Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.051
Поени од реакции
24.030
@kano друже, не бев во можност подолг временски период да се уклучам на форум поради Х обрвски. Многу ме интересира една анализа од твоја гледна точка во врска со моменталната состојба, и периодот што
следи. Знам дека си голем патриот од Австралија, па посебно што ме интересира е во врска со платформата. Коментар околу тоа кога таа е јавно отфрлена, со гаранција, и доделен е мандатот од прецедател на држава, коментар?

Незнам,можеби си се изјаснил веќе на оваа тема околу тоа, али реално ни на крај памет не би го роварел твојот пост помеѓу 2000 испишани страни.

Ако не ти претставува проблем,на кратко се надевам дека ќе проанализираш.

Моменталната состојба? Сеуште хаос. Нема влада, имаме реално нелегитимно избран претседател на собрание оспорен од вмро а еве сега и од беса. Мислам дека беше голема глупост тоа што вмро го правеше цел тој период, цело тоа терање инат блокирање од страна на вмро ги спушти на нивото на сдсм кога предходно пробуваа да го блокираат буџетот и шипари+е со читањето на поезија. Немаше потреба. Не ми е прави разлика дали Талент или Велко или некој трет ќе биде претеседател на собрание.

Периодот што следи? Нестабилност, Албанци+е пред се нема да издржат долого во една заедничка коалиција мислам дека после локалните тоа уште повеќе ќе се продлабочи. Ќе има избори релативно брзо.

Платформата? Шипци+е имаат секакво право да си прават платформи и да си сонуваат за големи држави ко и ние што правиме со ВЕП, грците со константинопол и бугарите со нас, србите со сите комшии итн... Тука не гледам проблем што си создале платформа они али самиот факт што ние воопшто дозволивме за тоа и да дискутираме и да разговараме е поразително. Мислам дека вмро не се договори за таа платформа иако прифатиле дел. Албанци+е викаат друго демек СЈО било проблем али кога им се побара да објават што е потпишано ништо не објавија, ќутат. Мислам дека Заев повеќе ќе им попушти, самиот факт дека доби нивни гласови и дека беше на баци рака кај најрадикалните лидери (швицарска дијаспора) ти кажува дека овде нешто многу смрди. За жал на многу македонци не им прави разлика, имаш цел куп што порадо би го виделе грујо во затвор па макар и да се прифати платформата. Тоа е, поделени сме целосно и нема начин како да се сплотиме повторно, можеби само ако лежат политичари од двете страни ама тешко тоа. Ако легне грујо заев ќе наметне диктатура ко што веќе и најавува демек во име на демократизација на институциите и ослободување на судството. Мене сеуште ми изгледа дека ништо освен улогите нема да се смени.

Окулу тоа дека јавно е отфрлена, гаранциите дадени... Тоалет хартија. Ќе најдат начини како да протнат дел од платформата, ова ќе го направеше и вмро. Тука нема некоја разлика освен што мислам сдсм се спремни да им дадат повеќе.

Мандатот? Требаше да биде даден многу порано. Губење време е се ова. Немораше ни избори да има очигледно странците по секоја цена беа решени да не дозволат вмро да направи влада. Немаше потреба од противење од Хорхе, јас да бев на негово место мандат ќе му дадев на Бејли пред СНН и сите можни телевизии и ќе си поднесев оставка. Едноставно ќе прокоментирав дека нема потреба во иднина да сме ни демократија, пошто имаме толку паметен амбасадор од америка што нема потреба ни од избори ни од партии, он може како сака да сплотоува коалиции и да глуми лудило на оваа територија. Исто ко Хан деновиве, во албанија е ок избори без опозиција, нели тоа е исто дел од демократија а во македонија не е ок, пошто нели тоа не е демократски.

Како и да е, тешко на народот во Македонија. Новата влада има цел куп ветувања што треба да ги оствари, згора на тоа глумеше цело време дека домакински ќе ја води економијата и дека ќе намали трошење итн.... Незнам како они мислат да ја раздвижат економијата кога сме прилично утепана држава во најсиромашниот регион на европа. Сега ќе видиме какви контакти има Заев и каков кадар има сдсм. Им сметаа кинеските компании што ги градат автопатите, ќе видиме што они можат да најдат, ваљда америве или европските компании ќе му дадат толку голем попуст да на крај се поевтини од овие кинеските (плус провизија)... Ќе видиме какви инвестиции ќе донесе пошто сегашните не чинеле. Ќе видиме и дали ќе се намали емиграцијата пошто нели сега народот ќе живее во „слободна македонија“ според летко.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Како му трепереше гласот некни на Канал 5, срце, изгледа пак е шамаран негде. Да е иронијата поголема цело време од вмровци јаде ќотек, плав рака на него нема кренато.
Замисли каков ќе биде кога и тие ќе кренат рака на него, а не е далеку тоа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Замисли каков ќе биде кога и тие ќе кренат рака на него, а не е далеку тоа.
Павле уште му вика, твоите најдобри другари нејќат да те видат (а ова стварно така е). Само со браќата и пијаницине е останат, навистина сметам дека таа самотија за ниедни пари не се живее.
Ем сам, ем јадеш котеќ во секоја кафана, ем со коли те бркаат. Не е живот тоа, баш како пацов.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Е добро де, ти ги браниш бугарските национални интереси, јас ги бранам македонските национални интереси.

Барем кога сме кај македонските национални интереси, можам да ти кажам дека не е моја вина тоа што бугарските национални интереси не се совпаѓаат со македонските национални интереси.
Овде нема национално интереси, а некои луге са се ставили во минатото и барат некакви малцинства, права и така натаму,а иднината е икономика.[DOUBLEPOST=1495288779][/DOUBLEPOST]
Еве, одговори што бараше амбасадорот на гробот на Гоце Делчев? Која му беше целта?[DOUBLEPOST=1495215451]
Тоа е повеке от смешно, да не кажам плачевно.
[DOUBLEPOST=1495289091][/DOUBLEPOST]
Не ти барав развиеност, туку човекови права. И да, зависи само од кои извори ќе биде истото.
Па кои извори са за тебе релевантни?
Ти кажи ми колку, ти си во Бугарија. Имаше во пописот графа македонец? И да, имате повеќе малцинства (и грци, и турци, и роми, и романци, и власи итн.)
Имаше празно место, каде секи можеше со своjaта рака да си напише марсовец ако сака.
Точната броjка на изjaснилите се како македонци е 1 654 луге. Сами напишале тоа.
http://censusresults.nsi.bg/Census/Reports/2/2/R7.aspx

Да ја имавте вие нашата ситуација и вие немаше да имате попис во поново време, да бидеме јасни.
.


Како бе не верувам, картата на Обединета Македонија на задник ми е тетовирана!
:oeoeoe:
Па тогава кога ми зборуваш за македонски малцинства, биди поконкретен :) Податоците са едноставни.
 
Последно уредено:

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Груевски е легален премиер, исто толку колку што и Заев е легален премиер.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.860
Поени од реакции
2.730
Груевски е легален премиер, исто толку колку што и Заев е легален премиер.
.... :bravobe::cuc: Грујо е легално елегантен премиер не заборавај. Се виде колку легално се земале ливчиња, ај да скриеме ваму ај таму, гасење на лифтови, притисоци курци палци.. VOLKU please, иначе не ми одговори за сликата од предходните постови дали се рачуна ко epic fail? Или свитка опашката волчја?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
.... :bravobe::cuc: Грујо е легално елегантен премиер не заборавај. Се виде колку легално се земале ливчиња, ај да скриеме ваму ај таму, гасење на лифтови, притисоци курци палци.. VOLKU please, иначе не ми одговори за сликата од предходните постови дали се рачуна ко epic fail? Или свитка опашката волчја?
Наместо да плачеш зошто не сум ти одговорил, наредниот пат пред да ми го пишеш никот, стави "@" ,
вака испаѓа дека ме прашуваш, а стискаш палци да не ти одговорам, демек,
ете ја го прашав, ама он немаше аргументи и не ми одговори, значи јас сум победникот.
се земале ливчиња, ај да скриеме ваму ај таму, гасење на лифтови, притисоци курци палци
Како тоа идната Квислингшка влада би ја направило легална?
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.860
Поени од реакции
2.730
Наместо да плачеш зошто не сум ти одговорил, наредниот пат пред да ми го пишеш никот, стави "@" ,
вака испаѓа дека ме прашуваш, а стискаш палци да не ти одговорам, демек,
ете ја го прашав, ама он немаше аргументи и не ми одговори, значи јас сум победникот.

Како тоа идната Квислингшка влада би ја направило легална?
Ајде нема да правам скриншот, да не испадне сечено лепено и монтирано, оди на страна 1941 и види дека фино лепо си тагнат. Ама џабе, те разбирам, не е лесно да се искорени тоа што го имате дпмне-овското лажливо елементче у вас.

За болдираното, те жалам најискрено, мило ми е што си се фати у лажга пред цел форум. Свитка опавчето мјауу.

Или ај ќе ставам, секако ти кажав на која страна е. sadasda.PNG
 
Последно уредено:

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ајде нема да правам скриншот, да не испадне сечено лепено и монтирано, оди на страна 1941 и види дека фино лепо си тагнат. Ама џабе, те разбирам, не е лесно да се искорени тоа што го имате дпмне-овското лажливо елементче у вас.
За болдираното, те жалам најискрено, мило ми е што си се фати у лажга пред цел форум. Свитка опавчето мјауу.
Е сега, за да не испадне сеченолепеномонтирано, оди на страна 1941 и направи скриншот, па постирај го тука твоето "тагнување", пред цел форум, да го видат сите.
Те чекам. ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom