Струмица

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
pazar mora da
ima pitas li ti deka taj tvojo dobar gradonacalnik deka ni ja iskopa uclica i veke 3 godina ja asvaltira ( opravduvanje nikoj ne mu gi sakal parite za da asvaltira ) , a mu gi sakat parite za fontoni na pocetoko so napravi napravi edna mladinska ne mi go pavdi plus pateka na bairo na nekoj mesta so ja npraviija polosa druga prikazna , trebase da ima tabli so vezbi nacrtano na nih i nih gi nema ama prv e da se pojava na lovana vecer i na izbor na sportist i da ne redam drugi raboti, pazi go filmo tipo si grade zgradi na tranzito pa od gore mu tera na grujo da mu go dade drzavnoto zemjiste oti nekoj neka go pite kolku pari napravi so zemjisteto na skaniot strumicki gradonacalnik


PAZORO KE SI BIDE PAZAR A TI E SELJACITE PORIZVEDUVAT HRANA SO TI JA JADES GUZVA BESE I PA KE E


so ke napravat sega ke go zatvorat bulevaro nema da moze da se parkira za da rabote garazata od pajoko parite nemat da odat vo opstinata tuka vo tipo so ke go zema tenderot za pajak tava e tava
Прво научи интерпункција, второ Зоки не е ич мој, и за тии твојте, ама направи човеко нешто шо ми одговара, т.е сељаците нема да ми врзуват којнето у дворо, и да фрљат ѓубрето там. И јас г`тах прашина цела година и шо да праам? Градат...истрпех и оште трпам, ама на раат сам од ПАЗАР у сабота коо ми продаваа пред вратта, а коолта им беше тезга на пр. И пеш од дома неможаах да излезам...
Трето, тава најдоле шо ќее пазар, нема да е тај тертип, и суу и сурово со којнето да идат. тава сее културно напраано место, по сите прописе.
А дали крадел или не, ич таквото не ма боле. Има кој да се занимава со тава.
Интересни сте ми, са замарате со тава кој пари ќе земал, ка ќе земал...а не глеете оти некој работи одат на поарно, оти градо личе на нешто.
Грчето направи парко, сите муј лапаа тугај, после...арен бил парко.
Киро Јанев коо прави тава мосто кај Собранието очите му вадаате, саа арно било...
Ама, не сте и вии криви...така ви кажуват у партиите...пробајте за промена со свој очи да глеете.
Иначе, булеваро е тесен коо има коли паркиирно, проектиран е за ного помалко коли, ама пурасна градо, значи нешто мора да се преземе, и преземале гаража...
И 100 пати е кажано оти тава нее политичка тема тава е тема за градо.
Отвори си на Политика тема и там гувори такви маабете.
 

VaZzilL

Сантино Џеновезе
Член од
23 април 2007
Мислења
921
Поени од реакции
39
Абе как шо ви казах 10 денара ке биде па после ке га покачат на 20 денара а шо си викате шо се 10 денара е замислејте на ленинова , центаро и булеваро не смеет да се паркират па ке се паркират тама и замислејте 30 коли по 10 денара 300 денара 300 по 30 за еден месец ти излева 9000 денара епа тава не е малце а мозно е и повеке коли да се паркират оти и 19 ке биде у новио трговски и ке има и други глупости така да исплаке се .
И викаш 9000 на месец а?? Еми со 9.000 основни трошоци не може да се покриит а не ти викаш не е малко. Оно мош ќе заживее трговскио ама првите спратове а за понагоре не верувам освен ако не се отворат кафиче или слични глупости. А за паркинго пун ќее само ако как шо најавуват оти ќе се забранило да се паркире по билеваарто у центаро. Ама мислам оти ќе треба да се направат и други помаленки паркинзи оти на пример не би му се исплајќало на некој шо работе кај поштата да га паркире коолта у трговскио и од там да оде пеш на работа. Сепак арно е да се средат работте у градо малко. А шо најного ме нервире тава е у сабота градо ка е окупиран од селаците тава незнам... не се излева навонка.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
И викаш 9000 на месец а?? Еми со 9.000 основни трошоци не може да се покриит а не ти викаш не е малко. Оно мош ќе заживее трговскио ама првите спратове а за понагоре не верувам освен ако не се отворат кафиче или слични глупости. А за паркинго пун ќее само ако как шо најавуват оти ќе се забранило да се паркире по билеваарто у центаро. Ама мислам оти ќе треба да се направат и други помаленки паркинзи оти на пример не би му се исплајќало на некој шо работе кај поштата да га паркире коолта у трговскио и од там да оде пеш на работа. Сепак арно е да се средат работте у градо малко. А шо најного ме нервире тава е у сабота градо ка е окупиран од селаците тава незнам... не се излева навонка.
Поштата си имат свој паркиг од зад, таму стојат возилата на поштата а има и некои други паркирано...после има пред задниот влез на поштата , има и кај зградите... може да га паркире кај црквичката :) а може и без колла да оде хехе
 

baldzi

Fascination Never Ends!
Член од
16 јуни 2006
Мислења
176
Поени од реакции
3
Да бе без кола да оде не бива :nenene: ,убаво е тава шо е направено до сега ако нека има паркинг треба да се расчисте малко тај булеваро.
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
абе најважно што почнаа малце да го средуваат градот а сеа од најважно или најневажно почнале за тоа немам коментар, сепак неможеме ние да одлучиме што е поважно од што
 

don PASCAL

Tne last Don Protected By the Mafia..
Член од
2 октомври 2007
Мислења
647
Поени од реакции
19
SRTUMICA nemam zborovi za nea
koj kolku saka da govore za nea samo
ke go bole vilicata

STRUMICA noken ziviot takov nema ni u LAS VEGAS
 
Г

Грејвдигер

Гостин
SRTUMICA nemam zborovi za nea
koj kolku saka da govore za nea samo
ke go bole vilicata

STRUMICA noken ziviot takov nema ni u LAS VEGAS
хехе... Уште кај Семафорите што се кај Национал на едната страна на градот, кај МакПетрол (таму кај крајот на паркот) и кај Сириус да ставам Welcome to Strumica :D:D
 
Г

Грејвдигер

Гостин
СТО И ПЕДЕСЕТ МИЛИОНИ ЕВРА ЌЕ ИНВЕСТИРА "STIAFILCO TEXTILE" ВО СТРУМИЦА




Во близината на Струмица, во октомври годинава ќе биде поставен камен-темелник на новата индустриска зона во која мултинационалната компанијата Stiafilco ќе изгради четири фабрики и ќе вложи 150 милиони евра во кои ќе бидат вработени најмалку 3000 работници.
Инвеститор на овој крупен индустриски комплекс ќе биде мултинационалната компанија со грчки, холандски и шпански капитал „Stiafilco“, која за таа намена во Македонија веќе ја формира фирмата „Истос“ и која вкупно ќе вложи 150 милиони евра за отворање на четири преработувачки капацитети во кои ќе бидат вработени најмалку 3.000 работници.
Во врска со преговорите со грчкиот инвеститор Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев за медиумите изјави:
- Станува збор за четири засебни погони за производство на текстил, тектилни суровини, погон за конзервирање и погон за електроматеријали. Во моментов тоа ќе биде еден од најкрупните инвестициски зафати на странски партнери во земјава. Како што е зацртано, капацитетот за текстилни суровини и конзервната фабрика треба да бидат дадени во употреба во текот на наредната година, а само во нив ќе бидат вработени 1.500 лица. „ Stiafilco “ наредниот месец ќе учествува на јавната лицитација за доделување на 40 хектари државно земјиште што ќе ја организира Владата, по што Советот на Општина Струмица треба да го усвои Предлогот за ослободување на инвеститорот од плаќање на комуналиите во висина од 80 насто. Оваа поволност ќе важи и за други странски фирми кои ќе сакаат да вложуваат свој капитал во Струмица, што веќе има позитивен одзив кај странските инвеститори кои најавуваат вистинска експанзија за отворање на нови бизниси во наредните неколку години, рече Градоначалникот на општина Струмица Зоран Заев.
Оваа година Општина Струмица потроши 30.000 евра само за донесување на урбанистичкиот план за новата индустриска зона „Исток“ која се протега меѓу населените места Сачево и Градско Балдовци. Во меѓувреме „Стијафилко“ изработи комплетна физибилити студија со посебни проектни решенија за секој од наведените преработувачки капацитети, а во Струмица веќе пристигнува и дел од опремата која ќе биде вградена во првите две фабрики

----------------------------------------------------------------
http://www.strumicaeconomy.com/index2.asp?j=1 прв портал за регионално стопанство...
 

aLeKsAnDaR-aKi

The Duke
Член од
29 октомври 2007
Мислења
167
Поени од реакции
0
Само така нека се шири Струмица и нека се отвараат нови работни места.Се надевам дека Струмица ќе стане второ Скопје иако знам дека сме многу далеку од тоа.Колку и да правиме муабет дека на естетски план она што беше воведено како новина не е во ред (Global) сепак е подобро од тотално - ништо,требаат инвестиции за да може малку да се подигне стандардот и во внатрешноста на Македонија.За градоначалникот нејќам да зборам но сепак повеќе би сакал да го фалам отколку да го плукам ...затоа нека продолжи да троши пари на уредување ,па можеби ќе се отфрли епитетот на голема ПРОВИНЦИЈА...
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Прво научи интерпункција, второ Зоки не е ич мој, и за тии твојте, ама направи човеко нешто шо ми одговара, т.е сељаците нема да ми врзуват којнето у дворо, и да фрљат ѓубрето там. И јас г`тах прашина цела година и шо да праам? Градат...истрпех и оште трпам, ама на раат сам од ПАЗАР у сабота коо ми продаваа пред вратта, а коолта им беше тезга на пр. И пеш од дома неможаах да излезам...
Трето, тава најдоле шо ќее пазар, нема да е тај тертип, и суу и сурово со којнето да идат. тава сее културно напраано место, по сите прописе.
А дали крадел или не, ич таквото не ма боле. Има кој да се занимава со тава.
Интересни сте ми, са замарате со тава кој пари ќе земал, ка ќе земал...а не глеете оти некој работи одат на поарно, оти градо личе на нешто.
Грчето направи парко, сите муј лапаа тугај, после...арен бил парко.
Киро Јанев коо прави тава мосто кај Собранието очите му вадаате, саа арно било...
Ама, не сте и вии криви...така ви кажуват у партиите...пробајте за промена со свој очи да глеете.
Иначе, булеваро е тесен коо има коли паркиирно, проектиран е за ного помалко коли, ама пурасна градо, значи нешто мора да се преземе, и преземале гаража...
И 100 пати е кажано оти тава нее политичка тема тава е тема за градо.
Отвори си на Политика тема и там гувори такви маабете.

Zal me ne sum politicki vrzan ne odam ni na izbori samo na referndumi :D

POLITIKA I MOTIKA NE E ZA MENE
sorry brat

CELO E KOGA IMA SE

zakonski kojni ne smejat da se dvizat
najak grad sme bile imale sme noken zivot ako e tava vo zivoto ...
deka ni se fabrikte deka ni se obrazovni institucii deka ni se sporski ekipi jacinata i dr raboti jacinata na grado ne se gleda po nokniot zivot ako e tava zivot so ku.rv....ko li se gordeme me beh protiv mosto na kiro janev bidejki sekoj den minah niz taa ulica i sum bil svedok na mnogu sobrkajki . ako mislas deka fontanite ke smenat nesto sekoja cest , idejta za produlzuvane na bulevarite me aresa
 

SANCTIMONIOUS

Мејд Ин Мацедониа
Член од
21 март 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
9
Zal me ne sum politicki vrzan ne odam ni na izbori samo na referndumi :D

POLITIKA I MOTIKA NE E ZA MENE
sorry brat

CELO E KOGA IMA SE

zakonski kojni ne smejat da se dvizat
najak grad sme bile imale sme noken zivot ako e tava vo zivoto ...
deka ni se fabrikte deka ni se obrazovni institucii deka ni se sporski ekipi jacinata i dr raboti jacinata na grado ne se gleda po nokniot zivot ako e tava zivot so ku.rv....ko li se gordeme me beh protiv mosto na kiro janev bidejki sekoj den minah niz taa ulica i sum bil svedok na mnogu sobrkajki . ako mislas deka fontanite ke smenat nesto sekoja cest , idejta za produlzuvane na bulevarite me aresa
Фабрики нема во Струмица? Да те потсетам дека Струмица е еден од најразвиенит градови во Македонија на економски план, а и самиот виде, еве нова ф-ка која ќе вработи 3 000 лица
Образовни институции? Јане Сандански сеуште е една од најдобрите гимназии во Македонија, а и ај баш ѕирни, има некој натпревар (основно или средно) без награда од некое струмичко школо!
Спортски екипи? Струмица 2005 игра во еврокупот, лани беа ШАМПИОНИ на Македонија, не е доволно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom