Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Пишува.
Да си ја читал Библијата ќе знаеше дека пишува и немаше да се бламираш по форуми.
Инаку Библијата не се прочитува, се чита.
Читај колку сакаш, бламирањето е твое. Ајде пошто си толку начитан, цитирај од библијата каде пишува, во спротивно само докажуваш дека појма немаш што си прочитал.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Читај колку сакаш, бламирањето е твое. Ајде пошто си толку начитан, цитирај од библијата каде пишува, во спротивно само докажуваш дека појма немаш што си прочитал.
Јас ја читам за себе, а не за да им се докажувам на празноверни како тебе. Ако те интересира дали пишува земи читај.
Бламирањето не е мое затоа што јас го тврдам тоа што сум го прочитал, а ти го тврдиш тоа што не си го почитал.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Јас ја читам за себе, а не за да им се докажувам на празноверни како тебе. Ако те интересира дали пишува земи читај.
Бламирањето не е мое затоа што јас го тврдам тоа што сум го прочитал, а ти го тврдиш тоа што не си го почитал.
:pos::pos:
Значи уште еден лажго меѓу христијаниве (ретко кој не е).
Јас пак прочитав во истата таа библија дека artweb од кајгана бил многу голем пажго. Не морам да ти докажувам дека пишува. Тоа што ти не си прочитал не значи дека не пишува. ;)
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
:pos::pos:
Значи уште еден лажго меѓу христијаниве (ретко кој не е).
Јас пак прочитав во истата таа библија дека artweb од кајгана бил многу голем пажго. Не морам да ти докажувам дека пишува. Тоа што ти не си прочитал не значи дека не пишува. ;)
Јас не ти барам да ми докажуваш, ја читам Библијата, за мене не пишува дека сум лажго, но за тебе пишива дека не си само лажго.
Го ценам тоа што преправи, на @Атеист ќе му олесни.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Јас не ти барам да ми докажуваш, ја читам Библијата, за мене не пишува дека сум лажго, но за тебе пишива дека не си само лажго.

@Атеист ќе му олесни.
A Куранот го читаш?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
значи од сите можни религии си прочитал книга на едната?
то е ко да тврдиш дека ориз со пилешко е најубото јадење на свет зато шо само то си пробал во животот
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
значи од сите можни религии си прочитал книга на едната?
то е ко да тврдиш дека ориз со пилешко е најубото јадење на свет зато шо само то си пробал во животот
Значи заклучокот е, атеистите ги пробале (прочитале) сите јадења (свети книги) ниедено не им се допаднало и решиле да гладуваат.
Споредбата ти е целосно во аут.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Значи заклучокот е, атеистите ги пробале (прочитале) сите јадења (свети книги) ниедено не им се допаднало и решиле да гладуваат.
Споредбата ти е целосно во аут.
јас прочитав
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.708
Поени од реакции
7.843
Ова ви е познато на сите во однос на минатите времиња, без разлика дали сте читале или не - сте почуствувале на своја кожа.

Да видиме на кои ликов иод форумов му смета сето ова Ново Време!


Old Aeon education is characterized by the formula of the Dying God, that of self-sacrifice. Education in the Old Aeon was established to benefit the group: whether the group was Country, Society, or the Order, at the expense of the individual. The individual will must be sacrificed to the Great Will, the individual mind to the Group Mind. Old Aeon teaching methods are paternalistic, mechanical, and uniform in approach. The teacher represents the Father, the Authority, the focus of the group, the single source of all knowledge and truth.


::::::::::::::::::::::::::::
::::::::::::::::::::::::::::
::::::::::::::::::::::::::::
А ова е новото:

A New Aeon teaching system would follow the formula of the Child, that of exploration, experimentation, and growth. As education in the Old Aeon was viewed as a zero-sum game between the individual and the group, education in the New Aeon must recognize that stronger, more intelligent, more independent individuals make for a stronger, more intelligent and more independent group. The focus of education, therefore, would be on the individual.

:::::::::::::::::::::::::::::
:::::::::::::::::::::::::::::
:::::::::::::::::::::::::::::


- On Teaching in the New Aeon, Fr. Sabazius

Старо четиво, има дополнителни забелешки истото - но ништо страшно изменето.
Не знам дали согледуваш што имплицира овој текст. Се вели дека Стариот Еон е формулата на умирачкиот бог, формулата на Таткото. Учителот го претставува Таткото, авторитетот итн.

Па имаш преоѓање во вашиот Нов Еон, формулата на Детето - истражување, експериментирање и раст.

Како може Детето да следува после Таткото? Како може Детето повеќе да знае од Таткото? Кое истражување ќе го направи Детето - безбрижно градење кули во песок? Која одговорност има Детето? Никаква нели, никому не му полага сметки? Кој ќе го заштити Детето да не тргне по крив правец или по некој кој не му мисли добро, ако не Таткото или Старателот? Кон каков раст се стреми тоа Дете? Дали кон најновиот еон, Еонот на Новороденче, каде што човекот ќе се сведе на инстинктивно битие на анимално, примордијално ниво?

Kaко ова можеш да го гледаш како напредок?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не знам дали согледуваш што имплицира овој текст. Се вели дека Стариот Еон е формулата на умирачкиот бог, формулата на Таткото. Учителот го претставува Таткото, авторитетот итн.

Па имаш преоѓање во вашиот Нов Еон, формулата на Детето - истражување, експериментирање и раст.

Како може Детето да следува после Таткото? Како може Детето повеќе да знае од Таткото? Кое истражување ќе го направи Детето - безбрижно градење кули во песок? Која одговорност има Детето? Никаква нели, никому не му полага сметки? Кој ќе го заштити Детето да не тргне по крив правец или по некој кој не му мисли добро, ако не Таткото или Старателот? Кон каков раст се стреми тоа Дете? Дали кон најновиот еон, Еонот на Новороденче, каде што човекот ќе се сведе на инстинктивно битие на анимално, примордијално ниво?

Kaко ова можеш да го гледаш како напредок?
Детето, таткото, мајката се симболи! Еонот на Мајката (Изида) е период кога колективната свест на човештвото е свесна за природата, материјалното, но сеуште не и за духовното. Тоа е период на матријархатот, време кога се обожава големата ,,божица Мајка".
Таткото (Озирис) е период кога луѓето почнуваат да го обожаваат духовното за сметка на материјалното, кога се оди во спротивната крајност и се прогласува за зло и ,,нечисто" се што е материјално. Овој период е време на патријархатот, кога жената се деградира во однос на мажот, време кога телесното се смета за ,,нечисто" кога материјалното добро се смета за погрешно. И двата периоди се крајности.
Сегашниов еон е спој на овие две крајности, т.е време кога човекот сваќа дека подеднакво се битни и материјалното и духовното, и телесното и спиритуалното, и машкото и женското! И како симбол е земено детето, бидејќи на детето му се подеднакво потребни и ,,таткото" и ,,мајката" за да постои напредок. Нивниот спој се нарекува Големото Дело, Магнум Опус. Тоа е соединување на дуалноста во нејзиниот неделив Извор од кој потекнува се. Тоа е вистинското враќање кај ,,Отецот" (Таткото) преку ,,Синот" (Детето).

П.С. Ја препорачувам книгата ,,Иницијација во Еонот на Детето" од Даниел Гунтер, таму одлично е објаснето сето ова, на сликовит, јасен и разбирлив начин.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Како што ти си подобар од твојот татко и си го надминал со новото искуство преку пракса - така и овој Еон го надминa стариот и понуди нови искуства и нов Закон... ако не си подобар од татко ти, пробај да станеш подобар!
Како? Не можам да ти помогнам околу тоа...
Ако не можеш, тоа е веќе твоја работа...
Философијата на Законот на Телема вели дека колку ти е можноста, толку. Не сметај на другите и нивниот пат со глупости.

Ако не согледуваш како, не можам да ти помогнам.

Не постои „крив правец“. Сето тоа се старо-еонски дрканици од зборови и размисли со цел да се имплицира казна и казнувач, над човекот и човештвото.
Секоја грешка многу бргу ќе донесе резултати кои ќе укажат на паметниот дека оди по пат кој што не ја исполнува неговата суштина. Ако е луд, нека продолжи...
Телема учи да спознаеш зошто си и колку си и да дејствуваш без страв... тоа е многу и знаеме дека е многу за еден човек кој што е удавен во пластови од стариот еон кои несвесно го заробуваат и му го одземаат здивот за слобода и напредок!

Детето се однесува на Хорус, како син на Изида и Озирис од египетската митологија исто така син на Озирис и Изида. Хорус е осветник на својот татко, исто според легендите и мистериите на иницијација. Еонот на Детето нема ништо со детски играчки и плачки... како што ти разбираш и глаголаш во стилот „градење кули од песок“.
Запознај се со соодносот Озирис - Хорус и ќе знаеш дека Хорус Е Озирис, но кој Озирис?
Може да побараш или во книгата која носи погрешен наслов „Книга на Мртвите“ или пак во Телемитската литература.

Во „Книгата на Тот“, последната книга на Кроули со која даде конечно објаснување на системот, може да најдеш за Еоните, посебно за Еонот на Детето и иницијацијата во овој Еон.

И Кроули, а и поновите автори кои пишуваат за Законот на Телема и се обидуваат да го објаснат подобро, во духот на новово време и знаење, зборуваат дека еоните што поминале не се исклучуваат меѓу себе, се надополнуваат! Тоа стои и во „Книгата на Законот“ како и во многу други книги.
Така да овие твои размисли, мислам дека ќе ги промениш брзо ако барем седнеш и проучиш малку за Телема и Новиот еон, Еонот на Крунисаното и Освојувачко Дете.

Не може да се знае кон што цели човештвото... Можеби цели кон нешто слично на Изида-Озирис-Хорус комбинација, како резултат од колективното несвесно всадено во самото човештво низ еоните... можеби цели кон анихилација, не знам и никој не знае и никој нормален не се обидува да се заморува со тоа...
Се е искуство сега, се е експеримент, се е мерење... не постои „погрешен пат“ за човештвото. Ниту еден бог нема да го уништи човештвото: без човештво, боговите се мртви! Според сите легенди!

Еонот на Хорус или Еонот на Крунисаното и Освојувачко Дете е сеуште премногу млад. Што се 100+ години во однос на 2000+ години?

Сеуште ништо не сме виделе, затоа и стариот еон и неговите емисари ги плашат сите дека дошол „крајот на светот“, а всушност не сакаат да кажат дека доштол нивниот крај и крај на нивниот свет, оние истите кои не сакаат промени, вљубени во догмата и авторитетот и сешто ќе направат за да останат на власт, лажна власт која секој барем малку што истражувал знае дека има промени во светот и „друг е богот што стои на тронот на Истокот“ ;)

 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.488
Поени од реакции
1.061
Море човек...! Знам дека не си до толку глуп! Зошто со сила се правиш дека си? Како може после сето ова да тврдиш и понатаму дека немало разлика за концептите на рај и пекол кај христијанството и Телемата?! Ти луд ли си?! Што ви е бре на вас луѓе?! Во живо правите еден муабет, овде на форум друг! Ако ти е да тролаш и да провоцираш, поштеди ме! Има доволно конкуренција на форумов за тоа!
Бреее што чудни луѓе сте бре.....!
Ипси, џабе се пениш, сосема се јасни цитатите кои поставуваат крајности на слобода/светлина ,а од друга страна робство/темнина со условено прифаќање или одбивање на законот на телема.
Сега спореди го големото знаење произлезено од читање книги на твојот брат.
Нивниот „начин на расудување“ - ако може да се нарече расудување - е дека секој што не е христијанин или муслиман е лош човек. Директно никаде нема да видиш дека тоа ти го кажуваат, но преку нивното философирање - ќе знаеш дека и ти си лош човек бидејќи не си православен христијанин.

Бидејќи да тврдиш дека е вистина како сите што не веруваат во Исус или Аллах, како единствен бог, ќе горат и ќе се мачат во некаков си пекол (и тоа после смртта), тврдење кое се базира на верување, не на искуство и знаење - не е само „нивен начин на расудување“ и толку.
И ако се водиме по твојата логика дека пеколот и рајот се индивдуална перцепција, се поставува прашање по која логика вие проценивте дека сите оние кој веруваат во некаков бог или се припадници на одредена догма се во пеколот, ти си во нивна кожа и знаеш како им е?
И да, пак ќе ти повторам исти аршини на дуалност се користат за плетење "мрежа" каде од една страна секогаш има светлина,благосостојба,мир, а од другата темнина,робство,страдање.Другото се нијанси дали ќе биде потикнато тоа од верување и служење односно неверување и отфрлање на законите кои ги определил богот или во случајот на телема, прифати го или отфрли го законот кој нели е љубов,живот,светлина...исто е , тебе само ти звучи различно дека едното е награда по смртта,а другото се однесува во текот на животот, но и тоа е само сплет на сиболики која некој ги прифатил буквално..тоа е веќе друга тема!

Велиш дека @alf во живо е попаметен и сосема друг човек со други размисли? :)
Интересно... ова ми се допаѓа...
Може е вистина дека зад тастатура сите се менуваме и не сме исти...

И јас мислам дека само провоцира, да беше навистина заинтересиран за Телема со цел правилно да ја критикува или ајде нека стои напаѓа од негова „внатрешна причина“ - ќе прочиташе за овие 6 години, колку што оди по тебе, барем 3 книги...
Не се 6 туку 8!
Точно, немам прочитано ниту една книга и немам потреба!
За да се прескокне бездната потребно е да се исфрли целиот товар (знаење) .

Да'ат(знаењето) е круна на Руах,Интелектот, неговото место е во бездната т.е. се распаѓа на парчиња во моментот на неговото испитување. (Мали есеи за вистината)

Абре вие телемити сте или само глумите?

И следниот пат кога индиректно ќе ме поканиш да го прифатам законот на телема да застанеш на колена, и тогаш ќе се поразмислам ,а доколку решам да го прифатам прво ќе ја променам "мрежата", нечини бре!:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Глупости пишување.
Благодарам, не сакам да се водам по твојата логика и размисли. Хаос е. Оди прочитај нешто, не цитати. Ништо не знаеш, и не е добро тоа.

Логиката бара знаење, бара разбирање и на крај носи кон мудрост. Логиката на човекот е врзана за разумот, а разумот е големата препрека како што напиша ти. Но кој разум? За тоа нема да зборувам со тебе.
Целиот товар ти е знаење? :)
Сонце! Така си задоен...
Даат, разум, круна... ах, незнајко - сакаш одговор и знаење, а нема да добиеш вака...
Ќе мора да прашаш културно, да клекнеш (во твој стил) и да бараш објаснување на симболите и да заборавиш на егото дека знаеш било што за Телема и системот на иницијација :)

Како се минува Бездната (што и да значи тоа во системот на Кроули), имам само читано од Кроули и други автори, не можам да тврдам од сказни прочитани вака сигурно како ти што пишуваш, во стилот на старо-еонските „мудреци“. Тие нивното читање на сказни го прераскажуваат како навистина да е така како што читаат. Така не може во новиот еон!

Не можам да ти тврдам за мене што ќе биде моментот наречен „Преминување на Бездната“.
Пред тоа има друг битен момент... но и да се случил, не можам да ти го кажам, тоа се внатрешни ствари, далеку од неиницираните и нивниот џагор.

Не може никој да те покани да прифаќаш било што, тоа е размисли на болен дух, каде што егото забегува. Си стави во глава дека јас сум дојден да ловам луѓе? Посебно тебе? Ти дојде и заморуваш за Телема без да си фатил книга да знаеш што критикуваш.

Телема е Закон што сам го прифаќаш или отфрлаш. Многумина не се подготвени за Новиот Закон од овие или оние причини. Не може да знаеме за внатрешниот пат на една Ѕвезда.

Јас имам наум преку блогот Хептаграм XI да зборувам за Телема онолку колку што мислам дека треба. Некому да му расчистам маглата околу Телема ако е возможно, кој што веќе сам почнал да истражува.

П.С. 8 години да одиш по некој ќе го поканеше кум да ти биде, дома да ти влезе, да види што Куќа, Бет, имаш изградено. Што Скерлетна Жена ти ги разгорува чаршавите во креветот наречен Живот, соѕвездија да се изградат, да се надминува... не вака, по форуми да се трча ...
Ненормална работа ова... чудно :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom