Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.658
Поени од реакции
26.180
А ти вака као незаведен и независен сега нешто ќе почне сдс да ти боде очи, па ќе почнеш како lreal да збориш за тенковски делови, Трајан Беќиров и службеничката во ДБК (само)убиена на Водно.
Не реков јас дека сум незаведен, жив чоек, ќе се излаже по нешто. И да, мене не ми боде очи СДСМ, чувај боже. Ми бодат очи странските платеници кои пропагираат во СДСМ, попут милчин, најчевска, коче педерот и слични гнојови и гробари на Македонската нација.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.284
Поени од реакции
36.166
Едно вака лочично прашање да ти поставам, кој народ дпмне поделија? Како што гледам нивното членство не е поделено сеуште го имаат истиот број гласачи.

За танго се потребни двајца, ајде малце почнете да резимирате веќе.
Ги поделија луѓето во моментот кога почнаа да велат, ти си предавник ако не гласаш за мене. Државата тоа сум јас. Никогаш немало толку поларизирана состојба помеѓу самите граѓани.

Еве ако сакаш и спореди ги барањата на Шарената револуција со овие луѓе вчера што ги довезоа во Скопје.

Едните бараат казни за криминалот и вмешаните политичари, другиве повикуваат на убивање на неистомислениците, на пресметка со предавниците, на нацистичка вечер на ножевите, на убивање шиптаpите.

Од кај излезе сега они да се дерат "Ќосето е жив"? Нивниот лидер пред неколку недели го употреби тој речник и свесно потхранува таква атмосфера. Ова не е прв пат, веќе со години градат таква атмосфера на омраза.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не реков јас дека сум незаведен, жив чоек, ќе се излаже по нешто. И да, мене не ми боде очи СДСМ, чувај боже. Ми бодат очи странските платеници кои пропагираат во СДСМ, попут милчин, најчевска, коче педерот и слични гнојови и гробари на Македонската нација.
Потполно исто го доживувам бугарско-кичевскиот новопечен нотар, кој за Блаже Конески збореше дека е „џуџе од Небрегово“ и телефонски договараше средно-сложено име - Северно Горна Лева Република Македонија {[(Skopia)]} - ФАЈРОМ. На вчерашниот скуп кењал и подржикоњскиот градоначалник на Карпош, кој лично мои пари ку**а за себе и амди неписмениот лопов на платно, осуден на 7 години затвор, онаа опај****а Божиновска облечена ко оние што шетаат навечер кај мтв...мрази ја бандата на Милчин колку сакаш, ниту имам нешто со тие, ниту сакам да имам - ама спротивната страна е гангрена, која со сатар треба да се откине. Да се попикаат по затвори еднаш за секогаш.

Да биде патетиката уште поголема, орките урлаат против клетите ш****ри надвор, а во комисија е Ибраими кој е најверен дпне-овец на масата, со син вработен како архивар во Агенција за воздухопловство на РМ и гласа за нив по default, без памет, најажурно. Урлаат против ш****рите, а се крстат во Аљи и коалицирањето во нова влада со него, која ќе значи спас (така си мислат). Ова е Монт Еверест на хипокризија, лицемерие, предавништво, лажен патриотизам...
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.003
Поени од реакции
1.924
Ве поздрави Валентина Божиновска....

-Да ги поздравам бранителите, оваа вечер е вечер на ножевите, оваа вечер е вечер или на разумот или на лудилото на еден човек. На последниот Македонски предавник Зоран Заев. Зоран Заев, се дрзнеш ли со ВМРО -ДПМНЕ ќе добиете народ ќе добиете Македонија. Домот ќе ни биде пред ДИК, со шатори…Ќе се случи еден ден во кој ќе кажеме елате браќа и сестри да се собереме и тргнеме, да видиме кој ќе ни биде цар, а кој шпион. ....
Аууу ова Валето да не ја имат моќта нa MORGANA PENDRAGON
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Трет Њутнов закон.
Физика 7дмо одделение.[DOUBLEPOST=1481853711][/DOUBLEPOST]
Нема веќе место кај што нема политика. Зошто мислите дека форумов би бил исклучок.
Во право си штом 12-15 годишници почнале да бистрат политика.
А соросоидите самволно се товараат во автобуси,..........

Сите се исти каруц,се додека на Македонија не и се случи Чаушеску.
 
S

silmarillion

Гостин
Не реков јас дека сум незаведен, жив чоек, ќе се излаже по нешто. И да, мене не ми боде очи СДСМ, чувај боже. Ми бодат очи странските платеници кои пропагираат во СДСМ, попут милчин, најчевска, коче педерот и слични гнојови и гробари на Македонската нација.
Се слагам у глобала. И мене Милчин Најче и Коче ми се одвратни, не ради нешто друго него никад не сум поштуел трибина бизнисмени, работилници на тема соживот и слични срања и зимање пари за пропагирање на начин на живот. Не дека овие што ги наброја имаат моќ и сила да погребаат било што не па држава.

Од друга страна, пробувам да сфатам, каде е балансот кој мора да го има. Очи бодат странскиве платеници, а овие нашиве што чепнаа 5 миљарди твои и мои пари на приватни сметки некако не ги спомињаме. Знаеш кога ќе размисли човек, па повеќе личат овие на гробари на државата него некои си лигуши попут горе споменатите.

Се додека бегаме од балансот само фрламе по малце парче земја над ковчегот, но ок, секој со свој памет.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.658
Поени од реакции
26.180
Ги поделија луѓето во моментот кога почнаа да велат, ти си предавник ако не гласаш за мене. Државата тоа сум јас. Никогаш немало толку поларизирана состојба помеѓу самите граѓани.

Еве ако сакаш и спореди ги барањата на Шарената револуција со овие луѓе вчера што ги довезоа во Скопје.

Едните бараат казни за криминалот и вмешаните политичари, другиве повикуваат на убивање на неистомислениците, на пресметка со предавниците, на нацистичка вечер на ножевите, на убивање шиптаpите.

Од кај излезе сега они да се дерат "Ќосето е жив"? Нивниот лидер пред неколку недели го употреби тој речник и свесно потхранува таква атмосфера. Ова не е прв пат, веќе со години градат таква атмосфера на омраза.
Види сега, правиш несоодветна споредба, намерно или ненамерно ги споредуваш барањата со начинот на изразување. Ајде да ги споредиме прво барањата и во двата случаи се легитимни, но начинот на кој се анимира толпата и начинот на меѓусебни навреди во ништо не се разликува.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Си забораил дечко. Градот трпеше уште во 2011-та кога к** не ви чуеше за Мартин Нешковски. Брзо ви бледи меморијата. И тогаш имаше вакви патетични коментари како мојот, само во обратна насока. Дури дпне си сними спот во црната кампања за овие избори, со ваква хејтерска реторика.

Kurtone Martin na civa proslava bese i sto mislis za kogo glasase? Odgovrniot za toa e vo zatvor.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.658
Поени од реакции
26.180
Потполно исто го доживувам бугарско-кичевскиот новопечен нотар, кој за Блаже Конески збореше дека е „џуџе од Небрегово“ и телефонски договараше средно-сложено име - Северно Горна Лева Република Македонија {[(Skopia)]} - ФАЈРОМ. На вчерашниот скуп кењал и подржикоњскиот градоначалник на Карпош, кој лично мои пари ку**а за себе и амди неписмениот лопов на платно, осуден на 7 години затвор, онаа опај****а Божиновска облечена ко оние што шетаат навечер кај мтв...мрази ја бандата на Милчин колку сакаш, ниту имам нешто со тие, ниту сакам да имам - ама спротивната страна е гангрена, која со сатар треба да се откине. Да се попикаат по затвори еднаш за секогаш.

Да биде патетиката уште поголема, орките урлаат против клетите ш****ри надвор, а во комисија е Ибраими кој е најверен дпне-овец на масата, со син вработен како архивар во Агенција за воздухопловство на РМ и гласа за нив по default, без памет, најажурно. Урлаат против ш****рите, а се крстат во Аљи и коалицирањето во нова влада со него, која ќе значи спас (така си мислат). Ова е Монт Еверест на хипокризија, лицемерие, предавништво, лажен патриотизам...
Не е дека не си во право, потполно си во право, но таквите луѓе против кои си се хранат со тебе и со твојата заблуда.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Kurtone Martin na civa proslava bese i sto mislis za kogo glasase? Odgovrniot za toa e vo zatvor.
Куртониште, нели не ме цитираш веќе бе? 2 саати не ти даваат да отспиеш у штабот у Карбинци.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
После претставата од синоќа, на секого во Македонија кој има барем малку интелигенција и самопочит му е јасно зошто Гвујо, Миле, Гордето и началникот мора да завршат во затвор, и зошто Филип, Илче, Антонио, Влатко и слични креатури и безрбетници мора да бидат засекогаш избришани од политичката сцена на Македонија. Се фатија за власта и не ја даваат. Лажат, крадат, подмитуваат, пушат, ама власта не ја пуштаат. Сакаат да преживеат по секоја цена, како бубашваби после нуклеарна експлозија.

Онаков ужас ретко се гледа. Атмосфера како во Ноќта на живите мртовци, хипокризија како кај Дискретниот шарм на буоржуазијата на Буњел, злоба која не можеш да ја најдеш ниту кај Мртвите души на Гогољ.

Јад, беда и мизерија. 10 години узурпација на власта, и перверзија на се што е добро и убаво. Да цркнат, сите до еден.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.658
Поени од реакции
26.180
Се слагам у глобала. И мене Милчин Најче и Коче ми се одвратни, не ради нешто друго него никад не сум поштуел трибина бизнисмени, работилници на тема соживот и слични срања и зимање пари за пропагирање на начин на живот. Не дека овие што ги наброја имаат моќ и сила да погребаат било што не па држава.
Не ли имаат? Што се дешава во моментов?


Од друга страна, пробувам да сфатам, каде е балансот кој мора да го има. Очи бодат странскиве платеници, а овие нашиве што чепнаа 5 миљарди твои и мои пари на приватни сметки некако не ги спомињаме. Знаеш кога ќе размисли човек, па повеќе личат овие на гробари на државата него некои си лигуши попут горе споменатите.
Скриените душебрижници и хипокрити се најопасните непријатели на Македонскиот народ, меѓутоа имај во предвид дека тие работат во спрега со овие другите од погоре. Од оваа ситуација полза имаат само непријателите на Македонскиот народ втемелени и во едната и во другата страна како самопрогласени месии.


Се додека бегаме од балансот само фрламе по малце парче земја над ковчегот, но ок, секој со свој памет.
Хехе да беше секој со својот памет, немаше да дојдеме до ова дереџе. Народот не е глуп, само бара едукација.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.888
Поени од реакции
15.846
нашиве што чепнаа 5 миљарди твои и мои пари на приватни сметки некако не ги спомињаме..
ако мислиш на околу 5 милиарди евра изнесени во странство со банкарски трансакции, во периодот 01.01.2005 до 2015, во тој период владеела и сегашната опозиција, ама некако не им текнува.
Но пари се изнесуваа и пред 2005, а се изнесуваа и по 2015, па и сега на пример, Стопанска банка ќе изнесе во Грција дебели пари од дивиденда...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Тоа му беше главен адут во предизборната кампања на Трамп. Неколку пати спомна дека Бејли му е трн во око и едвај чека да влезе во Белата куќа, прв документ што ќе го потпише ќе биде отказот на Џес Бејли. А позадината на тоа е Путин, кој па ги намести изборите во УСА, за да победи Трамп и да го тргне веќе Бејли од Кале - доста беше![DOUBLEPOST=1481878541][/DOUBLEPOST] А ти вака као незаведен и независен сега нешто ќе почне сдс да ти боде очи, па ќе почнеш како lreal да збориш за тенковски делови, Трајан Беќиров и службеничката во ДБК (само)убиена на Водно.
А ги забораваш или си многу малд па не ги спомнуваш сите ,,самоубиства" поврзани со атентатот на Глигоров,рејбан очилата со кои ја вооружа полицијата што свињата фрлрле многукратно ги преплати,па и коњи сакаше да купува како UK да бидеме или тие гомна се слатки овие се горчливи
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.658
Поени од реакции
26.180
А ги забораваш или си многу малд па не ги спомнуваш сите ,,самоубиства" поврзани со атентатот на Глигоров,рејбан очилата со кои ја вооружа полицијата што свињата фрлрле многукратно ги преплати,па и коњи сакаше да купува како UK да бидеме или тие гомна се слатки овие се горчливи
Застарено дело :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom