Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
@Jozza tvoj link ja bajati kao pokvareni kupus....link je kad se PowewrUser mislio sta da kupi i to od aprila 2016......al se nakraju odlucio za AERI.....tvoj link je od Aprila 2016te, a moj od Decembra 2016 kad pise da ima AERI ;)
http://www.forum.hr/showpost.php?p=61541735&postcount=4156
Ti i onaj tvoj burazer ZZP ste manipulanti i profiteri dosli ovde samo od jednog razloga da ste kontra Gree a da usput kao spontano spomente i falite vas Fujitsu....prvo napravite da i Fujitsu bude ovde 500eura umesto 700 pa onda pricajte, a bolji odnos prevaranti nazaluzuju....
ni ti ni onaj ko te doneo ovde(necu ime da mu spominjem)
Jel te tolko zabole ona istina o GMC* kompresorima pa se uclani ovde.....koji luzer :D
Vama smeta GREE i to je ono zasto ste ovde...prodaj ti moda za bubrege tamo srbijancima
Strelec, potpuno si promašio temu. Ja treba da kupim tri klima uređaja za kuću svojih roditelja. Radi se o spratu od 120kvm korisne površine, a kuća je u prizemlju 150kvm. Moji roditelji se greju na pelet i ove godine su se zamalo smrzavali, jer je bila nestašica peleta, pa se onda pojavio po mnogo većoj ceni, tako da ih je grejanje koštalo mnogo. Da se to ne bi ponovilo, moja ideja je da kupim 3 invertera i da greju veći deo sprata, a kako je struja u Srbiji jeftinija od većine zemalja u regionu, grejanje na klime je i ekonomski opravdano. Član sam Elitemadzone foruma, Benchmark foruma, Forum.hr, kao i mnogih drugih van regiona, a od skoro i ovog foruma. Na većini foruma na kojima sam član ovih dana pokušavam da doznam da li vredi kupiti taj Vivax AERI, tako da sam i ovde došao sa istom namerom. Niti prodajem klime, niti od toga imam neku korist, i zabole me ona stvar da robujem brendu, gledam isključivo šta je najisplatljivija kupovina u datom trenutku, pa bio to Gree, Tadiran, Vox, Fox, Beko ili neki deseti brend. Tako kupujem i sve ostalo. Ovo nisam napisao zbog tebe, već radi drugih učenika ovog foruma, a tebe sam prijavvio moderaciji zbog ličnog vređanja i iznošenja laži o meni. Sve ovo što sam napisao vrlo dobro i sam znaš, i video si moje postove na drugim forumima, ali se iz nekog razloga ponašaš tako kako se ponašaš. Ako iimaš problem sa nekim drugim, ja nisam taj, pa me se otkači.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Аери 18ка е реалната 12ка која е конкурент на јаките 12ки со 14ка компресор. По цена од 38.000 денари.
Аери 09/12ка е за по спални и помали соби. Нормално дека неможе да потроши кога има пдизајн 2.8кв по цена од 24-27000 денари. Затоа постои оваа погоре од цели 38.000денари.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@Jozza e sad si me ubedio
Аери 18ка е реалната 12ка која е конкурент на јаките 12ки со 14ка компресор. По цена од 38.000 денари.
Аери 09/12ка е за по спални и помали соби. Нормално дека неможе да потроши кога има пдизајн 2.8кв по цена од 24-27000 денари. Затоа постои оваа погоре од цели 38.000денари.
Idi kupij ja be druze ako ti e tolku dobra sto se mislis....ja vi rekov deka u mart-april ke se duvate koga ke zatopli, srbive niedno Fujitsu nemaat izmereno zimava a tolku gi imaat tamu....znaci negde smrdi a ti so umot napred a nie ke cekame da ja izmeris na -10 kako ke te gree/ladi ;)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
@mdeni mojot Hansol e 12ka za do -20 so Sanyo komoresor imam pisano te slika staveno tocno koj model-oznaka..Sporeduvav dve 12ki Hansol i Vivax aeci...poradi losoto iskustvo so 12kata ne ni sakav da zemam 18ka od istata!Mislam deka i prasuvase dali ima 12brzini na ventilatorot,?! Toa e laga ima samo 3brzini iako i na kutijata od vivaksot stoi 12 fan speed..Stegas ednas na fan i ti se pojavuvaat 4 crtki na daljinskoto stegas uste ednas i op 8 crtki uste ednas i ete 12 crtki :)) ete ti 12 brzini,a vsusnost se samo 3...I 18kata aeri ako duva laden vozduh da raboti ventilatorot vo defrost..kako so ima pogolem izduv 18kata,begaj od sobata!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Аери 18ка е реалната 12ка која е конкурент на јаките 12ки со 14ка компресор. По цена од 38.000 денари.
Аери 09/12ка е за по спални и помали соби. Нормално дека неможе да потроши кога има пдизајн 2.8кв по цена од 24-27000 денари. Затоа постои оваа погоре од цели 38.000денари.
Povtori uste 100 pati moze ke ti poveruvaat po akalot na SLobo moze i vistina ke stane :)
Nemoze da bide 14ka kompresorot ako vo oznakata ima 135....a realno e 13.3cc3 kako sto i proizvoditelot si kazuva....ako sakas 14ka moze Loimo da si zemes so 141 u oznaka ;)
Ti objasniv i na srpskiot forum i te napraiv zelen manki za toa kako neznaes da citas podatoci za kompresori ama ti si inat(da ne recam poopisen zbor) i na sve ke mu najdes kapace iako si tuturutka za klimatizacija. Eve ti opis od drugarti ZZP kako e da grees/ladis so 18ka stavena vo 24m2 uz propratni vrtoglavici i provev sto ovde za glupi Makedonci moze i da se svrti obratno mislenjeto i da promajata stane prijatna neli ;)
Ovoj Joza zatoa i se zacleni ovde, go zaebava eden Skopljan4e na negov forum...kompleksite rabotat :)
[DOUBLEPOST=1490051267][/DOUBLEPOST]
@mdeni mojot Hansol e 12ka za do -20 so Sanyo komoresor imam pisano te slika staveno tocno koj model-oznaka..Sporeduvav dve 12ki Hansol i Vivax aeci...poradi losoto iskustvo so 12kata ne ni sakav da zemam 18ka od istata!Mislam deka i prasuvase dali ima 12brzini na ventilatorot,?! Toa e laga ima samo 3brzini iako i na kutijata od vivaksot stoi 12 fan speed..Stegas ednas na fan i ti se pojavuvaat 4 crtki na daljinskoto stegas uste ednas i op 8 crtki uste ednas i ete 12 crtki :)) ete ti 12 brzini,a vsusnost se samo 3...I 18kata aeri ako duva laden vozduh da raboti ventilatorot vo defrost..kako so ima pogolem izduv 18kata,begaj od sobata!
Stegas 3pati i od 3,5ka stanuva 5,5ka :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Добро што стана со темава?! Повеќе е на српски него ли на Македонки муабетот, и караниците од српскиот форум премина тука и се расправа за муабети од таму. Немора да постирате линкови и принт скринови од "дискусија" помеѓу два исти членови која ја водете на две места. Мислам редно е модератори да реагираат.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Темата повторно е отворена за дискусија, воздржувајте се од навреди и дисквалификации.
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Za sve one koji zele da se informisu za klime Midea,Vivax, ,, Tehnicka dokumentacija.

https://www.manualslib.com/brand/midea/air-conditioner.html
https://www.manualslib.com/brand/vivax/air-conditioner.html[DOUBLEPOST=1490136029]

[/DOUBLEPOST]Klima uredjaji AUX

http://auxgroup.en.chinaningbo.com/
https://www.manualslib.com/brand/aux/air-conditioner.html[DOUBLEPOST=1490136319][/DOUBLEPOST]Uredjaji sa povoljnom cenom koji daju ekonomicno grejanje.[DOUBLEPOST=1490136474][/DOUBLEPOST]Naravno tu su i svi Japanski proizvodjaci klima uredjaja sa kojima je cena grejanja najniza..[DOUBLEPOST=1490137175][/DOUBLEPOST]Mc Quay nosi naziv Kineski Daikin,ako ima u prodaji vredi razmisliti.
.
http://www.mcquay.com.hk/
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
...banirajte go mile kitic pogore... neka odi na pazar3...
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Седи бе роси т.е грее

Sent from my Lenovo TB2-X30F using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
FB_IMG_1491033796844.jpg FB_IMG_1491033808026.jpg Eve ubaj ceni namaleni na Lomo 12 LCLH I Amber 12ka I 10 God garancija na site Inverteri kolku sto razbrav od slikite.
Gledam i deka on off isto taka imaat 10God garancija.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom