Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Ако не се договорат со албанците воопштто нема ни да има влада. Инаку албанците докажаа дека се лоjален партнер во смисла еднаш направена не jа рушат владата.
дадената беса и самите албаанци веќе не ја почитуваат меѓусебно не па со македонци
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.675
Поени од реакции
11.901
Бугариjа очекува НОРМАЛНИ односи. тоа значи почитуванjе во двете посоки. Ако РМ не сака ова тогаш ке тераме како и до сега.
Па нека продолжи така, на мене лично воопшто не ми смета. Ние Македонците од поодамна сме навикнати на игнорантен и националистички однос од страна на нашите соседи.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Нема да се абим да ти одговарам. Етничките македонци во Бугариjа што се под 1000 души при 7 милиони внатре и 3 надвор нема да ни натерат да си го смениме уставот и да потпишеме рамковен. Важното е дека тие имаат ИНДИВИДУАЛНА слобода да се декларират како македонци и да делуваат бес притисок од власта. Каj вас Бугарин се уште го тепаат во полициja и го бркат од работа. Еве на мене тука дури ми измислиjа дека сум некаков скопски криминалец.
хахахаххаххахахааааааа
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Би се сложил веројатно со примерот, бидејќи сфаќам што ти е преодното значење, ама јапонците ти се ужас избор за пример. Прво, тешки националисти се. Не го шират истиот преку мегафон и со мускули, како Американците, ама таму е, вкоренет и калемен уште од рана возраст. Треба да ја посетиш Јапонија за да увидиш и сам. Има и примеси на расни предрасуди и расизам. Посебно кај црнците.

И не видам дека тоа е лошо. Тој национализам е тоа што ја одржал таа држава во живот кога немало што друго да ја држи, затоа и до ден денес се негува. За Кина не знам, ама и Кореја не е нешто поразлична од овој аспект гледано. Можда Виетнам ќе ти е подобар избор?

You mean like Fukushima?

Нацистичка и националистичка не е исто. Како интеелктуалец, треба да ги разграничуваш двата поима.

Не боли од време на време рецептата што ја нудиш на други да ја пробаш и самиот.

Го знаеш Волкот лично па вака знаеш колку убиствени нагони има и како кого?

И како ти помогнаа овие двајца, ете после декади животно искуство? Што успеа да издејствувап како промена на државава? Или како што е случајот со некои од/повеќето од/сите останати, нивната мудрост не ти излегла подалеку од параграфи на онлајн форум?

Може треба да смениш станица на Бил Нај. Слушнав дека е тренди во последно време, особено со миленијалците.
.
Постот има насоки кои не се секому по кеиф. Нема народ на планетава што нема доживеано порази. Има народи што ги нема ни на карта, ни како живи суштества што егзистираат - избришани се. Добро што си извлекол некои поуки поинакви од тоа што сум го напишал. Секаква споредба на нашиов „контекст“ со јапонскиот јас ја сметам за безпредметна и банална и со дотичниот не ми се дискутира на таа тема. Истото важи за обидите да се банализира ова „дно, средновековие, тиња“ која ја поминуваме како општество со релативизирање и обид да се прикаже „неидеалноста“ на други општества (вчера имаше еден неуспешен обид да се прикаже Словенија како некој фелер-систем - патетично). Толку...
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Па нека продолжи така, на мене лично воопшто не ми смета. Ние Македонците од поодамна сме навикнати на игнорантен и националистички однос од страна на нашите соседи.
Сериозно? Пробува да пишуваш на некоj бугарски форум и ти измислиjа дека си познат софиjски криминалец и те банираа 100 пати?[DOUBLEPOST=1495142797][/DOUBLEPOST]
хахахаххаххахахааааааа
Шо бе Let 3, сакаш да се разодиме во Благоевград и да бараме етнички македонци на плоштадот?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.675
Поени од реакции
11.901
Сериозно? Пробува да пишуваш на некоj бугарски форум и ти измислиjа дека си познат софиjски криминалец и те банираа 100 пати?
Не ти го разбирам прашањето.

Јас сум член на овој македонски форум и на уште неколку други македонски форуми и никаде немам проблеми со мојата репутација како член кој придонесува за дискусиите на форумот.

Секако дека има членови кои не се согласуваат со мене и моите коментари и ме критикуваат, па фала му на Бога за тоа, последно нешто што сакам е едноумие и сите да се согласуваат со мене и само да велат амин.

Да сакав едноумие, ќе ги поддржував пастирот и пвеводбениците.
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Секаква споредба на нашиов „контекст“ со јапонскиот јас ја сметам за безпредметна и банална и со дотичниот не ми се дискутира на таа тема. .
Шо да дискутираш со некоj коj ти докажува дека во Словениjа е полошо од РМ? Каква Jaпониjа какви глупости. Шител и Курир....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Сериозно? Пробува да пишуваш на некоj бугарски форум и ти измислиjа дека си познат софиjски криминалец и те банираа 100 пати?[DOUBLEPOST=1495142797][/DOUBLEPOST]
Шо бе Let 3, сакаш да се разодиме во Благоевград и да бараме етнички македонци на плоштадот?
Пола комшии овде се со бугарски пасоши а и некои роднини мои имаат земено бугарско државјанство па никој не ги натепал.
А во устав на Бугарија, постои ли и друга нација во бугарија?
Знам дека едно време по закон и устав во бугарија живееа само бугари. Не знам дали сега нешто е сменато
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Koga ke vidam kako nekoj intelektualno nedokvakan, tipichna kalemena sliva dava sudovi za prezident na edna drzhava, go narekuva debil ili kretenchina, mi teknuva na Ajnshtajn...Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former.
Мрш бе, теле едно.
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Не ти го разбирам прашањето.

Јас сум член на овој македонски форум и на уште неколку други македонски форуми и никаде немам проблеми со мојата репутација како член кој придонесува за дискусиите на форумот.

Секако дека има членови кои не се согласуваат со мене и моите коментари и ме критикуваат, па фала му на Бога за тоа, последно нешто што сакам е едноумие и сите да се согласуваат со мене и само да велат амин.

Да сакав едноумие, ќе ги поддржував пастирот и пвеводбениците.
Jaс сум член и на руски и белоруски форуми оти го знам горе доле jазикот. Никакви проблеми. Е те тука илумиос реши дека сеам бугарска пропаганда. Е jас како Бугарин да не би да зборим како патагонец? И почна со малтретациите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Jaс сум член и на руски и белоруски форуми оти го знам горе доле jазикот. Никакви проблеми. Е те тука илумиос реши дка сеам бугарска пропаганда. Е jас како Бугарин да не би да зборим како патагонец? И почна со малтретациите.
Гаро, ти текнува кога дојде на форумов со јузернејм Гаромон? :pos:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.121
Поени од реакции
8.407
Ајде Зајко, скокај до Нова Година. Дојде време да видиме дали она што го зборуваа ДПМНЕ (за предавничката и профитерска корумпираност на Зајко) има потенцијал да се оствари, и колку Зајакот умее да се снаоѓа како "церемонијал-мајстор" на сцената. Најверојатно се ќе биде проследено со опортунистичкото оправдување "Е ако де, и Грујо така правеше..".
Инаку Зајо многу ќе падне во очите не само на членовите на СДСМ туку и на нас партиски непристрасните личности доколку не затвори барем дел од соработниците на Грујо.

Сепак, мислам дека во склад со циганскиот менталитет на Македонците (воопшто на македонските граѓани) овој период ќе помине во кажување на вицови за Грујо во Идризово, шумни пијандурски и тетребски извици "Слобода, слобода", реално во државата ништо нема да се промени, а Албанците ќе продолжат да си го бараат со боринче (демократско боринче, се разбира).
кај нас циркузот уште не е почнат, ова досега е само увертира, чекај да видиш каков вазелин ќе се истури тука на форумов, не ќе можеш да пишеш од што ќе се лизга.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Гаро, ти текнува кога дојде на форумов со јузернејм Гаромон? :pos:
Овој беше тој што викаше дека пола форум ќе го пријавел за соучесници ако не отишле во Мвр да пријават убиство? Па после нешто одбројуваше денови. :pos:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Овој беше тој што викаше дека пола форум ќе го пријавел за соучесници ако не отишле во Мвр да пријават убиство? Па после нешто одбројуваше денови. :pos:
Истиот е само сега нова фаза има, бугарин е. PTSD е заебана работа.
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Пола комшии овде се со бугарски пасоши а и некои роднини мои имаат земено бугарско државјанство па никој не ги натепал.
А во устав на Бугарија, постои ли и друга нација во бугарија?
Знам дека едно време по закон и устав во бугарија живееа само бугари. Не знам дали сега нешто е сменато
Не ги тепаат ако само земат пасошот. Ама jа слободно да се декларират како Бугари да видиш што ке е.Миленко ке иде да ги коли. Еден како го тепал крвникот во полициjа му зборел "И татко ти викаше дека е бугарин твоето маме татарско" . а па овоj му кажал " Па чекаj бе штом татко ми е бугарин jас што да сум?". И му спретнаа миjалковски "Суд" и чоекот 3 години во затвор.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom