Зошто децата се крштеваат (во православието) на својата 1 година?

Дали го одобрувате тоа што друг им ја одбира религијата?!?


  • Вкупно гласачи
    178

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
А што е тоа лошо да е крстено?? што толку сте против да се крштеваат деца?? Не е ништо лошо[DOUBLEPOST=1486323340][/DOUBLEPOST]Што толку сте против?? Зарем родителите му мислат лошо на своето дете??
Затоа што религијата треба да биде ЛИЧЕН избор! А не бренд што се наследува со раѓање! Како може да прашувате зошто било погрешно?!
Зошто тоа дете само да не одлучи дали ќе верува во некоја религија или не? Зошто да му се наметнува од раѓање?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А што е лошо во тоа?? И да го прашаат ли сине дали сакаш па тоа е дете,незнае дали сака или несака и зашто да не се крштеваат?
Ти проблем имаш со македонскиот? Да те прашам на јапонски ако не.
Затоа што не се прашани. Ете затоа. Кој му брани на 18+ ако сака да се крштева.
Пак ќе прашам, што има па арно во тоа?
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Затоа што религијата треба да биде ЛИЧЕН избор! А не бренд што се наследува со раѓање! Како може да прашувате зошто било погрешно?!
Зошто тоа дете само да не одлучи дали ќе верува во некоја религија или не? Зошто да му се наметнува од раѓање?
А да не е лошо да верува во господ и да оди во црква?? Родителите и детето некако не ми е логично да се различни[DOUBLEPOST=1486323859][/DOUBLEPOST]
Ти проблем имаш со македонскиот? Да те прашам на јапонски ако не.
Затоа што не се прашани. Ете затоа. Кој му брани на 18+ ако сака да се крштева.
Деца се деца и што е лошо да се крстени?? Лошо ли е детето да влезе во црква,да верува во бог??
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А мислиш ли дека родителите му мислат лошо на своето дете ако го крстат и ако влегува во црква и ако се моли?? Епа не е лошо тоа,грешка си
Не, не сум грешка. И патот до пеколот е поплочен со најдобри намери. Дали мислат лошо е едно, а дали ќе сторат лошо е сосем петнаеста работа. Секоја наметната работа е лоша.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Не, не сум грешка. И патот до пеколот е поплочен со најдобри намери. Дали мислат лошо е едно, а дали ќе сторрат лошо е сосем петнаеста работа. Секоја наметната работа е лоша.
Не,не е лошо,за џабе се буните,нема ништо лошо да е крстено детето,лошо е да си против верата,против све
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Те видовме тебе колку точни имаш. Ниеден.
Тродупло голо :D
Црквата има вистинит и точен одговор на секое саглам поставено прашање.
Твојот одговор на секое прашање следниот: „...Не е вака, не е така, не е онака....„. И така натаму, до бесконечност...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не,не е лошо,за џабе се буните,нема ништо лошо да е крстено детето,лошо е да си против верата,против све
Да лошо е. Која бре вера? Чија? Зоште твоите претци тогаш ја смениле за оваа еврејскава?
А ти си демек нешто поарен од оние што се против верата. Те прави твојата вера супериорен?
Црквата има вистинит и точен одговор на секое саглам поставено прашање.
Твојот одговор на секое прашање следниот: „...Не е вака, не е така, не е онака....„. И така натаму, до бесконечност...
Црквата можда има одговор (како и по обичај погрешен) но ти немаш.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Да лошо е. Која бре вера? Чија? Зоште твоите претци тогаш ја смениле за оваа еврејскава?
А ти си демек нешто поарен од оние што се против верата. Те прави твојата вера супериорен?

Црквата можда има одговор (како и по обичај погрешен) но ти немаш.
Женско сум а ти си евреј па криво ти е?? И не ве разбирам вас вие што сте против убави работи,против обичаите никогаш нема да ве сватам
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Црквата можда има одговор (како и по обичај погрешен) но ти немаш.
Црквата има одговор, а лично, се повикувам на Црквата, што значи дека имам одговор.
Ти, иначе, на што се повикуваш, освен на самиот себе, како непогрешлива референца за све и свашта?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Женско сум а ти си евреј па криво ти е?? И не ве разбирам вас вие што сте против убави работи,против обичаите никогаш нема да ве сватам
Не сметам дека тоа е убаво. Секогаш ќе бидам против неубавото. Ти и не кажа зошто е тоа убаво.
Што скокаш одма со навреди. Исус не бил евреин (ако постоел, секако)? Од место кај што започнува христијанството, не живееле евреи? Сте отфрлиле своја природна вера, за оваа еврејската?
Пак не ми кажа што толку тебе верувањето те прави супериорна во однос на тие што не веруваат?
Црквата има одговор, а лично, се повикувам на Црквата, што значи дека имам одговор.
Ти, иначе, на што се повикуваш, освен на самиот себе, како непогрешлива референца за све и свашта?
Ај не лупај глупости. На што ти се повикуваш е твоја работа. Реков и ќе повторам, тоа што твојата црква има одговор не мора да значи дека точно. А факт е дека ти немаш одговор, да имаше ќе кажеше. Беше и остана неодговарач на поставени прашања.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Не сметам дека тоа е убаво. Секогаш ќе бидам против неубавото. Ти и не кажа зошто е тоа убаво.
Што скокаш одма со навреди. Исус не бил евреин (ако постоел, секако)? Од место кај што започнува христијанството, не живееле евреи? Сте отфрлиле своја природна вера, за оваа еврејската?
Пак не ми кажа што толку тебе верувањето те прави супериорна во однос на тие што не веруваат?
Па многу работи Господ ми помогнал,Господ направил добри дела,му се заблагодарувам,полн ми е духот,гордоста,поисполнета сум,поубаво ми е да верувам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom