Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.562
Поени од реакции
20.810
право да ти кажам и мене ми беше тешко да плаќам кога знаев дека парите одат за скапоцени лимузини, мебел од махагони за канцеларии на министри и скапоцени теписи и уметнички слики во палатата на ВМРО, исушени палми, стиропорен барок и кинески имитации на мермер и споменици од ламарина додека деца и пацијенти умираа без лекарска помош, училиштата прокишнуваа и немаа пари за огрев а војниците спијат на кревети од ЈНА и крпат чизми
Затоа викам еве сега одма ќе почнат да плаќаат пошто се на власт и одма ќе се решат сите проблеми ... Сите пациенти што ќе влезат во болница ќе излезат здрави и прави, војската ќе добие нато стандарди, сдс ќе почне да гради не барокни згради и не барокни споменици, тендерите ќе се местат не во четири очи туку во шест и така натака ... Ин д минтајм у тетова че идеме да ја прашаме Теута како тоа градот изгледа исто како и пред 50 години, со плански непланирано градење на се и сешто (битно не е барок). Ај ај сега кога ќе дојдат ДУИ на власт мед и млеко има да тече ....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ко на заев што му беа одземени и ко он што нема иднина на политичкава сцена?

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
Аболиција го ослободува него лично но не спречува истрага за криминали и нелегално стекати имоти. Ако на Заев не му се одземени нелегално стекнатите имоти - прашањето треба да се упати до ЈО. Можеби и не нашле ништо криминално ?[DOUBLEPOST=1495043078][/DOUBLEPOST]
Затоа викам еве сега одма ќе почнат да плаќаат пошто се на власт и одма ќе се решат сите проблеми ... Сите пациенти што ќе влезат во болница ќе излезат здрави и прави, војската ќе добие нато стандарди, сдс ќе почне да гради не барокни згради и не барокни споменици, тендерите ќе се местат не во четири очи туку во шест и така натака ... Ин д минтајм у тетова че идеме да ја прашаме Теута како тоа градот изгледа исто како и пред 50 години, со плански непланирано градење на се и сешто (битно не е барок). Ај ај сега кога ќе дојдат ДУИ на власт мед и млеко има да тече ....
Велиш ќе има напредок
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.562
Поени од реакции
20.810
Аболиција го ослободува него лично но не спречува истрага за криминали и нелегално стекати имоти. Ако на Заев не му се одземени нелегално стекнатите имоти - прашањето треба да се упати до ЈО. Можеби и не нашле ништо криминално ?[DOUBLEPOST=1495043078][/DOUBLEPOST]
Велиш ќе има напредок
Да да 100% сега поготово кога после 10 години фашизам, ДУИ успеаа да дојдат на власт има мед и млеко да тече ... бар така Аљи рече.
 
C

Castiel

Гостин
Аболиција го ослободува него лично но не спречува истрага за криминали и нелегално стекати имоти. Ако на Заев не му се одземени нелегално стекнатите имоти - прашањето треба да се упати до ЈО. Можеби и не нашле ништо криминално ?[DOUBLEPOST=1495043078][/DOUBLEPOST]
Велиш ќе има напредок
Секако дека не нашле. Исто ќе е и за Груевски.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Си се исценка изглеа на крај Грујо. Кој ќе може да каже дека не се исплати фрлањето пари на Бетмени, Дамовци и сл. Си ја крена политичката цена за последен пат и брокерски си ја тргуваше позицијата на наш грб. Ние, колатерална штета, пак.
Греота само, за патриотското членство што се мачеше со месеци и месеци да памти информации за гасоводи, за фондациите на Сорос, за Трамп, за на крај да гледаат со подзината уста како Ѓорѓе со благ осмех му го даде мандатот на смртниот непријател поддржуван од странски служби.

Ајде сега втора постава во игра, се здрвија од седење на клупа толку години. Длабоко се надевам дека вистински ќе го процесуираат сторениот криминал, ама не очекувам дека ќе се случи тоа, барем не за високото раководство. Некоја греотица ќе оди како жртвено јагне, тоа е сигурно, само да видиме кој. Друга интересна работа е како ќе се одвива лидерската борба во ВМРО. Да видиме кој ќе стане капитен на поставата што иде сега на клупа, па здравје за неколку години, пак во игра.

Само се надевам сите сме свесни, дека од овие две години тешко ќе се опоравиме ко држава.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
@valvoline Види надградба на коса за жени колку е во Диор

Retka kosa 100 prameni = 150 evra
Normalna gustina 150 prameni = 225 evra
Gusta kosa od 200 do 250 pra.=300 do 375 evra

:icon_lol: :icon_lol:[DOUBLEPOST=1495043537][/DOUBLEPOST]
Словенија ко Етиопија, нема боље од Македонија остајте таа работа.
Не ми се верува дека шалтам по фризерници за на тарабука да му објаснам дека ем понизок стандард ем горе доле тука ние по европски цени живееме.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Дури и анкетите на форумов покажаа на каде води политичката ситуација во земјава.

Честитки момци:aplauz:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Хммм, Меѓународен Фактор, тоа му доаѓа ко нешто од надвор или попрецизно туѓо, а јас колку знам познато е дека само кур у туѓи руки расте, се друго пропаѓа. Тоа значи дека , ако на нив МФ нешто се потпираш , дека ни се т'ки вратоите те не можеме , не знаеме.. ко волците сами не си ги вршиме работите. Јас незнам што е и како договарано и какви приредби се спремаат , ама знам дека Македонска Македонија има да ја нема. И тоа најмногу на основа на долгогодишните инвестиции на МФ кои сега гледам се ефектуираат кога ги читам овде писанијата и срањата на куп немакедонци и шипатари со адаптирани никови како ми објаснуваат дека Македонија не оди у красни курац туку у рајот со по седумдесет девици ..свакоме.
Исто многу си ми интересен кога како и тие сироти бедници ми објаснуваш како сум многу нервозен од некои изгледа само тебе знајни причини... :)
Нешто слушнав сега , можеби не сум разбрал добро ,ама новава сецесионистичка проалбанска влада у сефои затекнува 40 пати повеќе пари за промтно трошење од сумата која пред десет години сдсм ја оставила на дното на владиниот сеф. Некои опасни лоповчуги овие вмровциве.....ќе биде изгледа ко онаа на гусларот: и ќе плачат по нив белите друмови, ама нив нема да ги има.... :) :) :) Уживај ти у среќната ти земја , а ја да видам под која сенка да го врзам товаров ( магаренце на далматински) .....
Сигурен сум дека има многу работи кои ти ги знаеш а јас неам појма, а ништо шо јас знам а ти не знаеш, те уверувам ;)

Еве ова е сецениостичка проалбанска влада, во ред, ти тоа го заклучи врз основа на шо? Тиранска платформа?
Зошто бе кога беше промовирана во јавноста таа фамозна платформа патриотите не излегоа одма јасно и гласно да кажат дека ја отфрлаат и дека не преговараат врз основ на истата и бараат од СДСМ да го следи нивниот чекор м? Едноставно прашање.
Името, ај сеа кажи дека горе доле север и сл не е автентичен разговор, нели бе нема преговори за името? Името не го даваме?!
Едно име имаме и сл? Шо потреба имаше од т.н антиквизација, или ги наседна некој? Како сето тоа беше во наш прилог?
Јас не велам дека се шо е напраено е негативно, има и позитивни работи, економската доктрина, кејнесианазимот им е позитивна, бар според мене, како беше во пракса применета сега ќе видиме кога ќе се отворат китапите, шо и да има во нив тоа го правеле тие шо биле на власт не јас. Еве @Dexter26 го критикува Никола Поповски како поранешем министер т.е неговата типична неолиберална доктрина, конформистичка, ама банкстерите си го прават своето, можеме без заеми? Ако може бујрум.
Кампањата за странски инвестиции, сега тоа што не сме доволно атрактивни е др, како СК2014 влијаеше на наша промоција не знам.
Џабе се расправаме, Ел Президенте го гледав сега на анал 5, мислам дека има поголем капацитет и може да го покаже сега во поинакви услови, тоа што му го наметнаа фикус е чисто ПР пристап на девалвација, слично направија и со Трајковски. Мислам ќе има шанса да покаже нешто пинаку во иднина, ако сака да бие Претседате на РМ, не само партиски апаратчик.
Ти шо ќе кажиш за приредбата во Собрание? Тоа беше за афирмација или фиромација?
Секој втор пост ти се Албанците и странците, мислам ваква купи ден ден политика никој до сега не водел, во секој поглед.
Шо ти се криви странците за криминалот на власта?
Со Албанците кој беше во коалиција, Џафери кој го амнестираше и го унапреди во Мин за Одб? Сега овој шо не чини друг е?
Не живеам во илузија дека ке има спектакуларни реформи, ама не ја прифатив ни патриотската фатаморгана бе Хер @concrete

П.С Ја спакуван сум посекако, таксан ;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
Ауу цени тоа Диор. И што сега, Словенија било за нигде. Нашите одат таму за да мизеруваат.
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Прво те мислев дека си само необразован ама извини вака мислам дека имаш проблем и со интелигенцијата.

STRIŽENJE
(v ceno je vključeno svetovanje, pranje, sušenje, styling)

Као прво ми даваш ценовник од Мич Стајлинг академија, значи ликов има и своја школа за стилисти и е до толку е познат и нормално, еден од полуксузните таму, не ми даваш од локален бербер :icon_lol: Знаеш ли кај нас колку кошта во Студио Леонтиќ женско да влезе и да направи шишање, oбликување и стајлинг на фризура, она погоре во болдот? Па само шишање во Диор е 600 денари ако си женско. Па маалскиов јас кај што идам 5 евра зема. Да те упатам во терминов, стајлинг значи и стилот да ти го смени фризерот, од права скрос коса да ти направи шишки, локни, значи менување look како што би се изразиле авангардата низ градов.

Второ, правиме муабет за шишање на фризер, значи нешто што го правиш на 3-4 месеци. Сигурно не одиш на фризер секој ден нели? Трето, на цирка 1000 евра просечна плата колку да е услужниот сектор во ЕУ, 200 денари?

Четврто, глупости се ова со сестра ти, еве јас ајде не знам, гледам двајца што живеат таму те цитирале дека се глупости. И во темана за живот во Словенија те цитираа да ја кажеш која фирма е таа со сестра ти, ти ќутиш. Така да *insert Ibra gif*
so ne ti e jasno be covek. cenite za sisanje se tie. kakva akademija te mavnala vo glava, ova ti e lanec na frizerski saloni. ja samo za sporedba ti kazav 50e sisanje (tolku plaka sestra mi ) na plata 600e(tolku e). pa sega vidi. so sakas drugo da ti kazam, za 4 gumi montaza plus centriranje kosta 30-40e(tuka pod 500den), golem servis za pasat 800-1000e(kaj nas 200-300). Aj objasni mi so korist bi imal da lazam? I jas odamna imam tamu kratok period raboteno i vo fabrika i gradeznistvo i ti kazuvam platite se smesni za tie ceni so gi imaat. Od kaj da znam ja u koja firma raboti sestra mi pa i ne me interesira, jaza mene ne se sekavam vo koja firma sum rabotel. Dosta e samo da kaze kakva smesna plata zema, drugo ne e potrebno. Abe so ja ke vi kazuvam, vie od tuka sve znaete.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
so ne ti e jasno be covek. cenite za sisanje se tie. kakva akademija te mavnala vo glava, ova ti e lanec na frizerski saloni. ja samo za sporedba ti kazav 50e sisanje (tolku plaka sestra mi ) na plata 600e(tolku e). pa sega vidi. so sakas drugo da ti kazam, za 4 gumi montaza plus centriranje kosta 30-40e(tuka pod 500den), golem servis za pasat 800-1000e(kaj nas 200-300). Aj objasni mi so korist bi imal da lazam? I jas odamna imam tamu kratok period raboteno i vo fabrika i gradeznistvo i ti kazuvam platite se smesni za tie ceni so gi imaat. Abe so ja ke vi kazuvam, vie od tuka sve znaete.
Колку пати годишно мењаш и центрираш гуми бе човек? Секој ден ли? Академија ме мавнала во глава, ми даваш линк од најскапиот фризер у цела Љубљана, јас ти дадов од исти рејтинг фризерско студио да видиш колку е кај нас за истите услуги.

И разбери бе дека во ЕУ услужниот сектор е НОРМАЛНО да се плаќа поскапо. Нема таму „еј имам братучед знае компјутери, ќе ми го исчисти од вируси за едно пиво.“ И да ми извиниш дека генерален сервис за Пасат кај нас е 200-300 евра, толку е само редовно мењање на плочки + масло во Порше Скопје, освен нели ако не збориме за редовен сервис кај некој учен приучен Албанец на Пластичарска.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
@valvoline Види надградба на коса за жени колку е во Диор

Retka kosa 100 prameni = 150 evra
Normalna gustina 150 prameni = 225 evra
Gusta kosa od 200 do 250 pra.=300 do 375 evra

:icon_lol: :icon_lol:[DOUBLEPOST=1495043537][/DOUBLEPOST]
Не ми се верува дека шалтам по фризерници за на тарабука да му објаснам дека ем понизок стандард ем горе доле тука ние по европски цени живееме.
50e e tamu najobicen zenski frizer, da ne te sisa bas nekoja so nema pojma. A za toa ti so mi pisues sega tamu moze i preku 1000evra da dades.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom