Најекономично греење (затоплување)

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Зошто да не ми е јасна? Наизменична оди во права струја, компресорот не секогаш работи во полн потенцијал, туку колку му треба за оддржување на зададена температура. Ќе речеш ракети ќе праќаме на Марс па да не го разбирам.

Јас реков, закачи во секоја соба по еден, вкупната инсталирана моќност да биде како во кано систем 1 или 2 (кај мене дома е кано 2 со 8кв инсталирана моќност во куќа на два спрата), ги пуштаме да работат во комплетно ист режим, иста температура за одржување, изолација, итн. И на крај мериме кој колку има потрошено струја.

Можеби климите помалку ќе потрошат. А можеби и не. :):)


пс. Без отварање врати. :icon_lol:
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
Зошто да не ми е јасна? Наизменична оди во права струја, компресорот не секогаш работи во полн потенцијал, туку колку му треба за оддржување на зададена температура. Ќе речеш ракети ќе праќаме на Марс па да не го разбирам.

Јас реков, закачи во секоја соба по еден, вкупната инсталирана моќност да биде како во кано систем 1 или 2 (кај мене дома е кано 2 со 8кв инсталирана моќност во куќа на два спрата), ги пуштаме да работат во комплетно ист режим, иста температура за одржување, изолација, итн. И на крај мериме кој колку има потрошено струја.

Можеби климите помалку ќе потрошат. А можеби и не. :):)


пс. Без отварање врати. :icon_lol:
Можеш да дадеш некои поконкретни информации м2, изолација, амбиент. температура, мерења доколку си правел колку троши во какви услови.За овој систем имам слушнато ама до сега немам информација на кој принцип работи и зашто е подобар и колку (ако е) од да речеме класично парно со греачи или од било кој друг начин на загревање што користи ел. енергија.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Сите електрични системи и котли имаат околу 1COP. Климите ретко имаат под 2 COP, најчесто 3-7COP имаат во однос вложено добиено. Поготово во вакви услови над минус 7 степени, како што е обично времето кај нас. Затоа идеално е да се користат. Трошат 1KW струја, а даваат 3KW топлина во просторот.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Лажеш курво :) ова е извадок од еден клип од јутјуб,само ја користам реченицата.
Ако живееш до гримак продавницата мора да го знаеш стрелец кој работи во салонот на гри..
не се вадете сега иста ви фи мрежа.
Од кога се збори за лошото однесување на стрелец? Со години наназад.




Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
A ova go.pametis.mislam.ne.(dobroto ne se pameti)

https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-624#post-7804579
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Зошто да не ми е јасна? Наизменична оди во права струја, компресорот не секогаш работи во полн потенцијал, туку колку му треба за оддржување на зададена температура. Ќе речеш ракети ќе праќаме на Марс па да не го разбирам.
Јас реков, закачи во секоја соба по еден, вкупната инсталирана моќност да биде како во кано систем 1 или 2 (кај мене дома е кано 2 со 8кв инсталирана моќност во куќа на два спрата), ги пуштаме да работат во комплетно ист режим, иста температура за одржување, изолација, итн. И на крај мериме кој колку има потрошено струја.
Можеби климите помалку ќе потрошат. А можеби и не. :):)
пс. Без отварање врати. :icon_lol:
Ne mislev na razbiranje na funkcioniranjeto na inverterot tuku na COP-ot sto go vadi.
Te razbiram na sto aludiras ti i ti priznavam deka daleku poudobno e greenjeto so radijatori bez duvanje i deka e podobro rasporedena toplinata ama eve sega vo spalna mi e 21C i ne ja uklucuvam drugata klima sto ja staiv pred kratko vreme zasto ne sakam potoplo tamu da bide cekam da padne pod nulata nadvor a prosekot na potrosena struja na Daikinot za poslednive 18 dena e 354W na cas.
Kaj tebe sto vika meracot za istiot period??
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Zemav najprvin kaj mene gi staviv, za da vidam kako rabotat za da znam sto prodavam, bidejki denes hartijata se trpi, mozes da napisat sto sakaat za sto sakaat, pa i eurovent ne e toa sto bese.. se so pari se kupuva...
I kako se pokazaa lani na minusnine temperaturi koga bese -20 kolku cesto vleguvaa vo defrost ? Potrosuvacka vo najladnite meseci kolku ?
 
Член од
14 ноември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
4
Gi montirav bas na den pred Badnik, pred da ja montiram ednata ja rasturiv vnatresnata i nadvoresnata edinica, si praevme obuka, da vidam dali ima se sto e opisano filtri, jonizator, ekspanzionen ventil, senzori nadvor , senzori za pritisok, greac na kompresor i sasija, ekspanzionen ventil. Ja pustam najprvin ednata vnatre bese 8-9 stepeni, nadvor -15 moze i poveke. Rabotese moze 10 min i prekina, e cudam sto e rabotava, izlegov nadvor i gleam pravi defrost, mi padna cudno mnogu brzo napravi. Potoa cela zima ne zastana za defrost ili ne sum ja primetil. Sto napravi, gi uci uslovite na rabota i potoa ja regulira ekspanzijata ( so frekfencijata na kompresorot i ekspanzioniot ventil) se so cel da ne i zamrzne nadvoresnata edinica. kondez ima ama ne mrzne. Moze da regulira bidejki ima predimezionirani izmenuvaci vnatre i nadvor (dvoen izmenuvac). Znaci mnogu ok sklopena masina i softveriski i hardverski usoglasena. Na -7 ja dava nominalnata moknost na greenje(3.7kW). Najvisokata smetka mi bese 4900 denari. izolacija imam? sendvic 16/10/16 i rehau prozori so termopan.
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Некој има предлог како да се намали буката од надворешната единица? Голема мана на Хансол -20 се покажа големата бука која пречи особено навечер. Ако бучи сега на вакви температури од 0 до 10 степени на пониски температури можи да е само полошо.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Gi montirav bas na den pred Badnik, pred da ja montiram ednata ja rasturiv vnatresnata i nadvoresnata edinica, si praevme obuka, da vidam dali ima se sto e opisano filtri, jonizator, ekspanzionen ventil, senzori nadvor , senzori za pritisok, greac na kompresor i sasija, ekspanzionen ventil. Ja pustam najprvin ednata vnatre bese 8-9 stepeni, nadvor -15 moze i poveke. Rabotese moze 10 min i prekina, e cudam sto e rabotava, izlegov nadvor i gleam pravi defrost, mi padna cudno mnogu brzo napravi. Potoa cela zima ne zastana za defrost ili ne sum ja primetil. Sto napravi, gi uci uslovite na rabota i potoa ja regulira ekspanzijata ( so frekfencijata na kompresorot i ekspanzioniot ventil) se so cel da ne i zamrzne nadvoresnata edinica. kondez ima ama ne mrzne. Moze da regulira bidejki ima predimezionirani izmenuvaci vnatre i nadvor (dvoen izmenuvac). Znaci mnogu ok sklopena masina i softveriski i hardverski usoglasena. Na -7 ja dava nominalnata moknost na greenje(3.7kW). Najvisokata smetka mi bese 4900 denari. izolacija imam? sendvic 16/10/16 i rehau prozori so termopan.
Jas imam vivax aezi 18 btu gream 55 m2 vo najladnoto super si greese samo bese pobucna bidejki imase mraz na nadvoresnata edinica ( vo dolniot del ke luleto ) okolu 1,5cm mraz defrost pravese na saat saat ipol od izolacija imam sendvic dzit so 5 cm stallena volna i termofasada so 5 cm stiropor najgolema smetka 5.500den.
Mozam da kazam deka licno sum zadovolen od klimata normalno ima i pojaki i poslabi klimi no od vivax-ot sum zadovolen do sega.[DOUBLEPOST=1511201132][/DOUBLEPOST]
Некој има предлог како да се намали буката од надворешната единица? Голема мана на Хансол -20 се покажа големата бука која пречи особено навечер. Ако бучи сега на вакви температури од 0 до 10 степени на пониски температури можи да е само полошо.
Dali imas gumici baferi na klimata na nadvoresnata edinica za namaluvanje na bucavata i vibraciite?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom