Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Мафо друже , не ми е нов аватарот туку ти беше премногу зафатен во комитетот па не напушти.
Прашај админите колку пати прашав дека е детево. Сите раце креват, како во земја да пропадна.
Инаку те бендисва ? Пошто не си во тек тој е мојот предлог за ново државно знаме, знаме кое би ги обединило двата државотворни народи на републиката.
Па нели виде Владе дека исчезнав кога се вметна таа платформа, а се појавив вчера кога е отфрлена таа иста платформа :D

- Воопшто не ми се допаѓа начонот на кој се вметна таа платформа. И воопшто не ја оправдувам и сум голем противник. Немам ништо искрено против албанците, дури и му се восхитувам на здрелоста што ја покажа на последниве избори да паднат албанска партија без ниту една пуштена бомба, за разлика од македончето кој слепо остана на браникот на криминалот. Но сепак треба да се знае границата на нивните барања, и на тоа треба да се остани.
- Невозможна е нивна реализација, прво се бара 2/3 мнозинство,друго во најголем број кај нас преовладува потсвесен национализам што нема шанси да се дозволи да дојди до остуварување на тие барања, трето, има избори на секоја година и многу лесно се решаваат работите со онај кој ќе ке се дрзне да почне со остварување на таа платформа , надвор од уставот
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Декстер како да ти обjаснам за да ме разбереш, ние немаме потпишано рамковен договор и не сме ваква држава како вас кое на тебе ти се види како нормала. Во нашиот парламент не се збори друг jазик и не се веат туги знаминjа.[DOUBLEPOST=1495140367][/DOUBLEPOST]
Слободно мисли си` така, кога веќе толкав ти е капацитетот на црпката. :tapp:
Абе и на еден друг му викаа црпнатипот па сега ке биде (даj боже) премиер:angel:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Јас ниту сум го видел, ниту сум слушнал за Трендо дека учествувал на протести, на партиски митинзи, на немири или било какви други јавни настани од политички карактер, а да биле организирани од страна на пастирот и пвеводбениците.

А за Бетменот не ни сакам да коментирам, освен да потенцирам дека и јас би сакал 150.000 евра мираз за да одржувам протести, и јас би сакал Мерцедес-Бенз од 600.000 евра, и јас би сакал плацови на Водно и многу други работи кои финансиски не можам да си ги дозволам.
А мислиш дека преќутување на нешто не е соработка? Па и правно, ти ако видиш убиство и не го пријавиш - ти си соучесник.
А овој муфљузов за кој зборуваме, вади нешто на насловна Трамп, брегзит, Макрон, Сноуден, п***е материне, преведени од Гардијан или српски блиц, а внатрешна политика не го занима, строго висока. Знае да убаци некоја слика од распаднат гипс-картон на ск2014, со умерена забелешка, ама онака, лабаво. У она „валкан експрес“ на времето (деца сте, не се сеќавате) јадеше трици за бц, актуелна политика, ама одеднаш со сајтов влезе у филмот „нисам одавде“. Релативизатор, гони го упм.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.679
Поени од реакции
11.906
Декстер како да ти обjаснам за да ме разбереш, ние немаме потпишано рамковен договор и не сме ваква држава како вас кое на тебе ти се види како нормала. Во нашиот парламент не се збори друг jазик и не се веат туги знаминjа.

Абе и на еден друг му викаа црпнатипот па сега ке биде (даj боже) премиер:angel:
Јас не верувам дека Македонците во Бугарија бараат рамковен договор.

Мислам дека единствено бараат некои најосновни граѓански слободи и права кои и Албанците во Македонија ги уживаа и пред потпишувањето на Охридскиот Рамковен Договор - како што е правото да можат да се декларираат како Македонци по националност во лична карта, пасош, возачка дозвола и останати лични документи, и право да формираат свои политички партии кои ќе ги бранат националните интереси на Македонците во Бугарија - нешто што и Албанците во Македонија исто така го имаа и пред потпишувањето на Охридскиот Рамковен Договор.

А кога сме кај твојата партиска пристрасност за тоа кој треба да биде премиер, тоа си е твое право на избор, јас сум партиски непристрасен бидејќи немам доверба во ниту една политичка партија и во ниту еден политичар.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
А мислиш дека преќутување на нешто не е соработка? Па и правно, ти ако видиш убиство и не го пријавиш - ти си соучесник.
А овој муфљузов за кој зборуваме, вади нешто на насловна Трамп, брегзит, Макрон, Сноуден, п***е материне, преведени од Гардијан или српски блиц, а внатрешна политика не го занима, строго висока. Знае да убаци некоја слика од распаднат гипс-картон на ск2014, со умерена забелешка, ама онака, лабаво. У она „валкан експрес“ на времето (деца сте, не се сеќавате) јадеше трици за бц, актуелна политика, ама одеднаш со сајтов влезе у филмот „нисам одавде“. Релативизатор, гони го упм.
Сега ќе видиш како ќе се одрелативизира наеднаш. Тоа се тие урбани дечки, он и другар му Бетмен и слични, наводно паметни, интелектуални, либерални, во спрега да бранат локални бандити.

Такви ги има и овде.
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Алма напиша много убаво за платформата. Албанците со неа постапиjа многу подло и алчно. Еве ако не беше до сега Заев ке беше 2 месеца премиер. Не е наjголемиоот проблем на РМ тоа што во Струмица не се збори албански во општината. ДПМНЕ преку пропаганда и перенjе мозок бегаше од важните нешта. И сега наместо борба со криминалот и ЕУ и НАТО ке се занимавате со правата на албанците што ги нема во ниту една друга унитарна држава. Епа нема унитарна држава каде во парламентот зарад 20 депутати од друга националност ке се збори од трибината на нивниот jазик.Секое малцинство е должно да знае основниот jазик.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.679
Поени од реакции
11.906
А мислиш дека преќутување на нешто не е соработка? Па и правно, ти ако видиш убиство и не го пријавиш - ти си соучесник.
А овој муфљузов за кој зборуваме, вади нешто на насловна Трамп, брегзит, Макрон, Сноуден, п***е материне, преведени од Гардијан или српски блиц, а внатрешна политика не го занима, строго висока. Знае да убаци некоја слика од распаднат гипс-картон на ск2014, со умерена забелешка, ама онака, лабаво. У она „валкан експрес“ на времето (деца сте, не се сеќавате) јадеше трици за бц, актуелна политика, ама одеднаш со сајтов влезе у филмот „нисам одавде“. Релативизатор, гони го упм.
Јас баш поради тоа повеќе го сакам Трендо - бидејќи повеќе се занимава со странска политика отколку со домашна. Па треба да има по некој Интернет портал кој не се занимава со нашиве паразити, речиси секој македонски Интернет портал се занимава со истите идиотизми кои ни` се случуваат.

Иако и на мене не ми се допаѓа пристрасноста на Трендо кој многу ретко објавува странски статии кои ги критикуваат САД, ЕУ, НАТО, Барак Хусеин Обама, Ангела Меркел и другите странски политичари, ама затоа од 2015 година па наваму нема недела кога нема да објави барем 1 (ЕДНА) странска статија која го критикува Доналд Трамп.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
8.577
Основна лекција за лидерството наспроти шефувањето, и за обединетоста наспроти поделбата.

http://off.net.mk/zezalici/meshano/shto-eden-narod-mozhe-da-nauchi-od-volcite

Што еден народ може да научи од волците?

18 Мај 2017 - 20:18

Бидејќи оние силни историски лекции за формациите на фалангата и слично не ни помогнаа баш многу, да пробаме да научиме нешто од волците. Пазете, овде дури и за нив имаме погрешна претстава па ја шириме онаа дека „на волкот му е дебел вратот зашто сам си ја брка работата“. А не е баш така. Да видиме како функционира една волчја формација во секојдневието.



Првите три волка се стари и болни. Тие го одредуваат општото темпо на глутницата бидејќи се најбавни од сите.

Следните пет се од најсилните и најдобрите, задолжени за заштита доколку некој нападне од напред.

Во средина се „обичните граѓани“, заштитени од двете страни.

Зад нив се уште петмина членови на групата, исто од редот на најсилните и најдобрите. Задолжени се за одбрана во случај некој да напад од зад грб.

Последен е водачот. Тој обезбедува никој да не биде оставен после него. Го надгледува единството на групата и патот по кој оди и подготвен е во секое време да интервенира онаму каде што е потребен.

Кај волците, ТОА се нарекува водство.
Зошто?

David Attenborough took the photo in question for the BBC’s “Frozen Planet” Series in 2011. It shows 25 timber wolves hunting bison in Wood Buffalo National Park in Canada. The female alpha wolf led the pack, and the others followed in a single file line to save energy as they made their way through deep snow, according to the environmental website Benvironment.

https://www.truthorfiction.com/photo-of-a-wolf-pack-explains-wolf-behavior/

upload_2017-5-18_22-52-32.png

upload_2017-5-18_22-56-12.png
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Јас не верувам дека Македонците во Бугарија бараат рамковен договор.

Мислам дека единствено бараат некои најосновни граѓански слободи и права кои и Албанците во Македонија ги уживаа и пред потпишувањето на Охридскиот Рамковен Договор - како што е правото да можат да се декларираат како Македонци по националност во лична карта, пасош, возачка дозвола и останати лични документи, и право да формираат свои политички партии кои ќе ги бранат националните интереси на Македонците во Бугарија - нешто што и Албанците во Македонија исто така го имаа и пред потпишувањето на Охридскиот Рамковен Договор.

А кога сме кај твојата партиска пристрасност за тоа кој треба да биде премиер, тоа си е твое право на избор, јас сум партиски непристрасен бидејќи немам доверба во ниту една политичка партија и во ниту еден политичар.
Нема да се абим да ти одговарам. Етничките македонци во Бугариjа што се под 1000 души при 7 милиони внатре и 3 надвор нема да ни натерат да си го смениме уставот и да потпишеме рамковен. Важното е дека тие имаат ИНДИВИДУАЛНА слобода да се декларират како македонци и да делуваат бес притисок од власта. Каj вас Бугарин се уште го тепаат во полициja и го бркат од работа. Еве на мене тука дури ми измислиjа дека сум некаков скопски криминалец.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
нема недела кога нема да објави барем 1 (ЕДНА) статија која го критикува Доналд Трамп.
Гардијан го хејта Трамп или таму кој му налетал у feed, некој агрегатор за странски вести. Го заболе него за Трамп, исто ко тебе и мене.
Саше политико многу луѓе го гледаат како ментал, ама некогаш знае да убоде. Кога вадеше слики од Пелистер со трендо, бетмен и илче халкидики сите го исмејаваа, ама за ова е у право.
А надворешна политика ќе одам директно на тие изворните сајтови да читам, нема да ми преведуе некое неписмено чоече „Синиша Малиот“ за градоначалникот на Белград - Синиша Мали. Пак ќе повторам - опасен муфљуз испадна трендо у целава ситуација. Добил некое рекламиче од АЕК, МЕПСО и ќути ко пе**р.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Направи ли еднаш влада нема да има парламентарни со локалните.
Ако успеат да направат влада со сите потписници за да има мандатар,многу многу кратко ќе трае бидејќи сите барања нема да можат да бидат задоволени па ќе мора со локалните да има парламентарни избори
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.679
Поени од реакции
11.906
Нема да се абим да ти одговарам. Етничките македонци во Бугариjа што се под 1000 души при 7 милиони внатре и 3 надвор нема да ни натерат да си го смениме уставот и да потпишеме рамковен. Важното е дека тие имаат ИНДИВИДУАЛНА слобода да се декларират како македонци и да делуваат бес притисок од власта. Каj вас Бугарин се уште го тепаат во полициja и го бркат од работа. Еве на мене тука дури ми измислиjа дека сум некаков скопски криминалец.
Па ни јас не планирам да се занимавам со тебе и со твојот страв од 1000 души при 7 милиони внатре и 3 надвор, само ти ставив до знаење дека и Бугарија треба да си го исчисти нејзиниот двор пред да очекува подобри односи со Македонија.

Доротеа

Џон

Барем биди конзистентен во именувањето на личности, немој со двојни аршини.
Не се уникатни и привлечни како Хусеин. Доротеа можеби, како Дороти од Канзас. :D
 
Член од
18 мај 2017
Мислења
30
Поени од реакции
2
Ако успеат да направат влада со сите потписници за да има мандатар,многу многу кратко ќе трае бидејќи сите барања нема да можат да бидат задоволени па ќе мора со локалните да има парламентарни избори
Ако не се договорат со албанците воопштто нема ни да има влада. Инаку албанците докажаа дека се лоjален партнер во смисла еднаш направена не jа рушат владата.[DOUBLEPOST=1495141683][/DOUBLEPOST]
Па ни јас не планирам да се занимавам со тебе и со твојот страв од 1000 души при 7 милиони внатре и 3 надвор, само ти ставив до знаење дека и Бугарија треба да си го исчисти нејзиниот двор пред да очекува подобри односи со Македонија.
Бугариjа очекува НОРМАЛНИ односи. тоа значи почитуванjе во двете посоки. Ако РМ не сака ова тогаш ке тераме како и до сега.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom