Македонски специјални единици (полициски и воени)

Член од
21 мај 2016
Мислења
100
Поени од реакции
146
Knigata e odlicna Meto go opisuva iskustvoto koe go stekna kako i del za akciite koi gi imaa i rizikot a pripadnicite site se so skrieni iminja gi znam ima del od nivnite slucki vo sekoj slucaj e dobra za citanje vredi da se kupi i ne se skapa mislam deka samo 150 denarie sega.

250 namalena na 225 od kultura :) ja poracav...
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
45
Поени од реакции
82
Малку касно но вреди да се објави. Изгледајте го целосно, има многу интересни теории и докази кои властите официјално не сакаат да ги поднесат во случајот.
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
877
Поени од реакции
3.448
ВЕЈЦЕ МОЖЕТЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ДОЛУ ИДЕНТИТЕТОТ Е СКРИЕН И ОКОЛУ 90% ОД РАЗГОВОРОТ ГО ОБЈАВУВАМ ПРОЧИТАЈТЕ....

27.04.2016 23:41
Zdravo drugar
Fala za prijatelstvoto
Sakam da te prasam dali ti go napisa tekstot za Vistinata vo Vejce

27.04.2016 23:50

Da licno moj e gi sobirav informaciite od razlicni izvori i poveke godini i ova e napisano uste lani koga go objaviv na 29 april 2015ta ti bese vo PEP vo vojnata imas nekakov komentar zabeleska za tekstot?
27.04.2016 23:52
Da
Dobar e
Ama imam zabeleska
27.04.2016 23:53
Poveli kazi koja?

27.04.2016 23:54
vaka brate
tamu se veli deka zaminale 4 vozila
po 4 toa se 16 lugje
8 zaginaa a 6 bea povredeni
so pavea tie dvata krusi cukaa
hahah
i koj se tie dvata drugi super menovci so ne se povredeni
znaci za povredite prvicnite informacii se zemeni od voena bolnica i taka e ostanato
eve jas ke se osudam da ti kazam deka bev povreden vo Vejce i zemam voena penzija
znaci bev vo poslednoto vozilo i posleden zaminav od lice mestoto
bidejki nemozev poveke tri bombi mi frlija do mene
pa morav da go pretrcam patot i da ripnam vo visokata provalija za da se spasam uste jas ziv ostanatiot od lice mestoto
e sega jas na povlekuvanje naidov na pomosta od strana na volcite i nazad se vrativ so niv ako dvete noze mi bea puknati
ne otidov vo voena bolnica na pregled bidejki cela vecer placev od inaet za kolegite
duri drugiot den vo bitola si napraviv pregledi
a site so vednas zaminaa vo voena bolnica za niv ima informacii
to e znaci nas dvata eden jas i eden od volcite Kire nigde ne se spomnuva

moze i
:)
podobro
toa e zamerkata
inaku drugoto od prilika e dobro
jas bev vo poslednoto vozilo
4vrtoto
28.04.2016 00:02
vo ladata
vnimatelno te citav S… zamerkata e na mesto
28.04.2016 00:04
da
zemam za toa brate dozivotna voena invalidnina
momentalno sum vo A……
i tuka ostanuvam
28.04.2016 00:05
poveke ne si vo policija napusti taka
28.04.2016 00:05
na neplayen odmor sum do krajot na 2017
ama nema da se vratam vo taa djungla

28.04.2016 00:07
isto bev i vo naj jakiot napad vo Radusa

28.04.2016 00:07
koga ve napadna KZK od Kosovo

28.04.2016 00:07
da
28.04.2016 00:08
abe mameto mi go ebaa od tereni a sega se kitat drugi
prasaj za mene od policajcite od pep od Ohrid ke ti kazat

S… me interesira za Vejce vaka poopsirno
28.04.2016 00:11
da jaz znam se tocno
seto drugo e prekazano
od vtor ili tred red
28.04.2016 00:13
bevme 4 vozila
16 dusi
8 zaginaa 8 bea povredeni koj poke koj pomalku
od prvoto vozilo dvajca se spasija a dvajca zaginaa
od vtoroto vozilo Lada site bea od policija Pep Bitola i site zaginaa
od tretoto vozilo Hamer isto dvajca se spasija dvajca zaginaa
i od moeto cetvrto vozilo site ostanavme zivi
vaka 4vrtoto vozilo vo nieden moment ne bese zaostanato
samo de dvizese vo konvojot
taka vrtese patot da pred da stignime
red da vlezime vo krivinata pocna pukanjeto
kon prvoto i poslednoto vozilo
jas odma izlegov so kolegite vnatre

dvajca vednas zaminaaa nadolu vo provalijata a dodeka jas bev so pukav tamu so avtomatskata
nabrgu stigna toj so kazuvas deka se strenal so ovcarot
toj ne bese ovcar tuku prepraen ovcar za da mu kazuva do kade e patrolata i kolkava brojka e
tuka pred mene go ranija so 4 kursumi od mutrolez rekov deka crevata mu gi isturija
poleka ripna vo provalijata kade ima gusta dabova suma
jas bev pod eden kamen zalegnat kade glata nemozev da ja krenam i so snajperi me gagjaa
nabrzo dojde i drug od volcite ranet vo ramoto i rakata od kursumi
mi rece da mu go repetiram pistolot
i odma istrca vo provalijata
nabrzo dojde i posledniot od volcite i mi veli so pravis tuka site zaginaa
mu velam ne begam duri ne otepam nekoj
legna do mene i pocnavme pak da pukame bilo kade bidejki ne mozevme glata da ja krenime
pocnaa bombi da ni frlaat a nie tuka bevme trojca
dvajca od pep i eden volk
i ko se bese gotovo se dogovorivme na znak da go pretrcame patot i da ripnime vo provalija
togas na pretrcuvanjeto i ripanjeto vo provalija ni pukna bomba do nas i go pogodi kolegata od volcite
vo polovinata strapnel
krvarese a nie so kolegata zlatko go prevrzavme i stegnavme so remenot nabrzina
no deka bevme site kondiciono spremni i toj od volcite poleka poleka se spustivme nadolu vo dolot i dojdovme do seloto selce kade se bese gotovo imase i zasiluvanje
kolegata od pep i volkot ranet vleze vo vojnickata brzata pomos a jas ako mi bea puknati nozete kaj gluzdovite bidejki mi bea topli nozete nemav tolku maka
se vrativ nazat zaedno so pojacanjeto od volcite vo potraga na nekoj nas prezivean i kon baranje na teroristite
se stemna dojde mnogu jako zasiluvanje i nie si otidovme vo kasarna
site so se javija na lekarska pomos gi odnesoja vo voena bolnica
no jas sum inaet i ne sakav lekarska pomos
nemozea da me smirat cela nojk sakav da se vrakjam nazad
drugiot den sabajle si otidovme vo Bitola i se bese ponatamu kako so e kazano
toa e druze
toa e cistata vistina
28.04.2016 00:38
od ko bese se zavrseno mozi da se kazi kako bea ubieni
dali izgoreni ili iskasapeni
toa mozi bidejki od ko pocnavme da se pukame po sat i pol dojdoja a togas se bese zavrseno
pukame toa e druze pa ako mislis nesto promeni bitno mi e da se znaj vistinata mislam vo tekstot
pozzz pa se gledame vo Ohrid
28.04.2016 00:46
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
877
Поени од реакции
3.448
ETE OD PRVO LICE ZA VEJCE IDENTITET NE PISAM NO NE E TESKO DA SE PREPOZNAE KOJ GI ZNAE SVEDOSTVO ZA DASE POJASNI NEKOI RABOTI OD KOMANDIROT NA PEP PATOLATA BITOLA VO POSLEDNOTO 4 VOZILO PREZIVEAN SEGA E NADVOR OD DRZAVATA KOJA JA BRANESE IMATE LI NEKAKOV KOMENTAR?
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.019
ETE OD PRVO LICE ZA VEJCE IDENTITET NE PISAM NO NE E TESKO DA SE PREPOZNAE KOJ GI ZNAE SVEDOSTVO ZA DASE POJASNI NEKOI RABOTI OD KOMANDIROT NA PEP PATOLATA BITOLA VO POSLEDNOTO 4 VOZILO PREZIVEAN SEGA E NADVOR OD DRZAVATA KOJA JA BRANESE IMATE LI NEKAKOV KOMENTAR?
Да
Жално и трегично/
 
Член од
21 мај 2016
Мислења
100
Поени од реакции
146
По повод денот на Полкот за специјални операции (пСО) во касарната ,,Илинден“ во Скопје се одржа воена свеченост. Командантот на пСО, бригаден генерал Орце Јордев во своето излагање пред присутните се осврна на историскиот развој на единицата, која 23 години од нејзиното формирање постигнува врвни резултати за што најдобар доказ се високите оцени и голем број одликувања од НАТО, Армијата на САД како и граѓаните на Република Македонија. Исто така порача дека и покрај предизвиците доследно и посветено со голем елан и највисок степен на професионализам и во иднина ќе ги извршуваат поставените задачи.

На свеченоста свое обраќање имаше Заменикот на началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Мухамет Рацај кој им го честиташе празникот на припадниците на пСО при што го нагласи нивниот огромен придонес во изградбата на модерен систем за обука на АРМ но и на нејзините капацитети за борба против глобалниот тероризам заради што водени под мотото „секогаш и секаде први ќе бидат забележани во историјата на АРМ“.

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски истакна дека пСО има многу важно место во АРМ и РМ и претставува важен елемент во современото безбедносно опкружување за брзо и енергично справување со неконвенционалните закани.

На свеченоста присуствуваа: Министерот за одбрана Зоран Јолевски, Заменикот на началникот на ГШ на АРМ генерал-мајор Мухамет Рацај, генералите во АРМ, поранешни началници на ГШ на АРМ и пензионирани генерали, високи претставници од МО и ГШ на АРМ, команданти на потчинетите команди и единици на ГШ на АРМ, поранешни команданти и припадници на единицата и други високи гости.

На свеченоста по повод Денот на единицата беа прочитани наредби за унапредување во непосредно повисок чин за офицери и подофицери како и стимулативни мерки за постигнати резултати во работата.

Со полагање на свежо цвеќе им беше оддадена почит на загинатите припадници на пСО, на споменикот подигнат во нивна чест.
Во годината кога АРМ го одбележува јубилејот 25 години од нејзиното формирање, Денот на единицата се одбележа со соодветна програма согласно правилото за воен протокол каде единиците од составот на пСО изведоа свечено дефиле.

Со одлука на претседателот на Република Македонија и Врховен командант на вооружените сили д-р Ѓорѓе Иванов 1-ви март е одреден за ден на пСО, со традиции на денот кога е формирана првата специјална единица на АРМ, 1 март 1994 година.
(kakvi odlikuvanja ili medali im davaat na 4 slika sto se :) nekoj da znae) 16939331_1332779866792792_3204075650891404296_n.jpg 16998013_1332779930126119_6567097462375003950_n.jpg 17021409_1332779943459451_3119637885095654187_n.jpg 17022221_1332779860126126_7393902589758730792_n.jpg 17098230_1332779963459449_357088580251891595_n.jpg
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.995
Поени од реакции
10.668
ETE OD PRVO LICE ZA VEJCE IDENTITET NE PISAM NO NE E TESKO DA SE PREPOZNAE KOJ GI ZNAE SVEDOSTVO ZA DASE POJASNI NEKOI RABOTI OD KOMANDIROT NA PEP PATOLATA BITOLA VO POSLEDNOTO 4 VOZILO PREZIVEAN SEGA E NADVOR OD DRZAVATA KOJA JA BRANESE IMATE LI NEKAKOV KOMENTAR?
значи севкупно биле 16, од кои 8загинати (слава им) а 8 повредени ама се водат ко 6 повредени бидеејќи двајцата во тој момент не се пријавиле ко повредени.
е сега едниот од тие двајца е командирот на ПЕП со тоа расчистено е ама со другиот? зашо не се спомнува како спасил глава, дали бил повреден, во кој момент избегал, итн итн


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

• Војник •

БОРБА ТЕ ЧЕКА!
Член од
6 април 2011
Мислења
457
Поени од реакции
1.256
Како прво, срамно и жално што обични луѓе како ти и јас истражуваме вакви работи и ги дознаваме, а државата и службите молчат за Вејце да направат било каква анализа или реконстукција од настанот, со прстот не мрднаа ниту едните ниту другите политичари, а денес глумат најголеми патриоти. Ова што го пишуваме и дознаваме по форуми обични луѓе се труделе да се обелодени вистината, да не зборам што можеле службата за контраразузнување да направат за да се реконстуира масакрот со сите услови кои ги поседуваат како една служба. Како и да е секоја чест за сите оние кои искрено се залагаат за Вејце и нивните жртви - маченици, посебно за Пантер 1. Фала му на човекот што покажа храброст да прозбори за Вејце, но може и по детално. Мене би ме интересирало како било расположението кога тргнале, последните муабети со колегите...

Во една таква ситуација разбирливо е зошто си заминаа од местото на настанот, место уште да се борат, но колку терористи имало? Човеков потврди дека додека преживеаните бегале, во тоа време се спуштале терористите и муџахедините кон труповите и го извршиле масакрот до крај. Срамно е нашето однесување кон труповите, во држави како Израел ни еден загинат/тешко повреден не го остануваат да падне во рака на непријателот. Но исто така терористиве на ОНА за секој труп се бореле жестоко никако да не падне во нашите раци, за ова конкретно генералот Ангелов во Арачиново убаво напишал:

[...]Лежеше мртов. На студениот бетонски под во подрумот на куќата, облечен во некаква црна униформа со црвено-црни амблеми на УЧК, лежеше мртов човек. Лицето му беше бледо и некако помодрено, телото згрчено, очите затворени. Во дланките ги стискаше испреплетените црева што му истекле надвор од расцепениот стомак. До последниот здив се обидувал да ги врати назад во своето тело. Безуспешно. Најверојатно умирал во страшни болки. Нека му е лесна земјата.

На подот, веднаш до него, се наоѓаше автоматска пушка. Некој стар, најверојатно албански калашников, со дрвен кундак. На кундакот имаше изгравирано УЧК. Неколку полициски специјалци од „Тигрите“ и полицајци од ПЕП (посебна единица на полицијата) стоеја околу него и тивко зборуваа. Однадвор се слушаа единечни истрели, рафали од автоматско оружје и по некоја силна експлозија. Пред да влезам во подрумот имав некое чудно чувство дека се близу. Дека се многу близу до нас. Многу поблиску од што очекувавме.[...]
Вршат притисок. Нашиве саат ипол време им требаше до Вејце, наместо авијација да пуштеле... еве уште еден пример, кога се случи Љуботенски Бачила кога нагазна камион полни со резервисти на мина. Се работи за војникот Томе Настески, кои цели три саати се мачел и почина на местото. Еве извадок од книгата „Татковино, за што загинавме“

[...] Подоцна, од еден другар што бил во истиот камион со Томе дознав како се случил целиот настан. Тој меѓу другото, ми кажа дека откако се случила експлозијата, Томе бил жив уште три часа колку што се чекало да стигне помошта. Очајно барал помош но, другарот, исто така тешко ранет, не можел ништо да стори. Успеал само да му довикне: Снајди се некако, издржи додека дојде помошта. Томе се довлечкал до камионот и се сокрил внатре или под него, не знам точно, постојано барајќи помош. Некој од војниците му дал газа и тој ги притискал раните, но и натаму обилно крварел. Екипите за извлекување успеале да стигнат на местото на настанот дури по околу три часа. Ги собрале ранетите и заминале. Томе бил заборавен. Веројатно не го виделе, или сметале дека е мртов. А тој бил жив, барем како што кажува сведокот.[...]
Три часа (!!!!) а ене каде е Љуботен од Скопје. Дали намерно за да се предизвика масакр или не, одлучете вие.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.266
Поени од реакции
957
Зоки дај ти како стара личност и член на многу форуми знаеш дека не треба да се бега од темата,на твојот пост местото не му е тука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom