Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Мене не ми е јасно зошто изборот не се направи во предпладневните часови, туку се чекаше цела таа маса народ да се собере пред собрание и да им се потпали фитилот!?
Ако не друго, барем немаше да има инциденти.
Можеби затоа што се чекаше да престане циркузот на вмро! Никој не би си го ризикувал животот за бирање на претседател на Собрание. Башка и на Топ тема, оној ден кога Грујо повторно избега од дуел, а му било понудено да биде со Заев во емисија, но не прифатил, на Заев му беше поставено истово прашање и тој даде одговор. Значи одговор имаш. А што се однесува до мене, тоа требаше да се случи уште првите денови, а не да се чека повеќе од месец да се случи тоа. :)
Чим Андов потврдил готово веќе и не мора да бираат претседател и за наредни парламенти ке си се збираат у парк и ке си дигаат рака.
Дали некој запишува брои дали има стенограми тоа не треба..
И сета електроника да се исфрли од собрание сите нека рикаат ко магариња да се чујат а прв колега до нив нека снима со мобилен и прави директ пренос на фејс твитер или како ќе му се погоди...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Реков дека процедурата е веродостојна, башка и дел од пошироката јавност го прифати тоа и дел од стручната јавност се согласи со веродостојноста на процедурата. Како и да е Андов и капацитет и авторитет во однос на КаракамиШева. :)
 
A

apidrone

Гостин

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Да кажеш дека нешто не ти се допаѓа во време на владеење на одредена партија не е улична демократија, едноставно демократија. Не сум ни јас за уништување на приватни и/или јавни институции, не затоа што можеби не заслужиле, туку затоа што од парите на граѓаните ќе се санираат штетите за истите.

Иначе не, потсети ме.
Јас си кажувам што имам да си кажам на избори, референдуми и такви работи и ги почитувам одлуките како лојален граѓанин на републиката, ми се допаѓало тоа мене или не.
Таа твоја демократија а не улична демократија не довлечка до ова ситуација ама јбг сепак сме демократија само 30 години а сакаме да се токмиме со некои држави со повеќевековна демократска традиција. Повеќе би рекол како и што многу пати имам речено досега дека сме карикатура од демократија.
П.С Да го најдам ама беше во врска со ова сега.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom