Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
Ni Gazi Baba ne im ostana....:pos::pos: Vodat sdsm 1000-1100 glasa vo G.Baba i K.Voda (vtor krug se odi), a Butel 2000 razlika vodat sdsm...potop choveche, koj bi rekol...

Shilegov zasega ima 50,07% od dadenite glasovi, ima shansi za prv krug da tepa.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.181
Поени од реакции
2.142
И Коце во Скопје. Но, се гласа за партија. Речиси 100%.
Воздухот директно го загадија он и неговите бараби по општините со градење се и свашта кај што ке им прдне и тој ми збори за КОЦЕ. Па ти го дишеш воздухот неписмен еден.... КОЦЕ не знаеше да поврзе 2 семафора. Појди-запри по цела партизанска, илинденска, гологанов... и тоа додава на загадување. Населба која што е предвидена за 20.000 жители (Карикирам) напукаа 100.000 да живеат. Сите да земат да кењаат заедно у 7 саат, еколошка катастрофа ке се деси.Шахтине ко гејзери ќе прскаат. За Скопје 2014 да не почињам...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.946
Влегоа ли тогаш во Собрание? У колкав број? Кој од државен врв беше повреден при тој упад? Во кои простории на собрание точно влегоа маскирани лица?
Не, знаеш шо не чини у муабетов? Тоа шо сакаш да залепиш етикета дека некој ги нарекува луѓето шо протестираа у 2001ва терористи, иако небо и земја се двата примери. И контекстот на двата настани е спектакуларно различен. Во 2001ва протестираа татковци и мајки на убиени деца и револтирани граѓани, на кои кога излегоа автобусите од Арачиново, пред очи им се случи велепредавство, а во Април у Собрание влегоа насилници и (веќе) терористи за да го спасуваат криминогениот газ на Груевски и тепаа Влада шо уште немаше еден работен ден како Влада зад себе.
Ме праша кога друг пат се има насила влезено во собрание , ти кажав. Сега техникалии, колку биле, кај влегоја, колку имале маски, колку биле повредени. Да не сакаш и име и презиме да ти дадам случајно?
И не залепив јас никакви етикети, за никој не реков ни дека се убијци, ни терористи. Ти ја имаше таа чест. Инаку индивидуално секој си го доживува тоа кој биле што биле тие што влегоја и тогаш и сега. Прашај некој Албанец нека ти кажи како гледа на тие што влегоја во 2001 и да видиш што ке ти речи. И да имаше револтирани граѓани, загрижени родители но најголем број се си мислам дека беа резервисти. Од моја гледна точка на пример кога сме кај предавства и тогаш и сега се направи предавство и исто како и тогаш и сега на тоа кумуваа истите држави. Но сето тоа е како што реков техникалија и индивидуално гледање на работите. Битното е дека ете те потсетив дека и друг пат се има влегувано во собранието.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.700
Поени од реакции
4.875
И тоа дочекав - втор круг шо е историски настан у Гази Баба а не па тоа шо Мочкото губи :D
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.087
Поени од реакции
11.485
Помалата излезеност се должи на тоа дека народор нема да ги гласа СДСМ,а ВМРО си ги имале класика гласачите...
Како беше стручњакон? Искочиле помалце гласачи, гарант за СДС се тие што не искачаат :)))
Генерално е така, при помала излезност предност има партијата со повеќе членови пошто се рачунаат за сигурни гласови. Мада во случајов испадна дека ВМРО и нема толку сигурни гласачи, особено кога ги гледаме резултатите од малите општини на истокот.
Ова мене ми дава надеж дека имаат сила да се реформираат за година-две и да заличат на озбилна пртија со ново раководство (личен фаворит ми е Христијан Мицковски како нов нивен шеф).
 
S

silmarillion

Гостин
Генерално е така, при помала излезност предност има партијата со повеќе членови пошто се рачунаат за сигурни гласови. Мада во случајов испадна дека ВМРО и нема толку сигурни гласачи, особено кога ги гледаме резултатите од малите општини на истокот.
Ова мене ми дава надеж дека имаат сила да се реформираат за година-две и да заличат на озбилна пртија со ново раководство (личен фаворит ми е Христијан Мицковски како нов нивен шеф).
Никад нема да се реформира ВМРО туку може само да се распадне и никогаш пак да не постои и да се изроди некоја популистичка народна партија за едно 4-5 години. Ама тешко. Превише сиромаштија има во државава на која не и остана ништо у животот освен да колне во тие "свети" 4 букви. А и башка батињата тешко да дадат така власт во партија. Ќе си имаат полтрони они се додека постои ВМРО ДПМНЕ. И Мицковски и кој сака нека е. Се знае таму кој е газда и кој ги има парите.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
За градоначалник на Скопје нема да има втор круг? има 50.07%
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Жали ги. Немаат зима тие.
Немаат зима бе копито, кога куртони како тебе 11 години излегуваа на контрапротести и јадеа бурек по социјални мрежи за сендвич со посебна и растителен кашкавал, додека Коцевци и Стевчовци се богатеа без исаф и мера.

Сега ти текна дека нема зима за нив, копито едно?
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Гази Баба кое изненадување, ова беше бастион, а не Кратово, Прилеп. На парламентарните овдека разликата беше 7000гласа и што се случи вчера не можам да поверувам. Првпат во историјата ќе има шанса да бидат бутнати овдека. Оној Тони не можам да го гледам веќе, со прст нема мрднато.

Изборна единица 3, толку се продадени таму или за толку брзо време се опаметија. Светеше се црвено таму пред 10 месеци, а сега убедливо се е плаво.

Само Илинден, Петровец и Сопиште им останаа и не верувам да некад ќе ги изгубат. Додуша Илинден стварно од тоа селата направија метропола, пола администрација доаѓа од таму.
Ама во Петровец докажуваат дека се најпрост народ. Глумат патриотизам, а живеат во шупи. Третина од децата им загинаа во собраќајки на единствената улица што ја имаат и они пак ги гласаат.
За Сопиште не знам како е не идам често таму.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Воздухот директно го загадија он и неговите бараби по општините со градење се и свашта кај што ке им прдне и тој ми збори за КОЦЕ. Па ти го дишеш воздухот неписмен еден.... КОЦЕ не знаеше да поврзе 2 семафора. Појди-запри по цела партизанска, илинденска, гологанов... и тоа додава на загадување. Населба која што е предвидена за 20.000 жители (Карикирам) напукаа 100.000 да живеат. Сите да земат да кењаат заедно у 7 саат, еколошка катастрофа ке се деси.Шахтине ко гејзери ќе прскаат. За Скопје 2014 да не почињам...
не само тоа. нивни погончиња со нивен амин систематски горат и не трујат.
гарантирано имаат направено дил со италијанската мафиа (дрисла тие ја купија) за ефтино согорување на опасен канцероген отпад од цела европа тука. направија закон за увоз на ѓубре а илјадници камиони отпад од италија им снема траг во албанија.
профитираат на убивање на Македонскиот народ патриотиве
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom