Македонска берза

Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
неразбирам хаџимишев неколку пати кажуваше дека спорот е добиен, ова излегува дека лажел цело време. ако тплф не си ги земе овие пари отиде у бубањ а со неа една банка нема ниту теоретска шанса да се вратат кредитите.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Рафинеријата беше технолошки подигната првите неколку години после купопродажбата, прозиведуваше 5ка стандард но откако грциве видоа дека поефтино е од нивното депо да носат а неа да ја користат за складирање почнаа тоа да го праватсо што порасна во грција прометот на завршни производи наместо сирова нафта за сметка на оваа. Мегјутоа со Грчката криза како државна компанија потпишаа дека 35% ке приватизираат во форма на акции на грцчката берза , а целосно ке ги продадат сите ассети надвор вклучително и внатре во Грција ке има нов странски инвестиор тогаш почнаа да го билдаат профитот на ОКта. за поскапо да ја продадат отвараат бензиски пумпи кај ке стигнат.

Окта е нешто најстретешко во моментот колку ми е познато не постои рафинерерија во радиус од 500-700км се поклопува со хрватите и маџарите на кои најмногу им одговара да платат премиум и со тоа едниот да го истисне другиот после јаловата работа мегју ина и маџарите и судските постапки. Проблемот е само во малата количината и нема стално акции треба со памук да ги собираш како ке ја намалт така ке надрукаат за мали колични.
Delumno se slagam.
1. Ne deka bese poevtino oni da ja rafiniraat pa da prakjaat samo gotov proizvod, ednostavno taka im bese nalozeno samo za da se zadrzat tamu poziciite i platite da tecat da ne se zgolemi vekje zapocnatata kriza. (nemoze kaj nas 350e plata kaj niv 2000 kaj niv da e poevtino da ja rafiniraat).
2. Da pocnaa da go bildaat profitot i da delat denda za da im ripne akcijata za da zemat bolje cena, no kaj nas OKTA ne poseduva benzinski pumpi. ako ti teknuva pred nekoja godina Pucko otkupi 10~11% akcii vo OKTA i dogovorot im e pucko da otvara benzinski pumpi a da go otkupuva benzin od niv samo imeto da go koristat...

Vo sekoj slucaj, prodazbata bi donela dobar rast na akcijata i moznost za akcionerite da profitiraat. (ako go sledat primetor so STB - pa da lapneme i pomrsna denda) ...
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Многу беше поефтино да се рафинира во грција од еднаш голема количина отколку да се палат печки овде секоја 2недела. Добро го најде тоа Хаб. Сега сликата се менува тоа ке се гледа и преку профитот. Окта комплетно пенетрираше на Косово и најважно е што не само што влезе туку почна да покрива огромен дел од Албанскиот пазар. Од лани сериозни колични почнаа да се повлекуваат на овие пазари Албанија повлече повеке него што очекуваа поради хаварија нa големи депоа на трговци кој работеа со други земји. Вака сликата како е поставен можно е ОКта да почне да биде исплатливо да се рафинира co Скопје, ама најверојатно тоа ке го прави некој друг газда(за стб сите знаеја што е работата со цената овде малку погодија). Со бензинските да памтам во право си за пуцко петрол но тоа би му дошло како пак исто ако продаават само гориво на окта вкупниот промет е скоро цел од производи од окта мн мал дел од вода ,грицки и др, некој тип на white label.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.718
Почнува да се отплеткува случајот Актор, каде што една наша банка може сериозно да настрада


Банката е
па и во Скопје и на други места, сега пролетоска, вештачки се пумпаше еврото а народ масовно вадеше кеш... банката нема право да ги ограничува повлекувањата, има само процедура за најава..
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Дали некој ја има добиено дивидендата од ТНБ?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Макпетрол ќе откупува свои акции во вредност од 171м денари.

Максимална цена 60.000 денари.
 
Последно уредено:
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
Da vidime kolku kje padne denovive?
Новата сметкодоводствена вредност ке биде 670денари толку се намали со поделбите на дивиденда од 930. Ке биде интересно да видиме како пазарот ке го протолкува сето ова.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Денеска стигна, ме освежи :)
Бидејќи ми е прва година како треба да земам. Бараните податоци им ги доставив на мејл на кој немам одговор дали е ок?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Бидејќи ми е прва година како треба да земам. Бараните податоци им ги доставив на мејл на кој немам одговор дали е ок?
Mislam deka e dovolno samo da imas otvoreno transakciska s-ka vo TNB. i tie ti ja isplakaat na taa smetka.Nema potreba od nikakvo posebno obavestuvanje, barem taka bese so STB.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Mislam deka e dovolno samo da imas otvoreno transakciska s-ka vo TNB. i tie ti ja isplakaat na taa smetka.Nema potreba od nikakvo posebno obavestuvanje, barem taka bese so STB.
Немам трансакциска во НЛБ. Ако отвориш на сајтот ќе видиш дека бараат потпишување на некои формулари што го направив и пратив електронски. Иста е процедурата и кај Кјуби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom