Апсолвентски екскурзии

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Па на 22-23 години ако не знаеш да ги испланираш парите за да не се позајмуваш носи и 1000 евра како срцето погоре :) Не вреди се да се види, али ти си знаеш, голем си ;)
Секогаш треба да се земат појше пари, пошто непланирани ствари се дешаваат. Јас реков дека не ги потрошив сите пари што сум ги зела. Да не знаев да планирам, ќе ги потрошев сите.
 
Член од
3 ноември 2007
Мислења
189
Поени од реакции
58
Дечки дали има некој што ќе оди на апсолвентска екскурзија со БалканНет на 28.04.14??
 
Член од
28 август 2014
Мислења
9
Поени од реакции
2
Drustvo, jas sum od Ekonomski fakultet, apsolvent sum godinava. Na fax stigna ponuda od Rapsody & Collegium za apsolventski ekskurzii. Planiram da odam, a posto ne se malku pari nesakam da se zeznam pri izborot na agencijata... Kolegive zborat deka godini nanazad so niv se patuva na ekskurzija, i slusnav samo pozitivni komentari... Ima li nekoj od forumov sto ima iskustvo so niv?

Eve go katalogot sto go imaat izvadeno za ovaa godina - 19dena ponudata vikaat deka e najdobra.
http://issuu.com/collegiummkd/docs/apsolventi_2015_katalog_mk_preview
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Drustvo, jas sum od Ekonomski fakultet, apsolvent sum godinava. Na fax stigna ponuda od Rapsody & Collegium za apsolventski ekskurzii. Planiram da odam, a posto ne se malku pari nesakam da se zeznam pri izborot na agencijata... Kolegive zborat deka godini nanazad so niv se patuva na ekskurzija, i slusnav samo pozitivni komentari... Ima li nekoj od forumov sto ima iskustvo so niv?

Eve go katalogot sto go imaat izvadeno za ovaa godina - 19dena ponudata vikaat deka e najdobra.
http://issuu.com/collegiummkd/docs/apsolventi_2015_katalog_mk_preview
N1 се, не се двоуми воопшто.
 
H

HoT IcE

Гостин
Ај и овде да прашам. Искуства со Рапсоди и Балкан Фан? Овие вториве имаат понуда од 25к за 19 дена, многу евтино, цели 100 евра се заштедуваат отколку со Рапсоди.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ај и овде да прашам. Искуства со Рапсоди и Балкан Фан? Овие вториве имаат понуда од 25к за 19 дена, многу евтино, цели 100 евра се заштедуваат отколку со Рапсоди.
Дај стај ги понудите... И види да не имаш финти со екскурзиите... А да, и да е 200 еур поефтино ако ти ја зезнат, нема следна година пак... На крајот, глеј и кај ќе имаш Друштво.
 
H

HoT IcE

Гостин
http://www.rapsodytravel.com.mk/19dena/

http://balkanfun.mk/pohodnaevropa19dena/

За Рапсоди сите ги пофалија ама ептен за организација, водичи се. Овие досега па обратно тие неколку што биле по одмори преку нив рекоа дека се катастрофа ама не знам за екскурзии.
Се мислам ради 100 евра али мислам најубаво е да почекам да видам кај ќе идат сите па и ја таму, да не избрзам ради 100 евра а да идам со тапа агенција. За овие Рапсоди буквално ниту еден немаше да се пожали што прашав, сите со пофални зборови.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
5
Поени од реакции
1
HoT IcE ne se misli voopsto. Samo so RAPSODY , batali drugi, ke te privlecat za poeftino i na kraj ... Jas bev so Rapsody i se bese top, normalno imase minimalni greski i nekoi nedostatoci , megutoa vo 20 dena ekskurzija se slucuva bukvalno se i sesto. Sepak na kraj jas im dadov ocena 10 . Bevme 400 luge - toa se 400 karakteri i na kraj pak site bea zadovolni i pokraj toa sto imav koleski na koi se im smetase ( na kraj i tie bea prezadovolni ) :) Toa e mojata sugestija.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
HoT IcE ne se misli voopsto. Samo so RAPSODY , batali drugi, ke te privlecat za poeftino i na kraj ... Jas bev so Rapsody i se bese top, normalno imase minimalni greski i nekoi nedostatoci , megutoa vo 20 dena ekskurzija se slucuva bukvalno se i sesto. Sepak na kraj jas im dadov ocena 10 . Bevme 400 luge - toa se 400 karakteri i na kraj pak site bea zadovolni i pokraj toa sto imav koleski na koi se im smetase ( na kraj i tie bea prezadovolni ) :) Toa e mojata sugestija.
Тоа е тоа, само потврда за пишаното.

Во врска со Балкан Фан, тие пари што ќе ги „заштедиш“ во првичниот аранжман, ќе ги дадеш во факултативи. Што би рекле старите „не по врат, по шија“ :)

Сепак станува збор за патување кое чини 720-730 евра (500 за основниот аранжман и во просек 220-230 евра за факултативните излети). Мислам дека е подобро да се оди со реномирана туристичка агенција која целосно си стои зад постапките. Да, имаа мали грешки на годинешната екскурзија но ништо страшно, кога се работи за огромна бројка на луѓе, разбирливо е.

Ако ви треба совет за кои факултативи да ги изберете, можеби можам да ви излезам во пресрет :)
 
H

HoT IcE

Гостин
Со Рапсоди и потпишав, сите ги фалат.
Него ајде пишете некои совети за факултативни излети, кои да идам, кои не пошто нема да бидам со јак буџет таму ќе гледам да крпам на многу работи а и реално не ми се оди на се и сешто таму што ќе биде понудено. :D
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Со Рапсоди и потпишав, сите ги фалат.
Него ајде пишете некои совети за факултативни излети, кои да идам, кои не пошто нема да бидам со јак буџет таму ќе гледам да крпам на многу работи а и реално не ми се оди на се и сешто таму што ќе биде понудено. :D
Мој совет е да ги скокнеш екскурзиите во Lloret de Mar, тие што се за шетање по винарии и во Тоса де Мар. Јас не бев нешто воодушевен, и наместо тоа со друштвото си отидовме во ботаничката градина во Lloret de Mar, картите беа 2.5 евра за студенти. Малку понатаму од ботаничката градина има една одлична песочна плажа опколена со карпи, не успеавме да одиме ама би препорачал да се посети бидејќи ќе имате слободно време.

Друго, шопингот во Барселона скокни го бидејќи викаш дека нема да трошиш многу, и веројатно нема да ти е до шопинг. :D

Ги фалеа средовековни вечери и фламенко претстави во Шпанија, јас не отидов и не жалам, го шетавме Lloret de Mar за тоа време и баш убаво си поминавме.

Во Берлин шетај секаде кај што ќе ве водат водичите, и после оди и нацртај се во Hofbrau пивницата во Берлин и уживај во шоуто, зошто лудница е. 3000-4000 луѓе пеат, пијат, се смеат, таква атмосфера во живот не сум осетил и препорачувам на сите :)

Ноќно крстарење по Сена во Париз јас го скокнав, други занимации си бркавме со друштвото, а и не сум романтичен тип.

Во Холандија оди и види ги селцата, препорачувам. И повеќе шетајте во Амстердам ако никогаш не сте биле, не се забацувајте во кофи шоп одма со травата, ништо од градот нема да видите а е апсолутно прекрасен. Јас би изнајмил точак за истите пари што ќе се надувам и би го прошетал градот на долго и на широко (секако ќе си истражиш прво од дома што вреди да се види).

Имаше кула некоја, се качуваш на врвот и го глеаш Париз, во ниедно време сабајле се посетува, мене не ми беше привлечно за посетување па тој саат и пол го шетав низ градот, и таа висина ја заменив со качување на втор кат на Ајфелова кула на зајдисонце - убавини :)

Сигурно испуштив нешто ама кога ке излезе списокот со факултативните излети ќе кажам што според мене вреди а што не. :) Како и да е, за секој град земи и истражи што можеш да видиш за 1 ден, има одлични туторијали на интернет.
 
H

HoT IcE

Гостин
Мој совет е да ги скокнеш екскурзиите во Lloret de Mar, тие што се за шетање по винарии и во Тоса де Мар. Јас не бев нешто воодушевен, и наместо тоа со друштвото си отидовме во ботаничката градина во Lloret de Mar, картите беа 2.5 евра за студенти. Малку понатаму од ботаничката градина има една одлична песочна плажа опколена со карпи, не успеавме да одиме ама би препорачал да се посети бидејќи ќе имате слободно време.

Друго, шопингот во Барселона скокни го бидејќи викаш дека нема да трошиш многу, и веројатно нема да ти е до шопинг. :D

Ги фалеа средовековни вечери и фламенко претстави во Шпанија, јас не отидов и не жалам, го шетавме Lloret de Mar за тоа време и баш убаво си поминавме.

Во Берлин шетај секаде кај што ќе ве водат водичите, и после оди и нацртај се во Hofbrau пивницата во Берлин и уживај во шоуто, зошто лудница е. 3000-4000 луѓе пеат, пијат, се смеат, таква атмосфера во живот не сум осетил и препорачувам на сите :)

Ноќно крстарење по Сена во Париз јас го скокнав, други занимации си бркавме со друштвото, а и не сум романтичен тип.

Во Холандија оди и види ги селцата, препорачувам. И повеќе шетајте во Амстердам ако никогаш не сте биле, не се забацувајте во кофи шоп одма со травата, ништо од градот нема да видите а е апсолутно прекрасен. Јас би изнајмил точак за истите пари што ќе се надувам и би го прошетал градот на долго и на широко (секако ќе си истражиш прво од дома што вреди да се види).

Имаше кула некоја, се качуваш на врвот и го глеаш Париз, во ниедно време сабајле се посетува, мене не ми беше привлечно за посетување па тој саат и пол го шетав низ градот, и таа висина ја заменив со качување на втор кат на Ајфелова кула на зајдисонце - убавини :)

Сигурно испуштив нешто ама кога ке излезе списокот со факултативните излети ќе кажам што според мене вреди а што не. :) Како и да е, за секој град земи и истражи што можеш да видиш за 1 ден, има одлични туторијали на интернет.
Boo brate imas pivo od mene za trudov, fala ti mnogu za detalniov komentar, much love.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Избегни го Шенбурн. Обавезно во Белведере, Лувр, Дизниленд, Версај, Волендам, Мадам Тисо, Салвадор Дали.

Во Виена Сахер торта и Моцарт куглички.
Во Волендам пробај со седвичот со риба, а од она другото село има убав кашкавал. Гледам нема да одите во Минхен, а таму има убави колбаси. :D

Подобро крпи од храна, вода и сувенири.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Тоа се што ти кажаа погоре е тоа, само оди на шопингот во барса, ако нишо друго ќе прошеташ, а и имаш ефтино ствари во ХиМ и пул енд беар, ако не само шетај низ барса.

Јас дополнително не бев Лувр и Мадам тисо, не сум уметничка душа.
 
H

HoT IcE

Гостин
За Амстердам и тие селца уште од старт си реков дека идам пошто и онака дома се давам во сирење и кашкавал а таму ќе сме пробувале некои специфични сорти ау, гурман сум така да..:noze::noze::noze:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom