Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ти бе очигледно не сфаќаш дека секој Македонец платформата како таква ја осудува. Битно е што е прифатено од неа, а како што можевме да чуеме од Заев на пресот, кога збореше за владината програма, видовме дека ништо од тоа што го трубевте вие и вмровските медиуми не е прифатено.

Е сега, битна работа е што и да добие Заев мандат не значи дека ќе состави Влада. Ете, едно крило од Дуи не сака да ја напушти таа тендер коалиција со Вмро, читај Артан Груби и уште неколкумина цело време трубат дека ќе се држат до платформата, барем на тв така изјавуваат, од Беса не сакаат Талат да им биде спиќер, итн итн... Ако Заев се држи до владината програма можеби Дуи ќе си ги повлече сите потписи и ништо од Владата, можеби истото ќе го сторат и другите албански партии, па ете после фино лепо цивилизирано кога ќе се види дека никој со никој не може да коалицира ќе се оди на избори...

Од друга страна, Заев и да прифати све од платформата џабе му е, прво, не може да ги реализира прашањата кои излегуваат од Уставот, читај нема 2/3 мнозинство, едноставно ништо не може да се направи во тој поглед без Вмро, второ, со прифаќање на прашањата кои задираат во унитарноста ќе ризикува во најмала рака 80% од гласовите добиени на овие избори да ги изгуби инстант...
Така да, доста пењавење за нешто што и вие знаете дека не може да се оствари.

И да, не ми одговори на прашањето, барате јавно отфрлање од Заев а никој од вас јавно не истапи со критика до Милошевски.
Значи идеме пак дуи и остали викаат без платформа нема влада..
Дуи бара писмени гаранции од сдсм за платформа и они сватиле дека зајко менува мислење на дневна база...
Сдсм дава писмени гаранции..
Сдсм има 67 пратеници за влада..
Кој дел не ти е јасен?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ни на крај памет не ми паѓа на тебе да ти реплицирам, ама ај, пошто е прв пат. Ако е точно, ова што си го кажал, знаеш во Македонија има една институција се вика Јавно Обвинителство. Зошто ете 10 години се ДПМНЕ на власт, не пробале да најдат нешто? Незнам јас какви наочари носи Бобан, незнам нит ме интересира со што се он занимава, стварно, ме интересира какви наочари носи премиерот и од кај му на него толку пари ако се знае дека месечна плата му е 1200 евра?![DOUBLEPOST=1491677800][/DOUBLEPOST]
Де дај од Тетово, Гостивар, Дебар, Струга, Кичево oh wait..
Па имаше од Кичеви полека де..
За други градови откако се расчисти со наши одродени...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Тоа е битно нели, каде СЈО потрошило пари, наместо обвиненијата? Е затоа сме на ова дереџе.
Нотмално нели транспарентност или тоа за сјо не важи?
Обвиненија има еден куп и допрва ке има али пресуди слабо...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
A

Avenger99

Гостин
Па имаше од Кичеви полека де..
За други градови откако се расчисти со наши одродени...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Имаше, до Гевгелија отишле :pos: Како мислиш откако ќе се расчисти со наши одродени?
 
A

Avenger99

Гостин
Нотмално нели транспарентност или тоа за сјо не важи?
Обвиненија има еден куп и допрва ке има али пресуди слабо...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Ќе има ќе има, полека..[DOUBLEPOST=1491678813][/DOUBLEPOST]
Овај е му е син или на пандов или на јанко, трето нема
На Миленко.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Имаше, до Гевгелија отишле :pos: Како мислиш откако ќе се расчисти со наши одродени?
Па сега не џнам се појавуваат и на двете медта ваљда ги клонираат или телепортираат...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Фрчко нешто многу не го поштуем, ама некогаш знае да ја погоди. Он 90-ти години збореше дека планинциве треба да ги култивираме, да им даваме да се образуваат и да се едуцираат.

На небањативе и тоа не влијае. Се вработуваат со книшка, дипломираат со плаќање по фејк факултети, у школо учат разноразни говна дека се постари од господ бог, дека се вакви-такви - ни школо не ги конвертира у луѓе, потенцијал никаков. Нема лек за овие пештерски луѓе, никакво разбирање со нив.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Значи идеме пак дуи и остали викаат без платформа нема влада..
Дуи бара писмени гаранции од сдсм за платформа и они сватиле дека зајко менува мислење на дневна база...
Сдсм дава писмени гаранции..
Сдсм има 67 пратеници за влада..
Кој дел не ти е јасен?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Значи идеме, нит сте патриоти, нит ве заболе за Македонија, битно ви е само Грујо да го спасите и Вмро да остане на власт со цел да си ја задржите платичката ваша или на некој од своите.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Незнам јас какви наочари носи Бобан, незнам нит ме интересира со што се он занимава, стварно, ме интересира какви наочари носи премиерот и од кај му на него толку пари ако се знае дека месечна плата му е 1200 евра?![DOUBLEPOST=1491677800][/DOUBLEPOST]
Де дај од Тетово, Гостивар, Дебар, Струга, Кичево oh wait..
е па премиерот ги носеше службените наочари што идат бесплатно со мајбахот и од многу носење го потрошил стаклото... а овие наочари на Бобан се еписибир и бетер од тангите на Ивона и персиски ќилим на Латас... а за наочарите на Бобан ( кои гарант се на фирма купени) и луксузното службено порше на Заеви дознавме во овој период на СЈО, не пред 10 години...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Фрчко нешто многу не го поштуем, ама некогаш знае да ја погоди. Он 90-ти години збореше дека планинциве треба да ги култивираме, да им даваме да се образуваат и да се едуцираат.

На небањативе и тоа не влијае. Се вработуваат со книшка, дипломираат со плаќање по фејк факултети, у школо учат разноразни говна дека се постари од господ бог, дека се вакви-такви - ни школо не ги конвертира у луѓе, потенцијал никаков. Нема лек за овие пештерски луѓе, никакво разбирање со нив.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom