Најекономично греење и ладење

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.830
Поени од реакции
32.913
Баче, едно сто пати е напишано наназад дека гаранцијата на Гри е страње во последнава изведба, и дека бараат доплата за секоја година. Технички сметај гаранцијата ти е 2 години, со истекот на 2рата година „губиш“ право да доплаќаш гаранција за наредната година. Во рамки на законската обврска за минимални 2 години гаранција.
Јас не би им ги (до)платил тие пари. Да беше од старт доплата за 10 години можеби и би размислил. Но година за година значи дека ако има воочлив претстоен проблем, извесно следната година нема да ти ја продолжат гаранцијата? Во превод, ако е се во ред со задоволство ќе ти земеме пари за уште една година, но ако не... :D

А ти @dastan си во право да се жалиш на гаранцијата, и треба да се зборува за ова и да има жалби и поплаки, за да се врати „обичната“ гаранција од 3 години, и за ГРИМАК да не забегуваат со вакви срања и финти (инаку клими.мк само ги пренесува податоците од гримак, кај гримак адресирај ги поплаките).

Но пази, ништо од сето ова со гаранцијата не го менува фактот дека се работи за бест-бај клими во нискиот ценовен ранг. Ниту менува во случајов со дечкото што во негреена куќа очекувал дека за едно попладне да ја стопли со една 3.5кв клима... Не разбира човекот, новак, па си прашал овде, ама лешинариве одма на пенал го дочекаа - пошто neciniGree !!! ;)[DOUBLEPOST=1509723915][/DOUBLEPOST]
Која економска класа бре? Gree е state-of-the-art технологија. Па нели гледаш дека Hansol вади 4KW на -10.

И фамозниот Mitsubishi FH35-VE вади само 3,6 KW на -10 и тоа на "надуваната" Eurovent спецификација а да не разговараме дека кошта над 60тина илјади денари.
Oстај сеирот, ама за парите колку кошта Hansol не наоѓаш клима со таква сирова сила за греење.
Што може да се купи за тие пари, а да е подобро? Мидеа со Вивакс налепница? :D

Кој ќе го купи Мицито, за 7 до 10 години (зависно од користењето) предвидувам дека со заштеда во потрошувачка ќе ја исплати разликата од Hansol до Мици. Но има голем број луѓе на кои таа разлика во пари им е преголема... Башка тука е тој проблемот на Мици во ауто мод на дување да не се пушта на најјако дување ни кога тоа е потребно (со што автоматски не може да го исполни специфицираниот СОР).
Релативни се многу работи. Само какањето е константно. ;)
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.195
Конечно се разбравме, ептен ме нервираат лажомани, и несакам да бидам нечовек да прјавивам по инспекции ама воедно и ме фаќа инат кога гледам како не прават глупаци што и ќе бидеме ако си ќутиме
 
Член од
3 ноември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
'' какачите'' меѓу кои сум и јас промотерите можат одма да ги замолчат ако не се во право, ама клими.мк лажат за 10 год гаранција, или ајде не лажат ама кријат дека треба да доплатиш +25-30% од платената цена за уредот за да ја добиеш, и свесно потрошувачот го носат во заблуда да донесе одлука во нивна корист а на негова штета.
И ДА ЌЕ КАКАМ ПРОТИВ клими.мк се додека на страната не напишат дека гаранцијата е условена со задолжителен сервис или проверка.
Секоја гаранција на уред е условена со задолжителна проверка еднаш годишно. Ова не важи само за климите, така што не си у право уопште. Нит ги знам овие клими.мк нит ме интересираат. Ти кажувам општо, зарем не сте имале потреба да искористите гаранција за некој продукт од бела техника до сега?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.312
Поени од реакции
15.547
Секоја гаранција на уред е условена со задолжителна проверка еднаш годишно. Ова не важи само за климите, така што не си у право уопште. Нит ги знам овие клими.мк нит ме интересираат. Ти кажувам општо, зарем не сте имале потреба да искористите гаранција за некој продукт од бела техника до сега?
Нема врска ова.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
15
Поени од реакции
15
Здраво, нов сум на форумов имам едно прашање за клима нео 5.5 kW да ми ја демонтираат внатрешната да ја исчистат да ја монтираат пак со тоа што малку би ја спуштиле, да се дополни со фреон ми бараат 130 евра дали е ова разумна цена, исто така купив грее хансол 39990 но крива паланка нема овластен монтер ми бараат 50евра плус 50 евра за материјал дали и ова е разумна цена за монтажа.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Slusaj vaka drugar. Ja ne rekov deka klimata ne cini tuku


Слушај вака другар! Ја не реков дека климата не чини ни пак реков нешто против ГРЕЕ. За ти вака да ме навредуваш и омаловажуваш. Јас ги кажав само првите впечатоци од климата и прашав зошто е тоа така и почнавме да дебатираме со дечкиве на форумов. Искрено очекував повеке, но никогаш не пишав дека климата не чини. "БАРАКАТА" за кој ти што зборуваш чини 50 000 евра правена е од цврста градба од стручњаци има термопан пенџери и солидна изолација. Воопшто не е правена како ке се стигне! Јас не знам од кога ти си станал стручњак во градежништво за да кажуваш што е добра градба а што не. И баш ме интересира ти во каков стан живееш и со каква изолација пошо нели ти за се овде памет продаваш.
П.С пошто е правена од материјали како ке се стигнее вашите монтери едвај го пробија ѕидот! Поздрав
Druze, poleka, covekot e so dijagnoza i ne mora da bides grub :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Секоја гаранција на уред е условена со задолжителна проверка еднаш годишно. Ова не важи само за климите, така што не си у право уопште. Нит ги знам овие клими.мк нит ме интересираат. Ти кажувам општо, зарем не сте имале потреба да искористите гаранција за некој продукт од бела техника до сега?
Није ваљда?
Уствари секоја гаранција е дерење за свои пари! Во случај на недај боже, пак ќе бараат рачки да не си одстојат на ветеното и само најупорните и тие со најак грб ќе си добијат сатисфакција за гаранцијата!
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.195
Секоја гаранција на уред е условена со задолжителна проверка еднаш годишно. Ова не важи само за климите, така што не си у право уопште. Нит ги знам овие клими.мк нит ме интересираат. Ти кажувам општо, зарем не сте имале потреба да искористите гаранција за некој продукт од бела техника до сега?
Имам изнакупено еден куп апарати од бела техника и сите се со 5 годишна гаранција и ниеден уред не е подложен на годишни проверки за да ми ја продолжат гаранцијата, така да ти не си во право.
и пак ќе кажам зошто се фатив за клими.мк како пијан за ограда, бидејќи клими.мк се продавачи од кои можеш да купиш и платиш онлајн и ќе си мислиш дека си направил дабра зделка и имаш долгогодишна сигурност но кога ќе го добиеш уредот оп шок, треба да додадеш уште 25-30% од цената за хансол или и до 50% за ниските класи. Е ВАКА НЕ СМЕЕМЕ ДА ДОЗВИЛИМЕ ДА НЕ РАБОТАТ И ТОЧКА.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Luge najiskreno podobar sovet ke dobie covek od monteri i od prodavaci nego li ovde ovaa ne smee da se dozvoli sekoj koj sto ke se pozali od klimite gree e vregan omaluvazuvan ponizuvan od eden covek @Strelec sto misli deka e ekspert a nema ni e od ekspert
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.830
Поени од реакции
32.913
Luge najiskreno podobar sovet ke dobie covek od monteri i od prodavaci nego li ovde ovaa ne smee da se dozvoli sekoj ... e vregan omaluvazuvan ponizuvan od eden covek @Strelec sto misli deka e ekspert a nema ni e od ekspert...
... наместо тебе ваков златен познавач, да те прашуваат за совети. :(
Остај ги бе Климе, они не те заслужуваат! ; - ) )
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Вака сега пред 2 години соба од 18 квадрати висина на таван 2,8м со слаба изолација не беше греана од почетокот на зимата и некаде јануари месец ја префлив ст он офф клмата и кога монтерите ја пуштија направија некој гримаси викам што е работата и велат нешто не е во ред
многу ладно дува не грее,а внатрешна температура беше 6 степени исто и надворешната толку јас пробав ја оставив 6 часа и внатрешната порасна на 16 и од таму не мрдаше.Потоа го запалив каминот на дрва кој е 10kw и му требаше 2 дена континуирано да работи за да во собата стане пријатна температура од 24 25 степени .Поентата на мојот пост е дека неможеш да очекуваш од климатизерот од 2,5 или 3,5 киловати колку и да е да постигне зададена температура од пример 22 23 степени или на издув да има висока температура бидејки воздухот на усис е со ниска температура.Абе луге калолифер што е со греач и вентилатор постави го во ладна птосторија и тој ке дува млако а не па климатизер чиста физика(логика бе батка).
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.056
Абе луге калолифер што е со греач и вентилатор постави го во ладна птосторија и тој ке дува млако а не па климатизер чиста физика(логика бе батка).
Batka alal da ti e na logikata, ti sigurno kvantna fizika studiras.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom