Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Не се нервирај Климе, важно имаш добра намера! :)
(тек да знаеш што збориш, и кај ќе ти/ни беше крајот)

Вака сега пред 2 години соба од 18 квадрати висина на таван 2,8м со слаба изолација не беше греана од почетокот на зимата и некаде јануари месец... го запалив каминот на дрва кој е 10kw и му требаше 2 дена континуирано да работи за да во собата стане пријатна температура од 24 25 степени .
Не знам како не го разбираат ова.
Потребно е солидно количество топлина да акумулира домот/станот. Зборуваме за некоја солдина цифра од килватчасови енергија, која не може да се испорача за неколку саати од 3.5кв уред. На крају краева јас глуп ли сум што почнав грејна сезона уште пред неколку недели? Зошто да не пуштам греење кога Октомври навечер беше ладно, а сметката за греење беше смешно мала.

Поточно, потрошена струја за Октомври, последно прочитано на 28ми (а почнато од 07ми):
- дневна 47KW/h
- спална 23KW/h (вторава клима е воглавно на евтина тарифа пуштана)


Епа некој кој сака да почне да грее од скроз изладен и воопшто негреен стан/куќа, епа не може за неколку саати да го загрее. А тие што пишуваат дека на 10с внатрешна тепература може да има издув од 50с, немаат поим што зборуваат.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Za zal kolku i da davame soveti toj sto naumil na drva da se gree ke se gree pa neznam i bez pari da se klimive taka da sekoj so svoj pamet a na nas neka ni e nazdravje gusenjeto od sogoruvanje na drva plastika i sekakov drug otpad
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Drugari aj malku na povedri temi ja zateravme so raspravii.
Inace denes mi ja montiraa klimata Daikin ftx 50 gv. Do sega sum nemal nikakva klima, go procitav cel forum i da spodelam impresii.
Planirav lani da zemam klima pa pocnav so citanje na forumov da ne recam stanav poluekspert za klimive. Oddeliv nekolku marki na klimi megju koi bea na prvo mesto Gree :) ,vivaks , tosiba i daikin. Iskreno ovie gi gledav i se mislev koja kje odgovara vo mojot prostor od okolu 40 m2 salon i dopolnitelni 20 m2 spalna so hodnice i kupatilo odvoeni so vrata. Termopan prozori, 25ka cigla izmaltarena od dvete strani gorniot sprat vo faza na karabina, se raboti za kukja izlozena na veter od site strani.
Najprvo otidov do Greestore prv vpecatok super nov salon ubavi prodavacki koi go falat brendot mi go preporacaa hansolot kako jaka i taman za mojot prostor no citajkji go forumot i prekumernoto falenje na brendot se otkazav od gree.
Vivaksot mnogu lugje go falat gledam po stanovi se montira mnogu no nekako mi bese mal za mojot prostor imase ubava cena no se otkazav i od vivaks.
Dilemata bese megju Daikin i Tosiba pa popustot sto go dadoa od ics group i nekoi pozitivni komentari od forumot se odluciv za 50 gv koja ja plativ 58 300 denari. Ja plativ 31 vi posleden den od popustot za dva dena ja montiraa za koe plativ 5550 denari.
E sea okolu montazata dojdoa tocno kako sto kazaa u 9 trojca povozrasni monteri vlegoa se rasfrvaa na site strani pocnaa da gledaat i me razubedia za polozbata na vnatresnata edinica za koe i jas se sloziv pocnaa da busat prasini na site strani eden nadvor eden vnatre i tretiot vika abe ne e taa klima ,gv treba tuka. Mi namontiraa poslaba :facepalm:. Pa vadi pa pak od ponovo aj vikam kafence sabajle bese edniot da go zeme kafeto od brzanje go isturi na tepih nov ganc. Jebiga !!!
Namestia sala zaebancija muabet vika sto ne se javi kje sredevme za poevtino o_O e jebiga vikam od kaj da go znam monterot aj za drugata vikam. Majka sajka na gazdite slabo plata i slicni makedonski muabeti, vakumiraa 10 minuti bakar stavia oklu 2 metra jas nesto sugeriram ali nisto :mad:. Na kraj po edna rakija i otidoa imaa za montaza 4 komada.
Klimata izgleda grandiozno nadvoresnata tivko raboti vnatresnata pola zid mi go zafati nekako bucna e i po malku nervira kako vnatresnata da e pobucna od nadvoresnata.
Oklu greenje za 20 minuti pocna da se custvuva toplo vo salonot kukjata prv pat se gree , i staviv edno termometarce na izduvot imase okolu 45 stepeni .
Kje vidime kako kje se pokaze na ladno pa kje spodelam iskustva bez da favoriziram deka e najbolja na svet, mislam deka realni soveti falat na forumov za da mozat lugjeto polesno da se odlucat. Pozz!!!
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
BRENT ? Brent Pit i Anzelina Zoli ?
Druze, ti si navreda na inteligencija za cela tema...
Ti sto gi upotrebuvas navredite ne mi gi prepisuvaj na mene
Jas objektivno predlagam klima uredi ne kako tebe koj i da pobara mislenje odma mu go predlagas gree se necini samo tvojot gree
A pak ako nekoj se pozali od klimite gree togas odma pocnuvas deka ne e do klimata do kukata/stanot pa sever juk spomnuvas i trista drugi prazni zborovi
Alo nikoj ne prasuva vo prodavnica za bela tehnika dali e na sever stsnot kakvi prozori i ednostavno e ili e kvalitetna klimata ili ne ili e mokna ili ne se drugo e prazni zborovi
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Drugari aj malku na povedri temi ja zateravme so raspravii.
Inace denes mi ja montiraa klimata Daikin ftx 50 gv. Do sega sum nemal nikakva klima, go procitav cel forum i da spodelam impresii.
Со среќа да се топли, и малку да троши... :)
(другпат не сугерирај, туку барај)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Drugari aj malku na povedri temi ja zateravme so raspravii.
Inace denes mi ja montiraa klimata Daikin ftx 50 gv. Do sega sum nemal nikakva klima, go procitav cel forum i da spodelam impresii.
Planirav lani da zemam klima pa pocnav so citanje na forumov da ne recam stanav poluekspert za klimive. Oddeliv nekolku marki na klimi megju koi bea na prvo mesto Gree :) ,vivaks , tosiba i daikin. Iskreno ovie gi gledav i se mislev koja kje odgovara vo mojot prostor od okolu 40 m2 salon i dopolnitelni 20 m2 spalna so hodnice i kupatilo odvoeni so vrata. Termopan prozori, 25ka cigla izmaltarena od dvete strani gorniot sprat vo faza na karabina, se raboti za kukja izlozena na veter od site strani.
Najprvo otidov do Greestore prv vpecatok super nov salon ubavi prodavacki koi go falat brendot mi go preporacaa hansolot kako jaka i taman za mojot prostor no citajkji go forumot i prekumernoto falenje na brendot se otkazav od gree.
Vivaksot mnogu lugje go falat gledam po stanovi se montira mnogu no nekako mi bese mal za mojot prostor imase ubava cena no se otkazav i od vivaks.
Dilemata bese megju Daikin i Tosiba pa popustot sto go dadoa od ics group i nekoi pozitivni komentari od forumot se odluciv za 50 gv koja ja plativ 58 300 denari. Ja plativ 31 vi posleden den od popustot za dva dena ja montiraa za koe plativ 5550 denari.
E sea okolu montazata dojdoa tocno kako sto kazaa u 9 trojca povozrasni monteri vlegoa se rasfrvaa na site strani pocnaa da gledaat i me razubedia za polozbata na vnatresnata edinica za koe i jas se sloziv pocnaa da busat prasini na site strani eden nadvor eden vnatre i tretiot vika abe ne e taa klima ,gv treba tuka. Mi namontiraa poslaba :facepalm:. Pa vadi pa pak od ponovo aj vikam kafence sabajle bese edniot da go zeme kafeto od brzanje go isturi na tepih nov ganc. Jebiga !!!
Namestia sala zaebancija muabet vika sto ne se javi kje sredevme za poevtino o_O e jebiga vikam od kaj da go znam monterot aj za drugata vikam. Majka sajka na gazdite slabo plata i slicni makedonski muabeti, vakumiraa 10 minuti bakar stavia oklu 2 metra jas nesto sugeriram ali nisto :mad:. Na kraj po edna rakija i otidoa imaa za montaza 4 komada.
Klimata izgleda grandiozno nadvoresnata tivko raboti vnatresnata pola zid mi go zafati nekako bucna e i po malku nervira kako vnatresnata da e pobucna od nadvoresnata.
Oklu greenje za 20 minuti pocna da se custvuva toplo vo salonot kukjata prv pat se gree , i staviv edno termometarce na izduvot imase okolu 45 stepeni .
Kje vidime kako kje se pokaze na ladno pa kje spodelam iskustva bez da favoriziram deka e najbolja na svet, mislam deka realni soveti falat na forumov za da mozat lugjeto polesno da se odlucat. Pozz!!!
So zdravje da se sluzi mnogu godini pozz
Ako mozes sliki spodeli
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@FURNADzIJA MKD
Kako da nelajknes vakov post, ima i ZA ima i Protiv, totalno realno opisano...greski sekade imalo i ke gi ima za leshinarite da zborat....nakrivi si ja kapata i dur gree ne naogjaj mani...site se so mani koja pomalce koja povekje, bitno da great
A ne zemal Tesla ili Vivax i odma falenje Prezadovolen e a izduvot na 30C edvaj gree 30m2.....
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Drugari aj malku na povedri temi ja zateravme so raspravii.
Inace denes mi ja montiraa klimata Daikin ftx 50 gv. Do sega sum nemal nikakva klima, go procitav cel forum i da spodelam impresii.
Planirav lani da zemam klima pa pocnav so citanje na forumov da ne recam stanav poluekspert za klimive. Oddeliv nekolku marki na klimi megju koi bea na prvo mesto Gree :) ,vivaks , tosiba i daikin. Iskreno ovie gi gledav i se mislev koja kje odgovara vo mojot prostor od okolu 40 m2 salon i dopolnitelni 20 m2 spalna so hodnice i kupatilo odvoeni so vrata. Termopan prozori, 25ka cigla izmaltarena od dvete strani gorniot sprat vo faza na karabina, se raboti za kukja izlozena na veter od site strani.
Najprvo otidov do Greestore prv vpecatok super nov salon ubavi prodavacki koi go falat brendot mi go preporacaa hansolot kako jaka i taman za mojot prostor no citajkji go forumot i prekumernoto falenje na brendot se otkazav od gree.
Vivaksot mnogu lugje go falat gledam po stanovi se montira mnogu no nekako mi bese mal za mojot prostor imase ubava cena no se otkazav i od vivaks.
Dilemata bese megju Daikin i Tosiba pa popustot sto go dadoa od ics group i nekoi pozitivni komentari od forumot se odluciv za 50 gv koja ja plativ 58 300 denari. Ja plativ 31 vi posleden den od popustot za dva dena ja montiraa za koe plativ 5550 denari.
E sea okolu montazata dojdoa tocno kako sto kazaa u 9 trojca povozrasni monteri vlegoa se rasfrvaa na site strani pocnaa da gledaat i me razubedia za polozbata na vnatresnata edinica za koe i jas se sloziv pocnaa da busat prasini na site strani eden nadvor eden vnatre i tretiot vika abe ne e taa klima ,gv treba tuka. Mi namontiraa poslaba :facepalm:. Pa vadi pa pak od ponovo aj vikam kafence sabajle bese edniot da go zeme kafeto od brzanje go isturi na tepih nov ganc. Jebiga !!!
Namestia sala zaebancija muabet vika sto ne se javi kje sredevme za poevtino o_O e jebiga vikam od kaj da go znam monterot aj za drugata vikam. Majka sajka na gazdite slabo plata i slicni makedonski muabeti, vakumiraa 10 minuti bakar stavia oklu 2 metra jas nesto sugeriram ali nisto :mad:. Na kraj po edna rakija i otidoa imaa za montaza 4 komada.
Klimata izgleda grandiozno nadvoresnata tivko raboti vnatresnata pola zid mi go zafati nekako bucna e i po malku nervira kako vnatresnata da e pobucna od nadvoresnata.
Oklu greenje za 20 minuti pocna da se custvuva toplo vo salonot kukjata prv pat se gree , i staviv edno termometarce na izduvot imase okolu 45 stepeni .
Kje vidime kako kje se pokaze na ladno pa kje spodelam iskustva bez da favoriziram deka e najbolja na svet, mislam deka realni soveti falat na forumov za da mozat lugjeto polesno da se odlucat. Pozz!!!
Тие 45-50 степени издув нема силно да ги помине ама ќе грее!
Кај мене внатрешната е тивка, надворешната знае да збрмчи некогаш!
Инаку ги знам монтерите :), изгледа истата екипа им е за цело Скопје. Хумори се :D .Во соседскиот дуќан една недела монтираа канален систем!
Пиши почесто какви ти се впечатоците , додека не сум купил Тошиба;)!
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Тие 45-50 степени издув нема силно да ги помине ама ќе грее!
Кај мене внатрешната е тивка, надворешната знае да збрмчи некогаш!
Инаку ги знам монтерите :), изгледа истата екипа им е за цело Скопје. Хумори се :D .Во соседскиот дуќан една недела монтираа канален систем!
Пиши почесто какви ти се впечатоците , додека не сум купил Тошиба;)!
Za monterive imam da zboram cel den ali nemozam da napisam 5 dena . Okolu tosiba se mislev i jas mozda i da e bolja ali neznam nekako e preterana cenata. Aj za gorniot sprat ko kje treba kje pises iskustva!!!
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
@FURNADzIJA MKD
Cestito i so Zdravje da te sluzi klimata!
Vnatresnata nemoze da e bucna ili tivka koga ti prvpat se grees na klima :) I jas koga bev ljumfer za greenje so klima i bucna i golema mi se vide ama posle prviot racun za struja epten se zasakavme :D
Stavi ja na autofan, otvori vrata nakaj spalna i ako drzis po doma okolu 24C spremi si okolu *2000den za struja za klimata za mesec noemvri...
*ako ti se zagubi slicni ko kaj mene i ako ne ja gasis i ako nadvoresni T bidat ko lani :)
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
@FURNADzIJA MKD
Cestito i so Zdravje da te sluzi klimata!
Vnatresnata nemoze da e bucna ili tivka koga ti prvpat se grees na klima :) I jas koga bev ljumfer za greenje so klima i bucna i golema mi se vide ama posle prviot racun za struja epten se zasakavme :D
Stavi ja na autofan, otvori vrata nakaj spalna i ako drzis po doma okolu 24C spremi si okolu *2000den za struja za klimata za mesec noemvri...
*ako ti se zagubi slicni ko kaj mene i ako ne ja gasis i ako nadvoresni T bidat ko lani :)
Monterot mi rece ako moze na 25 da drzam da ne idam na maximum , e na na autofan ne ja testirav kje probam pa kje vidam , ako imas nekoi sugestii sto kako pisi ko sto kaza jas sum ljumfer za klimi
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Za monterive imam da zboram cel den ali nemozam da napisam 5 dena . Okolu tosiba se mislev i jas mozda i da e bolja ali neznam nekako e preterana cenata. Aj za gorniot sprat ko kje treba kje pises iskustva!!!
Toshiba da si stavel ko ke ti dojdat na gosti luge ke te prasuvaat sto duva klimava ladno...taka se podeseni so algoritamot, da stedat na odrzuvannje a trosat i great samo na maximalen izduv....batali Toshibi za greenje...dobro si napravil sto ne si zemal Toshiba
GRee-Daikin-Mitsubishi davaat potopol vozduh na izduv na minimalen izduv, a pomala temperatura na pojak izduv.....taa Logika na Algoritam e poprijatna za greenje od onaa na Midea-Toshiba-Carrier pa i Fujitsu ladno na odrzuvanje toplo na Turbo
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom