Од какви програмери(back-end) имаат потреба нашите компании?

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Па работам C++ веќе 5 години, онака понекогаш погледнувам во огласите чисто да видам колку е баран, освен по некој оглас од време на време, и во Сивус што имаше исто така, генерално како што гледам такви огласи скоро и да нема, или барем така ми изгледа па ми паѓа жал што е така :). Ми изгледа дека ЈАVA владее во Македонија, барем по огласите.
батали Македонија. ;)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Може да објасниш зошто твоја препорака е Java EE? Баш мислам дека повеќето од фирмите, барем во Македонија, работат со Spring него со Java EE. И од тоа што го имам работено со Spring и Java EE, Spring ми изгледа како по lightweight опција со помалку boilerplate код. И уште една работа е што има Spring Boot што за помали проекти е доста интересна опција.
Може е lightweight, ама war-от најчесто е 100+ МВ (само Спринг, а со некој додатни работи може да дојде до 300МВ) и треба време за ре-деплој, додека со Јава ЕЕ war-oт е доста помал во големина да речеме 30+МВ (ако користиш додатни библиотеки) и деплојот е побрз. Голем дел од апп серверите доаѓаат со веќе дефинирана конфигурација и е многу полесно да почнеш.
Во секој случај кога правиш аппликација ти требаат работи како трансакции, рест, entityManager, кај спринг тоа треба конфигурација, додека во Јава ЕЕ тоа работи по default.
Пробај некоја проста апликација со Јава ЕЕ7 и ќе ја видиш разликата од спринг
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
@Have an ice day
Денес налетав на фејсбук на ова, бараат практиканти за јава, пробај види за што се работи.
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
590
Поени од реакции
389
Зошто бе уште некој користи Java ко е толку бавен ?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
20
Поени од реакции
0
Пхп или .нет е повеке просперитетно за во МК/Надвор?
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.126
Поени од реакции
1.060
Зависи што сакаш и каде сакаш да работиш. Ако сакаш поќе web земи и научи PHP ако не С#. Јас ќе ти речам земи и учи PHP заради што се се префлува на web. :)
A c# ne se koristi za web development ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom