Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
а така ли било, баш интересно да видам некој веган ББ :D ако и постојат такви гарант лажат дека не јадат месо
интересно колку е тоа воопшто здраво да бидеш реален веган...
Ако не се лажам Frank Medrano е веган ама не отсекогаш.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ако не се лажам Frank Medrano е веган ама не отсекогаш.
Не се лажеш, само што он не е ББ колку што знам.
Сега ми падна на памет еден IFBB про се вика Nimai Delgado, тој исто е веган и тоа од раѓање. Има и други ама не ми текнува.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Го има во ПолеоСпорт polleosport.mk 2850ден. е 2,5кг регуларна цена, ако е на промоција може и поефтино. Moжеби можеш да го најдеш и во други продавници, но MyProtein гарантираат дека ПолеоСпорт продаваат нивни оргинални продукти.
како гарантираат? имаш видено црно на бело? има на официјалниот сајт на My protein ?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Се јавив на Customer Care во MyProtein.co.uk и ми кажаа.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Се јавив на Customer Care во MyProtein.co.uk и ми кажаа.
Значи не трескај глупости, демек ти знаеш каде се "оригинални" протеините. Не те разбирам зошто имаш потреба непроверени работи да ги пишуваш на форумов. Не знам може од Полео ти дале една лажичка путер од кикирики :D
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
На myprotein.com си имаш live chat каде можеш да си поставиш секакви прашања и некој вработен од таму ќе ти одговори, така да си поставив прашање и ми одговорија дека може да гарантираат дека производите се оргинални ако се купени од Полеоспорт (ова не значи дека од другите продавници не се оргинални туку дека они не гарантираат за нив), најверојатно бидејќи Полеоспорт нарачуваат директно од нив и си имаат договор.
За ова не треба да си посебно писмен треба само да се заинтересираш и да си прашаш, а по твоиве коментари на ниво на тежок ропак и сељак се сомневам дека можеш тоа да го направиш.
Значи ниту трескам глупости туку пишувам ПРОЕРЕНИ РАБОТИ, и ниту ми дале лажичка путер а и едвај 2 пати сум бил до полео така да пред ти да трескаш глупости прочитај, провери, размисли...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.565
Автомобил наменет за балканот и автомобил наменет за западните европски земји не е со ист квалитет, патики наменети за балкан и патики за западните европски земји и сад не се со ист квалитет, очекувате протеинот да биде со врвен квалитет?
Па тука нема ниту проверка, ниту контрола, ниту стручни инспекции, кој гарантира дека мајпротеин не шиткаат втора-трета класа протеин за мкд, а кажуваат дека носат прва класа?
Јас верувам само на лабораторија која ќе направи проверка без да знае чие производство е протеинот, земате во тегла го носите на проверка, доколку излезе составот како што е напишано, ДА го бива, доколку излезе срање може чие сака лого да стои мочајте се во него.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Нормално и јасно ни е дека секој прозивод наменет за западен пазар и за балкан (било да е чоколадо, кола или протеин) не е со ист квалитет кај нас и на запад, тоа не ни беше тема на муабетот.
Иначе колку и да сме заостанати и забегани сепак има и кај нас контроли и инспекции кои вршат контрола на квалитетот на храната кој стигнува. Кој сака може да однесе примерок во тегла како што кажа и да ти го испитаат да ти кажат колкав процент на протеин се содржи во примерокот и резултатите се готови за неколку дена. Тоа чини 1000ден. и лабораторијата е во министерство за здравство спроти Медицински Факултет (горе во државна). Не ми се даваат 1000ден. но доколку на пример 5 луѓе кои пијат ист протеин сакаат да го проверат истата проверка би чинела по 200ден. што е ефтино за да знаеш дали има 80% протеин или цел е полн со филери :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.565
Нормално и јасно ни е дека секој прозивод наменет за западен пазар и за балкан (било да е чоколадо, кола или протеин) не е со ист квалитет кај нас и на запад, тоа не ни беше тема на муабетот.
Иначе колку и да сме заостанати и забегани сепак има и кај нас контроли и инспекции кои вршат контрола на квалитетот на храната кој стигнува. Кој сака може да однесе примерок во тегла како што кажа и да ти го испитаат да ти кажат колкав процент на протеин се содржи во примерокот и резултатите се готови за неколку дена. Тоа чини 1000ден. и лабораторијата е во министерство за здравство спроти Медицински Факултет (горе во државна). Не ми се даваат 1000ден. но доколку на пример 5 луѓе кои пијат ист протеин сакаат да го проверат истата проверка би чинела по 200ден. што е ефтино за да знаеш дали има 80% протеин или цел е полн со филери :)
Од околу е ова де, вие се пцуете кој носел протеин од Мајпротеин, првото прашање е чии се продавниците и дали ти знаеш како соработуваат во позадина. Оди во двете продавници и провери кој го увезува протеинот (трета фирма), прво провери дали е истата и во двете продавнции и ќе разбереш дали е истиот увоз или не.
Тоа сакам да ви го кажам, не се пцуете кој е увозникот, туку дали навистина и увозениот „оригинал протеин“ е добар и има се што е напишано.
Сигурен си дека контролите и инспекциите исто вршат контрола за секој и дека вршат воопшто контрола?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Автомобил наменет за балканот и автомобил наменет за западните европски земји не е со ист квалитет, патики наменети за балкан и патики за западните европски земји и сад не се со ист квалитет, очекувате протеинот да биде со врвен квалитет?
Па тука нема ниту проверка, ниту контрола, ниту стручни инспекции, кој гарантира дека мајпротеин не шиткаат втора-трета класа протеин за мкд, а кажуваат дека носат прва класа?
Јас верувам само на лабораторија која ќе направи проверка без да знае чие производство е протеинот, земате во тегла го носите на проверка, доколку излезе составот како што е напишано, ДА го бива, доколку излезе срање може чие сака лого да стои мочајте се во него.
samata cena ke ti kaze kolku e kvaliteten proizvodot! zedov od bsn poracav preku amazon stigna gejnerot za 3 nedeli plativ 450 denari plus trosoci i istiot go poracav od brutal skopje,se e isto i sostojki i vkus i ambalaza i se samo vo mkd 1000 denari e poskap. mal primer. a od my protein na forumi kak osto citam skoro site gi falat proizvodite i se zadovolni. mene edino vkusot ne me bendisa inace sostojkite se odlicni za tie pari.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.917
MyProtein е најпреценетото срање што се појавило на нашиот простор. Секој што бар малку се замарал со овие работи, нема да има ни потреба да праша зошто. И не. Цената не одредува што и колку е квалитетно, бар не во оваа бранша на суплементи. Пример, своевремено кога многу повеќе се замарав со протеини, елит веј од дајматајз имаше 99 проценти ист состав како веј голд од оптимум, а голдот чинеше минимум 10 евра (па и нагоре) повеќе од оној на дајматајз, сега верувам дека разликата е и повеќе. Овие минорни разлики во составот што ќе ги платиш многу повеќе, не му прават разлика ни на Фил Хит, ни на Лазар Ангелов, ни на Тоше Зафиров итн. Конкретно како и што напоменав, myprotein кај нас е избустан до јаја со цената, нз дали е истата причина и во поразвиените земји... како и да е. Муабетот, обично кај нас и кај други слично утепано сиромашни земји овие работи проаѓаат и секој што не се разбира ќе ја плати цената за нешто што ќе мисли дека ќе го извади од гомната во коишто се наоѓа, а нема. Битното, да се вежба да се поти гз и да не се крстиме во магични работи, (освен лековите за кои и те како е битно гз да испотиш) за се' да излезе како што очекуваш да излезе. Ќе беше прелесно ако главното зависеше од суплементите а не од останатите глупости (или нутриенти) што ги внесуваме додека се трудиме да направиме подобро и поздраво тело.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Муабетот не беше дека се е до суплиментите, туку кога веќе ги пиеш дали се ОК. Сите знаеме дека најголем процент од градење на добро тело е правилната исхрана и добар тренинг.
https://labdoor.com/rankings/protein
Лабдор наводно е независна компанија која ги тестира суплиментите и ги рангира, и на оваа листа MyProtein е на доста високо место. Всушност од скоро сите протеини кои се продаваат во МК на листава освен MyProtein, се уште само на ON и на MP.
Јас ги сметам овие за релевантна страна и да не речам им верувам па затоа и најмногу го користам MyProtein. (не зашто ми дале лажичка путер од кикирики :) )
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Муабетот не беше дека се е до суплиментите, туку кога веќе ги пиеш дали се ОК. Сите знаеме дека најголем процент од градење на добро тело е правилната исхрана и добар тренинг.
https://labdoor.com/rankings/protein
Лабдор наводно е независна компанија која ги тестира суплиментите и ги рангира, и на оваа листа MyProtein е на доста високо место. Всушност од скоро сите протеини кои се продаваат во МК на листава освен MyProtein, се уште само на ON и на MP.
Јас ги сметам овие за релевантна страна и да не речам им верувам па затоа и најмногу го користам MyProtein. (не зашто ми дале лажичка путер од кикирики :) )
кај се наога ПолеоСпорт кажи поточно, сеа ми завршува бурето, ке пробам овој myProtein, таман и ако креатин дават супер(се надевам монохидрат), цената е ок остај ги овие, нека си купуваат ефтино препакувано губре
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Leb

Kajgana Shop

На врв Bottom