Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
so ne ti e jasno be covek. cenite za sisanje se tie. kakva akademija te mavnala vo glava, ova ti e lanec na frizerski saloni. ja samo za sporedba ti kazav 50e sisanje (tolku plaka sestra mi ) na plata 600e(tolku e). pa sega vidi. so sakas drugo da ti kazam, za 4 gumi montaza plus centriranje kosta 30-40e(tuka pod 500den), golem servis za pasat 800-1000e(kaj nas 200-300). Aj objasni mi so korist bi imal da lazam? I jas odamna imam tamu kratok period raboteno i vo fabrika i gradeznistvo i ti kazuvam platite se smesni za tie ceni so gi imaat. Abe so ja ke vi kazuvam, vie od tuka sve znaete.
Те лаже сестра ти со цените, сфаќаш? Мора да бара некој изговор. Кој би трпел вакво нешто како тебе.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Колку пати годишно мењаш и центрираш гуми бе човек? Секој ден ли? Академија ме мавнала во глава, ми даваш линк од најскапиот фризер у цела Љубљана, јас ти дадов од исти рејтинг фризерско студио да видиш колку е кај нас за истите услуги.

И разбери бе дека во ЕУ услужниот сектор е НОРМАЛНО да се плаќа поскапо. И да ми извиниш дека генерален сервис за Пасат кај нас е 200-300 евра, толку е само редовно мењање на плочки + масло во Порше Скопје, освен нели а не збориме за редовен сервис кај некој учен приучен Албанец на Пластичарска.
Pa jas i ti pisuem cena za lokalen majstor, vo ovkadten servis tamu e sve duplo isto kako tuka.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
50e e tamu najobicen zenski frizer, da ne te sisa bas nekoja so nema pojma. A za toa ti so mi pisues sega tamu moze i preku 1000evra da dades.
По милијардити пат, Мич стајлинг НЕ Е некој најобичен фризер. Како со баобаб дрво да збориш :D
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.827
Поени од реакции
2.694
so ne ti e jasno be covek. cenite za sisanje se tie. kakva akademija te mavnala vo glava, ova ti e lanec na frizerski saloni. ja samo za sporedba ti kazav 50e sisanje (tolku plaka sestra mi ) na plata 600e(tolku e). pa sega vidi. so sakas drugo da ti kazam, za 4 gumi montaza plus centriranje kosta 30-40e(tuka pod 500den), golem servis za pasat 800-1000e(kaj nas 200-300). Aj objasni mi so korist bi imal da lazam? I jas odamna imam tamu kratok period raboteno i vo fabrika i gradeznistvo i ti kazuvam platite se smesni za tie ceni so gi imaat. Od kaj da znam ja u koja firma raboti sestra mi pa i ne me interesira, jaza mene ne se sekavam vo koja firma sum rabotel. Dosta e samo da kaze kakva smesna plata zema, drugo ne e potrebno. Abe so ja ke vi kazuvam, vie od tuka sve znaete.
Нека смени сестра ти фризер, греота девојчето се изнадава пари. Како што објасни ти опширно, нека плати авионска карта/ автобуска и нека дојде нека се шиша тука па пак назад во Словенија на печалба. Не е иронично 24,000 да е минимална плата а она да оди за 10-15,000 +? Нејсе, можеш ко брат да ја почастиш со твојата плата едно шишање тука, а и да, ако смениш тема на забари, скапо е во Европа да знаеш, затоа доаѓаат тука поради понискиот стандард, а за нас скапо е и на забар поради платите. Не се брукај бе пред цел форум јебем ли га, Словенија не чини, Босанци да не се нема да успее, Германија послабо, само ние цепаме напред другиве се љубоморни ни се. Не знам зашто младите се отселуваат од Македонија, Србија? Да и во Италија се отселуваат, пошто ви ја знам агендата на разговор, и во Германија се отселуваат, но тие се земји со +50 милиона народ, кај нас нема фамилија што нема некој близок во странство на печалба за тоа плис.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
И од Швајцарија се отселуваат ама има нормална бројка на отселување, не може да нема отселување во една држава зошто ако ништо друго, има луѓе што работат во мултинационални корпорации. Ќе дојде ден ќе те префрлат во Франција да речеме и ќе мораш да се отселиш со фамилијата, дали привремено, дали за стално. Но егзодус како кај нас немаат.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.086
Поени од реакции
11.485
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Море сте го јаделе ви дојде крајот на сите вие неписмени и прости што 11 години раководите со државата и админстрација, крај на ерата на простјалакот
Ama zatoa pochetok na erata na pedofili, na lugje koi od sabajle se chustvivaat mazhi, popladne zheni a navecher kojznae shto...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Те лаже сестра ти со цените, сфаќаш? Мора да бара некој изговор. Кој би трпел вакво нешто како тебе.
Sekoj mesec sum barem ednas vo slo at ili it. Gore dole site ceni moze da ti gi kazam. Vo slo sum platil 150e za edna najobicna dentalna intervencija so plomba. Eve isto za primer vestacka vilica kaj nas kosta 200-300e tamu od 3000e pa nagore.
 
V

viktora

Гостин
Jaс мислам дотичнава треба парите да ги вложи во интезивен забрзан курс по правопис и правоговор.




"Kогај", "знаем", "праем", "парете", "праќем"... класичен смрдкор неписмен. МРШ
Знаеме дека многу сте учени.За тоа нема коментар.Него џабе кога ќе накитиш реченца без поента.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.827
Поени од реакции
2.694
Знаев дека муабетот ќе се сврти и за цени за забарите :pos: PROKLETA SI EVROPO111!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom