Каде да пријавам насилство врз малолетно дете?

Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Kaj da prijavam nasilstvo vrz maloletno dete? Ima edna ludaca koja si ja tepa kerka i kaj mene vo zgrada. Ke doznaam kako se vika i ke ja prijavam, no kade? Policija? Megjashi? I dali moze da se prijavi vakov slucaj anonimno?
 
H

HoT IcE

Гостин
Да, може да се пријави анонимно. Во полиција јави се прво. И ние имавме една таква ко бев мал и цела зграда и викаше полиција ама ништо посебно не се деси, ќе пројдеше некој ден и пак го тепаше.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Kaj da prijavam nasilstvo vrz maloletno dete? Ima edna ludaca koja si ja tepa kerka i kaj mene vo zgrada. Ke doznaam kako se vika i ke ja prijavam, no kade? Policija? Megjashi? I dali moze da se prijavi vakov slucaj anonimno?
Полиција и Центар за социјални работи.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.707
Kaj da prijavam nasilstvo vrz maloletno dete? Ima edna ludaca koja si ja tepa kerka i kaj mene vo zgrada. Ke doznaam kako se vika i ke ja prijavam, no kade? Policija? Megjashi? I dali moze da se prijavi vakov slucaj anonimno?
Или полиција или во Центарот за социјална работа. Во полиција ќе ти бараат точни податоци сигурно, а ако сакаш можиш да им изрецитираш све и исклучиго телефонот. Тие мора да излезат на наведената адреса и да го проверат тоа.

Полицијата после тоа мора да викни работник од социјални грижи и заедно да ги обават разговорите а по потреба и лекарските прегледи на малолетникот
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
И што ако го исклучи телефонот, нема да знаат кој е и од која адреса се има јавено? Ај ако не, нека му каже некој и да врти со #31#, скриен број, у полиција.

Социјалната служба наша е жална, да не кажам трагична, ко без 'рбет и муда, така да, само полиција, па тие да покренат процес (со притисок до социјални служби).
 
D

Darko_ufo

Гостин
Па како и да е кај нас не постојат социјални служби, што да не го згрижат девојчето? И ако го згрижат тогаш ќе биде бетер него со мајка и да живее, знам жално е ова што го пишав, но тоа е Македонија...
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
На СОС телефонот во Меѓаши. 0800 1 22 22. Па таму ќе ти кажат што како, дали они ќе преземат обврска или ќе те упатат каде да пријавиш.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Удри и ќотек на старата.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Што му ја мислите па дали со точно име ќе пријавите? Таа дека го тепа детето не значи дека може возрасни луѓе да тепа - баш напротив.
А и оваа мерка со ќотек за нејзе јас не би ја исклучил затоа што полицијава е претворена во последно време во „тим за увид“ - доаѓаат, земаат податоци и ништо не праат.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Kaj da prijavam nasilstvo vrz maloletno dete? Ima edna ludaca koja si ja tepa kerka i kaj mene vo zgrada. Ke doznaam kako se vika i ke ja prijavam, no kade? Policija? Megjashi? I dali moze da se prijavi vakov slucaj anonimno?
Пријави го случајот во Меѓаши, консултирај се со нив, па потоа или ти или они ќе го пријават случајот во полиција.
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
Ke prasam vo Megjashi prvo. A ako se povtori devojcevo da place: "Sekoj den me tepas znaes li kolku boli." Togas vikam policija.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Ke prasam vo Megjashi prvo. A ako se povtori devojcevo da place: "Sekoj den me tepas znaes li kolku boli." Togas vikam policija.
Какво црно Меѓаши случајот пријави го директно во ПС во населбата во која се случува тоа а од таму по службен пат они ке си го регулираат со центарот за социјални работи. На крај краева според закон секој граѓанин е должен да пријави сознание за семејно насилство или било какво и да е малтретирање на дете во најблиската полициска. станица. Не чекај да слушнеш ,,секој ден ме тепаш знаеш ли колку боли" за да пријавиш затоа што може и да нема следен пат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
Kaj da prijavam nasilstvo vrz maloletno dete? Ima edna ludaca koja si ja tepa kerka i kaj mene vo zgrada. Ke doznaam kako se vika i ke ja prijavam, no kade? Policija? Megjashi? I dali moze da se prijavi vakov slucaj anonimno?
колку е стар малолетничката ?? дали е со посебни потреби или се е нормално ?
Тоа лудача произволно е или има навистина диагноза и лечена во установа ??
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.802
Пред било што да почнуваш, провери дали има партиска книшка, за да не се трудиш за џабе.
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
колку е стар малолетничката ?? дали е со посебни потреби или се е нормално ?
Тоа лудача произволно е или има навистина диагноза и лечена во установа ??
Dobri prasanja. Slusam derenja od tipot: "DOSTA. OSTAVETE ME NA RAAT." A ne se slusha glas na nikoj drug vo prostorijata. Ne znam kolku godini ima devojceto. Proizvolna e dijagnozata.
 
Член од
3 март 2012
Мислења
51
Поени од реакции
14
колку е стар малолетничката ?? дали е со посебни потреби или се е нормално ?
Тоа лудача произволно е или има навистина диагноза и лечена во установа ??
Dobri prasanja. Slusam derenja od tipot: "DOSTA. OSTAVETE ME NA RAAT." A ne se slusha glas na nikoj drug vo prostorijata. Ne znam kolku godini ima devojceto. Proizvolna e dijagnozata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom