Најекономично греење и ладење

Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
@Vedar,kolku bese vlaznosta vo najladnite denovi pred ovoj den so 40℅vlaznost?...
Sum napravil greska i za "ovoj" den a ne sum ni primetil..
Eve pregled:
HumHistoryJan12uderlinedAvg.jpg

Pomerodaven za mojata lokacija e komsijata entuzijastot vo kapistec i sepak ovie dva dena 10ti i 11ti bile "najsurovi" so vlaga i minus..
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Se slozuvam so tebe GT1,no dilemata ja imam samo okolu toa kako bi gi podnel Amber-ot ovie niski temperaturi od -20C,a verojatno nema greaci na kompresor i tacna!?
Eve @Strelec ja ima Amber I toj e najmerodaven da kaze kako mu se odnesuvase klimata pod -20 stepeni a mislam i ima spodeleno kako raboti do sega od koga ja montirase.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Imam vpecatok deka klimata vcera vecer i izminatava noc pokaza najgolema slabost so cesti defrosti i bez sansa da ja podignem temperaturata vo sobata od 21c. Ona si dava na izduv 53c ama ako ja opteretam brzo pravese defrost. Nemase magla a temperaturata bese okolu -9, no mozebi zgolemena vlaznost. Ona sto e cudno, podobro greese na -22 koga bese.
Ova noc nije bila njen dan!
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ne treba nekoj da se slozuva so mene. Fakt e deka klima so i bez grejac na tacna ne e isto.
Vprocem i toa e razlikata pomegu Toshiba Nordic i Toshiba (ne Nordic), samo vo grejacot na tacnata.

Ne mi e jasno zasto stedat za nesto sto cini mnogu malku evra.[DOUBLEPOST=1484311186][/DOUBLEPOST]Ne deka izmenuvacot e zamrznat, tuku tamu kade istekuva kondenzatot e zamrznato i otvara dopolnitelna rabota, a i generiranata toplina se razlikuva za malku
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Тоа што работи неоптеретено може дабиде само позитивно никако обратно. @vedar има иста ваква, неговата е оптимално димензионирана. @vedar aко можеш сподели како е кај тебе.
Badzo mojata e daleku e od optimalno dimenzionirana za vakvi minusi..
Ajde da rezimiram, znaci se raboti za sprat vo kukja, se zagreva otvoren prostor dnevna kujna okolu 40m2 i preku otvorena vrata uste okolu 15m2 spalna, dobro izoliran so pvc prozori (sega veke 12god stari) ispod mene se moite, sprat neizoliran so pvc prozori (novi od lani) koj se zagreva tnko na oklolu 20-21C i samo vo nivnata dnevna znaci del okolu 25m2..Izlozenosta e poprilicna u smisol deka nemam kukji lepenki a mojot sprat e nad komsiskite krovovi..Iznad mene imam krov koj e dobro izoliran (sepak ima edna dupka okolu 40x40cm za ventilacija) no ona so go sfativ a zanemaruvav (zasto lani ne stegna vakov jak minus) e izolacijata na tavanot odnosno iznad gips plocite moram da stavam staklena volna ili sto veke se koristi najdobro treba da se zainteresiram zasto zagubite tamu se znacitelni, toplinata odi nagore pred se..Tuka e i banjata so svoite 5m2 koja ima kaloriferce zidno koe se pusta pred banjanje ama vo ostanatiot "cel" del od denot ispod vratata si usisava od topliot vozduh..I finalno e zadadenata T koja celo vreme 24/7 skoro cela zima e 24-25 (vo najladnovo 25-26) plus setiranosta na autofan koj obezbeduva poudobno ama i poneekonomicno zagrevanje (testirav pred nekoj den po replikata na @Strelec so namaluvanje na zadadena T na 24C i stavanje na ventilator na max brzina koja ja namali potrosuvackata ama napravi uragan koj ne go podnesuvam, golema e vnatresnata snazen e izduvot duri do spalna preku spunt se osekja..).
Se slagam so tebe koga velis deka e pozitivno koga klima raboti neoptereteno se slagam i so @GT1 koga veli deka poradi istoto klimata ne odi vo defrost..
P.S se slagam i so @Sass za vaznosta na izlozenosta na klimata odnosno ako e zadskriena ke ima podobar performansot plus ako moze i na juzna strana sonce kolku tolku da ja gleda ke pomogne..i za greacite na tacna deka se korisna rabota (osobeno vo vakvi ladni denovi) koja pomaga vo startanje na klimata na ladno i vo efikasnosta i skratuvanjeto na vremeto na defrostot a cenam deka istovremeno ne ja zgolemuva znacitelno potrosuvackata ..isto mislam deka pricata na vrvnive proizveduvaci deka nekvalitetni klimi samo stavale greac e neopravdana odnosno e k....
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
За тие што немаат грејач,за да не го кршите мразот со чекич ставете крупна сол.
Фрлете една рака сол :)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
За тие што немаат грејач,за да не го кршите мразот со чекич ставете крупна сол.
Фрлете една рака сол :)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Raka sol ama po 2-3 God na avto limar ke ja nosite klimata da ja zakrpi :)
 
Член од
27 август 2016
Мислења
161
Поени од реакции
155
За тие што немаат грејач,за да не го кршите мразот со чекич ставете крупна сол.
Фрлете една рака сол :)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Ако е пристапна надворешната можете и да намонтирате грејач, кој може лесно да се направи и се пушта по потреба.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
За тие што немаат грејач,за да не го кршите мразот со чекич ставете крупна сол.
Фрлете една рака сол :)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
и после некоја година ќе те викаат тебе да им ја репарираш надворешната со нов лим :D[DOUBLEPOST=1484343011][/DOUBLEPOST]моментално +3с во Гевгелија :P
@macci не и треба сол на мојата, исклучена е од штек, после недела дена повторно во акција е НЕОТО , растура цел ден со греење
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Де бе па вие од една рака сол ништо нема да и биде...ова хартија е па ќе се стопи :)
Солта ќе се растопи со мразот-водата и ќе истече

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
vo sustina ova e edno komplicirano greenje. Saka na autofan, nesaka na autofan, saka vo vtora, nejce, saltaj vo treta I nonstop visi na meracot kolku trosi, pa ja stanav rob na klimata, sega uste I da ja posoluvam pa utre ce vi tekne I PH vrednost da merime na vodata sto ja vadi, za razlika TA ja vklucuvam I ne I ja mislam a potrosuvackata ista plus na gazot toplo I ce isusis nekoja stvar mokra. Sekoj nov sto saka da frli golemi pari za klima dobro neka razmisli!!!
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.188
потрошувачката може да е иста сега кога е многу ладно, ама кога е од +5 нагоре или во меѓу периоди за догревање не се сложувам тогаш од слуга на климата стануваш газда .
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Eve gi videata
Test na T na izduv pri maksimalna zadadena brzina na Fan kaj Mitsubishi FH35-VE, Gree Hansol S3DNA1D(Sanyo) , i Gree Amber na R32.
Mitsubishito e mereno vcera vecerta na 7.Jan.2017, Hansolot i Amberot denes na 8.Jan.2017
Zadadena T kaj site klimi e 30C i izduv kaj site maximalen (bez turbo)
1. Mitsubishi FH35-VE na -12C nadvoresna na izduv dava 58°C so Fan vo 4ta brzina ili 792m3/h
(dolgo e videoto 58C diga na 6ta min)

2. GREE Hansol na -7C nadvoresna na izduv dava 56°C vo 5ta brzina ili 650m3/h
3. GREE Amber na -9 nadvoresna dava na izduv 50°C vo 5ta brzina 590m3/h
Како успеа да крене мицубишито 1700w? на кој сетинг? Мојава не крева над 900? Од вчера ја имам можда не е толку ладно, надвор е -5 до 0 степени?

Има некој таков сетинг за турбо?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Како успеа да крене мицубишито 1700w? на кој сетинг? Мојава не крева над 900? Од вчера ја имам можда не е толку ладно, надвор е -5 до 0 степени?

Има некој таков сетинг за турбо?
Testot bese eden vid BurnIn test kolkava maximum toplina vadat na izduv vo extremno ladni uslovi.
Maksimalno krena 1926W so 30C zadadena brzina i FAN na 4t crta(najak izduv)..... izgledaj go videoto ubavo okolu 6tata minuta. Togas izvadi maximalno na izduv 58C (pri nadvoresna -12) i odma namali na 1700W pa 1800W i ja odrzuvase taa T od 58C na izduv so nad 1700.
Zadadi i 30C ke vidis kolku ke digne, na potoplo vreme mozebi nema da krene do 1900 za da izvadi 58C zaradi limit na toplina na senzor na vnatresen izmenuvac, sigurno nemoze do 100C da vadi toplina ke ja istopi plastikata.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Testot bese eden vid BurnIn test kolkava maximum toplina vadat na izduv vo extremno ladni uslovi.
Maksimalno krena 1926W so 30C zadadena brzina i FAN na 4t crta(najak izduv)..... izgledaj go videoto ubavo okolu 6tata minuta. Togas izvadi maximalno na izduv 58C (pri nadvoresna -12) i odma namali na 1700W pa 1800W i ja odrzuvase taa T od 58C na izduv so nad 1700.
Zadadi i 30C ke vidis kolku ke digne, na potoplo vreme mozebi nema da krene do 1900 za da izvadi 58C zaradi limit na toplina na senzor na vnatresen izmenuvac, sigurno nemoze do 100C da vadi toplina ke ja istopi plastikata.
Кај мене не крева над 1000W, а вади некои 50-54 степени во првата минута. Неможам да го држам повеќе сензорот ме мрзи рака ми паѓа голем е.

Ама ми смета што кај тебе кревало над 1000 а кај мене не. Ама изгледа треба да е под -7 надвор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom