Чаир, ду ју спик инглиш?

M

MD_

Гостин
Требало кога ти рекол ду ју спик инглиш, да му речеш но ме хабла еспањол да го збуниш малце
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.489
Ај подобјасни кај точно се наоѓа супермаркетов :)

Јас живеам во Чаир веќе 23 години, и не сум имал проблеми од ваков тип... Изгледа ти си налетал на некој косовар од Дижонска што нема 2 чисти во тоа мозокот. Има голема разлика од албанец и косовар во Чаир...енормно голема разлика
Баш карши Чаирчанка, од другата страна на улицата Цветан Димов.
Требало кога ти рекол ду ју спик инглиш, да му речеш но ме хабла еспањол да го збуниш малце
Е да.. ама ако знае шпански? Такви ништо чудно и кинески да знаат:D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.295
Може секој да влезе и да го сними тој однос.
Добро би било за у јавност вака црно на бело.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.724
Поени од реакции
2.489
Може секој да влезе и да го сними тој однос.
Добро би било за у јавност вака црно на бело.
И мене тоа ми падна на памет, само што јас ако влезам не сум сигурен дали ќе го направи истото, и плус треба да е тој истиот, девојчињата што седат на каса не верувам дека имаат муда за таков потег.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Епа така ти е кога не сакаш да го учиш да го причаш на Аљбански језик :mad:
Шала на страна но јбг тоа е тоа ... секој си се држи до својот род и јазик, не е чудно и во некое доминантно Ромско маало ко што имаат права да почнат да ти говорат само на Ромски јазик и да се прават на Тошо дека не знаат Македонски, исто и во некое Турско маало да ти говорат на Турски и да се прават дека не знаат воопшто Македонски јазик и.т.н. едноставно Македонија е мултиетничка држава по устав (не е национална држава) и сите малцинства колку се 7-8 во државава имаат исти права како и мнозинскиот Македонски народ, не се само Албанците проблем, ова ви го кажувам онака чисто од терен колку да си знаете дека проблемот е многу поголем, не се само Албанците проблем туку и останатите малцинства особено оние кои се по 100 илјади или повеќе во државава имаат одредена моќ, особено во реоните каде што се доминантни и ова не го кажувам за да навредам некого, туку само како постоечки факт од терен го кажувам !
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.265
Поени од реакции
3.619
Шала на страна ова можеби би го сфатил ако некого прашаш за улица или слично па те корпоса на овој начини но во трговија или бизнис општо нема тука не знам македонски финти. Купувачот или клиентот е секогаш во право, и на кинески да ти зборува некој ќе се потрудиш да сфатиш што сака и ако може да услужиш. Ако некој ваков копиш се јави каде тој сака да е газда однапред е осуден на пропаст. Да сум на твое место би одел би го сликал објектот и би го раширил по интернетов и име и место кај е (ова бар сега е лесно). БИ ги натерал и албанците да не купуваат од кај него а не само македонци или било кој други. Гарантирам дкеа на една ваква лоша реклама би се појавиле бар три негови комшии по бизнис и би пишале повели кај нас батали тој копук шо незнае да се понаша со муштерии.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.391
Поени од реакции
5.248
Не генерализирајте.

А тоа како некој ќе ти се обраќа во приватен објект е лично негово право. Тоа што јас не знам или не сакам да се обратам на албански треба да претставува навреда за Албанец муштерија?! Дај не се филмајте.....

Да отидеш во јавна институција и да ти биде скратено правото на обраќањење на мајчин јазик во истата, тогаш да, имаш право на револт и негодување а останатото е: Демократија и право на личен избор.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.265
Поени од реакции
3.619
Не генерализирајте.

А тоа како некој ќе ти се обраќа во приватен објект е лично негово право. Тоа што јас не знам или не сакам да се обратам на албански треба да претставува навреда за Албанец муштерија?! Дај не се филмајте.....

Да отидеш во јавна институција и да ти биде скратено правото на обраќањење на мајчин јазик во истата, тогаш да, имаш право на револт и негодување а останатото е: Демократија и право на личен избор.
Види, ти може да им караш на муштериите, никој не вика дека има закон за тоа НО едноставно не е добро за тебе во бизнисот. Овде, бар јас, не разговарам колку тој има право не да те услужи како што доликува но од општа култура на однесување вакви испади не се добри ни за него како човек ниту за него како тргвовец во случајов или били што да работи. Ако сите така „бирале“ муштерии и со нив се однесувале како сакаат сега сите ќе беа бизнисмени и никој немаше да пропадни. Уште еднаш викам, име, локација и се друго на големо и конкуренцијата ќе го изеди за брзо...
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
5000 евра казна!
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.391
Поени од реакции
5.248
Види, ти може да им караш на муштериите, никој не вика дека има закон за тоа НО едноставно не е добро за тебе во бизнисот. Овде, бар јас, не разговарам колку тој има право не да те услужи како што доликува но од општа култура на однесување вакви испади не се добри ни за него како човек ниту за него како тргвовец во случајов или били што да работи. Ако сите така „бирале“ муштерии и со нив се однесувале како сакаат сега сите ќе беа бизнисмени и никој немаше да пропадни. Уште еднаш викам, име, локација и се друго на големо и конкуренцијата ќе го изеди за брзо...
Да ама овде имаме навреден граѓанин за никаква причина и маса на луѓе кој повикуваат на хајка, линч и оцрнување врз некој си локал таму. Тоа е проблемот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.295
можеш и слика од гугл мапс со пин да стаиш, да се знае тачно кај е тој дуќан
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.147
Поени од реакции
85.504
Баш карши Чаирчанка, од другата страна на улицата Цветан Димов.
Епа човек си требало да му вратиш " Причај српски, да те и Алах разуме!!!". Ете ти полоша навреда, ако веќе копукот сакал да те испровоцира врати му со иста мера.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.295
Тоа е ланец на продавници, како Принц на пример, или самостојна продавница маалска?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.265
Поени од реакции
3.619
Да ама овде имаме навреден граѓанин за никаква причина и маса на луѓе кој повикуваат на хајка, линч и оцрнување врз некој си локал таму. Тоа е проблемот.
Муштеријата е секогаш во право... изгледа не си работел со луѓе па не го знаеш ова. Причина има, каква и да е таа, едноставно некоректен одност кон муштерија е доволна причина за незадоволство. Ако ме прочита јас не кажав ништо за линч на човекот или генерализирање на сите албанци во еден кош но дека треба да сноси последици од намален/никаков промет. Покажување со прст и да излези во минус на сметка на крај тоа да, треба и мора!
 
S

silmarillion

Гостин
Ваков случај сум осетил и у странство, со разлика што виетнамецот у Виена не дека намерно, него толку знае и башка у таков кварт бев тогаш.

А ова кај нас е више чалам. Дај стварно google maps да видиме за кој станува збор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom