Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
зависи од тоа колку протеин внесуваш дневно од храна
Па гледам околу 60-70 грама дневно да внесам од храна. Знам дека треба дневно одприлика 0.8-1.2г протеин на 1кг тежина или посакувана тежина ако добро имам разберено. Имам 95кг и 192цм висина па затоа се мислам дали една доза ќе биде доволна или две.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Па гледам околу 60-70 грама дневно да внесам од храна. Знам дека треба дневно одприлика 0.8-1.2г протеин на 1кг тежина или посакувана тежина ако добро имам разберено. Имам 95кг и 192цм висина па затоа се мислам дали една доза ќе биде доволна или две.
Не, 1.5г на кг ако си на маса, а 2г ако се чистиш протеин ти треба. Јас би одел со една доза после тренинг, или кога не вежбаш сабајле после станување, а другото од храна
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Не, 1.5г на кг ако си на маса, а 2г ако се чистиш протеин ти треба. Јас би одел со една доза после тренинг, или кога не вежбаш сабајле после станување, а другото од храна
Нели е ногу 190г дневно од кај да ги најдам? Дај ако не препорачај ми некоја програма на исхрана пошто стварно не знам како толку многу протеин да внесам. Околу 20г има во една доза од шејкот 170 од храна ми остануват треба 5 туни на ден да јадам..
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
окк брат фала
na sabajle odma koga ke stanes pijaj protein i posle 2 saati jadisi isto i posle trening odma protein i posle jadi mnogu poefikasno e vejke go praktikuvam to 2 nedeli i pojke pocnav da jadam nego predhodno. za pred spienje zemisi micelar casein
Нели е ногу 190г дневно од кај да ги најдам? Дај ако не препорачај ми некоја програма на исхрана пошто стварно не знам како толку многу протеин да внесам. Околу 20г има во една доза од шејкот 170 од храна ми остануват треба 5 туни на ден да јадам..
2 grama na protein na 1 kg telesna tezina treba da vnesuvas. vo 200 grama pilesko imas 40 grama na protein. 6 vareni jajca 30 grama protein edno jajce ima 5-6 grama na protein. edna tuna kamko 200 gramska ima 30 grama samo nesum siguren zanea. go imam pieno ipact whey i najubo e da se pie sprema dnevnite potrebi na protein. prvata doza se zema mejgu obroci znaci od ko ke jadis sabajleto posle 2 sati zemas 50 grama od proteinot pa posle 2-3 sati rucas. vtorata doza odma posle trening i uste edna doza mozes pred spienje. pred trening zabe se zema doza samo ja trosis nema dobivka. potrebni ti se 170-190 grama na protein dnevno.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Нели е ногу 190г дневно од кај да ги најдам? Дај ако не препорачај ми некоја програма на исхрана пошто стварно не знам како толку многу протеин да внесам. Околу 20г има во една доза од шејкот 170 од храна ми остануват треба 5 туни на ден да јадам..
250г стек (едно цело парче) - 70г
3 јајца со 200г урда - 45г
100г кикирики - 25г
500мл млеко - 15г
100г овес - 15г

еве ти 180г без суплементи :)
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
зависи од тоа колку протеин внесуваш дневно од храна
да точно но обратно од тоа што останатите сметаат. Ако внесуваш преку храна малку протеин дополни со една доза и ти е сосема доволно имаш најголем бенефит релативно по еден грам протеин. Ако си во поадвансед (што сметам не си) тренажен процес =) тогаш ќе јадеш многу храна богата со протеин и дополнително ќе зголемиш на 2 па и 3 дозерки во денот. Поздрав[DOUBLEPOST=1489596175][/DOUBLEPOST]Исто дечки има еден момент околу 2 грама на еден протеин а тоа е дека ќе треба најголем дел од храната (калориите) да ги внесувате преку протеин. Со премал внес на јаглехидрати се намалува шеќерот во крвта (а тоа не змачи да се претерува со шеќери) и се намалува инсулинот - анаболичен хормон во мртва трка со тестостеронот во однос кој е поефикасен за зголемување мускулна маса. Понатаму со премалку масти исто така се намалува тестостеронот (кои пак се произведува од холестерол) Јебига природа си сака баланс[DOUBLEPOST=1489596353][/DOUBLEPOST]
250г стек (едно цело парче) - 70г
3 јајца со 200г урда - 45г
100г кикирики - 25г
500мл млеко - 15г
100г овес - 15г

еве ти 180г без суплементи :)
дополни ако сакаш колку вкупно калории ќе внесе и каков тренинг (интезитет) ќе му треба за чиста мускулна маса. Мене од прва ми делува премногу масти кои па грам маст=9 калории. Ваква исхрана секој ден освен тежински би барала и кардио вежбање секој ден, тоа се два тренинга во денот. Ретко кој има време тоа го прави
 
Последно уредено:

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
250г стек (едно цело парче) - 70г
3 јајца со 200г урда - 45г
100г кикирики - 25г
500мл млеко - 15г
100г овес - 15г

еве ти 180г без суплементи :)
Колку има грама во кисело млеко да знаеш? Пример некоја предпоставка да ми кажете за домашно кисело млеко пошто не можам да пијам пресно млеко. И исто ако сакам да симнам килажа урдата нема многу масти ?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
дополни ако сакаш колку вкупно калории ќе внесе и каков тренинг (интезитет) ќе му треба за чиста мускулна маса. Мене од прва ми делува премногу масти кои па грам маст=9 калории. Ваква исхрана секој ден освен тежински би барала и кардио вежбање секој ден, тоа се два тренинга во денот. Ретко кој има време тоа го прави
абе не ме јеби какви калории какви кардио каков булшит
95 кила тежи на 192 висина, овие работи ако ги изеде ни пола од дневната потреба нема да удри а не па да се дебелее или кардио да треба да прави

и неам намера да праам математики и да кажувам шо колку калории има нека си прерачуна сам
тоа шо го напишав беше чисто proof of concept дека ако се сака може да се внесат сите протеини од исхрана
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
абе не ме јеби какви калории какви кардио каков булшит
95 кила тежи на 192 висина, овие работи ако ги изеде ни пола од дневната потреба нема да удри а не па да се дебелее или кардио да треба да прави

и неам намера да праам математики и да кажувам шо колку калории има нека си прерачуна сам
тоа шо го напишав беше чисто proof of concept дека ако се сака може да се внесат сите протеини од исхрана
Користам MyFitnessPal за да го контролирам дневниот внес на калории и ми вика по ~2000 дневно за 0.5кг неделно да симнам. Е сега проблемот е што таму никако не можам во тоа да го внесам тренингот ама ај не е ни битно пошто тоа е како бонус ама проблемот е што не знам дали и воопште треба да симнувам килажа поради тоа што не сум дебел на изглед само имам повеќе сало на телото и сакам да симнам body fat %.

Прашањето е дали ќе е попаметно маинтененс да правам или да си продолжам вака со по 2000 дневно? Ќе се стопи ли салото со правилна исхрана и доволен внес на протеин или само нешто филмови си правам?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Користам MyFitnessPal за да го контролирам дневниот внес на калории и ми вика по ~2000 дневно за 0.5кг неделно да симнам. Е сега проблемот е што таму никако не можам во тоа да го внесам тренингот ама ај не е ни битно пошто тоа е како бонус ама проблемот е што не знам дали и воопште треба да симнувам килажа поради тоа што не сум дебел на изглед само имам повеќе сало на телото и сакам да симнам body fat %.

Прашањето е дали ќе е попаметно маинтененс да правам или да си продолжам вака со по 2000 дневно? Ќе се стопи ли салото со правилна исхрана и доволен внес на протеин или само нешто филмови си правам?
Никако 2000
Многу малце ти се 2000
Ја сум висок 171 и тежок 66 па на 2000 ќе бидам во мал дефицит

2500 минимум на таа килажа па и јаче
ќе го стопиш мускулот со 2000 и ќе ти се врти у теретана

Иначе да, правилна исхрана и протеин + тренинг = топење сало, буквално толку е едноставно

а ако сакаш само со исхрана, да пак ќе ослабеш ама ќе изгориш мускул џабе протеинот
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Никако 2000
Многу малце ти се 2000
Ја сум висок 171 и тежок 66 па на 2000 ќе бидам во мал дефицит

2500 минимум на таа килажа па и јаче
ќе го стопиш мускулот со 2000 и ќе ти се врти у теретана

Иначе да, правилна исхрана и протеин + тренинг = топење сало, буквално толку е едноставно

а ако сакаш само со исхрана, да пак ќе ослабеш ама ќе изгориш мускул џабе протеинот
Не е за само со исхрана јас веќе зедов протеин него нели не треба и исхраната да се занемаре покрај сумплементите. Епа значи MyFitnessPal нешто ме заебава ја гледам врте ми се и кога не сум у теретана преку ден. Ќе пробам да изгуглам други калкулатори на калории а апликацијата ќе ја користам само како евиденција + ако моќе нешто custom да подесам мои макроа и дневен внес на калории супер.

Исто друг проблем е што нема информации многу за нашата домашна храна овде како компир манџа, мусака, полнети пиперки итн.. и треба да одам на претпоставки наместо да знам точно што и колку сум внел.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не е за само со исхрана јас веќе зедов протеин него нели не треба и исхраната да се занемаре покрај сумплементите. Епа значи MyFitnessPal нешто ме заебава ја гледам врте ми се и кога не сум у теретана преку ден. Ќе пробам да изгуглам други калкулатори на калории а апликацијата ќе ја користам само како евиденција + ако моќе нешто custom да подесам мои макроа и дневен внес на калории супер.

Исто друг проблем е што нема информации многу за нашата домашна храна овде како компир манџа, мусака, полнети пиперки итн.. и треба да одам на претпоставки наместо да знам точно што и колку сум внел.
Ако јадеш манџа ќе ја запишеш како шо си ја направил.

Ако ја праи мајка ти ГГВП вежбај за здравје и сели се од дома.

Ако ја праи жена ти може да ти е поддршка со тоа шо ќе ти мери колку и што става во неа па ќе си имаш осет за запис.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ако јадеш манџа ќе ја запишеш како шо си ја направил.

Ако ја праи мајка ти ГГВП вежбај за здравје и сели се од дома.

Ако ја праи жена ти може да ти е поддршка со тоа шо ќе ти мери колку и што става во неа па ќе си имаш осет за запис.
Да, зашто иначе НИКАКО не може да се дојде до резултат ако не се бројат калории. Не може на пример едноставно да намали број на оброци во денот, или по слободна проценка да внесува помалце ЈХ. Мора секое зрно ориз во пунетите пиперки да го изброи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Leb
Член од
21 март 2014
Мислења
510
Поени од реакции
366
Пријатели „инструкторот“ ми дава да правам 4 серии по Х секоја вежба и секој ден да накачувам Х за 2, е сега одмор меѓу серии па и меѓу вежби да ми бил 10 секунди. Не можам да го издржам, што да правам да фатам константа бројка или да зголемам одмор меѓу серии / вежби ?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Да, зашто иначе НИКАКО не може да се дојде до резултат ако не се бројат калории. Не може на пример едноставно да намали број на оброци во денот, или по слободна проценка да внесува помалце ЈХ. Мора секое зрно ориз во пунетите пиперки да го изброи.
Брао глуп сум па ми објасни со сарказам.

Нормално дека може без да брои. Ама ако нема осет без да брои као ќе знае шо праи? Ќе се заебава од недела за недела или ќе стагнира 2 месеца дур сфати дека не знае добро да нагаѓа колку да јаде? Броење калории е алатка за квантифицирање на внесена енергија, не е захтевно. Ако се смета способен да може да ЗНАЕ колку треба да јаде за да ослабе а да не е во преголем дефицит немаше да треба да ослабе и немаше да прашува прашања тука.

Преку тасе ми е од луѓето шо мислат дека се толку паметни шо пљукаат по броење калории и се понашаат ко да е глупост да знаеш колку внесуваш и да моеш да калибрираш. А да не праам муабет шо 90% oд нив после дрнкаат "неможам да качам маса/ослабам, јадам ова она и ова и пилешко и ориз и брокула дрн дрн јариња". Многу нормално коа не знаеш да напраиш добра проценка на колку внесуваш и дали е доволно.

Башка зашо ми се фрли мене не ми е јасно, сум пишувал глупи постови у темава или шо? Не си ме читал? Сум кажал глупо нешо до сеа или мислиш ова со калорииве броење од гз го вадам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom