Сообраќајни прекршоци и казни

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Дали казна за претекнување во полна линија може да се напраи со поени и колку.
Мислам дека неможе..300 евра беше ако не се лажам,и порано се одземаше возачката за тој прекршок..Кај те поебаа?
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Колку приватните вештачења за сообраќајка се релевантни на суд?
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
103
Поени од реакции
31
Pozdrav.
Dali mozhe nekoj da mi pomogne. Vcera vo Skopje bev po rabota neshto, i sega ja parkiram kolata na parkingot pred zgradata kaj shto e firmata kaj imam rabota, na ista zgrada se ushte 3 drugi firmi, a samo ednata gi rezervirala parkinzite za sebe, i viknat policija i pajak, i dodeka sedam jas nadvor cekam, doagja policaecot i mi ja slika kolata, koga idam kaj nego mi veli zemi dokumentite i dojdi kaj pajakot, koga idam tamu mu davam dokumenti toj pishuva neshto na negovata tetratka, i mi veli imash kazna od 150 evra za blokiran parking, a ne mi dade nishto da potpisham, nitu nekoj list nishto, samo mi kazha deka ke mi stigne kaznata na domashna adresa za 7 dena.
Sakam da ve prasham dali imate nekoe slicno iskustvo, dali e vistinska kaznata, po shto mi izgleda pregolema za tolkav mal prekrshok.
Blagodaram.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Pozdrav.
Dali mozhe nekoj da mi pomogne. Vcera vo Skopje bev po rabota neshto, i sega ja parkiram kolata na parkingot pred zgradata kaj shto e firmata kaj imam rabota, na ista zgrada se ushte 3 drugi firmi, a samo ednata gi rezervirala parkinzite za sebe, i viknat policija i pajak, i dodeka sedam jas nadvor cekam, doagja policaecot i mi ja slika kolata, koga idam kaj nego mi veli zemi dokumentite i dojdi kaj pajakot, koga idam tamu mu davam dokumenti toj pishuva neshto na negovata tetratka, i mi veli imash kazna od 150 evra za blokiran parking, a ne mi dade nishto da potpisham, nitu nekoj list nishto, samo mi kazha deka ke mi stigne kaznata na domashna adresa za 7 dena.
Sakam da ve prasham dali imate nekoe slicno iskustvo, dali e vistinska kaznata, po shto mi izgleda pregolema za tolkav mal prekrshok.
Blagodaram.
150 evraaaa:facepalm::facepalm::facepalm::popce::popce::popce::popce:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Ако знае некој, Пример да ми воведат забрана за категорија Б од 3 месеци, дали може да возам со Ц категорија?
за 3 недели сум на суд поради претекнување во кривина пиши во записникот, а јас претекнав на полна линија Тамче кое возеше со намалена брзина 25 км на час.

Уште ова, во моментот возев со Камион со полуприколка, а ми стига покана за на суд за забрана на Б категорија.

Ај помош некој ако знае.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Ако знае некој, Пример да ми воведат забрана за категорија Б од 3 месеци, дали може да возам со Ц категорија?
за 3 недели сум на суд поради претекнување во кривина пиши во записникот, а јас претекнав на полна линија Тамче кое возеше со намалена брзина 25 км на час.

Уште ова, во моментот возев со Камион со полуприколка, а ми стига покана за на суд за забрана на Б категорија.

Ај помош некој ако знае.
На познаник што има положено за Б категорија, кога му впишаа забрана, стоеше само до Б категоријата, не и кај оние подкатегории што доѓаат со Б. По ова претпоставувам дека со останатите ќе можеш да возиш.
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Момци, возач почетник сум, а и се намерачив на Opel Calibra. Најслабата варијанта на калибра е 117 HP/86kW, какви се вашите искуства со простување на ваков „прекршок“ од страна на џандарите?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Момци, возач почетник сум, а и се намерачив на Opel Calibra. Најслабата варијанта на калибра е 117 HP/86kW, какви се вашите искуства со простување на ваков „прекршок“ од страна на џандарите?
Ако им се обраќаш со "џандар", веќе си ја изгубил сета надеж за да ти простат.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Момци, возач почетник сум, а и се намерачив на Opel Calibra. Најслабата варијанта на калибра е 117 HP/86kW, какви се вашите искуства со простување на ваков „прекршок“ од страна на џандарите?
Ќе ти пишат казна 99,9%. Прво што гледаат кога си возач почетник се киловатите и дали управуваш со возилото од 23:00 - 05:00 часот....треба ептен голема среќа да имаш за да не ти пишат казна преку ден ако те сопрат со 86kw.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Момци, возач почетник сум, а и се намерачив на Opel Calibra. Најслабата варијанта на калибра е 117 HP/86kW, какви се вашите искуства со простување на ваков „прекршок“ од страна на џандарите?
Полицијава ти работи исклучиво за полнење на буџетот, за се пишуваат. Опростување можеби во моментот, но ќе ти ја пратат како честитка по пошта.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Момци, возач почетник сум, а и се намерачив на Opel Calibra. Најслабата варијанта на калибра е 117 HP/86kW, какви се вашите искуства со простување на ваков „прекршок“ од страна на џандарите?
Купуваш кола што е 20 години стара.
Купуваш сериозен потрошувач на гориво било бензин/плин
Купуваш скапа кола за одржување...
Купуваш кола што уште во старт нема да ти биде пријатно да ја возиш,плашејќи се од полиција..

Сите како мали сме имале сонови,јас сакам да возам Алфа Ромео 156-ка 3.2 V6 па возам сосема друга кола..

Сериозно размисли во што се впушташ..
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.621
Поени од реакции
14.372
Полицијава ти работи исклучиво за полнење на буџетот, за се пишуваат. Опростување можеби во моментот, но ќе ти ја пратат како честитка по пошта.
Не баш, паѓа тоа на суд. 2 пати ги бутав така. Као „Шибај сеа, ок е“, па после честитки ти праќаат. Умре таа, според мене. Или ќе го јадеш на лице место или нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom