Најекономично греење (затоплување)

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Zdravo na site, ve sledev nekoe vreme (vo vremeto koga birav klima) si kupiv klima i me snema. Ama sega na ladnovo vreme ne e loso da go spodelam so vas iskustvoto so edna od najfalenite klimi na forumot Gree Lomo GWH18QD-K3DNA1G. Klimata e vklucena 24h, navecer e postavena na 20 stepeni,a vo tekot na denot e 25-27 so auto fan. Na ova ladno vreme postignuva max 22-23 stepeni i koga duva na pojaka brzina nekako duva mn mlak vozduh kako fen na 1 brzina.Isto e nekako bucna,(samo na namalata brzina e tivka) mislam deka e nesodvetna goleminata za prostorot koj go toplime,35m2, duri koga duva na najjako stvara veter, a ako ja pustam na turbo duva skoro ladno? Sepak ne e losa koga na -20 uspeva da stopli do +22 sepak e za pofalba, ama mene na ovaa teperatura mi studi,naucena sum na 25-27...Vo koj rezim treba da raboti klimata za da bide efektivna a da ne trosi mn elektricna energija, da bide na auto fan ili na pomala brzina (ima 3). Kako da posignam povisoka temperatura. salonot ni e 35 m2 so izolacija 5cm i pvc prozorci. Sekoj sovet e dobredojden!Blagodaram!
Јас ја имам истата клима и греам 20м2 + кујна. За дувањето, дува особено топло, на издув има 58С на 2ра брзина. Тоа дека е побучна за мал простор е точно. Кај мене на аутофан на зададени 24С, секогаш во собата е 27С (веројатно поради местоположбата има вакви разлики, додека ако е на Ifeel нема разлики со термометарот) Малку ми е чудно да не може да постигне температура, зошто мојата одвреме навреме се гаси, дури и прва брзина и е многу. Млако и поголема брзина знае после дефрост, но за неколку минути се смирува.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Јас ја имам истата клима и греам 20м2 + кујна. За дувањето, дува особено топло, на издув има 58С на 2ра брзина. Тоа дека е побучна за мал простор е точно. Кај мене на аутофан на зададени 24С, секогаш во собата е 27С (веројатно поради местоположбата има вакви разлики, додека ако е на Ifeel нема разлики со термометарот) Малку ми е чудно да не може да постигне температура, зошто мојата одвреме навреме се гаси, дури и прва брзина и е многу. Млако и поголема брзина знае после дефрост, но за неколку минути се смирува.
Исто 18ка? Веројатно имаш подобра излоација, во стан си, или те греат комшиите?
 
Член од
20 август 2013
Мислења
34
Поени од реакции
12
Исто 18ка? Веројатно имаш подобра излоација, во стан си, или те греат комшиите?
Toa e razlikata pomegju stan i kukja. Stanovite mnogu polesno se zagrevaat. Od salonot koj nie go greeme 3 zida se nadvoresni(samo eden zid e vnatresen kon hodnik koj ne se gree).Komsiite se podaleku :)
 
Член од
23 октомври 2015
Мислења
70
Поени од реакции
48
Ja imam istata klma i bez problem gree 60m2,sekogas mi e na auto fan,noceska ja osetiv deka ne moze da postigne bese stavena na 24,a sabajle bese u stanot 20 stepena.Ova e vece 7-mi den kako ne ja gasam i ne ja stavam ispod 21 inaku mislam deka ne bi postigala.Nema em toplo em da stedi struja,na maksimum koga raboti trosi kako nekoj panel od 2600W,a bogami so takov panel nikogas ne bi go zgrejal ovoj prostor.[DOUBLEPOST=1484220049][/DOUBLEPOST]E da 8cm izolacija i PVC tri sezoni :)
 
Член од
20 август 2013
Мислења
34
Поени од реакции
12
Ja imam istata klma i bez problem gree 60m2,sekogas mi e na auto fan,noceska ja osetiv deka ne moze da postigne bese stavena na 24,a sabajle bese u stanot 20 stepena.Ova e vece 7-mi den kako ne ja gasam i ne ja stavam ispod 21 inaku mislam deka ne bi postigala.Nema em toplo em da stedi struja,na maksimum koga raboti trosi kako nekoj panel od 2600W,a bogami so takov panel nikogas ne bi go zgrejal ovoj prostor.[DOUBLEPOST=1484220049][/DOUBLEPOST]E da 8cm izolacija i PVC tri sezoni :)
Klimata ne e izgasnata skoro 2 meseci, od sredina na Noemvri, nokeska postavena e na 20, preku den na 25-27, posignuva do 23 na ovoj stud so auto fan, prasav za sovet da ne ima nekoj nacin da postignam povisoka temperatura, ako duva poslabo na prva ili 2 brzina dali ke dade povisoka temperaura? Kako da ja koristam najoptimalno?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Inace ovaa vecer mislam deka e najextremnata ili bolje receno najzaebanata do sega , momentalno e -15C so vlaznost od 40%, sto li ne ceka sabajle[/quote]
Eve tuka @Strelec predvide deka Vlaznosta e golema i odat klimite vo Defrost cesto zato tesko great.
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Klimata ne e izgasnata skoro 2 meseci, od sredina na Noemvri, nokeska postavena e na 20, preku den na 25-27, posignuva do 23 na ovoj stud so auto fan, prasav za sovet da ne ima nekoj nacin da postignam povisoka temperatura, ako duva poslabo na prva ili 2 brzina dali ke dade povisoka temperaura? Kako da ja koristam najoptimalno?
Да се обидеш место на ауто, рачно да местиш издув, и тоа на појак (не знам колку има, 3 степени?).

Мене со аутофан некогаш ми е ОК, некогаш ладно, некогаш топло... Се навикнаб рачно, најчесто 2 (од 3) или 3ка кога сакам да е потопло.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Bruce Lee @Great Dragon kako parnoto denes,citam pola Skopje ostaveno bez parno od BEG..Pcues li ti po BEG denes :))..ili samo nas zezas sto se greeme na klimi! po sto si oblecen denes da ti dojdeme na gosti??Sto da obleceme samo kazi?Montka,kapa sal rakavici??I po eden panel u raka ili klima da ti namotirame da vidis dali ke bide potoplo ??
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Toa e razlikata pomegju stan i kukja. Stanovite mnogu polesno se zagrevaat. Od salonot koj nie go greeme 3 zida se nadvoresni(samo eden zid e vnatresen kon hodnik koj ne se gree).Komsiite se podaleku :)
Точно во зграда сум, но фасада без изолација, со обична ПВЦ столарија и наоколу немам никој комшии кој живеат. Секако не се надворешни зидови, но сепак се ладни станови.
Имам Gree Cozy, која знаа да праве проблеми на аутофан па така кога ми треба потопло во 3та брзина и плус турбо, за да згрее
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Bruce Lee @Great Dragon kako parnoto denes,citam pola Skopje ostaveno bez parno od BEG..Pcues li ti po BEG denes :))..ili samo nas zezas sto se greeme na klimi! po sto si oblecen denes da ti dojdeme na gosti??Sto da obleceme samo kazi?Montka,kapa sal rakavici??I po eden panel u raka ili klima da ti namotirame da vidis dali ke bide potoplo ??
Еве јас ќе ти одговорам - ни капа ни шал ни ракавици, нема за што да се ситиш :)

Пред пар саати дојде парно, пред тоа место по кратки седев дома по дуксер, и таман кога решив да си го разбудам Fujitsu-то од зимски сон дојде парно, па климата поработи само 15ина минути. Одлично изолирана зграда со PVC прозори.
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Еве јас ќе ти одговорам - ни капа ни шал ни ракавици, нема за што да се ситиш :)

Пред пар саати дојде парно, пред тоа место по кратки седев дома по дуксер, и таман кога решив да си го разбудам Fujitsu-то од зимски сон дојде парно, па климата поработи само 15ина минути. Одлично изолирана зграда со PVC прозори.
Nebese nameneto za tebe, ne se sitam...poz
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
ГОЛЕМ ПОПУСТ НА 3,5kw КЛИМА УРЕДИ!!! НЕ ПРОПУШТАЈТЕ!!!
*Hansol 3,5kw.........45.990
*Console 3,5kw...... 38.990
*Amber 3,5kw..........30.990
*Lomo LCLH 3,5kw..28.490
*Lomo Eco 3,5kw.....19.990
*Bee 3,5kw..............12.990
Оваа GREE LOMO ECO GWH12QB-K3DNC4D пред еден месец нели беше 21.990, па попуст на 19.990, а сега демек попуст од 27.990 на 19.990
Кога ја имаше оваа цена 27.990? :rolleyes:

Untitled.jpg
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Оваа GREE LOMO ECO GWH12QB-K3DNC4D пред еден месец нели беше 21.990, па попуст на 19.990, а сега демек попуст од 27.990 на 19.990
Кога ја имаше оваа цена 27.990? :rolleyes:

Прегледај го приврзокот 163350
Verovatno ovde bile na ista cena koga @Dr Zmigo sto klima u zivot nevidel (a te lajknal) im napravil usporedba na dvete klimi deka se isti(cenovno mu e zakljucokot) ;)
A ti zafrkni gi gi site i zemi si ja ovaa "poeftinava" sto i so popust ili ne e "samo" 27000 bez vkluceno WiFi i so 520m3/h na izduv mesto 560m3/h koja tezi isto kako Lomoto i dava 2,8kw mesto 3,2Kw.
Sto znacat tezinite i izduvite citaj i uci po temava

Aeri Vivax.jpg
Kutrata usput ne bila ni na lager:rolleyes:
AERI 12 Energy Label 9000529_4.jpg LomoEco nenergy.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom