Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Од ова што си го напишал не гледам кој е аргументот воопшто за втората кола...

pa deka ima motor CDI... kako motor dali e podobar od Td...

Земаш 20 години старо возило...Што совет да ти дадат колегите?
Нека не те привлекува значката,Мерцедес се зема максимум 5-6 години стар..
Тие што си ги гледал,се полни со дефекти,стари,сериозна километража,од кај знаеш како е гледан,чуван,дали масло му е менувано навреме,си се загреал за кожата,тури и кур,за 200 денара имаш млеко за кожа се прави џам светло..
Барај ПОНОВО возило,па макар и Корејско,Италијанско,Јапонско итн..
Си ги ѕирнал одоздоле да видиш дали е ТОП? Си ги извозел? Знаеш дали не трошат масло? Дали пали на -10,или му треба старт спреј? Не крцка,не тропа? Карданот позади? Не си играј..
Си присобрал некој денар и одма Мерцедес,не летај..
знам дека е така со секоја стара кола е така, дали 10год или 20. за кола која е половна и двете се ептен зачувани како механички и каросериски... следно сто би се менјало би биле филтри и улје.....
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
525 tds strada najmnogu na turbina na bosh i problem imaat so pregrevanje a i teski se za odrzavanje. Opel dizel mnogu nezni,isto stradaat na bosh i problem so greenje. Imas octavia za 3500 evra pd motor 1.9 tdi v-rs so 110 konja najdobar motor i solidna oprema. Site gi kudat vw ali imaat naj izdrzliv motor i lesen za odrzuvanje. Sto mu fali na seat leon cupra 1.9 tdi so 150 konja? 2005 godina 4000 evra kolice za merak. Podobro da lupnis pari na vw ke znajs deka kola vozis. Zedov skoda pred 4 godini ja otepavme od vozenje bez defeci osven redoven servis. Imam i opel dti ali opel dizel ne go biva[DOUBLEPOST=1509047833][/DOUBLEPOST]
Seat leon 1.9 tdi 130ks
Ibiza 1.9 tdi 130ks
Octavia 1.9 tdi 110ks
Fiat stilo jtd 116ks
Passat b5.5 1.9 100 ks
друга кола што така ми западна во очи е мазда 6, е сеа за мотори врска немам какви имаат мазда јапонска е :D моментално дома имаме корола значи колата е буквално без мана зборам за дефеци такви работи, инаку колата е купена на ново и е редовно сервисирана нормално, иако мотор е премногу слаб и го нема тоа чуство на спортски автомобил...
друг автомобил исто шо ми фати око е ибица 1.9 тди со 6 брзини, не сте свесни колку ми се мати мозокот бидејќи изборот е стварно голем, а ипак кола не купуваш секој ден :D

320d ми беше dream car али сега веќе кога треба да ја сватам реалноста дека не е само да ја купиш колата...
 
Последно уредено:
Член од
10 јули 2017
Мислења
53
Поени од реакции
9
друга кола што така ми западна во очи е мазда 6, е сеа за мотори врска немам какви имаат мазда јапонска е :D моментално дома имаме корола значи колата е буквално без мана зборам за дефеци такви работи, инаку колата е купена на ново и е редовно сервисирана нормално, иако мотор е премногу слаб и го нема тоа чуство на спортски автомобил...
друг автомобил исто шо ми фати око е ибица 1.9 тди со 6 брзини, не сте свесни колку ми се мати мозокот бидејќи изборот е стварно голем, а ипак кола не купуваш секој ден :D

320d ми беше dream car али сега веќе кога треба да ја сватам реалноста дека не е само да ја купиш колата...
Да се вмешам во муабетот. Потполно се сложувам со тебе.
Јас исто сум во потрага на половен автомобил, не знаеш само колку мислења сменив, почнав со митсубиши лансер (барав 6 месеци и се откажав), потоа тојота аурис, па хонда цивик (сивик), па сеат леон, па поло ама некако никако да се одлучам за кола. сега последно шо видов е една ибица 1.2 75кс од 2008 година за која и пишав на форумов, ама не знам дали и би ја земал на крај. :)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
друга кола што така ми западна во очи е мазда 6, е сеа за мотори врска немам какви имаат мазда јапонска е :D моментално дома имаме корола значи колата е буквално без мана зборам за дефеци такви работи, инаку колата е купена на ново и е редовно сервисирана нормално, иако мотор е премногу слаб и го нема тоа чуство на спортски автомобил...
друг автомобил исто шо ми фати око е ибица 1.9 тди со 6 брзини, не сте свесни колку ми се мати мозокот бидејќи изборот е стварно голем, а ипак кола не купуваш секој ден :D

320d ми беше dream car али сега веќе кога треба да ја сватам реалноста дека не е само да ја купиш колата...
So mazda 6 iskreno nemam iskustvo ali dosta pofalbi ima zaniv. Dosta licni se 150 konja 2.0 motor mislam se common rail,ibiza ti e top izbor, fiat motorite se isto dobri jtd. Pricekaj ke ispadni nesto asolno. 320d imaat mani imam kolega ima 320d dosta defeci ima samo se zali. A i po forumi citam los glas gi bie
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
So mazda 6 iskreno nemam iskustvo ali dosta pofalbi ima zaniv. Dosta licni se 150 konja 2.0 motor mislam se common rail,ibiza ti e top izbor, fiat motorite se isto dobri jtd. Pricekaj ke ispadni nesto asolno. 320d imaat mani imam kolega ima 320d dosta defeci ima samo se zali. A i po forumi citam los glas gi bie
Фала ти, ќе разгледувам уште па ќе видам, инаку каква и да земам планирам прво да одам до овластен сервис пред да ја купам, инаку ибиза 1.9, 130 коња 6 брзини ок ми стои само што ми иде некако мала, мазда 6 нај ок ми е сеа за сеа, ќе видам ќе разговарам со неколку што имаат 320 да видам што ќе кажат.
Инак да овие овластениве сервиси не се здрави буквално ебат маме.
Другар зеде волво 2007 година, колата ја зеде од страна за 3000 евра, и супер кола топ 2007 година за 3000 евра вика џабе друже, во Мида гранд моторс му зедоа,
150 К верувајте и на мене не ми се веруваше се додека не ми ја покажа фактурата.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Па ајде според вас што би било најдобро за околу 3500 е ?
Nema pravilo,baraj ponovo I poprosto za odrzuvanje,pomala kubikaza,poeftini troskovi,poeftina registracija.Umre vremeto na BMW-inja I Mercedesi za calamenje.Demek dva kruga ako napravis niz grad site picki tvoi se.Gledaj da ti brka rabota.[DOUBLEPOST=1509052773][/DOUBLEPOST]
Фала ти, ќе разгледувам уште па ќе видам, инаку каква и да земам планирам прво да одам до овластен сервис пред да ја купам, инаку ибиза 1.9, 130 коња 6 брзини ок ми стои само што ми иде некако мала, мазда 6 нај ок ми е сеа за сеа, ќе видам ќе разговарам со неколку што имаат 320 да видам што ќе кажат.
Инак да овие овластениве сервиси не се здрави буквално ебат маме.
Другар зеде волво 2007 година, колата ја зеде од страна за 3000 евра, и супер кола топ 2007 година за 3000 евра вика џабе друже, во Мида гранд моторс му зедоа,
150 К верувајте и на мене не ми се веруваше се додека не ми ја покажа фактурата.
Mazdata e slaba na sasija,baraj od Juzna Italija,kaj so e potoplo,kaj so pomalku sol frlaat na patot,oti skapuvaat mn lesno.[DOUBLEPOST=1509052914][/DOUBLEPOST]
pa deka ima motor CDI... kako motor dali e podobar od Td...



знам дека е така со секоја стара кола е така, дали 10год или 20. за кола која е половна и двете се ептен зачувани како механички и каросериски... следно сто би се менјало би биле филтри и улје.....
Rasprasaj se kaj nekoj boshist injektor za CDI kolku pari e,i dizna za TD i sam udri esap kolkava e razlikata.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
друга кола што така ми западна во очи е мазда 6, е сеа за мотори врска немам какви имаат мазда јапонска е моментално дома имаме корола значи колата е буквално без мана зборам за дефеци такви работи, инаку колата е купена на ново и е редовно сервисирана нормално, иако мотор е премногу слаб и го нема тоа чуство на спортски автомобил...
друг автомобил исто шо ми фати око е ибица 1.9 тди со 6 брзини, не сте свесни колку ми се мати мозокот бидејќи изборот е стварно голем, а ипак кола не купуваш секој ден

320d ми беше dream car али сега веќе кога треба да ја сватам реалноста дека не е само да ја купиш колата...
Ако сакаш БМВ тогаш гледај 330д таа е подобар од 320д и исто така Ауди А4 1.9 Тди 2002/4 и таа е добра и утка нема, но за вакви коли треба да имаш редовна солидна плата за ,,не дај боже" иако тешко да се случи но има трето лице глупи што ќе ги опцуеш како кочијаш. А за јапонските коли се одлични и квалитетни и по правило треба да е ефтино за одржување ама не е така бидејќи не се европско потекло а јапонска е ,така што за деловите давачките се високи тоа е причината сепак не може туку така да се расипе без причина.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
407 2.0 HDI ? mi falat nesto pari, ama ke probam da dosoberam, i za ovaa kola ako me predomislite ke si zemam jugo :D
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.704
Поени од реакции
6.627
407 2.0 HDI ? mi falat nesto pari, ama ke probam da dosoberam, i za ovaa kola ako me predomislite ke si zemam jugo :D
Брат извини вака, колку години имаш и дали ова ти е прва кола? Дали си пресметал колку пари годишно ќе ти требаат за одржување на колата? Дали си запознаен со тоа генерално кои модели на коли се најбарани/најценети на пазарот? Прво прашуваше за bmw, па мерцедес сите раскантани по 15+ год стари, па сега скокна на најгломазната, најниската, а воедно и ламја за одржување...peugeot 407. Кои ти се потребите за кола во текот на месецот и годината? Колку км приближно би минувал годишно?
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
Според мене подобро е Дачиа сандеро нова од салон одколку билошто на старо постаро од 5-6 години.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.704
Поени од реакции
6.627
Според мене подобро е Дачиа сандеро нова од салон одколку билошто на старо постаро од 5-6 години.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Абе супер ќе биде ако имаме сите убави плати и да може да си дозволиме ново од салон али далеку сме од тоа, за жал.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Па ипак зимаш кола на старо, мачка во вреќа ти е тоа, затоа и пред да ја купам сакам да одам во овластен сервис да видам шо ќе ми кажат, што е финтата со150 коњ редизајнот многу поарни се ? инаку многу ретки се така да тешко...
Секако дека се поарни, моторот е нова генерација комонрејл не е бош пумпа како 136ката
полични итн итн ... ама за тие пари тешко ќе најдеш[DOUBLEPOST=1509138169][/DOUBLEPOST]
407 2.0 HDI ? mi falat nesto pari, ama ke probam da dosoberam, i za ovaa kola ako me predomislite ke si zemam jugo :D
и јас бев на иста мака како тебе, истите коли ги гледав истиот буџет отприлика
407ци гледавме 4-5 комада сите беа околу 4500 е и на сите им тропаше замаец, тие се со варијабилен така да сетот чини околу 700 евра
на крај испадна земав 320д 150 коњи и сум задоволен, верувај и такво сочувано здраво да најдеш е многу многу ретко
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
407 2.0 HDI ? mi falat nesto pari, ama ke probam da dosoberam, i za ovaa kola ako me predomislite ke si zemam jugo :D
Со последни пари кола не се зема!
Како прво сигурно ќе треба откако ќе ја земеш да и удриш сервис мин 150евра (каиши, водна пумпа, масло, филтри), второ може да е замаскирана и да не заприметиш некој поголем дефект и да треба и тоа да го правиш, па колку поголемо возило толку поскапи трошоци за регистрации, зелен картон, гуми.
Стави си на кантар колку пари имаш, какви ти се потребите (фамилијарен човек, за низ град, за работа, за товар) и што нуди пазарот до таа сума (не пребарувај по модел, туку по сума на нет), извади 5 модели и за тие оди во продавници да видиш споредба на деловите и прашај тука што те интересира.[DOUBLEPOST=1509172152][/DOUBLEPOST]Инаку еве интересно видео, ќе се најде за ладново :)
https://www.youtube.com/watch?time_continue=68&v=4t4mzMS-ZZ8
 

Kajgana Shop

На врв Bottom