Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
29 март 2013
Мислења
4.493
Поени од реакции
4.322
Дечки, дај бе нека помогни некој!
Барам велосипед до кај 150 евра. Прво, не можам да се одлучам дали нов или на старо (пр. од овие што ги увезуваат од странство), а после не знам што да барам, каква марка и остали работи поврзани со тоа.

Некој да предложи нешто, да кажи некој совет?
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Мислење за http://modusbike.com.mk/produkt/velosipedi/galaxy-ml200
Со каков квалитет на кочници располага ?
Знам ке кажете подобро половен но јас сакан барем со каква-таква гаранција. Велосипедот ќе биде користен за рекреативи цели.
Јас морам да ти се извинам што ти се истурив во претходен пост, мислев дека си членот од друг муабет кој поставуваше слично прашање на твоето, и баш исто за кочници прашуваше.
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
47
Поени од реакции
18
Јас морам да ти се извинам што ти се истурив во претходен пост, мислев дека си членот од друг муабет кој поставуваше слично прашање на твоето, и баш исто за кочници прашуваше.
Не е проблем :) јас велосипедот нема да го користам по некој тешки оффроад патишта, туку по некој асфалтирани патишта со некој поблаги спустови.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Дечки, дај бе нека помогни некој!
Барам велосипед до кај 150 евра. Прво, не можам да се одлучам дали нов или на старо (пр. од овие што ги увезуваат од странство), а после не знам што да барам, каква марка и остали работи поврзани со тоа.

Некој да предложи нешто, да кажи некој совет?
Да собереш уште 150 евра.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
И да си купам веспа, ваљда...
?
Не се разбирам во веспи баш многу. Ама со 300 евра можеш точак за до пазар да купиш. :)
Сериозно, не можеш ни на старо да најдеш нешто посаглам за 150 евра. Барем 250-300 евра.
П.С. Не менувам добар точак за никаква веспа. ;)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.493
Поени од реакции
4.322
Не се разбирам во веспи баш многу. Ама со 300 евра можеш точак за до пазар да купиш. :)
Сериозно, не можеш ни на старо да најдеш нешто посаглам за 150 евра. Барем 250-300 евра.
П.С. Не менувам добар точак за никаква веспа. ;)
Па не ја гледам потреба од 300+ евра за точак, барем за мене...
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.441
Поени од реакции
5.396
Здраво, сакам да купим точак онаке за низ град-села до 200 евра па ако може некој да стае линк од некој точак... глеав на интернет ама не се разбирам многу со големината на рамојте и гумите незнам каков да наручам... ја сум 1.90 висок
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Decki vo vrska so ishranata, sto e najdobro da se konsumira pred,za vreme i posle naporen trening
Пред
1.Овесни снегулки+јогурт+мелени семки од лен и сончоглед+сушена боровница (или свежа кога ќе начекам). Ова ми е најконзумирано и омилено, речиси секој ден го јадам и никогаш не ми е досадно.
2.Ориз варен+банана
3.Пченица варена+цимет+мелени оревчиња (чат пат кафеав шеќер)
4. Овес варен+сушена брусница
За време на возење:
1. - 1 шише 550мл вода и 1 шише 550мл со електролити
- Витанова бар од житарица+желе црна рибизла+бела чоколада (на 1 сат по 1 бар од 35гр) +
- 2 кесички гел (некогаш ги користам некогаш немам ни потреба)
2. - 1 шише 550мл вода и 1 шише 550мл со електролити
- 1 банана пресечна на пола и завиткана со стреч фолија
- Протеинско барче (домашно производство) но ко ќе немам време за готвење тогаш купувам.
- 2 ќесички гел (некогаш ги користам некогаш немам ни потреба)
Овие 2 ми се омилени комбинации, за мене функционираат одлично, но правам и други варијации од време на време.
После
Протеин најбитно:)
- Пилешко
- Риба или Туна
- Говедско
со прилог на компир/ориз/сезонски зеленчуци
Суплементација:
Пред: 5гр Креатин (таурин и бета аланин за многу напорни тренинзи)
После: 3 гр Креатин, 5гр Глутамин, Магнезиум директ 375мг кесичка, 1 доза течно Амино.
Треба да експериметираш со храна и суплементација, све зависит каков дигестивен систем имаш и шо поднесвит стомакот а на шо имаш одбивност.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Пред
1.Овесни снегулки+јогурт+мелени семки од лен и сончоглед+сушена боровница (или свежа кога ќе начекам). Ова ми е најконзумирано и омилено, речиси секој ден го јадам и никогаш не ми е досадно.
2.Ориз варен+банана
3.Пченица варена+цимет+мелени оревчиња (чат пат кафеав шеќер)
4. Овес варен+сушена брусница

За време на возење:
1. - 1 шише 550мл вода и 1 шише 550мл со електролити
- Витанова бар од житарица+желе црна рибизла+бела чоколада (на 1 сат по 1 бар од 35гр) +
- 2 кесички гел (некогаш ги користам некогаш немам ни потреба)
2. - 1 шише 550мл вода и 1 шише 550мл со електролити
- 1 банана пресечна на пола и завиткана со стреч фолија
- Протеинско барче (домашно производство) но ко ќе немам време за готвење тогаш купувам.
- 2 ќесички гел (некогаш ги користам некогаш немам ни потреба)
Овие 2 ми се омилени комбинации, за мене функционираат одлично, но правам и други варијации од време на време.
После
Протеин најбитно:)
- Пилешко
- Риба или Туна
- Говедско
со прилог на компир/ориз/сезонски зеленчуци
Суплементација:
Пред: 5гр Креатин (таурин и бета аланин за многу напорни тренинзи)
После: 3 гр Креатин, 5гр Глутамин, Магнезиум директ 375мг кесичка, 1 доза течно Амино.
Треба да експериметираш со храна и суплементација, све зависит каков дигестивен систем имаш и шо поднесвит стомакот а на шо имаш одбивност.
Не знам како само овесни снегулки ќе ти дадат сила пример доколку возиш 40/50/60км o_O :toe:
Јас би препорачал пред тренинг нешто макарони/шпагети/јуфки (тестенини) кои брзо се варат и се добива повеќе енергија.
За останатото се согласувам :) .
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Не знам како само овесни снегулки ќе ти дадат сила пример доколку возиш 40/50/60км o_O :toe:
Јас би препорачал пред тренинг нешто макарони/шпагети/јуфки (тестенини) кои брзо се варат и се добива повеќе енергија.
За останатото се согласувам :) .
И 100 километри се врват со овесни снегулки и со овес:)
Зошто не се согласуваш?
И зошто препорачуваш пред тренинг тестенини?
Дискусија да напрајме и да разбиеме некој митој.
Се интересирам за храна:)
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Јас малку поедноставна исхрана имам, ама можда и телото ми е такво. Пред возење ми е битно да јадам било што, зошто често страдам од оној „пад“ на сред возење кај што почнува ненормално да ти се јаде и ти иде да фрлиш и точак и све уп*чкуматерину. :D

Пред сам почеток на возење, јадам банана, во текот на самото возење, обично по 20-25 километри јадам уште една банана, и третата ја јадам по потреба, или пак на сила после 20-30 километри од втората. Така стомакот во комбинација со вода ми е стално полн и го избегнувам оној погоренаведен момент. Плус, бананата на мојот организам делува енергетски. На подолги вожњи носам и две Витанови со чоколадно дно, сигурно 6-7 месеци се стари зошто никад не ми се разбудила желба да ги изедам. Само ги вадам и ставам во фиока... :D:D:D
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
И 100 километри се врват со овесни снегулки и со овес:)
Зошто не се согласуваш?
И зошто препорачуваш пред тренинг тестенини?
Дискусија да напрајме и да разбиеме некој митој.
Се интересирам за храна:)
Од мене лично тргнувам :)
Со овесни снегулки се чувствувам изморен/гладен додека кога ќе внесам јаглехидрат имам сила 50+ да извозам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom