Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Не баш, паѓа тоа на суд. 2 пати ги бутав така. Као „Шибај сеа, ок е“, па после честитки ти праќаат. Умре таа, според мене. Или ќе го јадеш на лице место или нема.
И мене така ме заебале, си платив на крај. Како успеа да ги бутнеш, односно да го докажеш спротивното од она што они го тврделе?
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.017
Поени од реакции
2.050
Mene me imaat 7/8 pati zastanuvano so pojaka kola poradi toa sto i mojata e 88kw i na brat mi e 102kw i toa 2/3 pati na Katlanovo, Dojran, Strumica, Ohrid i nikogas me nemaat kazneto poradi pojak avtomobil, samo me imaat pisano ednas poradi pogolema brzina od dozvolenoto :D
Dali e do srekata ili do policajcite neznam :D
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
И мене така ме заебале, си платив на крај. Како успеа да ги бутнеш, односно да го докажеш спротивното од она што они го тврделе?
Немав потпишано ништо (записник и сл.), ниту пак можеа да докажат дека сум одбил да потпишам, ниту ми понудиле да потпишам, ниту ми рекле дека сум сторил прекршок за казна која ќе треба да ја санкционираат. Воглавно цел еден лист ми беше реферат напишан од адвокат во кој беа наведени сите процедури кои не ги испочитувале. Плус беше спомнат и пример како би било ако некое службено лице мрази некој и ете ќе му текне да го казни без ни да го види, без записник, без ништо. Рекла - казала казни. Кај нив во евиденција стоеше мислам дека ме сопреле за контрола, а на мене никако не ми беше кажано (ни усно, ни писмено) дека ќе отпочнат процедура за казнување. Исто и сведоци (ако си имал некој со тебе во кола) вршат работа.
Не можат така да пишуваат казни отпосле, ти викам - им паѓа на суд.

А стварно немав згрешено ништо.
 
Последно уредено:

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Купуваш кола што е 20 години стара.
Купуваш сериозен потрошувач на гориво било бензин/плин
Купуваш скапа кола за одржување...
Купуваш кола што уште во старт нема да ти биде пријатно да ја возиш,плашејќи се од полиција..

Сите како мали сме имале сонови,јас сакам да возам Алфа Ромео 156-ка 3.2 V6 па возам сосема друга кола..

Сериозно размисли во што се впушташ..
Многу луѓе ми го кажуваат ова но, многу ќе ми биде попријатно во калибра него ли некој „прдеж“ од Renault Twingo ?

Полицијава е единствен проблем во моментот...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Многу луѓе ми го кажуваат ова но, многу ќе ми биде попријатно во калибра него ли некој „прдеж“ од Renault Twingo ?

Полицијава е единствен проблем во моментот...
Немора Рено Твинго..Можеш Опел Астра,Рено Лагуна,Алфа 156-ка..До колку пари?
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Mene me imaat 7/8 pati zastanuvano so pojaka kola poradi toa sto i mojata e 88kw i na brat mi e 102kw i toa 2/3 pati na Katlanovo, Dojran, Strumica, Ohrid i nikogas me nemaat kazneto poradi pojak avtomobil, samo me imaat pisano ednas poradi pogolema brzina od dozvolenoto :D
Dali e do srekata ili do policajcite neznam :D
izglea imas nekoo kriva kukuratka nabodano u gzo
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
дај бе ајде не заебавајте и вие кои го подржувате законот за киловатите.. "што убаво направиле". Епа сега.... Значи сеа че полагам, и ајде че му речам на стариве мој да ми купат едно фиатче или поло да можам да го возам дур не "стекнам" искуство. То не би било проблем доколку бевме толку финансиски моќни да си дозвилиме да имаме две коли дома.
Законов треба под итно да се смени пошто е многу глуп! Јас за тие две години ќе заборавам како се влегува во кола, не па да возам после. Пошто сегашнава кола што ја имаме има многу повеќе од 75 kw.
пошто како шо гледам како денес возат денешните мангупи, многу побрзо ќе изгинеш со Југо, отколку со пасат 170 кс.
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
дај бе ајде не заебавајте и вие кои го подржувате законот за киловатите.. "што убаво направиле". Епа сега.... Значи сеа че полагам, и ајде че му речам на стариве мој да ми купат едно фиатче или поло да можам да го возам дур не "стекнам" искуство. То не би било проблем доколку бевме толку финансиски моќни да си дозвилиме да имаме две коли дома.
Законов треба под итно да се смени пошто е многу глуп! Јас за тие две години ќе заборавам како се влегува во кола, не па да возам после. Пошто сегашнава кола што ја имаме има многу повеќе од 75 kw.
пошто како шо гледам како денес возат денешните мангупи, многу побрзо ќе изгинеш со Југо, отколку со пасат 170 кс.
Pure bullshit е законот..

Немора Рено Твинго..Можеш Опел Астра,Рено Лагуна,Алфа 156-ка..До колку пари?
1500 евра. Мора да е спортска колата. Од овие што ги излиста само Алфата ми фаќа око.. Овие другите ми се многу едноставни и секојдневни..
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Вaжи сеуште зaкoнoт зa вoзење сo зaпaлени светлa преку ден?

Sent from my LG-D850 using Tapatalk
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Да уште важи тој закон
vazi da a jas ic na akl ne go turam taj zakon mame mu jebem i sea znajs sto bi trebalo da ja tuzam drzavava posto pred 4 god me kaznija za brza voznja pred naseleno mesto kade sto nema ljuge nego avtopat so priklucok od naseleno mesto i sea koa me kaznija bese maksimalna brzina 50 togas a sea ja napravija na 80 da ti ibam
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
vazi da a jas ic na akl ne go turam taj zakon mame mu jebem i sea znajs sto bi trebalo da ja tuzam drzavava posto pred 4 god me kaznija za brza voznja pred naseleno mesto kade sto nema ljuge nego avtopat so priklucok od naseleno mesto i sea koa me kaznija bese maksimalna brzina 50 togas a sea ja napravija na 80 da ti ibam
Неможеш да тужиш пошто за тој прекршок важела границата од 50 без разлика дали е сега 80 или 180
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Може некој да ми објасни како се движат казните за брзо возење во населено место(булеварот у автокоманда),само ми требаат точни бројки а не рекла казала муабети.Возев вчера 80 на булеварот после Континентал и кај пешачкиот мост имаше Јети и едно запрено возило, но проблемот е што имаше една камера и се плашам да не ми стигне отпосле некоја казна.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Може некој да ми објасни како се движат казните за брзо возење во населено место(булеварот у автокоманда),само ми требаат точни бројки а не рекла казала муабети.Возев вчера 80 на булеварот после Континентал и кај пешачкиот мост имаше Јети и едно запрено возило, но проблемот е што имаше една камера и се плашам да не ми стигне отпосле некоја казна.
До +30 = 50€, над тоа 300€ + одземање возачка на 3 или 6 месеци.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Може некој да ми објасни како се движат казните за брзо возење во населено место(булеварот у автокоманда),само ми требаат точни бројки а не рекла казала муабети.Возев вчера 80 на булеварот после Континентал и кај пешачкиот мост имаше Јети и едно запрено возило, но проблемот е што имаше една камера и се плашам да не ми стигне отпосле некоја казна.
Член 35​
(1) На јавен пат во населено место, возачот не смее со возилото да се движи со брзина поголема од 50 km/h, односно со брзина поголема од брзината дозволена со поставениот сообраќаен знак за целото населено место или за определен негов дел.
(2) По исклучок од ставот (1) на овој член, на јавен пат во населено место, чии сообраќајно-технички елементи тоа го овозможуваат, може со сообраќаен знак да се дозволи движење со возило и со брзина поголема од 50 km/h, но не поголема од 70 km/h.
(3) Мандатен платен налог со глоба во износ од 400 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 65 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 50 km/h над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член. Покрај утврдениот износ на глоба, на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на управување на моторно возило од шест до 12 месеци, под услови и постапка утврдени со закон.
(4) Мандатен платен налог со глоба во износ од 300 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 50 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 30 до 50 km/h, над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член. Покрај утврдениот износ на глоба, на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на управување на моторно возило од три до 12 месеци, под услови и начин утврдени со закон.
(5) Мандатен платен налог со глоба во износ од 45 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 25 негативни бода согласно со одредбите на овој закон, на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 10 до 30 km/h над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член.
(6) Мандатен платен налог со глоба во износ од 10 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 10 негативни бода согласно со одредбите од овој закон, на возачот кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член и на возач кој во населено место се движи со брзина поголема до 10 km/h над дозволената брзина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom