Зошто децата се крштеваат (во православието) на својата 1 година?

Дали го одобрувате тоа што друг им ја одбира религијата?!?


  • Вкупно гласачи
    178
A

ateist

Гостин
Од мое лично искуство јас бев лишен од религијата во секаков облик, не смееше Библија да има кај нас а камоли одење во црква и знам колку негативно се одрази тоа на мене, но ај може така требало.
добро ова на сите улизици- вртикаповци интересџии у задње време им е главен адут

главна лага ...................

а ја да ти кажам и тебе и на другите што вака

бесрамно ги лажета по форумите дека ......ЛАЖЕТЕ СУШИТЕ....

па јас у социјализмот сум одел у цркви најнормално и никогаш ниту јас ниту

било кој од мојте сме немале никакви последици ..............

мене у најтежок социјализам како дете ме носеле у црква кога одеа само најхрабрите

уосталом .....значи како велиш дека било забрането ....

ти и другите цвикатори сте бегале сте се криеле под јорган планина

онака храбро православно-христијански

од каде дува ветрето ти и таквите како тебе ....од таму сте

Не, пази вака :) Се крстат како бебиња за да подоцна кога ќе пораснат имаат идентификација на христијани и имаат повеќе мотив да ја читаат Библијата и посветат на религијата. Не со сила, зошто со сила? Ако некој со сила ги тера на тоа не е до религијата, туку до родителите или кој да се грижи за нив, до нивниот ментален склоп, да не кажувам сега колку лоши родители и старатели има и меѓу атеистите. :) Значи се зависи од тоа а не од самото крстење, но пошто и јас се сложувам дека на човека не треба да му се наметнува верската определба гласав Не во анкетата, иако верувам дека не е до самото крстење. Крстењето е кај нас повеќе традиционална работа би рекол.
Од мое лично искуство јас бев лишен од религијата во секаков облик, не смееше Библија да има кај нас а камоли одење во црква и знам колку негативно се одрази тоа на мене, но ај може така требало.
е тоа дека библија немаше и небеше актуелно ....точно е

ама сега има ................

и НАПИСМЕНО ПИШУВА дека Христ ЗАБРАНИЛ манипулација со деца

Епа при НАПИСМЕНО запишано дека ЗБРАНИЛ а вие ОДБИВАТЕ да спроведете

та зар ќе се разберете од ЗБОР човечки да ви се каже

А бидејќи ОДБИВАТЕ да спроведете Христова директива наредба

ДЕКА ПРВО МОРА ДА БИДЕ ВОЗРАСЕН ЧОВЕК ШТО ДОБРОВОЛНО ПОВЕРУВАЛ

ПА СО ТОА ИСПОЛНИЛ УСЛОВ ДА БИДЕ КРСТЕН

значи со тоа вие :

1 ) СТЕ СЕ ВОЗГОРДЕАЛЕ СЕ СТАВАТЕ НАД НЕГОВИТЕ НАРЕДБИ

2 ) Инает му терате на Господ бог

3 ) Непослушност

4 ) Го искушувате ГосподБог го првоцирате као вие сте попаметни од него

е ова се истите работи што ги има Божјиот противник Сатана - Ѓавол


...........ЈАСНО Е !.............ВИЕ СТЕ САТАНИСТИ ................................
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
добро ова на сите улизици- вртикаповци интересџии у задње време им е главен адут

главна лага ...................

а ја да ти кажам и тебе и на другите што вака

бесрамно ги лажета по форумите дека ......ЛАЖЕТЕ СУШИТЕ....

па јас у социјализмот сум одел у цркви најнормално и никогаш ниту јас ниту

било кој од мојте сме немале никакви последици ..............

мене у најтежок социјализам како дете ме носеле у црква кога одеа само најхрабрите

уосталом .....значи како велиш дека било забрането ....

ти и другите цвикатори сте бегале сте се криеле под јорган планина

онака храбро православно-христијански

од каде дува ветрето ти и таквите како тебе ....од таму сте
Јас во тоа време бев малолетен и до распадот на СФРЈ, но реков дека кај нас дома беа забранети тие работи, но и многу пошироко. До семејството ли беше, до општеството ли беше пред се? Иако немам ништо против СФРЈ, тогаш се живееше неспоредливо со сега иако и тоа општество имаше мани.

е тоа дека библија немаше и небеше актуелно ....точно е
Ај што немаше ни веронаука, туку не се знаеше ни кој е Исус Христос, само за Велигден се вапцаа и кршеа јајца а никој појма немаше зошто. Единствено за Исус што научив тогаш беше од историја дека христијаните го сметаат времето по неговото раѓање. Не е добро да се крие тоа што го знаат и веруваат толку луѓе во цел свет. Не е добро да се наметнува, но ни да се крие, со тоа се сложуваме, или не?

НАПИСМЕНО ПИШУВА дека Христ ЗАБРАНИЛ манипулација со деца

Епа при НАПИСМЕНО запишано дека ЗБРАНИЛ а вие ОДБИВАТЕ да спроведете

та зар ќе се разберете од ЗБОР човечки да ви се каже

А бидејќи ОДБИВАТЕ да спроведете Христова директива наредба

ДЕКА ПРВО МОРА ДА БИДЕ ВОЗРАСЕН ЧОВЕК ШТО ДОБРОВОЛНО ПОВЕРУВАЛ

ПА СО ТОА ИСПОЛНИЛ УСЛОВ ДА БИДЕ КРСТЕН

значи со тоа вие :

1 ) СТЕ СЕ ВОЗГОРДЕАЛЕ СЕ СТАВАТЕ НАД НЕГОВИТЕ НАРЕДБИ

2 ) Инает му терате на Господ бог

3 ) Непослушност

4 ) Го искушувате ГосподБог го првоцирате као вие сте попаметни од него

е ова се истите работи што ги има Божјиот противник Сатана - Ѓавол ................................
Не знам за тоа колку трауматично и манипулативно е бебе да се крсти но ти реков дека не сум ни јас за тоа некому однапред да му се одбира религијата, а кога ќе потпорасне треба да му се покаже па сам да си избере.
...........ЈАСНО Е !.............ВИЕ СТЕ САТАНИСТИ ................................
А ти си малку посилно удрен од некој таков? Ај прибери се малку па можеме и подобро да дискутираме.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Причина е тоа што тогаш родителите се највесели за децата и сакаат да им пружат се, а после може да се решат да не дадат пари или децата да не сакаат (ке видат мадона не ехристијанка па ај и они по неа) .
Па и поповите се луѓе мора од ншто да живеат.:nesvest:
 
A

ateist

Гостин
Јас во тоа време бев малолетен и до распадот на СФРЈ, но реков дека кај нас дома беа забранети тие работи, но и многу пошироко. До семејството ли беше, до општеството ли беше пред се? Иако немам ништо против СФРЈ, тогаш се живееше неспоредливо со сега иако и тоа општество имаше мани.
кај вас дома биле забранети тие работи .............

така може ................

инаку прашај каде сакаш ...не беа забранети.............

се подразбира дека и тоа општество имаше маани ..............

но на никого не му се оспоруваше правото на биолошки опстанок како што е случај во- со капитализмот .

така да не се споредливи ..............

сега живееме во крволочно капиталистичко религиско општество каде само

намќори уценувачи религиозни добро живеат ...............

за нормалните луѓе не одговара вакво општество .................

Ј


Ај што немаше ни веронаука, туку не се знаеше ни кој е Исус Христос, само за Велигден се вапцаа и кршеа јајца а никој појма немаше зошто. Единствено за Исус што научив тогаш беше од историја дека христијаните го сметаат времето по неговото раѓање. Не е добро да се крие тоа што го знаат и веруваат толку луѓе во цел свет. Не е добро да се наметнува, но ни да се крие, со тоа се сложуваме, или не?
се сложуваме !

нема дискусија ...............

требаше книгата да ја има во слободна продажба низ книжарите .....

веронаука не можеше и нетребаше да има ...............

но нема некое оправдување зошто книгата ...ваљда била забранета ..незнам...

незнам зошто ама ја немаше низ книжари на слободна продажба.....

Не знам за тоа колку трауматично и манипулативно е бебе да се крсти но ти реков дека не сум ни јас за тоа некому однапред да му се одбира религијата, а кога ќе потпорасне треба да му се покаже па сам да си избере.
не се работи за трауматичност ...................

туку за подметнување ....

оти под називот .. " симболично " ..........се крие многу подло нешто многу конкретно

ако е само симболично тогаш ...што е проблемот ..

вода од чешма попрска бебето и тоа е навистина симболично ........

амааааааааааааааа

кога се издава ДОКУМЕНТ за крштавање тоа веќе нее симболично

престанало да биде симболично...............

порано .........ама мислам и сега дека е ..не сум сигурен ....

за венчавање се бара ДОКУМЕНТ од крштавање .....

значи нее симболично ...................

знам дека црквата порано ....ако некој неслужел војска неодел во војна ,.....

немал ДОКУМЕНТ за кршавање ...неможел да се ожени оти биле многу религиозни

па така во дослух со државата .....неможел - е званично да стапат во брак

ЗАТОА Е МНОГУ ПОДОБРО ДА СЕ СЛЕДАТ ИНСТРУКЦИИ КАКО СЕ ЗАПИШАНИ

а не како на некого му одговара да си ги измислува ..........

оти примерите што се дадени неоставаат место за толкување ....

или се почитуваат или се ПРОТИВНИ ...трето нема ....

А ти си малку посилно удрен од некој таков? Ај прибери се малку па можеме и подобро да дискутираме.
ЗАТОА Е ФОРУМОВ ДА ВИДИМЕ КОЈ КОЛКУ Е УДРЕН !

ок нетреба да се генерализира ...во право си

ама како практика е ПРОТИВНА на тоа што го пишува

а кога некој се повикува на нештата - нов завет ..........

тогаш најповокан е самиот да го почитува ..............

НАПИСМЕНО Е ЗАПИШАНО ...................

НЕСМЕЕ ..НЕЕ ДОЗВОЛЕНО КРШТАВАЊЕ НА БЕБИЊА
(ќе отворам посебна тема некогаш за ова ...оти е смешно бебиња а се крштаваат ..

зборот крштавање нешто и го објаснив во темите ангелскиот речник на загатлите и во темата реинкарнација на Илија Јован Крстител )
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Не е нигде забрането, освен ако при пастирање (од копи-пасте) не се испревртат зборовите и се извади од контекст она што е пишано. Нашата црква јасно кажува, ако некому треба совет има свештени лица далеку поначитани за оваа работа и повеќе можат секому да објаснат. Секако од вакво пастирање и скокање по текстови не може јасно да се определи човек што е што.
Така да,...јас не ја знам Библијата, не сум ни читал многу но не ја знаеле и нашите предци па биле рисјани православни....Затоа моите прародители, родители, јас, моите потомци, нивните потомци... сме се крштевале (дали јавно или тајно ради познатите состојби со атеистите и пред нив) и ќе се крштеваме. Се дури трае овој свет.

И како што има обиди да се остави македонецот без корен преку проблеми со име, јазик и нација, така и има обиди истото тоа да се направи и со македонската православна црква. Но тие обиди ми делуваат како бумеранг, се враќаат врз глава на оние што ги прават овие обиди.
 
A

ateist

Гостин
Така да,...јас не ја знам Библијата, не сум ни читал многу но не ја знаеле и нашите предци па биле рисјани православни....Затоа моите прародители, родители, јас, моите потомци, нивните потомци... сме се крштевале (дали јавно или тајно ради познатите состојби со атеистите и пред нив) и ќе се крштеваме. Се дури трае овој свет.
можеше одма да кажеш бе друже

ти НЕ СИ ВЕРНИК туку традиционалист , класичен религиозен примерок

кој следи и прави прости механички правила и прописи кој немаат врска со библијата

Евангелие по Лука 11 - ред 42 Но, горко ви вам, фарисеи, кои давате десеток од нане и од горчлива трева, и од секаков зеленчук (кој секако се собрани од народот ), а ги занемарувате ПРАВЕДНОСТА и Божјата љубов!

Евангелие по Матеј 6 - ред 5 ”И кога се молите, не бидете како лицемерите, кои сакаат да се молат стоејќи по синагогите и на аглите од улиците, за да ги видат луѓето; вистина ви велам, ја имат ( си ја изеле на земјата ) својата награда.

ред 7 - ”А кога се молите, не употребувајте напразни повторувања како народите; зашто мислат дека ќе бидат послушани, заради многуте -( напамет , ласкави убави ) зборови.

Книга на пророкот Исаија 29 - ред 13....И рече Господ : Бидејќи овој народ се приближува се приближува кон мене само со устата своја ( ласкави зборови ) и со јазикот свој ме почитува ( декларативно ) а срцето негово му останува далеку од мене и ПОЧИТУВАЊЕТО НИВНО ПРЕД МЕНЕ Е САМО НАУЧЕНО МЕХАНИЧКО ЧОВЕЧКО (религиозно а не Божјо ) ПРАВИЛО ..
.
.
..
.
Е ВАКВИТЕ КАКО ТЕБЕ КОГА МНОГУ ЌЕ СЕ ИЗНАКОТАТ А МЕШАТЕ ПОИМИ

И РЕЛИГИИТЕ ВЕ ЗАЕБАВАТ ДЕКА СТЕ ВЕРНИЦИ А НЕ СТЕ

ТИ И ЦЕЛА СУРИЈА КАКО ТЕБЕ СТЕ ТРАДИЦИОНАЛИСТИ И ВЕЗЕ НЕМАТЕ СО ХРИСТИЈАНСТВО

Е ТОГАШ СЕ ПОСТАВУВА ПРАШАЊЕТО НА БРОЈНОСТ КОЈ ПОВЕЌЕ СЕ ИЗНАКОТИЛЕ

КВАНТИТЕТ А НЕ КВАЛИТЕТ ....( ПОТПОЛНО ИСТ Е СЛУЧАЈОТ И СО ИСЛАМОТ)

Е ТОГАШ ПОЧНУВААТ " ВЕРСКИ " ОМРАЗИ

А РЕАЛНО ОМРАЗИ МЕЃУ НЕВЕРНИЦИ - ТРАДИЦИОНАЛИСТИ

е точно на картата на ваква неписмењаштија играат религиите
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
А ти имаш врска со библијата или само постираш и пастираш? Дали живееш со бесквасни лебови, дали идеш на река да ловиш риба, чуваш кози и немаш машини дома?
Јас сум верник, па ти можеш и 1 километар да изнесеш копирани материјали. И како сакаш нарекувај ме, ти си неверник и тоа е. По постот се гледа големата омраза што ја имаш. Некои трауми, комплекси или што е, не знам. Ама дефинитивно има. Можеби недостаток од трпеливост кон другите... види ти, ја не ти се мешам и се досега не ти ставав етикети... но...отсега

Паметниот не се теши со етикетирање и нарекување глупави и неписмени. Али нема везе, терај. Неписмен сум и слични етикети. А темата ти е зошто деца се крштеваат, али ти отиде до Сахара со овие постови. Уште некој епитет? Да ме наречеш глуп, прост-еве јас ќе се наречам, не се труди. Болат прсти од блуење и плукање.

Btw, мене ме изнарече се и сешто (и поголемиот процент од македонците), а во врска со религијата дека немам везе со христијанството. А ти со што имаш везе, каде спаѓаш? Кажи за себе малку.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Доста беше...факт е дека нема веќе што да се каже...се се сведе на офтопици и препукувања..така да темата оди во вечни ловишта.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
За да се знае нивното име,за да бидат регистрирани во црква,за да се знае нивната религија
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
За да се знае нивното име,за да бидат регистрирани во црква,за да се знае нивната религија
Не лупетај глупости. Име се пријавува во матична служба не во црква.
Не мора никој да биде регистриран во црква. Тоа е лична желба. Која ли желба има дете на 2, 3 или 6 месеци?
Припадност на религија е лична работа. Не знам како може дете со неполна година да знае кај сака да припаѓа?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не лупетај глупости. Име се пријавува во матична служба не во црква.
Не мора никој да биде регистриран во црква. Тоа е лична желба. Која ли желба има дете на 2, 3 или 6 месеци?
Припадност на религија е лична работа. Не знам како може дете со неполна година да знае кај сака да припаѓа?
Кон болдот; ти навистина не знаеш, не знае ниту бебето од 6 мес., така работа‘а ти е „дупло голо„, а точен одговор-немаш.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Кон болдот; ти навистина не знаеш, не знае ниту бебето од 6 мес., така работа‘а ти е „дупло голо„, а точен одговор-немаш.
Те видовме тебе колку точни имаш. Ниеден.
Тродупло голо :D
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Не лупетај глупости. Име се пријавува во матична служба не во црква.
Не мора никој да биде регистриран во црква. Тоа е лична желба. Која ли желба има дете на 2, 3 или 6 месеци?
Припадност на религија е лична работа. Не знам како може дете со неполна година да знае кај сака да припаѓа?
А што е тоа лошо да е крстено?? што толку сте против да се крштеваат деца?? Не е ништо лошо[DOUBLEPOST=1486323340][/DOUBLEPOST]Што толку сте против?? Зарем родителите му мислат лошо на своето дете??
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А што е тоа лошо да е крстено?? што толку сте против да се крштеваат деца?? Не е ништо лошо[DOUBLEPOST=1486323340][/DOUBLEPOST]Што толку сте против?? Зарем родителите му мислат лошо на своето дете??
А зошто па да е крстено? Затоа што така им прднало на родителите? Го праша тоа дете некој дали сака да е крстено? Што има па арно во тоа?
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
А зошто па да е крстено? Зато што така им прднало на родителите? Го праша тоа дете некој дали сака да е крстено? Што има па арно во тоа?
А што е лошо во тоа?? И да го прашаат ли сине дали сакаш па тоа е дете,незнае дали сака или несака и зашто да не се крштеваат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom