dali stakloto e navistina K-stako ili vi ubutale obicno....plamenot na upaljacot od ednata strana na vratata (primer od vnatresna strana) a gledan odnadvor bese po boja violetov a istiot upaljac zapalen od nadvoresnata strana na vratata a plamenot gledan odvnatre bese po boja plav ili zelen.
ne se sekjavam kako bese tocno, no ako e ista boja plamenot od dvete strani prevara e.
Kaj mene bese bas taka 2 razlicni boi imase plamenot od dvete strani na vratata.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom