Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Што мислите за РТС омега преден амортизер?'
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Некој да ми каже кој е подобар од овие два велосипеди.

http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&product_id=520&search=blizza

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
http://www.bikemarket.mk/index.php?route=product/product&product_id=630&search=montan

Точакот е наменет за рекреативни цели и возење низ град.

И не не сакам точак на старо да земам за тие пари (зошто 90%од одговорите ви се овие точациве се ѓубре купи си на старо некој за 250-300 евра)

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Купи го тој што чини 12870 денари, има алуминиумски рам и фиксна вилушка. Таа амортизерската на поефтиниот ќе ти се расклати и ќе стане небезбедна за возење.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
@Martinmkd ти благодарам на одговорот.
Имам уште едно прашање кој знае да ми помогне
Се мислам помеѓу две марки на велосипеди. Едната е Алпина а другата Випер.
Знам едната е италијанска (што би можело да биде гаранција за квалитет или ?), а за другава немам некое инфо, иако од некои што се занимаваат со велосипедизам ми ја препорачуваат за добра (кога викам добра мислам за таа цена). Па ме интересира ваше мислење за тие две марки (или би предложиле некоја нова?)

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Што мислите за РТС омега преден амортизер?'
РСТ Омега, ништо посебно. Нискобуџетна вилушка, не е воздушна, полесна е за одржување но не и за штелување. За каква намена?
 
Член од
19 јуни 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сакам да си купам женски, градски велосипед. Буџетот ми е максимум 18000 ден. Па да ми предложите од каде да купам, каков и слично?

Sent from my SM-G925I using Tapatalk
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Сакам да си купам женски, градски велосипед. Буџетот ми е максимум 18000 ден. Па да ми предложите од каде да купам, каков и слично?

Sent from my SM-G925I using Tapatalk
Еве што имаше Пробајк на лагер во јули месец:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1244032398970649&id=101133469927220

Да провериш дали останало нешто, и дали има шанса за преднарачка (со преднарачка Лазе секогаш давал убави попусти).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1
Член од
19 јуни 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Еве што имаше Пробајк на лагер во јули месец:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1244032398970649&id=101133469927220

Да провериш дали останало нешто, и дали има шанса за преднарачка (со преднарачка Лазе секогаш давал убави попусти).
Фала! Им пишав и рекоа дека следната недела ќе добијат и нови модели. Се надевам дека ќе најдам нешто по мерак :)

Sent from my SM-G925I using Tapatalk
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Фала многу, секој совет е добредојден, да знам отприлика во која насока да се движам при купување. (y)
Ево линкче постирал МартинМкд (погоре), ѕирни си ко шо кажа Мартина за недела дена во Пробајк, ако уште немаш одлучено или купено.
Само чинам дека овие на сликата ми гледаат како да се со 26 инчи тркала.
Што мислите за РТС омега преден амортизер?'
РСТ Омега, реално ништо спектакуларно, најосновна ентри левел виљушка.
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
47
Поени од реакции
18
Мислење за http://modusbike.com.mk/produkt/velosipedi/galaxy-ml200
Со каков квалитет на кочници располага ?
Знам ке кажете подобро половен но јас сакан барем со каква-таква гаранција. Велосипедот ќе биде користен за рекреативи цели.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Можеби е надвор од темата но сепак сметам дека има елементи поврзани со велосипедизмот.
Не знам за вас но лично јас возам 50+км па неретко навлегувам во рурални средини каде се позачестени се 'стадата овци', а со нив и 'овчарските кучиња'. Страшна работа !! Големи се како мечки. Во една прилика добро е што имаше 'овчар' инаку ние 3ца не би го делеле воздухот на планетава. Да постои барем некаков орган во државава да се погрижи стадата да бидат на високите места. Имаме сигурно 3-4 случаеви во државава кога овчарски кучиња растргнале луѓе.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Можеби е надвор од темата но сепак сметам дека има елементи поврзани со велосипедизмот.
Не знам за вас но лично јас возам 50+км па неретко навлегувам во рурални средини каде се позачестени се 'стадата овци', а со нив и 'овчарските кучиња'. Страшна работа !! Големи се како мечки. Во една прилика добро е што имаше 'овчар' инаку ние 3ца не би го делеле воздухот на планетава. Да постои барем некаков орган во државава да се погрижи стадата да бидат на високите места. Имаме сигурно 3-4 случаеви во државава кога овчарски кучиња растргнале луѓе.
Ако има овци има и овчар, така да ако треба викни ќе се појави од некоја сенка. Отварај уши кога се приближуваш до некое село, ако слушнеш ѕвонѕи, внимавај. Но во главно ти си ги фатил на одење на паша или на враќање, кај мене често ми се случува да ги фатам како преминуваат пат, така да си застанам на 100 метра од нив и чекам да поминат.

Еднаш со другар возевме, веќе се стемни, кога од една кривина 4-5 шарпланинци се стрчаа, за среќа широк пат беше па ги видовме на време, префрлање во 52ка и спринт, ги оставивме во прашина.
Мене пострашни ми се баш селски кучиња, затоа што никој нема огради, ниту ги врзува па кога не се на паша со овците, се шетаат кај сакаат, а селава немаат баш нај нај патишта така да не можеш секогаш да рачунаш дека ќе ги претркаш, а и ако викнеш тешко ќе те чуе некој. Заради такви случки избегнувам да влегувам во села.
Моја филозофија е ако идеш на непознати места, држи се до асфалт.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Ако има овци има и овчар, така да ако треба викни ќе се појави од некоја сенка. Отварај уши кога се приближуваш до некое село, ако слушнеш ѕвонѕи, внимавај. Но во главно ти си ги фатил на одење на паша или на враќање, кај мене често ми се случува да ги фатам како преминуваат пат, така да си застанам на 100 метра од нив и чекам да поминат.

Еднаш со другар возевме, веќе се стемни, кога од една кривина 4-5 шарпланинци се стрчаа, за среќа широк пат беше па ги видовме на време, префрлање во 52ка и спринт, ги оставивме во прашина.
Мене пострашни ми се баш селски кучиња, затоа што никој нема огради, ниту ги врзува па кога не се на паша со овците, се шетаат кај сакаат, а селава немаат баш нај нај патишта така да не можеш секогаш да рачунаш дека ќе ги претркаш, а и ако викнеш тешко ќе те чуе некој. Заради такви случки избегнувам да влегувам во села.
Моја филозофија е ако идеш на непознати места, држи се до асфалт.
Еднаш 3ца ни стрчаа 3-4 големи кучиња. За моја 'среќа' овие 2цава прелетаа побрзо јас загледан бев последен :D Можеш да замислиш ако не беше овчарот да им свирне буквално ќе завршев како девојчето од кичевско.
КАТАСТРОФА.
Во населено место не можеш да возиш од коли, камиони, мотори, а надвор од населено се почести се стадата :(
Денес баш возам и овчарот ми вели "Немај гајле ако се стрчаат ќе ги земам со стапот" ... си велам додека стигнеш ти јас завршив во болница :) .
КАТАСТРОФА.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Мислење за http://modusbike.com.mk/produkt/velosipedi/galaxy-ml200
Со каков квалитет на кочници располага ?
Знам ке кажете подобро половен но јас сакан барем со каква-таква гаранција. Велосипедот ќе биде користен за рекреативи цели.
Бидејќи прашуваш за кочници, чинам ќе го користиш велосипедов за некаков си спуст. Друже, извини што ќе те разочарам, ама овој велосипед има т.н. помодарски кочници, или механички диск кочници од непознат производител кои се тука само за изглед. Бонус на тоа е што ако пробаш да се спуштиш по било каков офроуд спуст, таа гаранција која ја бараш за нов точак ќе ти треба, и тоа како.

Знам дека не сакаш да ти кршат филм дека новите ефтини точаци се лоши, ама ова е навистина лош точак, особено за намената за која во некој претходен пост кажа дека би го користел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom