89ти американски филмски награди (Оскари 2016)

Кој е вашиот фаворит?


  • Вкупно гласачи
    21
  • Гласањето е завршено на .
D

Daedalus

Гостин
У споредба со претходните години, оваа беше супер слаба. Ниту еден од оскаровците, не е ни блиску до The Revenant, The Hateful 8, Mad Max: Fury Road, Birdman, Whiplash, The Grand Budapest Hotel, The Martian и најверојатно не ќе биде блиску до новиот Blade Runner, Alien, Ghost in the Shell, Logan, The Dark Tower, Планета на мајмуните...
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
https://letterboxd.com/stolesikko/list/2016-top-10/
:D

Za oskar navivav Lion/LaLa, edniot underdog imase raw emotion megutoa nemajki gi odlikite na kvalitetno produkciski film sto gi imase la la. Ama la la pak mi go skrsi srceto, ocekuvav boi I srekja I peenje, dobiv mnogu tazna prikazna, zrtvuvanje ljubov za ambicii I sonovi I jazz. I'm a sucker za romantiki I mi bese mnogu tazen filmot. Ali ne go sakaaaaaav kolku sto mislev deka ke go. Emma zasluzeno, iako se bunev za Hubbert I sakav da zeme. Edinstvena zamerka mi se pesnite, realno ne potpevnuvav kolku sto ocekuvav. Moana za primer gi prevrtev pesnite.

Moonlight se kurcam sto go hejtaat, em na negledano em sve. Fakt e deka e odlicen coming of age so prekrasna kinematografija. Sosema soliden film, megutoa se soglasuvam deka ne e Oscar worthy. Ama preteran e hejtan, demek politicki, demek ne znam sto. Sednete, dajte mu sansa, so otvoreno srce, kojznae, mozebi ke vi se dopadne. Pu pu neli...

Manchester by the sea mi e epten maka sto ne gledav isti film kako site vas I drugi. Ne deka ne znam da cenam bavni drami, okej e, tazen e, si gi gubi decata, zivotot nema poenta ponatamu, no Aflekot nema range of emotions da dolovi sve sto treba za mene da mi e dobar filmot! Ista faca celo vreme. I scenata so Michele Williams... dno, se smeev. Demek edna of najteskite sceni, taa place I mu prostuva, toj place I ne saka da mu e prosteno... a dvujcata poim nemaat. Najgolemi pokloni godinava, nominacija za film, osvoeno glavna maska I nominacija za sporedna zenska... za eden od polosite filmovi godinava za mene.

Arrival blokbaster so kvalitetna kinematografija. Big fucking whoop. Buthurt sum mozda za Interstellar, no filmot gi vregja site drugi filmovi sto razvalija a ne bea nominirani.

Fences e hejtan deka bil kako tertarska pretstava, like that's a bad thing. Go obozavav toa u filmot, adaptiran e od play mislam. Dijalogot vpiva uste od start. Denzel I Davis zasluzuvaa oskar, iako samo eden dobi. Odlicen film, kade TA DAA e crnecki cast megutoa ne e politicki, crncite ne se glorificirani nit viktimizirani. Sepak mi zakoci koga trebase dramata da kulminira, da prenese poraka, da prikaze nesto poveke od fragment na eden gjubrar.

Hell or High Water mi bese cvrsta vtora pozicija. Koja gluma. Koja tenzija. Fucking Texas mannnnnnnnnnn.

Hacksaw Ridge mene mi bese cheesy celovkupno, e sega ako sakate samo radi PREDOBRO prikazanata akcija da mu dadete oskar... ok. Nemase mnogu da se bunam.

Hidden figures ne go gledav.
Њат д фак, њот?

Како ти била слаба глумата на Кејси Афлек а за Hell or High Water викаш дека имало „која глума мееен“?

Освен стариот волк Џеф Бриџис другиве беа подпросечни. Тензија? Никаква. Тензија имаше во Hacksaw Ridge, ова беше чиста мех драма, онака ко филмче што ќе го дадат на МТВ у недела навечер.

Алфек искина во Манчестер, совршено одглуми тип на скршен човек, каква фаца сакаше да прави, ваљда не требаше да се смее? Чист заслужен оскар. Особено па сцената со екс сопругата беше добра, преку глава од изромантизирани дијалози на поранешни партнери, кои зборуваат за така тешка тема и во тој момент имаат речник ко пред нив да стои збирка поезија. Во таков моменти си веројатно таков ко него, без зборови без да знаеш шо да кажеш.

За Arrival се сложувам, такво огромно сквернавање на sci-fi/space-or-aliens жанрот немало одамна.

Дно.
Трагедија.
Катастрофа.

Такво моронско сценарио може само овој Вилнев да направи изгледа.

Да не беше глумата од Ејми и музиката на моменти, филмот ќе беше чиста 1, спуштена со пенкало до крај на учебната година.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.622
@wot - се ОК, се согласувам комплетно со тебе за се освен за Manchester by the Sea и Fences. Тоа "хејтан дека бил ко театарска претстава" ваљда за мене се однесуваше, зашто не сум прочитал друг нит на форумов, нит надвор да спомне нешто слично. Еве да ти ја подобјаснам мојата поента: не реков дека е лоша работа филм да е снимен како театарска претстава, напротив. Еве, еден по малку неумесен пример, но перфектно отсликува како јас го видов Fences. Земи ги како пример Dogville на Трир и некоја рандом епизода од ТВ драма, ете прва на која ми текна беше Салон хармони. Првиот, намерно сведен на минимална сценографија исцртана со креда на под, а ТВ драмава ко ТВ драма, но барем има физички, а не замислени ѕидови. Првиот не е направен да личи на театарска претстава, туку е де факто снимен театарски перформанс, а драмава правена да личи што повеќе на филм. Причината (една од причините, поточно) што не ми се допадна Fences е баш затоа што повеќе личи на Салон Хармони отколку на Dogville. Ми се спие ми се плаче, не знам дали убаво ти објаснив, но еве, да скратам: не би било лошо да личеше на театарска претстава, лошо е што личеше на евтина театарска претстава. Башка, не се фаќај за сламка од стогот, туку еве кажи, освен глумата, што тебе ти чинеше во Fences?
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
@wot - се ОК, се согласувам комплетно со тебе за се освен за Manchester by the Sea и Fences. Тоа "хејтан дека бил ко театарска претстава" ваљда за мене се однесуваше, зашто не сум прочитал друг нит на форумов, нит надвор да спомне нешто слично. Еве да ти ја подобјаснам мојата поента: не реков дека е лоша работа филм да е снимен како театарска претстава, напротив. Еве, еден по малку неумесен пример, но перфектно отсликува како јас го видов Fences. Земи ги како пример Dogville на Трир и некоја рандом епизода од ТВ драма, ете прва на која ми текна беше Салон хармони. Првиот, намерно сведен на минимална сценографија исцртана со креда на под, а ТВ драмава ко ТВ драма, но барем има физички, а не замислени ѕидови. Првиот не е направен да личи на театарска претстава, туку е де факто снимен театарски перформанс, а драмава правена да личи што повеќе на филм. Причината (една од причините, поточно) што не ми се допадна Fences е баш затоа што повеќе личи на Салон Хармони отколку на Dogville. Ми се спие ми се плаче, не знам дали убаво ти објаснив, но еве, да скратам: не би било лошо да личеше на театарска претстава, лошо е што личеше на евтина театарска претстава. Башка, не се фаќај за сламка од стогот, туку еве кажи, освен глумата, што тебе ти чинеше во Fences?
Дијалозите. Прв пат кога проверив колку имам изгледаноа од филмот беа 55 минути, а буквално ни една секунда не ми беше досадна од тие 55 минути. Уживав во монолозите на Дензел, кога објаснуваше за целиот живот, за како го запознал другар му, за безболот, за се.
Да не биде дека го утепувам од фалење филмов, не сакам да давам целосен рапорт на оскаровциве, Manchester i Hidden Figures уште не ми се изгледани, ама засега Fences ми е на трето место, после La La и Hacksaw.
Moonlight пример ми беше просек, at best. Која хомосексуалност, кои црнци, кои глупости. Па Мајкл Шенон у Nocturnal имаше боље одглумено за Оскар отколку црнецов од House of Cards. Сериозно, не знам на која основа зема ова, па и Крис Такер ќе го одглумеше се тоа и него ќе му дадеа Оскар за тоа. Комедија во боја. Три пати скоро заспав на некои сцени, за 5 месеци да ги прашаш вие што го бендисаа дали го памтат, три сцени нема да памтат од филмов. Некое детенце шо го зезале на школо, всушност било геј, анти-социјално, со дисфункционална мајка, затреска у еден тип 20 години. Јебао те плот, ова зема Оскар, Интерстелар ни номинација не фати.
 

K.Warrior

Why So Serious?
Член од
25 јануари 2009
Мислења
415
Поени од реакции
675
Њат д фак, њот?

Како ти била слаба глумата на Кејси Афлек а за Hell or High Water викаш дека имало „која глума мееен“?

Освен стариот волк Џеф Бриџис другиве беа подпросечни. Тензија? Никаква. Тензија имаше во Hacksaw Ridge, ова беше чиста мех драма, онака ко филмче што ќе го дадат на МТВ у недела навечер.

Алфек искина во Манчестер, совршено одглуми тип на скршен човек, каква фаца сакаше да прави, ваљда не требаше да се смее? Чист заслужен оскар. Особено па сцената со екс сопругата беше добра, преку глава од изромантизирани дијалози на поранешни партнери, кои зборуваат за така тешка тема и во тој момент имаат речник ко пред нив да стои збирка поезија. Во таков моменти си веројатно таков ко него, без зборови без да знаеш шо да кажеш.

За Arrival се сложувам, такво огромно сквернавање на sci-fi/space-or-aliens жанрот немало одамна.

Дно.
Трагедија.
Катастрофа.

Такво моронско сценарио може само овој Вилнев да направи изгледа.

Да не беше глумата од Ејми и музиката на моменти, филмот ќе беше чиста 1, спуштена со пенкало до крај на учебната година.
Да можам, три пати ќе ти го лајкнам болдираното. Најчесто Оскар се добива за најмногу а не за најдобра глума, ВИДИ МЕ ГЛУМАМ стил на Мерил Стрип, Кејт Бланшет, Дензел, Шон Пен и компанија. Ваква дискретна глума ретко, речиси никогаш не добива.

Ова што го одглуми Афлек треба да биде семестар на филмски универзитети. Ремек дело на изрази, манири, сув хумор, внатрешна борба на човек што не може да живее сам со себе.

Било кој глумец ќе направеше театар од сцената во полициската станица кога дава изјава за трагедијата. Начинот на кој што најизменично сфаќа како си го уништи животот и дека нема излез од таа агонија, таа празнина што кулминира со обидот да се убие, и молењето на полицајците да го остават...incredible stuff.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Било кој глумец ќе направеше театар од сцената во полициската станица кога дава изјава за трагедијата.
Ама зошто тресете вакви глупости бе?
Како режисерот и остали да не им кажуваат на актериве како треба да одглумат.
Во случај актерот да одглуми различно од тоа што има замислено режисерот и тој што го напишал ликот, ќе си речат „е па ај вака ќе тераме, нема да одиме со another take“ :icon_lol:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
Вчера го гледав Моана, визуелно е на гз да паднеш, самиот филм генерира среќа. Препорачувам за оние што имаат проблеми со депресија, ако ова не ве разведри не знам што ќе ве разведри. Тоа океанот изгледаше ко вистински да е, ма и боље од висктински. Приказната не беше лоша исто. Ми фали само уште My life as a Zucchini од номинираниве, ама и тој ќе го гледам кај и да е. Така да ако ги рангирам

1. Red turtle
2. Moana
3. Kubo and the two strings
4. Zootopia

My life as a Zucchini - негледан
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.665
Њат д фак, њот?

Како ти била слаба глумата на Кејси Афлек а за Hell or High Water викаш дека имало „која глума мееен“?

Освен стариот волк Џеф Бриџис другиве беа подпросечни. Тензија? Никаква. Тензија имаше во Hacksaw Ridge, ова беше чиста мех драма, онака ко филмче што ќе го дадат на МТВ у недела навечер.

Алфек искина во Манчестер, совршено одглуми тип на скршен човек, каква фаца сакаше да прави, ваљда не требаше да се смее? Чист заслужен оскар. Особено па сцената со екс сопругата беше добра, преку глава од изромантизирани дијалози на поранешни партнери, кои зборуваат за така тешка тема и во тој момент имаат речник ко пред нив да стои збирка поезија. Во таков моменти си веројатно таков ко него, без зборови без да знаеш шо да кажеш.
Znaci aflek iskina oti nemase retardiran rom com dijalog? Ili radi taznite sceni kade nema potreba of smeenje tuku samo stoenje u mesto, tazen I depresiven? I zaso zasluzuva ON oskar? Just for basically showing up i so srekja da mu e ubavo napisan likot? Ne ti gi sfakam argumentite... ama nejse cel svet padna na gz. Mene mi e maka sto ne sme gledale isti film. Na oskarite bese isti, mozda uste in character e bil... dve leguri trebalo da mu dadat. :D

Hell or high water samo jeff? Ben foster ne razvali? pretty boy-ot ne te iznenadi? Za tenzijata sto ne si ja osetil ne znam... ama mene mi bese predobar, realen, straightforward film. I ne se sporeduva so hacksaw bidejki se razlicni. Jas ne osetiv tenzija vo hacksaw, bev samo raznesen of akcijata vizuelno I ne bev prisuten so cuvstvata. :D

но еве, да скратам: не би било лошо да личеше на театарска претстава, лошо е што личеше на евтина театарска претстава. Башка, не се фаќај за сламка од стогот, туку еве кажи, освен глумата, што тебе ти чинеше во Fences?
Da, nemav vreme bas za temava ama ti si mi fatil oko nabrzina pri skrolanje so komentarot. Sea te sfakjam sto si mislel I nema potreba da navlagame... ama ice odgovoril: glumata u kombo so dijalozite bea partali. 2 seta, 4 lugje a bev vpien. Ama ne go branam filmot, samo toa za koe sto ne sme se razbrale. I of mene ima 3/5. Ne mi poentirase kako sto treba.


Ova ne ni se bese slucilo niz temite
Moonlight
0 гласови
0,0%
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.622
Проблемот со Moonlight не е дека е лош филм, туку дека е тежок просек. Од нас никој не го ставил на врвот од номинираните, што не мора да значи дека сите го сметаат за лош филм, туку само дека не е најдобар од понудените. Башка, имаше Moonlight и други квалитети: пример - кинематографијата беше врв, музиката - партали... Штета што имаше многу јака конкуренција во тие категории годинава, па не успеа да земе Оскар. Глумата беше на потребното ниво, исто така. Може не беше за Оскар, никој освен Наоми Харис, но никој не може да рече дека некој, било кој, лошо одглумил. ОК си беше, пристојно, само далеку од WOW.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Znaci aflek iskina oti nemase retardiran rom com dijalog? Ili radi taznite sceni kade nema potreba of smeenje tuku samo stoenje u mesto, tazen I depresiven? I zaso zasluzuva ON oskar? Just for basically showing up i so srekja da mu e ubavo napisan likot? Ne ti gi sfakam argumentite... ama nejse cel svet padna na gz. Mene mi e maka sto ne sme gledale isti film. Na oskarite bese isti, mozda uste in character e bil... dve leguri trebalo da mu dadat. :D

Hell or high water samo jeff? Ben foster ne razvali? pretty boy-ot ne te iznenadi? Za tenzijata sto ne si ja osetil ne znam... ama mene mi bese predobar, realen, straightforward film. I ne se sporeduva so hacksaw bidejki se razlicni. Jas ne osetiv tenzija vo hacksaw, bev samo raznesen of akcijata vizuelno I ne bev prisuten so cuvstvata. :D
Ајдеее сеа ти е па тебе клише аргументов дека сценариото било добро и ликот му бил добро напишан? Што и баш не е точно. Таков лик ко него кој доживеал семеен бродолом и ги изгубил децата, сме гледале многу пати. Тоа што Афлек го направи да биде специфичен неговиот лик е баш тоа што го одглуми реално, а не театрално. И неговиот лик беше реален и неговата глума.

Е сеа ако мислиш дека тоа не било глума, туку Кејси е таков ол д тајм, па нека биде и тоа, тогаш ќе испадне дека направиле совршен каст за улогата.

За вестернот се радував пред да го гледам ама после гледањето, беше толку просечен, што не ни бев разочаран.

Двајцата браќа имаа глума каква што има во секој трет филм, можеби и сценариото толку им дозволи. Партнерот на Џеф? Unfucked fat chick во ресторанот? Немаше никој ремаркбл освен the Dude, кој беше тоа само затоа што е класа.

Сценариото беше прелошо, нормално пошто беше напишано од истиот врајтер на Сикарио. Баш ко Сикарио беше филмов. Overhyped од непозната причина, а се филмови што откако ги гледаш после можеш рамнодушно да го исклучиш торентот или да го смениш тв каналот без ни 3 минути да те остави филмот во мислење.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.622
So, Ladies and Gents, ви ги најавувам вторите (неофицијално трети) Kajgana Movie Awards 2016. Правото на глас повторно е ваше, на специјалната Кајгана Академија за филм чии членови се сите кои влегуваат во темава и го читаат ова. За да може да се предложува, а потоа и да се гласа, една работа ти е потребна:

1. Да имаш регистриран акаунт на Кајгана форум

И годинава остануваме на истите 15 категории (филм на годината, режија, актер, актерка, актер и актерка во споредни улоги, анимиран филм, документарец, неанглиски филм, најдобра драма, научна фантастика, акција/авантура, хорор/трилер, комедија/мјузикл и најдобар македонски филм). Ако мислите дека треба да се додаде уште нешто, слободно поднесете амандман.

За сега го имате само формуларот за гласање, а може да гласате една недела - до 7-ми март. Потоа ќе ги објавам номинациите. Еве го линкот до формуларот за номинирање.

Во секоја категорија ќе има максимум 5 номинирани (или помалку, доколку постои консензус некаде), освен во категоријата Најдобар филм каде нема да се одлучува со мнозински принцип, туку на начинот на кој АМПАС ги одредува номинираните (малку е комплициран, па затоа нема да го објаснувам сега, но ако ептен ве интересира, ќе ви објаснам). Значи за најдобар филм ќе има минимум 5 а максимум 10 номинирани.

Затоа е потребно да ги наброите 10те најдобри филма од 2016-та според вас, рангирајќи ги од прво до десетто место (ќе видите во формуларот, има посебно прашање за секое место).

Деветте главни категории се задолжителни, па затоа секој кој сака да гласа, мора да ги одговори прашањата за тие категории. За останатите - пожелно е, но не задолжително.

За најдобар филм можете слободно да номинирате и анимирани, и документарци, и странски, доколку сметате дека заслужуваат.

Eligible се само филмови кои според IMDB се направени во 2016-та, што значи, не можете да го номинирате Lobster, на пример, иако беше номиниран за Оскар годинава, зашто тоа е филм од 2015-та кој американската премиера ја имал во 2016-та.

Може да гласа било кој член на Кајгана форум, со што истиот станува член на Кајгана филмската академија. :P Но, ве молам не бидете douchebags и гласајте само еднаш. За да ја олеснам работата при гласањето, направив формуларот да биде достапен за сите, и да не мора да се логирате со google акаунт. Затоа гласајте само еднаш. Сомнителните гласачи ќе се обидам да ги проверам. ;)

Ако има прашања, слободно прашајте. Па повелете, формуларот за номинирање: https://goo.gl/Rke9zl[DOUBLEPOST=1488370539][/DOUBLEPOST]Фала @wot за првите предлози. ;)
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Јас ќе мора со вот да се согласам
Мене Кејси во оваа улога пре пре ме потсеќаше на ликот што му е во Ocean's, кај што за волја на вистината глуми комичен лик. Ама и таму е така малце. I don't give a fuck about life.
Ваљда во тој распон му се движат емоциите. Од I don't give a fuck about life до I really don't give a fuck about life.
Пасивен филмот, не ме допре ни со глума ни со емоции и го имав истото чувство кон ликовите тоа што го имаат ликовите на Кејси кон животот.
Во никој случај поталентираниот Афлек.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.089
So, Ladies and Gents, ви ги најавувам вторите (неофицијално трети) Kajgana Movie Awards 2016. Правото на глас повторно е ваше, на специјалната Кајгана Академија за филм чии членови се сите кои влегуваат во темава и го читаат ова. За да може да се предложува, а потоа и да се гласа, една работа ти е потребна:

1. Да имаш регистриран акаунт на Кајгана форум

И годинава остануваме на истите 15 категории (филм на годината, режија, актер, актерка, актер и актерка во споредни улоги, анимиран филм, документарец, неанглиски филм, најдобра драма, научна фантастика, акција/авантура, хорор/трилер, комедија/мјузикл и најдобар македонски филм). Ако мислите дека треба да се додаде уште нешто, слободно поднесете амандман.

За сега го имате само формуларот за гласање, а може да гласате една недела - до 7-ми март. Потоа ќе ги објавам номинациите. Еве го линкот до формуларот за номинирање.

Во секоја категорија ќе има максимум 5 номинирани (или помалку, доколку постои консензус некаде), освен во категоријата Најдобар филм каде нема да се одлучува со мнозински принцип, туку на начинот на кој АМПАС ги одредува номинираните (малку е комплициран, па затоа нема да го објаснувам сега, но ако ептен ве интересира, ќе ви објаснам). Значи за најдобар филм ќе има минимум 5 а максимум 10 номинирани.

Затоа е потребно да ги наброите 10те најдобри филма од 2016-та според вас, рангирајќи ги од прво до десетто место (ќе видите во формуларот, има посебно прашање за секое место).

Деветте главни категории се задолжителни, па затоа секој кој сака да гласа, мора да ги одговори прашањата за тие категории. За останатите - пожелно е, но не задолжително.

За најдобар филм можете слободно да номинирате и анимирани, и документарци, и странски, доколку сметате дека заслужуваат.

Eligible се само филмови кои според IMDB се направени во 2016-та, што значи, не можете да го номинирате Lobster, на пример, иако беше номиниран за Оскар годинава, зашто тоа е филм од 2015-та кој американската премиера ја имал во 2016-та.

Може да гласа било кој член на Кајгана форум, со што истиот станува член на Кајгана филмската академија. :P Но, ве молам не бидете douchebags и гласајте само еднаш. За да ја олеснам работата при гласањето, направив формуларот да биде достапен за сите, и да не мора да се логирате со google акаунт. Затоа гласајте само еднаш. Сомнителните гласачи ќе се обидам да ги проверам. ;)

Ако има прашања, слободно прашајте. Па повелете, формуларот за номинирање: https://goo.gl/Rke9zl
--- Споено дупло мислење, пред 16 минути ---
Фала @wot за првите предлози. ;)
Малце тапа тоа со годините, филм ко Хардкор Хенри, на кој првата премиера му била септември 2015 , а америчката 2016, да не може да се номинира. Листата освен со два три филма ќе треба со анимирани пола да биде пошто другите филмови или се мрење или се со суперхерои.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.622
Малце тапа тоа со годините, филм ко Хардкор Хенри, на кој првата премиера му била септември 2015 , а америчката 2016, да не може да се номинира. Листата освен со два три филма ќе треба со анимирани пола да биде пошто другите филмови или се мрење или се со суперхерои.
Не се сметаат фестивалски премиери, ако мислеше на тоа. На пример: Demolition беше прикажан на TIFF 2015, но кино премиера имаше 2016 - тој е eligible. Но, во случајот како Lobster и The Little Prince што цел свет па и ние, ги виде во 2015, а во Америка стигнаа 2016, не се сметаат. Башка, и двата ги гласавме лани, не бива сеа пак. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom