Cinedays

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.353
Прегледај го приврзокот 180269
Loveless (2017) Andrey Zvyagintsev​

Околу Loveless на Звајгницев,
Гледам на доста луѓе им се допаднал али мене не ми е нешто посебно ( го обожавам Звајгницев али би му дал просечна 7/10 оценка), каде каде неговите претходни филмови ми врежаа длабок впечаток и ми оставија огромно уживање, овде некако мислам дека многу ја избрзал работата, или не е ставен аспект на тоа што треба да се стави во филмот. Филмот е за нељубов, за себичност, секој си гледа своите интереси, за секс за изгубени семејни вредности за еден таков развод, иаме еден лик Аљоша детето што не знам дали го гледавме ни 10-15 минути, воопшто не му обрна внимание него ни да го претстави како што треба ни да го примам јас како гледач, а не па да се соживувам со него и да бидам во некакво исчекување, напротив, филмот ми го кажа самиот крај уште на почетокот. Доста симболи, за што немам коментар, али премногу малку внимание на ликовите, премногу празни и млитави муабети, да не речам безпотребни во текот на филмот, тоа потрагите дур и досадни ми станаа. Звајгницев не изостава да не направи критика и на руското опшество што е сосем на место. Али океј на крај заклучок ете го прикажавме ладното машинизирано руско опшество кое како така сепак се движи и пропагандата си течи, а луѓето какви такви ја имаат изгубено вербата, љубовта и духот кој може да се каже со демолирањето на собата на Аљоша тотално и го збришуваат да не постои.
...но, преку постерите, кои иако ја загубиле бојата како што поминало времето, и преку лентата која Алјоша ја закачи на дрвото, на крајот сепак ни кажува дека макар и еден мал дел од споменот за него, еден мал дел верба, љубов и дух се уште постои.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
...но, преку постерите, кои иако ја загубиле бојата како што поминало времето, и преку лентата која Алјоша ја закачи на дрвото, на крајот сепак ни кажува дека макар и еден мал дел од споменот за него, еден мал дел верба, љубов и дух се уште постои.
Сосем се согласувам за лентата затоа и спомнав самиот почеток ни го кажа и крајот на филмот. Исто и за постерите кои беа како и сите простори и екстериери и ентериери во филмот бледи и ладни скоро да немаат ни боја.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.353
Вечер во 21:45 пред кафе книжарница Три (ќе видите еден ќелав чичко, еден црн, висок дечко и едно девојченце со темна, густа, кадрава коса - ние сме!). Значи во 21:45 треба да се преброиме и да ги купиме картите, затоа не е лошо и 5-6 минути пред тоа да сте таму, оти после кој дошол, дошол, кој задоцнил, нема да седи со нас. Повеќето ме имате на фб, имате и мој телефонски број, па ако ви испадне нешто да морате да задоцните, пишете ми. За тие со кои не се знаеме, или со кои сме се подзаборавиле, еве ви линк, пишете на messenger ако не успеете да не најдете.

@dragonsky , ти уште се мислиш?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.353
Млаѓи Кевин Спејси, да се разбереме.[DOUBLEPOST=1510689838][/DOUBLEPOST]
Учам, учам. Овај не ќе да е со цензурирани гениталии, а?[DOUBLEPOST=1510703062][/DOUBLEPOST]@MyloXyloto , ако имаш купено карти за Happy End за утре, продај ги, заеби го некого. ;)
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Добар филм сте одбрале гледам. :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Што беше проблемот со Happy End? Не успеав, заглавив до покасно на работа. Прочитав дека преводот нешто бил заебан во 20 часот, па го средиле за репризата.

Мене многу ми се допадна In the Fade на Фатих Акин! Дајан Кругер мора да влезе во конкуренција за главна актерка Оскар, по наградата во Кан. Кој знае, може иста судбина со Уперт годинава?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.353
Што беше проблемот со Happy End? Не успеав, заглавив до покасно на работа. Прочитав дека преводот нешто бил заебан во 20 часот, па го средиле за репризата.
Не дека беше заебан, немаше превод. Имаше неколку долги сцени во кои гледавме како двајца се допишуваат на некоја евтина фб замена, или како некој пишува mail, а ни превод, ни бутур. И оди па разбери. И во деловите кај што збореа англиски немаше превод, ама ај, тоа не е толкав проблем, колку толку, разбираме. Филмот беше досаден. Не верувам дека до нас беше, па не го разбравме. Четворица бевме и на никој од нас не ни се допадна. Срање у боја.[DOUBLEPOST=1510876299][/DOUBLEPOST]Ханеке го довел до совршенство снимањето на долги сцени во кои не се дешава ништо. Тука имаше неколку предолги во кои не се дешаваше апсолутно ништо. Спојлер е ако кажам дека во една таква сцена гледавме 5-6 минути во врата од гаража или некаков паркинг?
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ханеке го довел до совршенство снимањето на долги сцени во кои не се дешава ништо. Тука имаше неколку предолги во кои не се дешаваше апсолутно ништо. Спојлер е ако кажам дека во една таква сцена гледавме 5-6 минути во врата од гаража или некаков паркинг?
Се надевам нема да се разочарам премногу, мене ми е еден од подрагите режисери од Европа. Познат си е он по долгите кадри, ама баш ме интересира, па добро реално и не беше премногу добро примен филмот кај критиките, имаше некоу мешани реакции. Ќе видиме.

https://off.net.mk/bookbox/gledanka/neljubov-2017

Добра критика, некако тука некаде сме со мислењето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom